Test chladičů (box + finále): Orochi, Noctua C12P…

0

 

Úvod a Noctua NH-C12P SE14

 

Poslední zbývající chladiče jsou naměřeny a otestovány. Mezi rivaly jsou výrobky firem Noctua, Thermaltake, Thermalright, Scythe a Silverstone. Až na pár drobností si jsou chladiče velmi podobné, snad s výjimkou obra Orochi. Tento chladič byl nakonec jedno z překvapení. Zda milé, či nemilé, se dočtete níže. Nyní již k vlastním chladičům.

Pouze připomínám, že výsledky můžete porovnat s předchozími měřeními v rámci této metodiky.

Noctua NH-C12P SE14

Rakouský výrobce Noctua stojí za dalším chladičem v testu.  Vše by mělo být precizní a promyšlené do detailu.

Podívejme se, co se dozvíte na stránkách výrobce:

 • Osvědčený design se šesti heatpipe
 • Tvar chladiče do písmene C s mezerami pro proudící vzduch
 • Velká kompatibilita
 • Montážní systém SecuFirm2™
 • Pasta Noctua NT-H1 v balení

Balení

Bílá kartonová krabice, ve které chladič zakoupíte, se plně drží zažitého vhledu výrobce. Na krabici naleznete v esteticky zdařilé formě všechny důležité údaje, navíc jsou přítomny i průhledy na vlastní chladič.

Ochrana výrobku je jako obvykle na nejvyšší úrovni. Chladič je vpasován mezi kartonové výztuhy, neohrozí ho zajisté žádná přepravní služba.

Příslušenství

Velmi bohaté příslušenství naleznete v samostatné krabičce.  V plastových pytlíčcích objevíte postupně backplate, montážní spony systému SecuFirm2™, teplovodivou pastu, klipy na přichycení ventilátoru, redukce na zpomalení otáček ventilátoru a pěknou kovovou nálepku s logem firmy. Ochuzeni nebudete ani o kvalitní 14cm ventilátor Noctua NF-P14.

Samozřejmostí je i manuál vyvedený ve dvou jazycích.

Popis

Chladič se drží klasické koncepce box chladičů s několika specialitami. Ale popořadě, celkem se dopočítáte čtyřiceti čtyř žeber o tloušťce 0,3 mm. Rozestupy mezi jednotlivými žebry činí 2 mm.  Přední žebro nese logo výrobce. První ze specialit je vrchní zubatý okraj žeber, nejspíše má napomoci lepšímu proudění vzduchu chladičem, druhou jsou pak vykrojení zhruba v jedné třetině chladiče, ty jsou přítomny z důvodu snazšího průchodu vzduchu přímo na základní desku. Z pokovené základny vychází šest šestimilimetrových teplovodivých trubiček, ty se dále rovnoměrně rozdělí do plochy vyzařující teplo, spojení je provedeno velmi dobře. Příjemným zlepšovákem je tvar trubiček, měl by odstranit problémy s kompatibilitou. Základna nemá povrch nijak extrémně lesklý, ale je rovný, což je důležité.

Dodaný ventilátor má redukovaný rámeček, vejde se tím pádem lépe než běžné ventilátory této velikosti. Zajímavé je provedení lopatek, každá má na odtokové hraně dva zářezy pomáhající správnému proudění vzduchu.

Instalace

Montáž začnete montážní backplate. Prostrčíte jím dlouhé šrouby, tento celek položíte zespod základní desky. Na opačné straně na šrouby nasadíte plastové distanční podložky, na ně ocelové spony a ty zajistíte maticemi. Na tento celek stačí již našroubovat chladič a samozřejmě nanést teplovodivou pastu.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/1156/1366, AMD K8/AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

114 × 140 × 152

hmotnost pasivu [g]

730 g

počet heatpipe

6

počet lamel

44

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

140 × 140 × 25

otáčky větráku [rpm]

700–1200

PWM

Ne

udávaná max. hlučnost [dBA]

19,6

průtok vzduchu [m3/h]

110,3

ložiska

SSO Bearing

stránka na webu výrobce

Noctua 

cena [Kč]

1550

 

Testování

Dodaný ventilátor mi dovolil pouze testy na 800 a 1100 rpm, výkonnosti to ale myslím neuškodilo. Ventilátor je opravdu velmi tichý a po osazení redukce téměř neslyšný.

 

Thermalright AXP-140

 

Thermalright AXP-140

Test by nebyl kompletní bez zástupce nabízejícího krásné poniklované chladiče. Řeč je o firmě Thermalright, do testu byl vyslán zástupce AXP-120.

Na webu výrobce se o tomto kusu kovu dozvíte následující:

 • Nízko profilový chladič vhodný do HTPC; výška chladiče 70,2 mm.
 • Podpora pro Intel LGA 775 / 1366 / 1156 a AMD AM2 / AM3
 • Chlazení směrem k základní desce pomáhající chlazení všech součástek na základní desce
 • Velká plocha žeber a možnost nasazení 14 či 12cm ventilátoru.
 • Šest poniklovaných heatpipe
 • Měděná základna spájená s heatpipes, ty jsou dále připájeny k žebrům

Balení

Krabice z velmi houževnatého kartonu je vyvedena velmi spartánsky. Žádná barva, žádné velké glorifikující popisky, jen logo výrobce. Ono někdy méně znamená více.

Po otevření budete příjemně překvapeni kvalitou ochrany vnitřku krabice. Všechno důležité je uloženo v hutné nepoddajné pěně, tak to má podle mě vypadat.

Příslušenství

Z důvodu objednání modelu pouze na patici LGA775 není příslušenství nijak bohaté. Krom samozřejmého backplate je přibaleno velké balení teplovodivé pasty, spony na uchycení ventilátoru, silikonové podložky proti přenosu vibrací ventilátoru, čtyři matice, malý klíč a nálepka s logem výrobce.

Na chladiči je potom předem namontována montážní spona.

Popis

Tvarem je to znovu klasický zástupce box chladičů. Vysoký počet sedmdesáti devíti žeber o tloušťce pouze 0,2 a vzdáleností mezi jednotlivými lamelami činící jen 1,3 mm dává tušit fakt, že chladič bude velmi závislý na otáčkách ventilátoru. Žebra jsou shora, zespod i na bocích spojena zámečky, navíc jsou připájena k heatpipe, vše tudíž drží na svém místě.

Jednotlivá žebra nejsou nikterak vysoká, dohánějí to spíše svojí šířkou a počtem. Provedení vedení heatpipe vás zajisté zaujme. Celkem je přítomno šest teplovodivých trubiček, ze základny však vycházejí zajímavým způsobem, kdy jeden konec míří do stran chladiče a druhý konec přímo nad základnu. Díky tomu je jejich velká plocha vystavena proudu vzduchu od ventilátoru, což dává tušit dobré výsledky.


Základna je měděná, ovšem surový kov je skryt pod vrstvičkou niklu. Stopy po obrábění jsou zřetelné, ovšem nikterak tragické, ovšem tvarově je základna trochu vypouklá.

Instalace

Montáž není nijak náročná. Na základní desku nasadíte backplate, nanesete teplovodivou pastu, přiložíte chladič a zespod základní desky nasadíte matice a přiloženým klíčem rozumně dotáhnete.

Instalace ventilátoru začíná nalepením dvou silikonových proužků a jeho přichycením na ocelové spony.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/1156/1366, AMD AM2/AM2+/AM3 (podle verze)

rozměry [mm]

145 × 147 × 70,2

hmotnost pasivu [g]

550 g

počet heatpipe

6

počet lamel

79

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

N/A

otáčky větráku [rpm]

N/A

PWM

N/A

udávaná max. hlučnost [dBA]

N/A

průtok vzduchu [cfm]

N/A

ložiska

N/A

stránka na webu výrobce

Thermalright 

cena [Kč]

1600

 

Testování

Chladič ničím nepřekvapil a na testy byl z důvodu absence ventilátoru v balení doplněn referenčním Nexusem. Hodnota max. je zde 1900 ot. /min.      

 

Silverstone NT06-E

   

 

Silverstone NT06-E

Výrobce Silverstone, známý svými kvalitními skříněmi, stojí za modelem NT06-E.

Na internetové prezentaci se o výrobku dozvíte následující:

 • Obrovská plocha žeber pro odvod tepla
 • Použity výkonné práškové heatpipe
 • Kompatibilita s Intel LGA 775 a AMD 754/939/940/AM2/AM2+/AM3
 • Pro použití na CPU s odpadním teplem až 130 W
 • Dodáván bez ventilátoru pro maximální flexibilitu

Balení

Krabice se nese ve strohém designu. Na surovém kartonu naleznete sice všechny informace o chladiči, nicméně nečekejte žádné barevné orgie.

Uvnitř je ochrana řešena jako u předcházejícího chladiče. Balení si jsou koncepčně natolik podobná, až podezírám jednoho z výrobců z opisování.

Příslušenství

Z důvodu široké kompatibility je přítomno mnoho spon a dva backplate. Kromě výše uvedeného v samostatném sektoru v pěnové výstelce naleznete pouze teplovodivou pastu, která byla zvláštní konzistence.

Popis

Malá základna s pasivkem, z ní vystupující heatpipe jdoucí do žebrování. Žádné inovátorské řešení, nicméně stará dobrá klasika nemůže zklamat. Část vyzařující teplo je složena z šedesáti pěti žeber o tloušťce 0,3 mm. Vzdálenost mezi žebry je dosti variabilní, ovšem ne však proto, že by to byl záměr výrobce, ale spíše vinou absence zámečků. Obecně se dá říci, že původní rozestupy měly činit něco mezi 1,5 až 2 mm. Žebra jsou ze tří stran obklopena kovovým držákem ventilátoru, zčásti fungujícímu také jako usměrňovač toku vzduchu z ventilátoru.

Pětice 6mm měděných heatpipe je v žebrech rozložena zcela rovnoměrně. Je zajímavé, že k měděné základně jsou připájeny, ale k žebrům nikoliv. Základna nese stopy po opracování, ale je přítomen i menší zrcadlový efekt. Na druhé straně měděné dosedací plochy je umístěn malý černě eloxovaný pasivek.

Instalace

Montáž spočívá v našroubování spon k základně, nasazení podpůrného kříže na zadní stanu základní desky a sešroubování celku. Samozřejmě před tím ještě musíte nanést teplovodivou pastu. Zde jsem narazil na problém, pasta byla v konzistenci, která mi nedovolila rozumné nanesení a byl jsem nucen použít jinou pastu.

Vámi zvolený ventilátor nasadíte na pasiv a dlouhými samořeznými šrouby přichytíte k hliníkovému rámečku.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775, 1156/1366 od S/N AS09160001 výše, AMD K8/AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

123 × 82 × 149

hmotnost pasivu [g]

430 g

počet heatpipe

5

počet lamel

65

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

N/A

otáčky větráku [rpm]

N/A

PWM

N/A

udávaná max. hlučnost [dBA]

N/A

průtok vzduchu [cfm]

N/A

ložiska

N/A

stránka na webu výrobce

Silverstone 

cena [Kč]

930

 

Testování

Kromě problému s teplovodivou pastou jsem nenarazil na žádné speciální problémy. Z důvodu absence ventilátoru v balení byl použit referenční ventilátor z dílen Nexusu.

 

Thermaltake ISGC-400

 

Thermaltake ISGC-400

Test chladičů by nebyl kompletní, kdyby v něm chyběl zástupce od zavedené firmy Thermaltake. Z široké nabídky byl nakonec vybrán model ISGC-400.

Co si výrobce napsal o výrobku na svoje stránky? Především:

 • Inovativní tichý ventilátor s technologií
 • Jedinečné lopatky ventilátoru
 • Hydro dynamická ložiska
 • Dokonalá měděná základna a šest heatpipe
 • Třicet tři vroubkovaných žeber
 • Podpora LGA1366, LGA775, AM2, AM2+

Balení

Menší kartonová krabice s převládající černou barvou na sobě nese několik obrázků a všechny potřebné informace o chladiči. Použitý karton určitě shledáte dostatečně pevným.

Uvnitř je chladič dostatečně chráněn v kartonovém profilu, nicméně určitě nedosahuje kvalit ochrany výrobků Noctua, či Silverstone.

Příslušenství

Kromě backplate na patice AMD je všechno příslušenství uloženo ve vnitřní kartonové výztuze krabice. Postupně se na vás vysype několik spon pro všechny podporované sockety, teplovodivá pasta, spojovací materiál, podložky a nálepka s logem výrobce. Mimoto je v krabici vložen i výše zmíněný backplate a spony na uchycení ventilátoru.

Ventilátor mi tvarem lopatek velmi připomíná ventilátory Noctua, včetně výřezů na koncích žeber. Zajímavostí je náhrada PWM řízení malým potenciometrem, jímž si můžete nastavit požadované otáčky.

Popis

Chladič se nijak nevymyká obvyklé koncepci. Oproti specifikacím výrobce je přítomno třicet devět žeber. Jejich tloušťka je rovna 0,35mm a vzdálenost mezi nimi činí 2,5 mm. Na bocích jsou vždy dvě řady zámečků. Tvar žeber je zajímavý, shora i zespod naleznete mnoho zubů, slouží ke zlepšení průtoku vzduchu, navíc jsou všechna žebra opatřena logem výrobce.

Spojení žeber s teplovodivými trubičkami nevidím nijak problematicky, jen by mohl výrobce použít pájku. Co ovšem považuji u chladiče této ceny za nehoráznost, jsou zakončení teplovodivých trubiček. Jedná se o plastové knoflíky socialistického designu hodné sedmdesátých let minulého století. Naštěstí je lze bez potíží sundat.

Šest heatpipe o průměru 6 mm dále pokračuje do základny, pod níž jsou pouze vlisovány. Základna je vyrobena z mědi a povrch je velmi povedený. Z druhé strany naleznete hliníkový heatsink, který se svojí velikostí trochu vymyká běžným zvyklostem.

 

Instalace

Montáž není nikterak složitá, ani komplikovaná. Zvolené spony našroubujete k základně, přiložíte nevodivé podložky a chladič usadíte na procesor s dříve aplikovanou pastou. Otočíte základní desku směrem k sobě, nasadíte druhou sadu podložek, šrouby a vše s citem utáhnete.

Zbývá již jen namontovat ventilátor přes kovové spony a máte vyhráno.

 

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/1366, AMD AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

126 × 71 × 70

hmotnost pasivu [g]

697 g

počet heatpipe

6

počet lamel

39

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25

otáčky větráku [rpm]

800–1300

PWM

Ne

udávaná max. hlučnost [dBA]

16

průtok vzduchu [cfm]

58,3

ložiska

HDB (Hydro Dynamic Bearing)

stránka na webu výrobce

Thermaltake 

cena [Kč]

1050

Testování

Testy proběhly standardně, dodaný ventilátor mi dovolil pouze testy na 800 a 1000 rpm. Zvukový projev ventilátoru musím pochválit, jedná se o jeden z povedenějších kusů.

 

Scythe Orochi Rev. B

 

Scythe Orochi Rev. B

V testech tower chladičů chyběl zástupce od firmy Scythe. Proto se nyní zaměříme na chladič, co velikostně vydá rovnou za dva běžné chladiče. Samozřejmě je řeč o Scythe Orochi v druhé revizi.

Výrobce na své internetové stránce vyzdvihuje hlavně následující vlastnosti:

 • Extrémně tichý chladič
 • Deset heatpipe o průměru šest milimetrů
 • Možnost instalace 120mm ventilátorů
 • Velký 140mm ventilátor v balení

Balení

Už pouhá krabice je větší, než je většina z vás zvyklá. Jestliže jste už měli možnost vidět krabice od firmy Scythe, nijak vás nevyvede z míry ani tato. Tuhý karton je laděn do fialové barvy, ovšem potisk se jen hemží různými obrázky, informacemi a superlativy, včetně použití „rozsypaného čaje“.

Uvnitř zaplňuje skoro celý prostor chladič, místa na jeho ochranu mnoho nezbylo. Vyšší úroveň ochrany je jen zespod, ostatní strany nemají buď žádnou, nebo jen minimální ochranu v podobě vrstvy kartonu navíc.

Příslušenství

Menší krabička s příslušenstvím je schovaná pod chladičem. Na tak veliký chladič není nijak bohaté, ale dostačující je určitě. Základem je pevný univerzální backplate, k němu se přidávají spony, spojovací materiál, malý šroubováček, spony na uchycení ventilátoru a malý zatavený pytlík s teplovodivou pastou.

Vedle chladiče je ještě vpasován velký 14cm ventilátor s redukovaným rámečkem.

Popis

Jedná se o klasickou koncepci „box“ chladiče, ale vše je prostě tak nějak absurdně větší. Na takto velký chladič je přítomno jenom třicet osm žeber. Tím je dáno, že vzdálenost mezi jednotlivými lamelami je 4 mm, jejich tloušťka je rovna 0,4 mm. Dává to tušit vysokou účinnost při pomalých otáčkách ventilátoru. Na chladiči je celkem šest řad zámečků, to v kombinaci s připájenými žebry k heatpipe dává velmi pevný a kompaktní chladič. Žebra nejsou nijak speciálně tvarována, pouze poslední tři žebra jsou menší.

Deset měděných heatpipe o průměru 6 mm vychází ze základny ve dvou řadách nad sebou, zajímalo by mě, nakolik efektivní je horní pětice, u základny jsou k sobě trubičky připájeny, přenos tepla by tak mohl být dobrý. Spodní pětice míří ze základny do horní části chladiče, horní naopak. Celkové rozložení trubiček v žebrech je krásně rovnoměrné. Poniklovaná základna má velmi dobrou kvalitu povrchu, úplné zrcadlo to však není. Na druhé strany základny se nachází malý hliníkový pasiv.

Instalace

Montáž na základní desku byla vzhledem k velikosti chladiče celkem problematická. Nejprve připevníte odpovídající spony k chladiči, nanesete pastu na IHS procesoru a na chladič položený základnou nahoru položíte základní desku. Po slícování otvorů položíte backplate a čtyřmi šrouby utáhnete. To co na papíře vypadá snadně, je v praxi problém, navíc ve dvou směrech mi buď testovací skříň, nebo komponenty na desce vůbec nedovolily chladič osadit.

Parametry

podporované patice

Intel s478, LGA 775/1366, AMD K8/AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

120 × 194 × 155

hmotnost pasivu [g]

1285 g

počet heatpipe

10

počet lamel

38

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

140 × 140 × 25

otáčky větráku [rpm]

500

PWM

Ne

udávaná max. hlučnost [dBA]

10,8

průtok vzduchu [cfm]

49

ložiska

kluzná

stránka na webu výrobce

Scythe EU 

cena [Kč]

1300

 

Testování

Tento chladič mi zabral nejvíce času ze všech dosud testovaných kusů. Instalaci a měření jsem dělal komplet natřikrát, protože výsledné teploty mi přišly podezřele vysoké. Ani po třetím tesu však nepřišla výrazná změna, výsledky tak považuji za směrodatné.

Dodaný ventilátor se dokáže točit pouze na 500 ot./min., při kterých je extrémně tichý. Tento test je ve výsledných grafech vynesen pod 800 rpm. Na další rychlosti byl použit referenční Nexus, maximum bylo 1900 otáček za minutu.

 

Scythe Kabuto

 

Scythe Kabuto

Druhým zástupcem firmy Scythe je model Kabuto. Netradičně řešená žebra mají asi pouze optický efekt, ale nepředbíhejme.

Výrobce o tomto výrobku tvrdí toto:

 • Systém M.A.P.S. pro maximální využití proudu vzduchu
 • Ventilátor foukající shora
 • Možnost instalace čtyřmi směry

Balení

Kartonová krabice s červeným podkladem se opět drží zvyklostí, je ale přeci jen o něco umírněnější. Na obalu se dozvíte všechny potřebné informace.

Uvnitř je výrobek chráněn systémem kartonových přepážek, troufám si tvrdit, že dostatečně.

Příslušenství

Vespod balení narazíte na menší krabičku s veškerým příslušenstvím.  Může dojít k menšímu zklamání, montážní spony dávají tušit, že montáž probíhá přes push-pins. Obsahem balení je tak jen trojice spon, čtyři šroubky, pytlík s teplovodivou pastou, klipy na uchycení ventilátoru a ventilátor.

Ventilátor má průměr 12 cm a je z řady Slip Stream. Je z černého plastu a nejspíše ho na pohled neshledáte nijak zajímavým.

Popis

Těleso chladiče se skládá ze tří zdánlivě nezávislých bloků, po sejmutí ventilátoru ale zjistíte, že jsou na několika místech spojeny. Žeber je čtyřicet osm, mají tloušťku 0,3 mm a vzdálenost mezi žebry je rovna 2 mm. Jak jsem již psal výše, žebra jsou rozdělena do tří segmentů, do každého segmentu vedou dvě teplovodivé trubičky. I přes chybějící zámečky žebra drží kupodivu dobře, nenašel jsem však žádné stopy po pájení. Na horní straně žeber jsou po stranách výstupky, mezi něž se přesně vejde dodaný ventilátor.

Šest měděných heatpipe o průměru šest mm je vlisováno do základny a po dvojicích míří do jednotlivých částí chladiče. Základna je poniklovaná, povrch dosahuje nejvyšší kvality, z druhé strany naleznete nemalý pasiv z hliníku.

Instalace

Pokud by se soutěžilo v jednoduchosti instalace, toto by byl adept na vítězství. Pouze našroubujete odpovídající sponu k základně, nanesete pastu, slícujete plastové push-pins s dírami v základní desce a nacvaknete. Zbývá nasadit ventilátor a jste připraveni zapnout počítač.

Parametry

podporované patice

Intel s478, LGA 775/1156/1366, AMD K8/AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

124 × 133 × 132

hmotnost pasivu [g]

730 g

počet heatpipe

6

počet lamel

48

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25

otáčky větráku [rpm]

600–1400

PWM

Ano

udávaná max. hlučnost [dBA]

26,5

průtok vzduchu [cfm]

74,25

ložiska

Sleeve Bearing

stránka na webu výrobce

Scythe EU 

cena [Kč]

990            

 

Testování

Testy proběhly bez problémů, ventilátor dokázal točit oproti specifikacím zhruba o 100 otáček rychleji, tudíž na 1400 rpm. Tento výsledek jsem nakonec zahrnul do kolonky 1500 ot. /min.

Pro zajímavost jsem tento chladič změřil i na nepřetaktovaném procesoru, aby bylo možné porovnat výkon s chladiči v minulém testu.

 

Testovací sestava, metodika a poznámka k testování

 

Testovací sestava

Na test chladičů byl oproti testům skříní vyměněn procesor, dvoujádrový Intel Core 2 Duo E6750 byl nahrazen čtyřjádrovým kusem ze stejné stáje, modelem Q6600 rev. G0. Protože jsem chtěl chladiče co nejvíce zatížit, byl z důvodu dosažení vyššího odpadního tepla navíc přetaktován na 3300 MHz při napětí 1,5 V v BIOSu, což znamenalo 1,36 V pod zátěží v programu CPU-Z.

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 3,3 GHz (Kentsfield, G0)

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

Nanoxia FX-12 2000, Nexus D12SL-12 PWM

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Q6600

Testovací metodika

Všechny chladiče v tomto i v následujících testech budou testovány stejnou metodikou pro možnost jejich dalšího porovnávání. Při návrhu metodiky jsem měl na zřeteli především tři body. Omezení chyby měření na akceptovatelnou mez, relativní časovou nenáročnost měření kvůli možnosti zahrnutí většího množství produktů a nakonec snadnou montáž na základní desku při zachování modelu proudění vzduchu v počítačové skříni.

Z výše zmíněných bodů mi vyšla výroba kartonové náhražky skříně a kontrola teploty vstupního vzduchu. Krabice má objem přibližně podobný jako větší počítačová skříň a jsou v ní nainstalovány dva 12cm ventilátory na pozicích, kde by je každá slušná opravdová skříň měla. V krabici jsou během testů uloženy všechny komponenty včetně zdroje, ten má pro omezení jeho vlivu na tok vzduchu v krabici zajištěn vlastní ventilační otvory. Po instalaci a zajištění komponent na předem daná místa byla krabice zaizolována lepenkou. Teplota vstupního vzduchu se pohybovala vždy kolem 20 °C, odchylky při jednotlivých měřeních nebyly větší jak 1 °C.

Testbed

Teploty jsem odčítal z interního senzoru v procesoru, vzhledem k použití stejného kusu CPU na všechny testy, bych zde chybu neviděl nijak kritickou. Jako vstupní a výstupní ventilátor byly použity chladiče FX12-2000 od firmy Nanoxia, běžící na 1000 ot. /min.  V případě, že testovací chladič neměl v balení ventilátor, použil jsem na jeho náhradu Nexus D12SL-12 PWM. Chladiče jsem testoval postupně s ventilátorem běžícím na 800, 1100, 1500 a vždy s nastavením, které jsem považoval za maximální možnou efektivitu při rozumné hlučnosti, to je vždy popsáno u jednotlivých chladičů.

Procesor byl zatěžován v programu OCCT 3.1.0 a z grafů  toho samého programu byly i odčítány teploty. Testování probíhalo tak, že po zapnutí PC jsem nechal běžet systém 10 min. pod zátěží pro zahřátí a následně jsem 10 min. čekal do dalších testů. Program byl nastaven na 15min. test, během něhož nejdříve měří 1 min. bez zátěže, následuje 10 minut zátěže a poté 4 minuty opět bez zátěže, na úplném konci byly odečteny teploty v idle. Z výsledných grafů byla odečtena maximální teplota na všech jádrech a vypočítán jejich aritmetický průměr.

 

Výsledky testů

 

Výsledky testů

Kromě jednoho chladiče byly výsledky zhruba vyrovnané. V celkovém hodnocení tak bude hrát velkou roli cena a celkové provedení a příslušenství chladičů.


Teploty bez zátěže toho nikdy moc neříkají a nejinak je tomu i dnes, celé pole je vyrovnané.

Hlavní měření přineslo zajímavý fakt. Obrovský Scythe Orochi zdaleka nedominoval, dokonce skončil s velkým odstupem až na druhém místě za chladičem Noctua. Dále následuje druhý zástupce ze stáje Scythe, Kabuto s prakticky stejnými hodnotami při poloviční velikosti! Sám jsem si říkal, zda není možné, že mám Orochi nainstalované špatně, ale trojí testování mě přesvědčilo, že tomu tak není.

Po těchto kusech stojí Thermalright AXP120, zde byla radost sledovat, jak mu každé zvýšení otáček ventilátoru pomohlo. Na chvostu pak naleznete Malý chladič Silverstone a Thermaltake. Jejich umístění se nelze divit, jsou projektovány na maximálně 130 W zátěže.

Ještě jsem naměřil Scythe Kabuto na nepřetaktovaném procesoru, aby bylo možné srovnat tuto ligu chladičů s předešlými. Je vidět výrazný rozdíl.

 

Zde jsou kompletní výsledky, jak sami vidíte, dnešní chladiče zapadly do šedého průměru až podprůměru.

Tento graf není finální, časem budeme přidávat zajímavé kousky. Ještě pro přehlednost raději jednotlivé hladiny otáček:

 

Verdikt

 

Verdikt

Toto kolo bylo kromě vítěze, chladiče Noctua NH-C12P SE14, vcelku vyrovnané a na řadu tak přichází porovnání ceny a celkového provedení chladičů a příslušenství. Po důkladném promyšlení bych doporučil nákup Scythe Kabuto. Za přijatelnou cenu dostanete kvalitní chladič s výborným ventilátorem, to vše v relativně malém provedení. Thermalright AXP-120 je nejdražším chladičem v testu, v balení však nemá ani ventilátor, ani spony na více patic, svoji cenu si určitě neobhájil. Stejně tak jsou na tom chladiče Thermaltake a Silverstone, mizerný výkon za průměrnou cenu, Silverstone navíc ani nepřidává ventilátor.

 

Po dnešním testu bych rád udělil ocenění We want it! chladiči Noctua NH-C12P SE14 za výborný výkon, nekompromisní příslušenství a povedený ventilátor v balení.

Ocenění Smart buy! pak připadne chladiči Scythe Kabuto za dobré výsledky v kompaktních rozměrech a příjemnou cenu.

Za zapůjčení chladičů Scythe, Thermalright a Thermaltake děkujeme společnosti TN Trade

Za zapůjčení chladičů Noctua  děkujeme společnosti Bostar

Ohodnoťte tento článek!