Test 8 chladičů na GF 8800 GT

0

Referenční chladič na Nvidia GeForce 8800 GT určitě není špatný, většinou se drží na 1 500 ot./min a je velmi tichý. Jenže jádro G92 se pod ním smaží ve špatně větraných skříních až na 92 oC a některé majitele znervózňuje i několikasekundové silné hučení na plné otáčky při inicializaci po zapnutí počítače.

Na GeForce 8800 GT naštěstí pasuje už hodně alternativních chladičů, a tak není jejich velký test od věci. Rusové podrobili pečlivým měřením a s referenčním chladičem srovnali tyto modely:

 1. Thermalright HR-03 Rev.A
 2. Thermaltake DuOrb
 3. Zalman VF1000 LED
 4. Zerotherm Hurricane HC92 Cu 8800
 5. Arctic Cooling Accelero X1
 6. Zalman VF900-Cu LED
 7. Zalman VF700-Cu
 8. Thermaltake BigWater 760i + TMG AT3 (vodní)

Ano, vidíte dobře, test je velmi zajímavý zařazením starších chladičů (Accelero X1, VF700 a VF900) a také srovnáním se sériovým vodním chlazením.

Thermaltake DuOrb

Mezi vzduchovými chladiči si co do účinnosti chlazení dle očekávání vedl nejlépe Thermalright HR-03, následován Zerothermem Hurricane, ale i všechny starší chladiče dokazály GeForce 8800 GT ochladit lépe než referenční chladič. Thermalright HR-03 naopak nechladí příliš dobře napětové regulátory a ani v chlazení pamětí nevyniká, v tomto ohledu je mnohem lepší Zerotherm Hurricane.

Části testu:

 1. Esteticky zdařilé fotografie chladičů
 2. Výsledky chladičů nové generace
 3. Výsledky starších chladičů
 4. Vodní chlazení a závěr

V testu bohužel není u nás veleoblíbený chladič Arctic Cooling Accelero S1 (ale poznáte zase mnoho alternativ a jako srovnání nechť vám slouží chladič referenční) a kritiku musím vznést k použitým otáčkám u ref. chladiče. Ten většinou nepoužívá tak vysoké otáčky (nižší z hladin nastavena na 45 %,  2 500 ot./min) a v teplotních testech by tedy dopadl hůře a v testech hlučnosti naopak daleko lépe.

Naopak určitě musím kvitovat velmi zajímavé grafy v závěru, kromě seřazení chladičů dle teplot a hluku tam najdete i graf tepelného odporu a hlavně zajímavý graf poměru účinnost/hluk. Ač v testech hlučnosti neexceluje úplně, tak v tomto grafu si vodní chlazené vede jasně nejlépe, následováno Thermalrightem HR-03 a na opačném konci je referenční chladič.

Zdroj: Digit-Life.com

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář