Test Athlonu II X3 435

0

Sotva se objevila první zmínka o nových Athlonech s jádrem Rana, je tu první kvalitní test. Autorem je server Xbit-labs a až na pozapomenutý copy-paste nadpis Unlocking second core (také se mi to stává, testy prostě mají vždy nějakou šablonu) se dozvíte vše podstatné.

Athlon II X3 435 má kódové označení Rana (= Propus s jedním neaktivním jádrem), celkem tři jádra a pro každé z nich 512 kB L2 cache. L3 cache u těchto procesorů přítomna není, model 435 pak tiká na frekvenci 2,9 GHz. TDP je stanoveno na 95 W, max. teplota na 73 stupňů Celsia a operační napětí od 0.875 až po 1,425 V. Procesor je skoro o čtvrtinu levnější než dvoujádrový Phenom II X2 550, který má ale zase 6 MB L3 cache a 200 MHz frekvence jádra k dobru. Rana je určen do patice AM3, zpětná kombatibilita s AM2 je zajištěna piny a potom už záleží na podpoře od výrobce vaší (starší) základní desky.

Výkon je potřeba zhodnotit na základě projití vícera různorodých testů, v průměru však výkon 1850 Kč stojícího procesoru není o moc horší než u Phenomu II X2 550 anebo Pentia-Dual Core E6500. Horší je pak poměr výkon/spotřeba, protože spotřeba samotného procesoru v zátěži je podle měření Xbit-labs skoro dvojnásobná oproti E6500 a o dost vyšší než u X2 550. Jelikož se zcela jistě jedná o procesor pro uživatele, kteří za minimum peněz chtějí co nejvíce, bez zajímavosti není ani přetaktování a šance na odblokování čtvrtého jádra (skrze ACC).

OC

Přetaktování Athlonu II X3 435 s napětím navýšeným na 1,55 V. Zdroj: Xbit-labs

OC a unlock

Po aktivaci čtvrtého jádra se z CPU stal Athlon II X4 „B35“ a čtvrté jádro bylo u recenzovaného CPU v pořádku. Max. přetaktování se samozřejmě snížilo. Zdroj: Xbit-labs

Celý test, se všemi grafy výkonu, měřením spotřeby a dalšími informacemi najdete na Xbit-labs.

Od včerejška máme Athlon II X3 435 od AMD už také v redakci, přišel společně s novým Athlonem II X2 250 Black Edition (procesor jsem vyzkoušel a jednalo se o mylnou průvodní informaci od AMD, žádný Athlon II nadále nemá směrem nahoru otevřený násobič), Athlonem II X4 630, Phenomem II X4 965 a jedním procesorem, který ještě spadá pod NDA (informační embargo, proto je na obrázku vlevo z většiny useknutý). Se všemi procesory se v příštích dnech na EHW ještě potkáte.

Ohodnoťte tento článek!