Termoelektrický chladič Hex 2.0 slibuje účinnost vodníka v malých rozměrech

0

Během posledních pěti let se značně rozmohly vodní chladiče s uzavřeným okruhem, u nichž ovšem platíte za silné chlazení rozměry, externí radiátor potřebuje ve skříni své místo. Firma Phononic již před časem slibovala, že dokáže přinést vyšší výkon při stále malých rozměrech (i menších, než mají mnohé vzduchové chladiče typu věž) díky použití Peltierových článků. Toto termoelektrické chlazení představila s chladičem Hex, který ještě moc úspěchu nesklidil. Nicméně nyní společnost vydala novou generaci s názvem Hex 2.0, která by už zdá se mohla být hodně zajímavá.

Phononic Hex 2.0 láká na to, že má relativně kompaktní rozměry. Na výšku měří jen 12,5 cm a samozřejmě nepotřebuje žádné hadice nebo radiátor. S vahou 810 g by tak mohl být vhodnější pro Mini-ITX sestavy. Tam má podle výrobce nabídnou v ucházejících rozměrech výkon podobný mnohem neskladnějším vodníkům. Podporuje patice procesorů Intel i AMD a údajně má stačit i na 220W FX-9370/9590.

Termoelektrický chladič Phononic Hex 2.0 (Zdroj: TweakTown)

Hex 2.0 sestává z konvenčního pasivu s dvěma hliníkovými křídly o 40 žebrech (a po čtyřech 6mm heatpipe), mezi nimiž je 92mm ventilátor, a termolektrické části, která je na měděné základně. Měla by používat termoelektrický jev pro pumpování tepla z procesoru do pasivu, což zrychluje odvod tepla proti jednoduchému vzduchovému chladiči. Odvod tepla z pasivu do vzduchu by asi také měl být účinnější, neboť rozdíl teplot může být vyšší, aniž by to vedlo k přehřátému CPU. Termoelektrický článek totiž aktivně vytváří rozdíl teplot mezi stranou, na které je pasiv a ventilátor, a stranou, na které je CPU.

Vzduchová část chladiče má 92mm ventilátor, což dává ony poměrně kompaktní rozměry. Připojuje se klasickým čtyřpinem do desky a je regulovatelný, údajně od 1000 do 2650 otáček za minutu (kdy má dosahovat průtoku 44 kubických stop za minutu při 33 dB). Pozitivní je, že chladič je údajně polopasivní a v klidu dokáže díky termoelektrickému článku procesor uchladit sám, takže se ventilátor zcela vypne. Část s ventilátorem se jinak dá otevřít a měla by být možná jeho výměna.

 

Chladí jako voda s 120mm radiátorem

Na webu se již objevila recenze webu TweakTown, podle kterých Hex 2.0 skutečně dokáže chladicí schopností konkurovat vodním chladičům s uzavřeným okruhem, zejména těm se 120mm radiátorem (podle TweakTownu například Silvestone Tundra TD3 nebo Antec Kuhler H20 1250). Při maximálních otáčkách v režimu „Insane“ prý chladič dokonce výkonem poráží Corsair H100i GTX s 240mm radiátorem, pokud je tento nastaven na tichý režim. Nicméně v takové situaci už zase nemůže konkurovat hlučností. S danými rozměry a jen s 92mm ventilátorem ale nejde o špatný výsledek.

 Termoelektrický chladič Phononic Hex 2.0 (Zdroj: TweakTown)

Nevýhoda termolektrických chladičů je, že jsou trošku jako elektrické přímotopy a spotřebovávají více energie než třeba ty vzduchové. Pokud jste si již všimli na fotografii konektoru, který připomíná šestipin pro napájení grafik, pak vězte, že to také konektor pro napájecí kabel PCI Express je. Termoelektrická část chladiče Hex 2.0 totiž sama o sobě údajně může mít spotřebu až 35 W! Toto teplo se pochopitelně přidá k výdeji pumpovanému ze samotného procesoru a k celkové spotřebě počítače.

Chladič má kromě napájecího konektoru ještě mini USB, kterým se připojí k výstupu desky a umožňuje tak podrobné možnosti nastavení z operačního systému. K dispozici by mělo být monitorování, nastavení chladící politiky podle preferencí co do výkonu a hlučnosti a také nastavení iluminace (chladič má zabudované LED).

 

Cena bohužel značná

Kromě spotřeby má Phononics Hex 2.0 ještě jednu nevýhodu: je hodně drahý. Vzhledem k tomu, že konstrukce je zkomplikována použitím termoelektrického článku, je to z určité části opodstatněné, ale doporučená cena 150 dolarů (při dnešním kurzu a s DPH to shodou okolností vychází na přesně 4444 Kč) je už docela hodně. Většinou bude asi lepší nápad použít konvenční vzduchový chladič nebo levnějšího vodníka, tento bude asi hlavně pro uživatele, kterým na cenu tolik nehledí.

Zdroje: PC Perspective, TweakTown, Phononics

Termoelektrický chladič Hex 2.0 slibuje účinnost vodníka v malých rozměrech

Ohodnoťte tento článek!