Televizor TCL EP68: čínský základ (recenze)

1

Obyčejně testujeme spíše dražší televizory, jenže nově druhá největší značka na světě žádné high-endové modely ani nevyrábí. Aktuálně nejvyšší řada EP68 v dnes nejrozšířenější 55″ úhlopříčce stojí 15 tisíc. I relativně levný televizor dnes ale obsahuje většinu moderních funkcí.

TCL EP68 je televizor s rozlišením 4K, podporou HDR (na krabici uvádí Dolby Vision) a chytrými funkcemi Android TV. Tím vším se výrobce chlubí včetně H.265/HEVC, DVB-T2, zabudovaného Chromecastu, hlasového ovládání přes Google asistenta, Alexu, Netflix či Youtube. Dnes jde už o běžné funkce, které začínají právě u televizorů zhruba nad 13 tisíc. Vše pod nimi je low-end.

EP68 má masivní stojan, který jinak tenký televizor trochu zvětšuje směrem dozadu. Ale když jej dáte do držáku na zeď přes systém VESA (s méně standardní roztečí 600×200), může být přilepený až u omítky. Tělo televizoru je z poctivého kovu, takže i trochu těžké.

TCL EP68 televizor 1
TCL EP68: konektory

Veškeré konektory jsou kolmo na pravé straně a ani napájení nijak nepřekáží. Porty zahrnují drátovou síť LAN (můžete využít i Wi-Fi standardu 802.11n), anténní konektory pro terestrické a satelitní vysílání, dvojici USB 2.0 (s omezením na 2,5 W, takže některé externí disky mohou mít problém) a trojici HDMI 2.0b (umožňují rozlišení 4K).

Po zapnutí probíhá klasická instalace z Android TV, kdy se přihlásíte svým účtem Google, můžete zařízení nějak pojmenovat a vyhledáte televizní kanály. K televizoru dostanete dva dálkové ovladače: Jeden běžný a jeden trochu jednodušší, což je praxe i u jiných výrobců.

Slyšeli jste už o televizorech TCL?

TCL na to jde jinak a ten jednodušší není přehnaně jednoduchý. Stále obsahuje docela dost tlačítek a není problém zůstat u něj, zatímco velký ovladač bude zálohou pro případ, že ten menší ztratíte. Navíc jsou oba všesměrové.

TCL EP68 televizor 30
Dvojice ovladačů

Na ovladači jsou tlačítka pro přímý přístup k Netflixu a k nabídce T-Channels, což je takový seznam doporučených aplikací od TCL. Upřímně nic moc zajímavého v něm není, každopádně tlačítko přemapovat nejde.

Prostředí Android TV je známé a vlastně se ničím neliší. Můžete si doinstalovat to nejdůležitější, tedy aplikaci Kodi., která na tomto televizoru však fungovala pouze v rozlišení Full HD. Na Shieldu ji mám v nativním 4K.

Prostředí televizoru:

Procesorem se výrobci televizorů nechlubí, neboť i v drahých modelech bývá levný MediaTek. V případě Androidu se ovšem typ dá zjistit. Smart TV v EP68 tak pohání Realtek RTD285 s grafikou Mali 470. Na svižnosti Smart TV to úplně nepřidá, občasné záseky musíte holt strpět. Ale to i u jiných značek v této cenové hladině.

Televizor se zapíná asi půl minuty, takže je třeba jít do nastavení a povolit stand-by. Tohle bývá defaultně vypnuté proto, aby výrobce splnil různé ekologické limity. Samotné menu od TCL se pak zobrazuje nad obrazem (vysílání či plochy Androidu) a je poloprůhledné. Možnosti nastavení jsou na první pohled chudší, ale možná je to dobře.

Režimy obrazu

Základní režim obrazu se jmenuje Standard, který má jas nastavený na 100 %. Tohle maximum je necelých 300 nitů, při snížení se dá dostat nejníže na 37 nitů. Defaultně zapnutý dynamický kontrast znamená až 35 000:1, statický jsem ale naměřil také velmi nadprůměrný kolem 6000:1. Vyvážení bílé směřuje velmi do modra a i samotná věrnost barev je poměrně nízká.

Při přepnutí do módu Foto dojde mj. k posunu gamy o dva stupně nahoru a změně barevného režimu na teplé barvy. Výsledek působí na první pohled nepřirozeně, hlavně červená vypadá skoro jako oranžová. Barevný gamut je o něco užší na hranicích sRGB, ale v červených odstínech už některé barvy chybí. Což vysvětluje tu oranžovou. Vyvážení bílé je ale vcelku dobré.

Režim Kino, který by měl být nejpřesnější (ale nebývá ani u dražších televizorů), snižuje lehce nastavení kontrastu a také přepíná na teplé barvy. Naměřené hodnoty ale ukazují také posun barev do modra. Zlepšení se dočkáte u křivky gama, která až v tomto módu vypadá hezky rovně.

Režim Smart HDR dává podobné výsledky jako Kino. Že by zlepšilo běžné SDR video směrem do dynamického rozsahu, jak tvrdí popis výrobce, se ale říct nedá.

Naměřená rovnoměrnost podsvícení:

tcl ep68 homogenita
tcl ep68 homogenita

Hodnocení

Jako u jiných značek, i tady je asi nejlepší ponechat režim Kino, ale při přehrávání filmů z USB disku jej nepochopitelně nemůžete zvolit. Podobně omezený je třeba Samsung v případě připojení notebooku přes HDMI. Výrobci zkrátka nepočítají s tím, že byste si pouštěli filmy „alternativním“ způsobem. Interní přehrávač také zvládne pouze rozlišení Full HD a jen několik málo základních formátů. Instalace Kodi a externí zdroj multimédií tak bude lepší volbou.

TCL EP68 televizor 31
TCL EP68 televizor

Kvalita obrazu u videa není příliš dobrá, ale těžko se to hodnotí, když máme nakoukané spíše high-endové televizory s nejlepšími panely, kterým sekundují poslední obrazové procesory. Když totiž porovnám tohle TCL s obrazem na pár let starém levném televizoru od Samsungu, tak tu samozřejmě posun k lepšímu je.

Když do televizoru pustíte kvalitní 4K signál třeba z Blu-ray disku, je výsledek pěkný. Ale běžný nekvalitní obraz terestrického vysílání televizor neumí dostatečně vylepšit, v tom je proti dražším modelům pořád příliš velký rozdíl.

Od EP68 nečekejte špičkový obraz ani svižné prostředí (které ostatně často nenajdete ani u dražších modelů jiných značek). Za své peníze dostanete slušný základní televizor za patnáct tisíc, který se díky všesměrovému ovladači dobře ovládá a díky Androidu poskytne většinu funkcí.

Televizor TCL EP68: čínský základ (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.57%) 28 hlasů

1 komentář