Tesla bude vyrábět produkty pro chytrou domácnost. Představila novou divizi Tesla Smart

1
Tesla Smart Pet Feeder 02
Tesla Smart Pet Feeder
-
Zdroj: Tesla

Na český trh vstupuje s produkty pro chytrou domácnost značka Tesla, respektive její nová divize Tesla Smart. Ta se zpočátku hodlá zaměřovat na kamerové systémy pro domácnosti nebo krmítka pro psy. Časem by mělo dojít k rozšíření na další produkty. Nejde ale známého o výrobce elektrických aut Tesla Motor.

Tesla Smart se odkazuje na český původ značky. U samotné výroby je to asi jasné, ta bude probíhat v Asii, ale třeba obslužná aplikace má být kompletně česká. Můžete si ji stáhnout pro Android i iOS a má být kompatibilní i se systémy Google Home a Apple HomeKit.

Za prvotním nápadem stojí zakladatel a CEO společnosti Witty Trade (ti stojí i za dovozem smartphonů Xiaomi do Česka) Viktor Hajíček. „Chtěl jsem českým zákazníkům přinést něco nového. Koncept chytré domácnosti je teď často pojmem neuchopitelným, neznámým, nesrozumitelným a možná i nedostupným. To chceme právě změnit. Naším cílem je, aby se chytrá domácnost stala běžnou součástí všech domovů a aby usnadňovala život všem, bez ohledu na jejich zájmy či možnosti. Chytrá domácnost není žádná věda.“

Pod značkou Tesla vznikají vysavače i set-top-boxy, dříve i televizory a všemožná elektronika. Historie Tesly totiž sahá až do roku 1946.

Úplně prvním podnikem, který se nakonec stal součástí Tesly, byla společnost Elektra založená v roce 1921. Tu později koupil Philips a pod Teslu se dostala nedobrovolně znárodněním (mj. tedy i vyvlastněním Philipsu). Tesla vznikla v roce 1946 zestátněním 16 firem a letos slaví 100 let.

Samozřejmě šlo o odkaz na slavného vynálezce Nikoly Tesly. Jméno tehdy zřejmě převzali legálně, neboť slavnostního otevření se účastnili i zástupci jugoslávské vlády. Později se však nepohodli a Tesla začala oficálně být zkratkou pro TEchnika SLAboproudá. Jako národní podnik pak vyráběl elektroniku, ale třeba i radiolokátor Tamara.

Po revoluci se Tesla rozpadla na více firem. Nástupcem byla Tesla a.s. a ostatní firmy si právo užívat značku pronajímaly. Televizory přestala vyrábět v roce 2000. Licenci na značku vlastní od roku 2011 také společnost Inter-Sat Ltd. Ještě jako Tesla a.s. se firma soudila s Muskovou firmou Tesla Motor Inc., ale nakonec se domluvily. Zda bylo součástí i nějaké finanční vyrovnání není veřejně známo.

Tesla bude vyrábět produkty pro chytrou domácnost. Představila novou divizi Tesla Smart
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů

1 komentář