Test desky Asus Z97-A: SATA Express, M.2 a perfektní regulace větráků

0

Nová generace základních desek stále ve zlaté

V reportáži z uvedení základních desek Asus s čipsety Intel Z97 jste mohli vidět řadu nových modelů jak z řady těch obyčejných, tak i ze sérií TUF a ROG. My na test obdrželi model Z97-A, který se řadí do střední třídy svou výbavou a měl by i cenou.

 

Vzhled krabice byl pro novou generaci základních desek opět obměněn a nese se v duchu „pěticestné optimalizace“.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Asus Z97-A Asus Z97-A Asus Z97-A Asus Z97-A

Příslušenství je standardní a nic nového v něm nečekejte. Kromě manuálu, instalačního DVD, třech kabelů SATA a krytu zadního panelu, obdržíte ještě SLI můstek a sadu Q-konektorů.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Nová série byla po vzhledové stránce mírně přepracována, avšak stále se aspoň částečně drží oné, pro mnoho lidí ošklivé, „zlaté“ barvy. Nutno ale říct, že se Asus zbavil žlutých slotů a konektorů, což rozhodně pomohlo.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Asus Z97-A Asus Z97-A

Chlazení osmifázové napájecí kaskády zajišťují dva hliníkové pasivy. Ty se v plné zátěži procesoru zahřály maximálně na 47,5 °C a po přetaktování na 53 °C. Chladič čipsetu má nový vzhled kulaté placky, který se mně osobně moc nelíbí, ale po funkční stránce svůj účel splňuje, jelikož čipset uchladil na 32,4 °C.

Asus Z97-A Asus Z97-A

Nabídka slotů pro rozšiřující karty se proti předchozí generaci vůbec neliší. Stejně jako model Z87-A, i Z97-A nese tři dlouhé PCIe ×16, kdy první dva mají šestnáct a osm linek (při osazení obou je rozložení linek osm a osm) a třetí běží pouze se čtyřmi linkami verze 2.0 přímo z čipsetu. Dále ještě na desce naleznete dva sloty PCIe ×1 a dva PCI.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Co se však rozhodně změnilo, jsou možnosti připojení úložišť. Čipset Intel Z97 přinesl podporu slotu M.2, díky čemuž můžete pořídit malé SSD, jaké bývají v některých noteboocích a konektory SATA nechat volné pro další zařízení. Novinkou je také SATA Express, o kterém jste si již mohli přečíst v jedné z novinek. Pokud tento konektor nevyužijete, jako že zatím velmi pravděpodobně nevyužijete, můžete využít klasické konektory SATA, které se v něm nachází.

Asus Z97-A Asus Z97-A

Header pro připojení portů USB 3.0 skříně se nachází mezi sloty pro paměti a hlavním napájecím konektorem.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Pravý spodní roh je osazen, kromě základních konektorů pro připojení rozšiřujících portů USB 2.0 a panelu skříně, přepínači pro TPU a EPU a také dvěma čtyřpinovými konektory pro ventilátory. Pod posledním slotem PCIe ×16 se nachází ještě tlačítko pro zapnutí.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Asus pojmenoval nové zvukové řešení Crystal Sound 2, které využívá kodeku Realtek ALC892 (čip samotný vidět nejde, tudíž jsme jeho označení museli zjistit v AIDA64) a kondenzátorů Nichicon, což však na zvuk moc velký vliv mít nebude, jelikož je zde mnoho dalších faktorů, kvůli kterým se takovéto řešení kvalitnějším dedikovaným zvukovým kartám ani nepřibližuje. Na dalších fotkách můžete vidět síťový čip Intel I218V, PCIe-PCI převodník ASMedia a obvod Nuvoton NCT6791, který se stará o monitorování všech možných hodnot.

Asus Z97-A Asus Z97-A Asus Z97-A

Zadní panel je taktéž osazen víceméně klasicky. Nehledejte zde konektory pro antény WiFi a Bluetooth, to naleznete až u dražšího modelu Z97-Pro (WiFi ac). Obrazové výstupy integrovaného grafického jádra jsou celkově čtyři, ke kterým můžete připojit až tři monitory. Čtyři z šesti portů USB jsou ve verzi 3.0, zbývající dva ve verzi 2.0.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Specifikace

Asus Z97-A
podporované procesory Intel Core 4. a 5. generace
patice LGA 1150
čipová sada Intel Z97
operační paměť DDR3 800–3400 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 4/32
druhy napájecích konektorů 1× 24pin 1× 8pin
formát ATX
zvukový kodek Realtek ALC892
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Intel I218V
PCI-Express sloty 3× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1
PCI sloty 2
USB 2.0 2 na zadním I/O panelu, 4 rozšiřující
USB 3.0 4 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 6× SATA 6 Gb/s (1× SATA Express)
PATA ne
FDD ne
příslušenství 3× SATA kabel, manuál, instalační CD/DVD, zadní plechová záslepka, SLI můstek, nálepka Asus
 
cena [Kč] 3 599 Kč (CZC, aktuální k 6. 5.)

Nová generace základních desek stále ve zlaté

Přepracované UEFI a nové verze utilit

Přepracované UEFI a nové verze utilit

UEFI bylo taktéž přepracováno do mnohem decentnějšího podání. Přibylo pár nových funkcí, které však využije naprosté minimum uživatelů.

Asus Z97-A UEFI
Asus Z97-A UEFI

Jednou z novinek je tzv. EZ Tuning Wizard, které je vlastně automatické přetaktování, jaké znáte z AI Suite 3. Zde si akorát můžete vybrat, pro jaké účely počítač využíváte a jaký typ chladiče zajišťuje chlazení procesoru, podle čehož následně dostanete odhad nárůstu výkonu. Můžete zde taktéž aktivovat RAID.

Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI

Rozložení „Advanced“ části BIOSu je velmi podobné předchozí generaci, ale nějaké změny se určitě najdou. Panel s nápovědou k položkám se přesunul z pravé strany dolů a prostor na pravé straně místo něj obsadil Hardware Monitor, který sleduje takty a napětí komponent.

Asus Z97-A UEFI

Asus Z97-A UEFI

Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI

Co je jedna z určitě hodně zajímavých věcí, je nový Qfan Control. Regulaci ventilátorů totiž nenaleznete v záložce Monitor, jak tomu bývalo dříve, ale pod samostatnou nabídkou, kterou lze vyvolat buď kliknutím ve vrchní liště nebo zmáčknutím klávesy F6. Co je ještě zajímavější, je možnost volby u každého konektoru, zda se jedná o ventilátor řízený pomocí regulace napětí nebo PWM, což znamená, že regulace pomocí PWM funguje již na všech konektorech.

Asus Z97-A UEFI Asus Z97-A UEFI

Software

Nabídka utilit na dodávaném DVD obsahuje tradičně plno zbytečností. Kromě klasického AI Suite 3 stojí za zmínku ještě aplikace Turbo LAN a plná verze Daemon Tools Pro, které se po instalaci automaticky aktivuje přes internet.

Asus Z97-A software Asus Z97-A software

Turbo LAN slouží především k optimalizaci síťové komunikace, kdy můžete například hrám nastavit, aby měly vyšší prioritu oproti ostatním aplikacím. Dokáže také síťovou komunikaci monitorovat a můžete tak mít díky Turbo LAN přehled, kolik dat za měsíc přijmete/odešlete.

Asus Z97-A software
Asus Z97-A software

Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software 

Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software

AI Suite ve verzi 3 bylo již u předchozí generace základních desek Asus, avšak teď přináší další funkce, případně nové verze. Novinkou je např. Turbo App sloužící k optimalizaci běhu různých aplikací, kdy můžete každému běžícímu procesoru (aplikaci) nastavit, jaký výkon mu poskytnete, jak se mají přepínat zvukové scény a také prioritu síťové komunikace.

Asus Z97-A software
Asus Z97-A software

Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software 

Asus Z97-A software Asus Z97-A softwareAsus Z97-A software

Nový Fan Xpert 3 se mi také dost zalíbil, jelikož funguje již naprosto bezproblémově. U ventilátoru vždy najde úplné minimum, od jakého se ventilátor začne točit a můžete tak regulaci nastavit, že když bude procesor hodně chladný, může se ventilátor otáčet třeba jen s rychlostí 300 ot./min. Automatická regulace podle Fan Xpert 3 funguje taktéž naprosto bez problému.

Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A softwareAsus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A softwareAsus Z97-A software Asus Z97-A software Asus Z97-A software

Provozní vlastnosti, přetaktování, propustnost USB 3.0 a ethernetu

Provozní vlastnosti, přetaktování, propustnost USB 3.0 a ethernetu

České zastoupení společnosti Intel nám na testy základních desek poskytlo procesor Intel Core i7-4770K, za což děkujeme.

Testovací sestava
procesor Intel Core i7-4770K
základní deska dle testu
grafická karta MSI GeForce GTX 580 Lightning
operační paměť Corsair Dominator Platinum
pevný disk Kingstony HyperX 3K 120 GB, Intel X25-V 40 GB, Western Digital VelociRaptor 74 GB
zdroj Corsair RM550, Antec HCP-1200
chladič Enermax ETS-T40
operační systém Windows 8.1 Professional, 64bit
ovladač grafické karty GeForce Driver 320.49 WHQL

Pro měření spotřeby jsme použili 550W zdroj Corsair RM550, který se k takové sestavě hodí mnohem více. K testům přetaktování poté pro jistotu používáme 1200W zdroj Antec HCP-1200.

 

Teploty

Teplotu pasivů měřeníme kontaktním termometrem Voltcraft PL-120 T2, abychom se tak případně vyhli nepřesným měřením bezkontaktními teploměry na lesklých plochách.

Teploty byly v obou případech (napájení a čipset) naprosto v pořádku a ani po vysokém přetaktování k nějakému vyššímu zahřívání nedošlo.

Přetaktování

Jelikož již známe limity našeho procesoru, k manuálnímu přetaktování řeknu jen to, že deska nemá žádný problém s dosažením a udržením stabilních 4,7 GHz u našeho Core i7-4770K. Vyzkoušeli jsme však i automatické přetaktování v AI Suite 3, kdy ladění běželo až do 4,8 GHz, kde se však při testování stability objevila modrá smrt a konečné nastavení tedy bylo 4,6 GHz.

Asus Z97-A software
Asus Z97-A software

Jestli se ptáte, zda toto nastavení bylo stabilní, tak ano, bylo. Bez problému prošlo dvěma hodinami zátěže v Prime95. Našemu kousku procesoru by pro tuto frekvenci stačilo i mírně nižší napětí, ale to, že automatické přetaktování nastavuje vyšší napětí, není zase tak špatně, jelikož to u méně povedenějších kousků může rozhodnout o (ne)stabilitě.

USB 3.0

Ethernet

Jelikož Asus Z97-A nese nový síťový čip Intel I218V, byli jsme zvědaví, jak se bude „výkonově“ lišit od předchozího I217V (Asus Z87-Pro a Gigabyte Z87X-UD3H) a hlavně, jak si bude stát oproti Qualcommu Killer E2200 (MSi Z87-GD65 Gaming). Oproti I217V byly výsledky o něco lepší, ale ne nijak výrazně, „herní“ síťovce Qualcomm se víceméně vyrovnal. Rozhodně chybu neuděláte s ani jedním z těchto tří řešení.

Hodnocení nové Asus Z97-A

Hodnocení nové Asus Z97-A

Jaký je náš konečný názor na model Z97-A z nové generace základních desek Asus? V současné době již základní desky po stránce kvality moc porovnávat nelze, jelikož od střední třídy nahoru vyrábí všechny společnosti kvalitní desky, které se liší akorát výbavou a cenou. Po kvalitativní stránce tedy nemám Z97-A co vytknout. Provozní vlastnosti jsou naprosto v pořádku, s přetaktováním (ani úplně maximálním, co náš procesor zvládne) nemá deska sebemenší problém a žádného problému s nefunkčností čehokoliv jsem si nevšiml.

 

Co určitě chválím, je zapracování na regulaci otáček ventilátorů, kdy je možno pro každý konektor vybrat, jakým způsobem bude ventilátor regulován a hlavně toto řešení funguje. Výbava je také bohatší, respektive ještě neznáme cenu, tudíž nevíme, jestli nebude cenově řazena výše než Z87-A.

Asus Z97-A
Asus Z97-A

Co bych však rád vytknul výrobcům obecně, jsou jejich marketingová označení zvukových řešení. Ano, vím, že to tak chodí, ale naprostá většina Crystal Soundů, Audio Boostů, atd., jsou vlastně jen obyčejné integrované zvukovky s pár značkovými kondenzátory, které však ke kvalitnímu zvukovému výstupu moc nepomůžou a akorát to klame běžné lidi, že se jedná o něco lepšího.

 

Za zapůjčení základní desky Asus Z97-A děkujeme českému zastoupení společnosti Asus

Za zapůjčení externího SSD ESD200 děkujeme společnosti Transcend

Za zapůjčení procesoru Intel Core i7-4770K děkujeme českému zastoupení společnosti Intel

Za zapůjčení dalších testovacích komponent děkujeme společnostem KingstonEnermaxAntec a Noctua

Ohodnoťte tento článek!