Test Acer Aspire One 522 s procesorem AMD C-50 (APU, Ontario)

0

AMD se konečně podařilo postavit pořádného konkurenta pro Intel Atom, který dosud kraluje segmentu malých notebooků a netbooků. Otestovali jsme Acer Aspire One 522 s procesorem AMD C-50 z řady Ontario.

O nové platformě AMD Brazos jsme velmi podrobně psali v lednu v článku Ondřeje Bešťáka. Zahrnuje nové procesory kombinované s grafikou na jednom jádře – tzv. APU (Accelerated Processing Unit). Již nejde jako v případě starších modelů o procesor a integrovanou grafiku zvlášť, vše je skutečně pod jednou střechou, jako například u nových procesorů Intel Sandy Bridge. A proč už AMD nenazývá své nové „procesory“ CPU? Protože už nebude existovat jasná hranice mezi úlohami, které zpracovává procesor a které grafika, ale obě dvě části APU se o úlohy podělí.

Acer Aspire One

Ontario patří do netbooků

Brazos v tuto chvíli zahrnuje dvě modelové řady APU, Ontario a Zacate. Zatímco výkonnější Zacate je určen pro běžné notebooky s nízkou spotřebou, Ontario jednoznačně patří do netbooků. Každá řada má dvě APU – jedno- a dvoujádrové. V případě Ontaria jde o dvoujádro s taktem 1 GHz a jednojádro s taktem 1,2 GHz. Oba modely jsou vybaveny grafikou Radeon HD 6250 s 80 stream procesory běžících na 280 MHz, zatímco vyšší Zacate má Radeon HD 6310 se stream procesory běžícími na 500 MHz. TDP obou Ontarií je nastaveno na velmi dobrých 9 W, což je o dost méně než u dosavadně nejslabšího AMD V105 s frekvencí 1,2 GHz; ten má rovněž 9 W, ale bez grafiky.

Článek pokračuje na serveru ExtraNotebook.

Test Acer Aspire One 522 s procesorem AMD C-50 (APU, Ontario)

Ohodnoťte tento článek!