Test 640GB HDD: Samsung, Seagate a WD

0

640 GB: královská kategorie

Tři největší hráči na trhu pevných disků pro stolní PC se dostali na podobnou úroveň a nejlépe to demonstruje právě kategorie disků s kapacitou 640 GB. Jak Seagate, tak Samsung i WD zde má disky s podobnou hustotou zápisu na plotnu (typicky max. 334 GB na plotnu), díky níž pak pro více než půl terabajtu stačí dvě. Zatímco Samsung v této kategorii nabízí levnější disk s 16MB cache (vyrovnávací paměť, u disku se používá i slovo buffer), Barracuda 7200.11 má 32 MB cache.

Western Digital to vyřešila šalamounsky: nabízí jak disk s 16 MB cache, tak s 32. Ten levnější s menší cache už znáte, je jím od svého uvedení velmi dobře hodnocený WD6400AAKS, tedy Caviar SE16 640 GB. Po uvedení 32MB varianty WD6401AALS, u které má dojem výkonu vzbuzovat i název (Caviar Black), se společnost WD rozhodla disk Caviar SE16 přejmenovat na Caviar Blue. V řadě Caviar Blue najdete ale i disky s ještě menší cache (8 a 2 MB). Orientujte se tedy raději podle čtyř znaků za čtyřčíslím ukazujícím kapacitu (AAKS, AAJS atd.).

V případě testu 640GB disků nám ale stačí rozlišovat mezi Black a Blue. WD nabízí v kapacitě 640 GB dokonce ještě jeden disk: tím je úsporný Caviar Green Power. Tento 5400otáčkový disk ale není předmětem dnešního testu.

WD Caviar Black je zase pro změnu jedinou řadou disků, kterou jsme si zatím nepředstavili v samostatné recenzi. Western Digital navzdory velmi dobrým výkonům svých disků s 16 MB cache (tak velkou cache má i VelociRaptor) podléhá marketingovému tlaku a Black series už má tedy 32 MB cache. Změny oproti Blue (či Caviar SE16) se ale netýkají jen velikosti cache, větší vliv na výkon má možná přidání druhého procesoru řídící zpracování dat právě tak, jak to známe u VelociRaptora. Zcela jistě jsou změněny některé postupy ve firmware disku.

Disky Samsung jako jediné koupíte v plastové krabičce

Testovací sestava

Z testovací sestavy by možná stačilo uvést operační systém a jižní můstek (ICH10R). Zbývá snad jen podoktnout že určitou úlohu ve výsledcích aplikačních testů sehrál i procesor, subjektivní testy hlučnosti probíhají při zastavení všech větráků v počítači kromě toho ve zdroji. Šasi skříně Cooler Master Centurion 5 zase slouží jako chlazení disků a ovlivňuje tedy teplotní testy.

Fotogalerie a další informace

 

Seagate Barracuda 7200.11, 640 GB

přesný název: ST3640323AS
testovaný firmware: SD35
webová stránka produktu: Seagate

 

Samsung SpinPoint F1, 640 GB

přesný název: HD642JJ
testovaný firmware: 1AA01113
webová stránka produktu: Samsung

Western Digital Caviar Blue, 640 GB

přesný název: WD6400AAKS
testovaný firmware: 00A7B2
webová stránka produktu: WDC

Western Digital Caviar Black, 640 GB

přesný název: WD6401AALS
testovaný firmware: 00L3B2
webová stránka produktu: WDC

Aplikační testy: PCMark Vantage

Aplikační testy: PCMark05

Aplikační testy: FC-test

V FC-Test jsem měřil pouze čas nutný k vytvoření dat určitého typu na každém z pevných disků.

HD Tach 3, Sandra 2009.SP1

Nová Sandra má možná nejlepší test přenosových rychlostí disků pro Windows Vista 64-bit, je ale potřeba testy provádět vícekrát (první průchod zpravidla dá nižší výsledek než ty další).

Měření náhodné přístupové doby zápisu dělá čest svému názvu.

CrystalDiskMark 2.2, HD Tune 2.55

CrystalDiskMark 2.2 je zajímavý svým měřením přenosových rychlostí pro malé bloky dat (512 kB a 4 kB).

Testy přenosových rychlostí HD Tune verze 2.55 nejsou v prostředí Windows Vista a disky v AHCI režimu příliš spolehlivé.

Teploty, hlučnost

Na konci benchmarkování, kdy už byly disky rozehřáty na provozní teploty, jsem na ně začal kopírovat 100 GB dat a po chvíli v nich i vyhledávat řetězec. Nejvyšší dosažené teploty dle údajů ze S.M.A.R.T. ukazuje následující graf.

Údaje těchto teplotních čidel jsem porovnal s nejvyššími teplotami naměřenými na povrchu disku pomocí bezdotykového infračerveného teploměru s laserovým zaměřovačem.

 

Takřka u všech disků tyto teploty souhlasily s tím, co ukazovalo čidlo disku přes S.M.A.R.T., pouze disk Samsung opět dokázal, že velmi nízké teploty těchto disků platí právě jen pro jejich čidlo, realné zahřívání disku je podobné jako u jeho 7200otáčkových kolegů se stejným počtem ploten.

Hlučnost jsem hodnotil opět jen subjektivně a nutno říct, že moderní pevné disky jsou na tom s hlučností už velmi dobře. Vibrace jsou zřejmě kusovou záležitostí, z testovaných HDD mírně vibroval jen Seagata Barracuda 7200.11. Vibrace ale do hodnocení hlučnosti v grafu neberu v potaz, dokonce i další projevy hlučnosti mohou být trochu kusovou záležitostí.

Seagate Barracuda 7200.11 (ST6340323AS) – kultivovaný seek, jen při současném kopírování a prohledávání souborů je občas trošku ostřejší; slyšitelný, ale slabý zvuk otáčení ploten; mírné vibrace testovaného kusu
Western Digital Caviar Blue (WD6400AAKS) – tlumený seek, slabý zvuk otáčení ploten, bez vibrací
Western Digital Caviar Black (WD6401AALS) – bez vibrací, slabý zvuk otáčení ploten, slyšitelný pohyb hlaviček
Samsung SpinPoint F1 (HD642JJ) – bez vibrací, tlumený seek, zvuk otáčení ploten: slabé šumění slyšitelné jen zblízka
 

Verdikt, cena za 1 GB

Jste na konci testu na přání, nezbývá než sumírovat. Než se do toho pustíme, budeme potřebovat aktuální ceny pevných disků. Ty v následujícím grafu jsou od prodejce, který je všechny zapůjčil (ALFA Computer).

Podělíme-li tuto cenu kapacitou disků, dostáváme fantastických 2,7–3,3 Kč za gigabajt. Nejnižší cenu má momentálně Western Digital Caviar Blue, levný je také Samsung SpinPoint F1. Disky s 32 MB cache jsou trošku dražší, Seagate si za Barracudu 7200.11 nechává zaplatit tradičně více. Možná je v ceně disku započítán i příspěvěk na hodnotný nástroj Seagate DiscWizard, který nabízí určitou část funkcí výborného Acronis True Image.

Samsung SpinPoint F1, 640 GB

Vezměme jeden disk po druhém: Samsung se svým SpinPoint F1 nabízí opravdu velmi tichý disk, vypadá to ale, že oproti SpinPoint F1 s 32 MB cache (750 a 1000GB verze) na výkonu ztrácí opravdu hodně. S některými testy si 640GB F1 poradil opravdu velice špatně a jelikož tu máme WD6400AAKS za lepší cenu se snad jen o chloupek vyšší hlučností, není moc o čem dál uvažovat. Velmi nízké přenosové rychlosti však nejsou žádnou chybou syntetických benchmarků, i při kopírování velkých souborů ze zdrojové disku pomocí Total Commanderu WD7500AAKS jsem u HD642JJ naměřil jen 66 MB/s, zatímco s Barracudou 7200.11 (podobně jako oba disky WD) bylo možno dosáhnout až 89 MB/s.

+ velmi tichý chod
+ cena
– výkon
– špatné teplotní čidlo

 

Seagate Barracuda 7200.11, 640 GB

Barracuda 7200.11 potvrdila, že dokáže být velmi impresivní v teoretických testech, má nejrychlejší rozhraní, vysoké přenosové rychlosti, ale když přijde na aplikační testy, schová se někam do rohu. Výsledek v PCMark Vantage je dokonce horší než u víc jak rok starého WD7500AAKS (3500 vs. 4000 bodů) s dnes už směšnou kapacitou 188 GB na plotnu, který jsem před testem ani nedefragmentoval. Přístupová doba kolem 15 ms ukazuje na zapnutou funkci AAM, až na zvuk vypnutí je disk opravdu tichý. Cena je ale nejvyšší ze všech disků, takže pokud z nějakého důvodu netoužíte po nástroji Seagate DiscWizard, nemohu vám Barracudu 7200.11 doporučit.

+ přenosové rychlosti
+ Seagate DiscWizard
+ tichý chod
– aplikační výkon

 

Western Digital Caviar Blue, 640 GB

Oba disky Western Digital vévodily všem aplikačním testům, vyrovnané výkony předvedly i v teoretických testech, WD6400AAKS navíc zůstal velmi tichý. Oproti WD6400AAKS, co jsem testoval před prázdninami ještě pod názvem Caviar SE16, se však hlučnost subjektivně trošku zvýšila. Dramaticky se však zlepšila přístupová doba, myslím tedy, že disk měl z výroby již vypnutou funkci AAM (resp. nastavenou na performance seek). Zvýšení hlučnosti je však jen minimální, výkony až na PCMark Vantage velmi blízké špičkovému WD Caviar Black, cena nejnižší z testovaných disků… v létě udělené ocenění Smart Buy pro tento disk tedy zůstává v platnosti.

+ výkon
+ cena
+ tichý chod

 

Western Digital Caviar Black, 640 GB

Western Digital Caviar Black (WD6401AALS) buď předváděl prakticky shodné výkony jako Caviar Blue (WD6400AAKS) a neměl se tedy kromě ceny za co stydět, anebo byl ještě o kus lepší. Především výkon v moderním aplikačním testu PCMark Vantage ukázal opodstatnění nebojácného přízviska Black.

+ celkový výkon
+ nejlepší aplikační výkon
– není tak tichý jako WD6400AAKS

Ilustrační foto (zdroj Western Digital): Caviar Black (tři plotny naznačují, že foto bude patřit 1TB verzi)

Celkový verdikt pro kategorii 640 GB tedy vyzní jasně pro Western Digital (nemyslí už Samsung a Seagate spíše na SSD?): chcete-li tichý, výkonný a výhodný disk, sáhněte po WD Caviar Blue (WD6400AAKS). Je-li pro vás výkon na prvním místě, ale současně nechcete utrácet za VelociRaptora či dokonce nějaký výkonnější SSD, bude pro vás tím pravým WD Caviar Black. V dobré skříni budete i jej považovat za tichý a příplatek proti WD6400AAKS vám výkonem vrátí.


 

Za zapůjčení pevných disků WD, Seagate i Samsung děkuji společnosti ALFA Computer.

Ohodnoťte tento článek!