Předchozí
Následující

Kvalita vysílání, aneb není HD jako HD

Kvalita vysílání je daná rozlišením i snímkovací frekvencí. SD vysílání na 576 řádků při 25 prokládaných snímcích je reliktem minulosti. Při vytváření televizního standardu HD jej autoři pojali vcelku vágně. HD znamená 1280 × 720 px, ale také 1920 × 1080 px, přičemž zkratka Full HD se u vysílání nevyužívá a je to trochu matoucí.

Stejně tak počet snímků může být od 25 prokládaně (25i) po 50 plných (50p). Interpolované snímky by už také měli zmizet v propadlišti počítačových dějin, ale řada televizních zdrojů je dostupná právě v 50i a poskytovatelé IPTV s tím nic nenadělají. Někteří dokáží obraz vylepšit na 50p (díky použití deinterlacerů) a patří jim za to dík. Obecně je počet snímků důležitý hlavně u sportovních kanálů, kde je ovšem nakonec 50i vhodnější než 25p. Nejlepší je samozřejmě 50p.

O2 TV Digi2GO T-Mobile TV Kuki Lepší.TV SledováníTV
kvalita HD vysílání pro fixní TV Full HD 50i (STB) Full HD 50i (STB) Full HD 50i (STB) Full HD 50p pro prémiové sportovní stanice (STB a Smart TV) HD 25p (STB, Smart TV, Android a PC aplikace) Full HD 50p pro sportovní stanice, Full HD 25p pro ostatní stanice (STB a Smart TV)
kvalita HD vysílání pro ostatní zařízení HD pro aplikace a web HD 50p pro aplikace a web HD 25p pro aplikace a web Full HD 25p pro aplikace a web SD pro webové rozhraní a iOS HD pro ostatní zařízení
webové rozhraní HTML5 bude HTML5 Flash HTML5 HTML5 HTML5
kodeky H.264 H.264, H.265 analyzují, bude muset být nový set-top-box H.265 na nejsledovanějších kanálech, H.264 pro ostatní H.265 zatím pro kanály, které mají zdroj v UHD H.265 H.265 na většině zařízení
doporučená rychlost připojení 6 Mb/s 6 Mb/s 4–5 Mb/s 3–8 Mb/s 3 Mb/s 2,5 Mb/s
délka zpětného zhlédnutí 7 dní 7 dní 3 dny 7 dní 7–30 dní 50 hodin až týden
nahrávání pořadů měsíc, kapacita 100 hodin měsíc, kapacita 30 hodin měsíc, kapacita 60 až 120 hodin týden až 6 měsíců, kapacita 10 až 100 hodin měsíc, neomezená kapacita 3 až 6 měsíců, kapacita 25 až 120 hodin

Lepší je také použití kodeků H.265, což umožňuje menší přenosové pásmo, ale je náročnější na výkon set-top-boxu. No a ke kvalitě uživatelského zážitku patří také to, jak velký archiv vysílání IPTV nabízí. Možnost znovu se podívat na jakýkoliv pořad několik dní zpět je zkrátka skvělá a čím déle tím lépe.

O2 TV

Celkem můžete využít čtyři zařízení, z toho jedno může být velká televize. Set-top-box iP4.tv EVO4-T se pronajímá za 84 Kč měsíčně, po dvou letech vám zůstane (jednorázová koupě za 1999 Kč by tak nedávala smysl). To je asi nejvýhodnější cesta k STB ze všech poskytovatelů. Ostatně bez set-top-boxu ani službu objednat nejde. Druhou televizi v domácnosti můžete využívat za poplatek 99 Kč, za což dostanete druhý set-top-box (a tím přijdete o jedno mobilní zařízení).

stb-o2

Kromě STB funguje O2 TV i na konzoli Xbox One, ale aplikace pro Smart TV nemá. V případě aplikace pro Tizen šlo jen o videotéku. Spolu se dvěma STB a čtyřmi mobilními se můžete dostat celkem na šest zařízení na jednom účtu.

O2 vysílá v případě set-top-boxu ve Full HD rozlišení při 50 snímcích prokládaně, na jiných zařízení v rozlišení 720p. Zatím se drží kodeků H.264 a doporučuje minimální rychlost 6 Mb/s. Webové rozhraní je již plně v HTML5.

Digi2GO

Kromě set-top-boxu Arris VIP1113 se mluví o chystané aplikaci pro Android TV, ale blíže k cíli je zatím aplikace pro Tizen. Set-top-box si můžete si jej pronajmout za 79 Kč měsíčně a lze jej i zakoupit za cenu zhruba 3500 Kč, nebo při úvazku na dva roky za 2500 Kč. Vzhledem k vyšší ceně může být u této služby výhodnější spíše pronájem. Za dalších 99 Kč pak dostanete druhý set-top-box pro sledování na dvou velkých televizích. Při dvou set-top-boxech ale přicházíte o možnost jednoho mobilního zařízení, celkový počet se musí udržet na čtyřech.

stb-digi2go

Digi TV vysílá ve Full HD při 50 snímcích prokládaně (50i) v případě set-top-boxu, jinde ve 1280 × 720 px ale už na plných 50p snímcích. Kodeky H.265 zatím zvažují, bude na to potřeba nový set-top-box. Webové rozhraní by se mělo překlopit na HTML5 v nejbližších měsících.

T-Mobile TV

Set-top-box Arris VIP1113 je u T-Mobilu jedinou možností, jak dostat obraz na velkou televizi. aplikace pro Smart TV zatím nemá. Dáte za něj 99 Kč měsíčně, ale po dvou letech vám stejně jako u O2 zůstane. I zde je pořízení set-top-boxu povinné, ale T-Mobile nabízí i jiné tarify IPTV určené pouze pro mobily a tablety. Druhý STB pořídíte rovněž za 99 Kč a nejvýše lze provozovat spolu s nimi tři mobilní zařízení včetně webového rozhraní. T-Mobile vám tak při druhém set-top-boxu neubere jedno mobilní zařízení.

stb-tmobiletv

T-Mobile vysílá ve Full HD při 50i také jen přes set-top-box, na jiných zařízeních jde o rozlišení 1280 × 720 px a 25p. Kodeky H.265 už mají nasazeny na nejsledovanějších kanálech, na většině je ale ještě H.264. T-Mobile doporučuje rychlý internet alespoň 4–5 Mb/s. Na webovém rozhraní se stále drží technologie Flash.

Kuki

Set-top-box stojí 1690 Kč jednorázově, pronajmout si jej za 50 Kč můžete zatím jen v síti Netbox. Hardwarově jde o známé zařízení Arris VIP1113, jaký používá i T-Mobile nebo Digi TV. Za cenu 1890/60 Kč dostanete lepší model s rádiovým dálkovým ovládáním, kterým nemusíte na televizi mířit (doporučuji). Z chytrých televizí Kuki podporuje Android TV (Sony, Philips, Shield TV) a Samsungy se systémem Tizen (modely od roku 2013).

stb-kuki-shield
Nvidia Shield místo STB. Kuki jinak využívá standardní Arris VIP 1113

Kuki můžete sledovat současně na jednom fixním zařízení (velká televize) a na pěti mobilních zařízeních. Možnost provozu na další velké televizi stojí 89 Kč měsíčně a celkem se lze dostat na 3 televize plus 5 mobilních zařízení. Mimo síť Netobxu nebo u starých smluv je to o jedno zařízení méně. V počtu zařízení pod jedním účtem je i tak Kuki rekordmanem. Místo chybějícího webového rozhraní má Kuki aplikace pro Windows, Mac i Linux. Naladit se dá i ve VLC playeru.

Kuki se snaží poskytovat nejlepší obraz a u prémiových a sportovních stanic „vysílá“ ve Full HD při 50 plných snímcích (jen přes STB) a dokonce s audiostopou 192 kb/s. U ostatních se drží také Full HD v kombinaci s 25 plnými snímky. Kodeky H.265 jsou nasazené také zatím pro některé lepší stanice. Netbox doporučuje rychlost internetu 3–8 Mb/s.

Lepší TV

Set-top-box samotný je zařízení s Androidem a vlastní nadstavbou. Pořídíte jej za 1999 Kč jednorázově, případně jej lze pronajmout za 99 Kč měsíčně. POkud si ale nebudete STB pronajímat, nemusíte vůbec podepisovat žádnou smlouvu. Pro Smart TV nabízí aplikace pro Android TV (Sony, Philips, Shield TV), Tizen (Samsung) a nedávno i pro WebOS (LG). Chystá i aplikace pro televizory HiSense, Sharp, Hyundai a GoGen.

stb-lepsitv

Oficiálně nelze sledovat na více zařízeních současně, Lepší.TV je v tomto v poslední době striktní a pokud začnete sledovat vysílání třeba na mobilu, na set-top-boxu se přeruší. Nemusíte zařízení nijak registrovat, prostě se budou přepínat podle toho, které pustíte naposledy. Přikoupení možnosti sledování na dalšího zařízení současně stojí 99 Kč měsíčně. V tomto je asi největší omezení této služby. Videotéka zdarma v ceně zahrnuje nedávno odvysílané pořady, můžete je ale snadno filtrovat třeba podle hodnocení.

Lepší.TV vysílá HD kanály v rozlišení 1280 × 720 při 25 plných snímcích. To se týká set-top-boxu, aplikací pro Smart TV, Androidu a aplikace pro počítač. Na webu a iOS běží zatím jen SD vysílání. Ovšem už mají plně nasazený kodek H.265 a pro sledování televize postačuje rychlost 3 Mb/s.

Zapni.TV

Set-top-box je krabička s Androidem, na kterém běží známá aplikace Kodi. A v něm zase funguje služba Zapni.TV prostřednictvím repozitáře. Výhody to má, neboť využijete stejné prostředí na televizi i na seriály ze síťového disku. Takto si můžete pořídit jakýkoliv vhodný přehrávač sami, může jím být třeba Shield TV od Nvidie. Případně vám hotové řešení služba zašle za 1799 Kč jednorázově, nebo pronajme za 79 Kč měsíčně. Kvalitu vysílání zjišťujeme… Rychlost pro HD kanály stačí 3 Mb/s.

zapnitv

SledováníTV

Kromě vlastního set-top-boxu má SledováníTV v nabídce aplikace pro prakticky všechny systémy Smart TV: Android TV (Sony, Philips, Shield TV), WebOS (LG), MyHomeScreen (Panasonic), Tizen (Samsung) i WebOS (LG). V tomto je jejich největší síla.

Nelze si ovšem dokoupit více zařízení, než kolik nabízí v základu (což je ale vcelku standard). Celkem můžete mít čtyři zařízení, jen dvě mohou být mobilní a jedno fixní. Tím čtvrtým logicky bude webové vysílání.

stb-sledovani-tv

SledováníTV má spolu s Kuki nejvyšší kvalitu obrazu, v případě set-top-boxu a aplikací pro Smart TV nabízí totiž Full HD při 50 plných snímcích (pro prémiové a sportovní stanice). Pro ostatní kanály nabízí 25p a přes jiná (mobilní a web) zařízení vysílá v 1280 × 720 px. Kodeky H.265 podporuje na většině zařízení a pro plynulé sledování televize je ze všech nejúspornější: stačí připojení o rychlosti 2,5 Mb/s. Webové rozhraní je plně v HTML5.

Předchozí
Následující

23 KOMENTÁŘE

 1. SledovaniTV má i Apple TV. A appka pro Smart TV a Android TV tam máte trochu zmatečně. Mám přímo od firmy a přestože bych appku pro Apple TV změnil v pár detailech, celkově jsem asi velmi spokojený. Mmch: pro Apple TV bude mít letos appku i UPC a jeho Horizon.

 2. Chyba v počtu zařizeni u KUKI, je to jedna telvize (STB) + 4 další zařízení, dle FAQ je možno dokoupit další š licence na TV, ale jestli je stim spojeno i ke kayde licenci další 4 zařízení není uvedeno (nepotřeboval jsem).

 3. Dle mého užívání jsou jen 4, zrovna teď jsem to zkoušel. 5. zažizení se tváří jen jako ovladač. Ono s tím počtem zařízení je to zmatené, možná zkuzte oslovit přímo Netbox k oficiálnímu vyjádření.

 4. Doplnění chaosu u KUKI pokud máte starou smlouvu u Netboxu tak počet mobilních zařízení je 4, u nových 5. A celkovy počet k jedné smlově je 3 fixní zařízení a 4 (5) mobiln9ch zařízení. Pokud používáte KUKI s jiným providerem, tak je to vždy 3 fixní a 4 mobilní.

 5. Digi2GO + STB Arris VIP1113 (H.265 analyzují, bude muset být nový set-top-box)
  T-Mobile TV + STB Arris VIP1113 (H.265 na nejsledovanějších kanálech, H.264 pro ostatní)

  Není to zvláštní, když Arris VIP1113 údajně H.265 nepodporuje? T-Mobile od druhé půlky roku 2017 nabízí Arris VIP4302, který umí H.265.

 6. Všechno kromě digi2go settopbox se trepe, má nekvalitní obraz. Zkoušel jsem iVysilani ČT, lepší TV aplikaci a web, sledování TV web. Na hokej se nedá nikde dívat, kromě digi2go settopboxu… Je to tím, že vše jede ve 25p. Chce to alespoň 50i…

 7. Vyzkoušela jsem několik IPTV, včetně T-Mobile a O2. Kuki mělo pro mě zatím nejhorší aplikaci ze všech. V současné chvíli máme Lepsi.tv. Neřeším kolik tam je HD kanálů a sport není mou prioritou. Pro milovníky sportu je lepší volbou určitě jiná televize. Ale za cenu necelých dvou stovek přes 120 stanic je to jednoznačně nejlepší poměr cena/obsah. A hlavně, netřeba žádných aplikací na PC nebo set top boxů k televizím, běží snad úplně na každé Smart TV – odzkoušeno na Toshibách, LG a Apple TV. Velká spokojenost s 30-ti denním zpětným zhlédnutím. Je to zatím nejdelší, co jsem viděla. Za mě palec nahoru.