TEST Asus M930: To nejlepší má uvnitř

0

V zavřeném stavu je M930 mírně větší a těžší telefon s normální velikostí displeje a běžnými ovládacími prvky. Pravda, má Windows Mobile 6 Standard určený pro telefony bez dotykové obrazovky, běžné operace se však v tomto systému příliš neliší od způsobu použití “hloupých” telefonů.

Pravý poklad je ale ukrytý uvnitř. Stačí přístroj rozevřít a rázem ukáže rodinné stříbro. Větší displej na horní polovině a pořádná klávesnice na spodní. V rozevřeném stavu se nejvíce hodí právě pro ty činnosti, jenž jdou chytrým telefonům nejlépe, tedy komunikaci a práce s informacemi. Vyřizování e-mailů, textových správ, prohlížení internetu je rychlé a přirozené.

Pro pohodlné psaní

Lví podíl na pohodlí používání má právě velká klávesnice s pěti řádky, díky čemuž nemusíte příliš často používat funkční klávesu při běžném psaní. Nechybí zde ani kurzorové tlačítko, kterým lze pohodlně ovládat prostředí telefonu i jednou rukou. Tomu napomáhá i zajímavé řešení kloubu, které vytváří ergonomickou hranu, kde přesně sednou ruky. Držení je tak jisté a velmi pohodlné.

Psaní na klávesnici je rychlé a přijatelně přesné. Stisknutí klávesy vám potvrdí jemné prohnutí a při troše cviku lze dosáhnout i vysoké rychlosti – hlavně pokud si odpustíte diakritiku, která hodně zpomaluje.

Mohl být i větší

Při pohledu na displej se však nelze ubránit myšlence, že mohl být větší. Zabírá přibližně 2/3 dostupné plochy a nabízí vysokou kvalitu zobrazení – jemné body a hezké barvy. Rozlišení 400 × 240 bodů dostačuje, kdyby ale plocha byla více využita, mohl klidně mít i 600 bodů, což by pomohlo hlavně při prohlížení internetu.

O funkcích použitého systému nemá moc cenu psát – Windows Mobile naučíte cokoliv, na co si vzpomenete. V tomto případě pouze s tím omezením, že některé programy na použité verzi Standard fungovat nebudou. Práce se systémem je svižná díky použitému 450MHz procesoru, trochu však zamrzí relativně malá kapacita operační paměti (64 MB), což se občas projeví hlášením o jejím nedostatku – tedy hlavně při aktivním používání. Ukončit některé z programů běžících na pozadí ale není nic složitého.

Stvořen pro data

Správný smartphone musí umět rychlé datové přenosy a v tomto ohledu je M930 výborně vybaven. Zvládne nejen běžné GPRS, ale i EDGE a sítě třetí generace – UMTS i HSDPA. Rychlost přenosu tak bude limitovat jen dostupnost těchto technologií u vašeho operátora. S O2 nebyl problém v centru Brna stahovat rychlostí 40 kB/s nebo i přenášet video přes Skype.

V příslušenství jistě potěší hezké kožené pouzdro, které se pro tento relativně těžký přístroj hodí. Nechybí ani sluchátka s hands-free funkcí, které mají přijatelnou kvalitu zvuku. V základní výbavě bohužel nenajdete žádnou paměťovou kartu – M930 má velmi dobře přístupný slot pro levné microSD karty.

Ačkoliv Asus M930 podobně jako jiné chytré telefony určen hlavně na práci, trochu zamrzí slabší fotoaparát. Má pouze 2 Mpix a podprůměrnou kvalitu snímků. Trumfne jej většina lépe vybavených “hloupých” telefonů.

Zasloužil by lepší baterii

Nemilou vlastností většiny nejvybavenějších telefonů je bohužel životnost baterie. Při aktivním používání s 3G datovými přenosy je běžná výdrž M930 rovna pracovnímu dni. S lehkým (ne)používáním se můžete dostat i na 3-4 dny.

Za cenu od 11 do 12 tisíc jistě nebude vhodný pro každého, ale pokud potřebujete pracovat s elektronickou poštou a internetem na cestách, jde o velmi dobrou volbu. K pomyslné dokonalosti chybí snad jen o něco větší vnitřní displej a větší kapacita operační paměti.

Plusy a mínusy

 +  rychlé datové přenosy
 +  výborná QWERTY klávesnice
 +  rychlý procesor

 -  málo operační paměti
 -  vnitřní displej mohl být větší
 -  kratší výdrž na baterie

Informace

Zapůjčil: Asus, ČR (www.asus.cz)
Cena: 12 000 korun (doporučená), 11 499 korun (internetová)

Parametry: sítě GSM/GPRS/EDGE 850/900/1 800/1 900 MHz, UMTS/HSDPA 2 100 MHz; vnější displej rozlišení 320 × 240 bodů, 65 tisíc barev, 2″ (41 × 31 mm); vnitřní displej rozlišení 400 × 240 bodů, 65 tisíc barev, 2,6″ (57 × 34 mm); paměť vnitřní 256 MB (+ 64 MB SDRAM), paměťové karty microSD; operační systém Microsoft Windows Mobile 6 Standard; konektivita Bluetooth 2.0 (+EDR), USB 1.1, Wi-Fi; GPRS, EDGE,UMTS; fotoaparát rozlišení 2 megapixely, video (176 × 144); akumulátor 1 100 mAh, 1 den aktivního provozu; příslušenství USB kabel, stereo handsfree, manuál s instalačním CD, nabíječka, pouzdro; rozměry 113 × 54 × 19 mm; hmotnost 158 g

 

Ohodnoťte tento článek!