Telegram vlastní měnu nespustí, zasáhl soud Spojených států

Před necelými třemi lety začal Telegram pracoval na vlastní kryptoměně Gram a potvrzovacím blockchainu Telegram Open Network (TON). Zakladatel a CEO Telegramu Pavel Durov si dlouhodobě zakládá na bezpečnosti a decentralizaci. Byl kvůli tomu nucen odejít z ruské sítě Vkontakte, kterou kdysi zakládal. Odmítá také zpřístupňovat účty pro tajné služby.

3

Vývoj Gramu měl byl financován metodou ICO. TON měl být spuštěn v příštím roce a nabídnout 1,7 miliardy dolarů investorům.Za to měli investorům nabádnout 2,9 miliard Gramů. Celkem mělo dojít k prodeji 44 % Gramu, 4 % dostanou zaměstnanci a nadpoloviční většinu (prý minimálně 52 %) si měl ponechat Telegram z důvodu, aby nad měnou neztratil kontrolu. Více jsme o Gramu psali v samostatném článku.

Gram měl být postaven na principech Bitcoinu, ale fungovat s mnohem větší rychlostí a škálovatelností. S potenciálem změnit svět plateb. Pavel Durov však včera prostřednictvím Telegramu sdělil, že od projektu upouští.

Co se stalo?

Zasáhl soud Spojených Států, konkrétně soudce Kevin Castel (celá zpráva na Reuters). Durov to popsal takto:

„představte si, že několik lidí chce spojit své zdroje a postavit zlatý důl. A později rozdělit zlato, které se z něj vytěží. Pak přijde soudce a řekne: Hodně lidí investovalo do zlatého dolu, protože chtěli zisk. Nechtěli pro sebe to zlato, jen jej chtěli prodat ostatním. Proto jim nesmíte dát ono zlato.“ TON je onen důl a Gramy jsou zlato. Soudce rozhodl, že lidé nesmí nakupovat a prodávat Gramy. Stejně, jako se to děje u Bitcoinu.

Podle právních zástupců Telegramu měl soudce oddělit prvotní investici soukromých investorů a v budoucnu následný prodej koncovým zájemcům.

Tip: Telegram má již 400 milionů uživatelů a konečně nabídne dlouho očekávanou funkci

A podle verdiktu rozsudek platí i mimo Spojené Státy. Citujeme: „Because, it said, a US citizen might find some way of accessing the TON platform after it launched. So, to prevent this, Grams shouldn’t be allowed to be distributed anywhere in the world – even if every other country on the planet seemed to be perfectly fine with TON.“ Pokračování dále ve zprávě.

Gram tedy nyní nebude realizován, ale Durov by byl rád, kdyby jej příští generace za jiných podmínek zase pozvedly. Na podobném principu funguje i platební systém WeChatu, který je ale jakožto čínská služba plně pod kontrolou vlády.

zdroj: Telegram

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Vlády se bojí, že ztratí moc. Ale s každou krizí zjišťujou, že situaci nezvládají a vymýšlí řešení, která lidi okrádají na úsporách nebo devalvuje hodnotu práce. Ale až bude kapitalizace kryptoměn nezanedbatelá vůči dolaru nebo euru, tak vlády zjistí, že nelze všechno řešit tisknutím nových peněz.