Zbrusu nový klient Telegram X, automatická aktivace nočního režimu a další novinky

Kolem komunikační sítě Telegram je v posledních dnech rušno, novinkami nás provozovatel služby nešetří.

5
Telegram
Telegram
-
Zdroj: Telegram

V posledních dnech se sešlo několik důležitých novinek kolem komunikátoru Telegram.

Pojďme si je přiblížit.

Telegram 4.8 pro Android

Jak informuje oficiální blog, nejčerstvější je vydání Telegramu 4.8 pro Android, který přináší možnost streamovat videa. Není tedy nutné je nejprve celá stáhnout, což vede k tomu, že si na přehrání musíte chvíli počkat. Podobnou funkci nabídl WhatsApp před více než rokem.

Je to nějaký pátek, kdy Telegram získal alternativní tmavý režim zobrazení. Teprve od uvedené verze je ale možné aplikaci nastavit tak, aby se tmavý režim zapínal automaticky, tj. přes noc, ale také na místech se špatným osvětlením (hraniční hodnotu můžete upravit), aby vás obrazovka smartphonu tolik neoslňovala. Tuto funkci nabízí rovněž Telegram X, viz níže, kde jsem pořídil i následující obrázky.

S Telegramem 4.8 je spojeno rovněž spuštění vlastního systému přihlašování na webech, které komunikační služba nově podporuje. Nástroj na chat a volání najdete ke stažení ve službě Google Play.

Přihlašování k účtům přes Telegram

Znáte možnost přihlašování přes Twitter, Facebook nebo jiné služby? Něco podobného má teď také Telegram. Cílem těchto služeb je zpříjemnit a zrychlit přihlašování k mnoha účtům. Když se pokusíte poprvé přihlásit, vložená miniaplikace na webu vás požádá o telefonní číslo (provozovatel webu ho nevidí), díky čemuž vás identifikuje.

Pak ve svém Telegramu obdržíte autorizační kód pro kýženou službu. Ten, kdo web provozuje, musí pro zprovoznění miniaplikace využít služeb bota. Tento bot pak může, ale nemusí být využit pro další komunikaci s těmi, kdo se k účtu na stránce přihlásí. Pomocí bota např. e-shopy mohou řešit problémy s objednávkami, reklamace apod. Více informací naleznete na oficiálním bloguna webu podpory.

Telegram X: úplně nový klient

Vývojový tým Telegramu zřejmě nikdy nespí. Dosavadní klienty se mohou chlubit tím, že patří k těm rychlejším na trhu. (Ok, může to být subjektivní dojem.) Ani se stále se rozrůstající paletou funkcí ale zřejmě klienty pro tým nejsou zcela uspokojivé, a proto se pustil do práce na klientech úplně nových. Ke stažení jsou od začátku února v testovacích verzí pro platformy AndroidiOS.

Telegram X představuje úplně nový software. Varianty klientů byly totiž pro obě mobilní platformy kompletně přepsány. V podstatě se dá ve zkratce o obou klientech říct, že jsou rychlejší a méně zatěžují SoC, tj. přispějí k delší výdrži zařízení. S novým, ale ne zase tak zásadně odlišným designem aplikace působí svěže a díky nové technologii jsou animace plynulejší.

Přímo přes hlavní nabídku se můžete přepínat mezi dvěma režimy zobrazení konverzací. První ponechává jednotlivé zprávy oddělené do samostatných plovoucích prvků ve vlákně. Pokud tento režim vypnete, konverzace se spojí do jednoho vizuálně méně přitažlivého – a řekl bych, že méně přehledného – proudu textu. Zprávy včetně fotek tímto ovšem využijí obrazovku v plné šíři.

Podobně jako mnoho jiných aplikací také Telegram X přináší ovládání jednotlivých příspěvků v konverzacích, ale i jinde nabídkou, kterou vyvoláte položením prstu na položku a následným tažením prstem do strany obrazovky. Když podržíte prst na konverzaci na hlavní obrazovce, zobrazí se náhled konverzace. Na větší či menší novinky budete narážet skoro všude.

Telegram X zmiňuji až na konci, protože zatím nenahradí dosavadní klienty. Stále je považován za experimentální aplikaci. Bude se tedy ještě zlepšovat a jednoho dne se stane náhradou za dosavadní Telegramy. Pokud ale nechcete experimentovat a riskovat, držte se zatím původní linie klientů.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Messenger, Whatsapp, Signal, Telegram a dalsich sto komunikacnich siti. Nechapu ze aspon ti idioti z facebooku nepropojej Whatsapp a Messenger, kdyz vlastnej oboji.

  Jinak mam i Signal, ale v podstate k nicemu, kdyz tam jsou jen dva lidi se kteryma pisu. Nastesti je vetsina lidi na Messengeru, ktery mam tez.

  (Jestli si tu nekdo vzpomene, jak jsem to tu resil a radili jste mi, tak nakonec jsem se vratil k Messengeru, na fuckbook se prihlasuju jen pres webovy rozhrani a od te doby me prestali blokovat.)

 2. Telegram je rozhodne lepsi nez facebook.
  Ale davam prednost sms, mailum, a klasickym hovorum kvuli spotrebe proudu -baterce, snadnosti pouziti a kompatibilite. Dalsi je na rade xmpp, a decentralizovani klienti kteri jsou komplet svobodny software Ring a TOX.chat

 3. Telegram všude dostává hromadu prostoru, ale… Proč? Však je to minoritní komunikátor. I ten zprasenej Skype je 3x větší (http://jdem.cz/dt98n8 ).
  Připadá mi to takový vesele bizarní. Je to velice populární aplikace, oblíbená a ostře sledovaná, píše se o ni někde co týden, ale vlastně to skoro nikdo nepoužívá. 🤔