Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?

Komunikátor Telegram vyšel v nových verzích pro osobní počítače i pro mobilní platformy. Spolu s tím došlo k významnému kroku, a sice otevřela se širší cesta ke komunitním překladům, které nové klienty oficiálně podporují.

2
Telegram
Telegram
-
Zdroj: Telegram

Nezávislý komunikátor Telegram oficiálně v češtině dostupný není, vlastně je dodnes nabízen v překvapivě nízkém počtu jazykových mutací, cesta pro komunitní překlady se však dříve otevřela – konkrétně loni v říjnu. Platforma se však teď více rozevírá, takže komunity mohou zajišťovat překlady minoritních jazyků. Navíc můžete získat a šířit hypertextové odkazy na příslušnou lokalizaci.

V tuto chvíli jsou již do češtiny přeložené některé části Telegramu. Podílet se můžete i vy, stačí zamířit na translations.telegram.org. Další novinou je to, že pro každý jazyk byla vytvořena zvláštní diskuzní skupina, kde je možné řešit překlady (např. t.me/translation_cs).

Navíc vznikl systém odkazů, pomocí kterých můžete rychle změnit jazykové nastavení Telegramu. Struktura je následující: t.me/setlanguage/cs. Český jazykový balíček zatím ještě neexistuje, tedy ne ve finální verzi. Překlad je však částečně hotový a s vědomím toho, že se jedná o betaverzi, jej můžete na svůj Telegram aplikovat tímto odkazem: t.me/setlanguage/cs-beta.

Klepněte na uvedený hypertextový odkaz a v aplikace vám bude nabídnuta aktivace jazykového balíčku
Klepněte na uvedený hypertextový odkaz a v aplikace vám bude nabídnuta aktivace jazykového balíčku

Nové klienty, kam dohlédnete

Reálně tak došlo k částečnému oddělení klientů od jazykových balíčků, které tak můžete v budoucnu aplikovat, aniž by daný jazyk byl nutně oficiálně podporován (nemusíte ani čekat na aktualizaci aplikace). S tím souvisí podstatná věc, a sice nejprve musí být počáteční podpora těchto jazykových balíčků implementována do jednotlivých klientů.

Aktuálně probíhá distribuce nových klientů, kde je podpora jazykových balíčků zabudovaná. Týká se to Telegramu 5.1 pro iOS (rovněž opravuje 400 drobných zlepšení), dále Telegramu 5.0 pro Android (ten dále především mění design) nebo Telegramu 1.5 pro osobní počítače, který najdete též v Microsoft Storu a který dále umožňuje poslouchat hlasové zprávy až dvojnásobně rychle.

Český překlad vytvořila komunita. Pro mnoho lidí se tímto otevírá cesta k Telegramu
Český překlad vytvořila komunita. Pro mnoho lidí se tímto otevírá cesta k Telegramu
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 8 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Ono je hlavně smutné, že někoho ještě dneska překvapí „nízký počet jazykových mutací“ u prkotiny typu „kecalek“, nemluvě o tom že anglicky se učí děcka už snad v první třídě ZŠ 🙄 V tom je tahle země taky dost specifická … bohužel.