Telegram bojuje s ruskou tajnou službou. Ta chce klíče k uživatelským datům

7

Komunikační služba Telegram si zakládá na soukromí uživatelů. Její šéf Pavel Durov kvůli nátlakům dokonce odešel z Ruska a „dobrovolně“ se vzdal své dřívější sítě Vkontakte. Založil ale Telegram, který je od začátku jednou z nejbezpečnějších komunikačních platforem. Důkazem tomu budiž i to, že jej rádi používají teroristé.

Nyní po něm chce šifrovací kódy k programu ruská tajná služba FSB a Pavel Durov se brání. Svoboda a soukromí je podle něj důležitější, než přístup tajných služeb k datům uživatelů. Pavel Durov prohrál nejprve při u ruského telekomunikačního úřadu Roskomnadzor a později i soudní spor u ruského Nejvyššího soudu, který mu přikázal odevzdat kódy.

Tajná služba chce mít možnost nahlížet do soukromé korespondence uživatelů. FSB tvrdí, že v opačném případě Telegram v Rusku zablokuje. Durov ale oponuje, že se úřadům jeho síť zablokovat stejně nepodaří. Současně Telegram sám aktivně maže a blokuje komunikaci lidem napojeným například na tzv. islámský stát.

telegram_se_dockal_finalni_verze_02

Jelikož obdobnou při nevede FSB s jinými chatovacími službami, lze předpokládat, že k nim zřejmě určitý přístup mají. Například Facebook (majitel sítě WhatsApp) nikdy na soukromí uživatelů příliš nehleděl.

Pavel Durov veřejně slíbil, že nikdy kódy k Telegramu žádnému úřadu nevyzradí. Komunikace navíc může být uchovávána pouze u klientů, na serverech je uložená pouze, pokud to uživatel dovolí. Telegram v současnosti využívá okolo 200 milionů aktivních uživatelů.

Tip: Vyzkoušejte Telegram pro Android, iOS, PC i Mac.

Již minulý rok měl Telegram v Rusku namále a zákazu unikl až poté, co jej Durov dodatečně zaregistroval u Roskomnadzoru. Tento krok byl ale jen formalitou kvůli novému zákonu. Bylo otázkou času, kdy se úřady pokusí k datům dostat. Lhůta od úřadů by měla vypršet během několika dnů.

Telegram bojuje s ruskou tajnou službou. Ta chce klíče k uživatelským datům
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • Možná vydá, možná nevydá, každopádně ať je to jak chce jsou jenom dvě možnosti Rede; buď nevydá a pak je to vpořádku, tak by to prostě mělo být normálně a běžně, ale co je dneska komu do tvého soukromí že. A nebo vydá a ty se o tom buď dozvíš, nebo nedozvíš,protože tak to prostě dneska běžně funguje a kdyby sis měl lámat hlavu kdo všechno kseftuje s tvým soukromím, tak skončíš v blázinci. Mimochodem, když už jsme u toho soukromí, dneska jsem ve své schránce na Protonmailu objevil zajímavý newsletter:

   Dear Proton Community,

   We are happy to announce today the full launch of a couple of new features which make ProtonMail both more secure and easier to use.

   pm.me addresses
   Many in the ProtonMail community have been asking for a shorter, easy-to-share email address. We like to think pm.me stands for „ProtonMail me“ or „private message me“. All users can now add an @pm.me email address to their account by visiting mail.protonmail.com and going to Settings –> pm.me.

   If your address is john@protonmail.com, for example, you can activate john@pm.me, as that address is already reserved for you. All users will be able to receive messages at their @pm.me address, and the messages will be delivered to the same inbox as your existing addresses. For anti-spam reasons, sending from @pm.me addresses is limited to paid users.

   Encrypted contacts
   Encrypted contacts are now supported in the ProtonMail mobile apps, extending this feature to all platforms. Encrypted contacts protect your contact details aside from name and email with zero-access encryption and also digitally signs all contact data. This means your contact data is protected against unauthorized tampering, and encrypted contact details cannot be viewed by anyone other than you. Editing encrypted contact fields is a paid feature. You can learn more about the improved ProtonMail contacts here.

   IMAP/SMTP support
   In case you missed it, ProtonMail now supports IMAP/SMTP in desktop environments (Windows and MacOS now, Linux coming soon). This means you can now use ProtonMail with your favorite desktop email applications such as Apple Mail, Microsoft Outlook, or Thunderbird, while still benefiting from the end-to-end encryption and zero-access encryption that ProtonMail provides. IMAP support is now available for all paid users via the ProtonMail Bridge. You can learn more about the ProtonMail Bridge here.

   What’s next?
   We have many major features planned for this year such as adding contact groups, support for hardware two-factor authentication, and improving interoperability with non-ProtonMail PGP users. ProtonMail is community-supported, so if you would like to support our mission and help us build features faster, please consider upgrading to a paid account or making a donation.

   Thanks for helping us build a more secure and private internet!

   Best Regards,
   The ProtonMail Team

   Follow us on social media to stay up-to-date on the latest ProtonMail news:
   Twitter: twitter.com/ProtonMail
   Facebook: facebook.com/ProtonMail
   Instagram: instagram.com/ProtonMail
   Google+: plus.google.com/+ProtonMail
   Reddit: reddit.com/r/ProtonMail

   Tady myslím je svět ještě vpořádku, když kluci švýcarští nejsou členy žádných stupidnich paktů a bizarních unií 😉

    • Tak to víš no, podružná zpráva, končící Spolužáci a služba Office 365 kde se změnila nějaká ikonka jsou větší trhák 😄 Hele ja si o bezpečnosti a soukromí na internetu nedělám žádné iluze, to končí za tvým routerem směrem ven, ale co mě se“e, jak z tebe ty Microsofty, Googly, Facebooky a jiní choboti kterým zdatně sekunduji naivní pisalci a jejich klaka fanboys, dělají blbce, že jako oni ne, oni muzikanti a pak to čteš jak to leze na světlo ty lumparny 😆

     • „..ja si o bezpečnosti a soukromí na internetu nedělám žádné iluze, to končí za tvým routerem…“ – tak to je podle mě hodně velká iluze 🙂
      IME, PSP, HDD firmware, děravý SW, atd atd. A to je jen špička ledovce, kterou známe, co teprve věci, o kterých nevíme ? 😉
      Bych to viděl tak, že moje je možná železo, na SW mám pouze licenci k používání a data ? Ta jsou všech, kdo mají dost znalostí nebo peněz k jejich získání. Proto to, co považuju za opravdu „důvěrné“ v elektronické podobě prostě nemám 😉

     • Ach jo. Když ten PC odpojíš od netu, tak z něj prostě nikdo nic nevytáhne, ani „IME, PSP, HDD firmware, děravý SW, atd atd.“ nevadí, jakmile ho připojíš k netu … třeba přes router …. tak jsi prostě ve veřejné síti a Tvůj PC je otevřená kniha, pochopil?