TEST AirLive HP-3000: data po elektrice rychlostí blesku

0

Tyto adaptéry svými rychlostmi vždy kopírovaly aktuální rychlosti poskytované Wi-Fi sítěmi (které lze chápat jako jejich největšími konkurenty): první generace nabízely maximální teoretickou rychlost 11 Mb/s, druhá generace navýšila rychlost na 54 Mb/s a konečně třetí generace slibuje dosáhnout teoretické maximální rychlosti 200 Mb/s. Než však začnete jásat, je třeba si uvědomit, že stejně jako v případě Wi-Fi pracují tyto adaptéry v poloduplexním režimu, tudíž pro přiblížení se reálné rychlost je třeba rychlosti uváděné výrobce vydělit dvěma. Dostáváme se tak k rychlost 100 Mb/s oběma směry, což je srovnatelná rychlost s lokálními rozvody realizovanými technologií Fast Ethernet (tedy sítí se stejnou rychlostí 100 Mb/s).

Nechci zde příliš dopodrobna rozebírat technologii fungování datových přenosů po elektrických rozvodech (vždyť pokud někoho zajímají technické podrobnost použije odkaz pod článkem), vše velmi zjednoduším: každý elektrický spotřebič zapojený do sítě vytváří zpětný odraz. A právě těchto zpětných odrazů technologie HomePlug využívá.

Co vlastně dostanete

Adaptéry AirLive HP-3000 jsou v provedení určeném přímo k zasunutí do elektrické zástrčky. Jejich tělo je překvapivě robustní s dostatečným žebrováním, díky čemu se při chodu nepřehřívají jako předchozí generace. Na adaptéru najdete tři kontrolky informující o zapojení do elektrické sítě, přítomnosti signálu v elektrických rozvodech a připojeném lokálním počítači. Ten se připojuje do síťové karty běžným LAN kabelem s konektorem RJ45.

 Galerie: AirLive HP-3000E

(celá galerie)

Součástí prodejního balení jsou hned dva adaptéry (hurá! konečně někdo z výrobců pochopil, že prodávat HomePlug adaptéry v sóle je hloupost), cédéčko s manuálem a ovládací aplikací určenou pro operační systémy z rodiny Windows. Ten umožňuje řadit jednotlivé adaptéry do vzájemně oddělených podsítí a také nastavovat šifrování. Právě šifrování přenášených dat je velmi důležité, protože signál těchto adaptérů velmi ochotně prochází také elektroměry a rozlézá se do okolních bytových jednotek.

Zkušenosti z praxe

Zapojení a konfigurace je až dětsky jednoduchá: stačí adaptéry zapojit do zásuvky a připojit k počítačům. Vše funguje ihned po vybalení z krabice (avšak nešifrovaně). Nejvíce zvědavý jsem byl na reálné přenosové rychlosti. Zvolil jsem tři testovací stanoviště:

  • Místnost 1
    místnost sousedící s testovanou místností
  • Místnost 2
    místnost v protilehlém rohu domu
  • Místnost 3
    místnost v protilehlém domu v patře

Testy rychlostí se prováděly nástrojem iperf v duplexním režimu vždy v deseti měřeních následujících po sobě, z nichž byla stanovena finální rychlost aritmetickým průměrem. Pro porovnání jsem na stejném místě provedl stejnou sérii testů běžné Wi-Fi sítě (standard IEE 802.11g) i lokálních LAN rozvodů. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím grafu.


Poznámka: uvedené rychlosti jsou v MB/s

Jak můžete vidět, LAN sítě nezklamala, její rychlost se pohybuje na technologickém maximu a mezi jednotlivými stanovišti téměř nejsou rozdíly. HomePlug adaptéry pak byly milým překvapením: v prvním testovaném místě se jejich rychlost výrazně přiblížila síťovým rozvodům. Když přihlédneme k tomu, že elektrická síť není k datovým přenosům přátelským prostředím, je naměřená rychlost velmi dobrá. V dalších místnostech již rychlost klesá (vinou zapojení na jiném okruhu), stále však nabízí rychlost vyšší než Wi-Fi síť na nejnižší vzdálenosti. Rychlost se mezi druhým a třetím stanovištěm téměř nezměnila. Podle očekávání zcela pohořela Wi-Fi síť, která na třetím stanovišti téměř nebyla schopna fungovaní (byl použit AP s běžnou všesměrovou 2 dBi anténou).

HomePlug adaptér AirLive HP-3000E (2 360 korun)
K testu zápujčil: AirLive, Taiwan (www.airlive.com)

napájecí standard: HomePlug AV, přenosová rychlost: Až 200 Mbps, modulace: 1024/256/64/16/8 QAM, QPSK, BPSK, protokol: TDMA, CSMA/CA, zabezpečení: 128-bit AES šifrování, ethernetové rozhraní: 1 * RJ45 LAN Port, auto-negotiation, Auto MDI/MDIX
Ethernetové standardy: IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x, napájení: 100 – 240VAC, 50-60 Hz, spotřeba: 100mA (max.), certifikace: FCC Part 15 Class B CE Mark, 89/336/EEC

 +  přenosová rychlost
 +  dílenské zpracování
 +  snadná instalace

 -  cena
 -  velký přesah
 -  může rušit KV vysílače

Pokud tedy stojíte před rozhodnutím, zda dvě místa spojit Wi-Fi sítí nebo moderním HomePlug adaptérem, je řešení jednoduché: berte HomePlug. U klasické drátové sítě je to složitější: pokud je možné rozvody vybudovat, nebudete této investice litovat. Pokud však místní podmínky (stavební řešení, majitel budovy, památkový úřad, manželka) pokládku síťových kabelů neumožňují, je HomePlug především pro delší vzdálenosti vhodným řešením.

Zaujal vás tento příspěvek? Přidejte si ExtraVěci.cz jako RSS do své čtečky!

 Odkazy k tématu: více o HomePlug | AirLive

 

Ohodnoťte tento článek!