Test flashdisků – 32 GB do kapsy

0

[firstpagebreak title=Účastníci testu, Jak jsme testovali]

V tomto testu jsme si vzali na paškál tři flashdisky – Kingston DataTraveler 150, Patriot XT Boost a OCZ ATV, a pro srovnání jsme přidali jeden z nejdražších a nejrychlejších 8GB modelů – Kingston DataTraveler 400 Migo. Další flashdisky jsou již na cestě, a tak se můžete těšit na další a pestřejší srovnání, stejně jako na test jednoho z prvních 64GB flashdisku na českém trhu.

Jak jsme testovali

Všechny flashdisky jsme protáhli programem HD Tune, který testuje rychlost sekvenčního čtení po celém povrchu. Je určen primárně pro pevné disky, protože u flashdisků je rychlost čtení takřka stále stejná napříč celou kapacitou, takže vypovídací hodnota je nižší a grafy poměrně nudné. Kromě rychlosti čtení zjišťuje HD Tune také přístupovou dobu a vytížení počítače.

Program CrystalDiskMark pak umí zjistit rychlost zápisu a čtení různě velkých souborů – testuje sekvenční čtení a zápis velkých souborů, 512kB souborů a miniaturních 4kB souborů. Podává tak výrazně lepší představu o tom, jaký disk vlastně je, než HD Tune. Z testů celkem jasně vyplývá, že největším problémem flashdisků je zápis malých souborů, což může vadit tehdy, pokud budete na flash disk instalovat operační systém.

Všechny testy byly provedeny na třech různých počítačích, aby byl eliminován vliv různých sestav. Z výsledků je patrné, že ne všechny počítače mají stejně rychlé USB rozhraní; například na notebooku Dell XPS M1330 byly všechny disky nejpomalejší. Z testu rovněž vyplynulo, že počítač s čipsetem Intel P35 má o něco pomalejší USB než počítač s čipsetem nForce 430 – na něm dosahovaly flashdisky o při sekvenčním čtení zhruba o megabajt vyšší přenosové rychlosti.

Obrázky výsledků testů jsou uvedeny vždy v tomto pořadí: počítač s čipsetem Intel P35 a procesorem Intel Pentium DualCore E2180 (počítač 1), počítač s čipsetem Nvidia nForce 430 a procesorem AMD X2 4600+ (počítač 2) a notebook Dell XPS M1330 s čipsetem Intel GM965 a procesorem Intel Core2 Duo (notebook). Na všech mašinách byla nainstalována Vista Ultimate.

[pagebreak title=Kingston DataTraveler 150]

Kingston DataTraveler 150

 Plusy a mínusy
+ nepřehlédnutelná barevná varianta
+ nejnižší cena
– očko na poutko je příliš malé
– pomalý zápis 512K souborů

Parametry
Velikost 32 GB
Rozměry 77 x 22 x 12 mm
Cena 2 150 Kč

DataTraveler 150 je jediným neodolným flashdiskem v testu. Má běžný plastový obal, který se může při nárazu poškrábat (ovšem ten náraz by musel být skutečně pořádný, protože plast se zdá být dost odolným) a navíc hůře chrání vnitřek proti poškození pádem. Není zde totiž žádná tlumící hmota, která by následky pádu zmírnila.

Disk má válcově-elipsoidní tělo, jeho konektor chrání krytka. Na konektoru drží velmi pevně, takže samovolná ztráta nehrozí. Krytku můžete připevnit dozadu, abyste ji při používání někde neodložili a pak zapomněli. Flashka je docela velká, na druhou stranu máte jistotu, že ji jen tak neztratíte. DataTraveler má malou zdířku na poutko, její provedení však brání nasazení kroužku od klíčů. Malá dioda hned vedle bliká při aktivitě modře, když flashka není aktivní, je zhasnutá.

 

Rychlost sekvenčního čtení je na úrovni limitu přenosové rychlosti USB podobně jako u ostatních testovaných flashdisků. Až na rychlost zápisu 512K souborů, která je v porovnání s ostatními flashdisky více než poloviční, je rychlost zápisu srovnatelná; DataTraveler v ničem nevyniká. Stejně jako u Patriotu si můžete v testu HD Tune všimnout poklesu rychlosti čtení ve čtvrtině, polovině a tři čtvrtinách kapacity disku.

Kromě testované 32GB varianty si můžete nově pořídit také model s dvojnásobnou kapacitou. Je úplně stejný, jen si na něj můžete uložit více dat. Zatímco menší model je jedovatě oranžový, větší je červený. A stojí přesně dvakrát tolik. Na jeho test se můžete těšit velmi brzy, už jej máme v redakci (další informace na www.extranotebook.cz/flashdisk-s-kapacitou-64-gb).

[pagebreak title=Patriot XT Boost]

Patriot XT Boost

 Plusy a mínusy
+ odolné provedení
+ vysoká rychlost sekvenčního zápisu
+ poutko součástí balení
+ nejmenší velikost
– poněkud zvláštní design

Parametry
Velikost 32 GB
Rozměry 67 (73) x 19 x12 mm
Cena od 2 500 Kč

Stejně jako Kingston má běžnou konstrukci s hlavičkou, je však hranatý, tlustší a hlavně pogumovaný, díky čemuž se jen tak nepoškrábá a hlavně by měl vydržet špatné zacházení. Krytka na konektor je velmi malá a tuhá, takže dobře na konektoru drží a nehrozí, že byste ji ztratili. U velké X je umístěna malá modrá dioda, která indikuje aktivitu flashky; jinak nesvítí.

Malý výčnělek vzadu slouží nejen pro připevnění poutka nebo k nasazení na klíče, můžete na něj také nasadit krytku, abyste ji neztratili, když je flashdisk zasunutý v počítači. Bohužel ve chvíli, kdy máte nasazenu šňůrku nebo kroužek, už čepičku na výčnělek nasadit nemůžete – navíc na něm čepička ani moc nedrží. Na gumový povrch se poněkud lepí prach, který je na černé barvě docela vidět.

Patriot je bezesporu nejrychlejší flashka v testu, pokud jde o sekvenční zápis – dosahuje rychlosti až 17 MB/s, což už je na úrovni starších SSD disků, jaké měly například první verze notebooku Asusu Eee. Díky tomu je to ideální společník pro časté ukládání velkých souborů – budou na flashdisk zkopírovány „v cuku letu“. Na OCZ ale trochu ztrácí při zápisu malých souborů. Model XT Boost je v prodeji v kapacitách od 2 GB do 32 GB, začíná na cca 250 Kč a končí na desetinásobku.

[pagebreak title=OCZ ATV]

OCZ ATV

 Plusy a mínusy
+ odolné provedení
+ nejvyšší rychlost zápisu 4K souborů
+ řetízek s gumičkou pro krytku
– velké rozměry

Parametry
Velikost 32 GB
Rozměry 81 x 22 x 11 mm
Cena od 2 600 Kč

Nejdražší model v tomto testu a současně také největší. Má klasickou konstrukci se snímatelnou krytkou a jeho gumové provedení by mělo ochránit disk před poškozením – jak před pádem, tak před špatným počasím nebo pádem do kaluže. Krytka doléhá na konektor velmi těsně, takže by při běžné manipulaci neměla hrozit její samovolná ztráta. Velká oranžová dioda při práci bliká, když se nic neděje, svítí – to můžete v přítmí poněkud rušit.

Zajímavostí je malá gumička na konci dodávaného řetízku; zpočátku jsem netušil, k čemu může sloužit a přitom je to tak prosté – nasadíte na ni krytku konektoru, takže ji nemůžete ztratit. Velmi efektní řešení. Stejně jako u Patriotu se na flashdisk lepí nečistoty a prach (zejména z kapsy), ovšem u OCZ je to výrazně horší. Už po pár dnech byla flashka doslova špinavá a prach jde z povrchu velmi špatně dolů (což je ostatně dobře vidět na fotkách).

Disk má přibližně stejné výkonnostní parametry jako Patriot, vyniká ale v zápisu velmi malých souborů, kde dosahuje o třetinu lepších výsledků. Hodí se tak pro instalaci operačního systému, který zapisuje malé soubory poměrně často. Naopak má o něco nižší rychlost sekvenčního zápisu, není to však rozdíl až tak dramatický – na počítači dosahoval oproti konkurenci tří megabajtů, na notebooku jen necelé dva megabajty.

Model ATV je v nabídce v rozličných variantách, od 2 GB do 32 GB; otázkou ale je, zda všechny tyto modely dosahují stejných výkonnostních parametrů.

[pagebreak title=Kingston DataTraveler 400 Migo]

Velmi drahých osm giga

 Plusy a mínusy
+ praktická konstrukce krytky
+ vysoká rychlost sekvenčního čtení
+ kompaktní velikost
– není možno pověsit na klíče bez „mezišňůrky“

Parametry
Velikost 8 GB
Rozměry 65 x 18 x10 mm
Cena od 1 000 Kč

Pro zajímavost uvádíme také srovnání s jedním z nejdražších a nejrychlejších osmigigových disků, který používám téměř půl roku – Kingston DataTraveler 400 MIGO. Ten stojí přes tisíc korun, a tedy dvojnásobek toho, co nejlevnější osmičky. Za tu cenu ale nabídne skutečně vynikající rychlost čtení, která se testovaných dvaatřicítkám téměř vyrovnává, a dobrou rychlost zápisu. Tento disk se vyrábí i v 16GB verzi, ve vyšších však už nikoliv; koupit jej můžete i v 2GB a 4GB verzi.

MIGO má velmi zajímavou konstrukci krytky konektoru – není zde čepička, ani konektor není výsuvný, ale celý flashdisk je schován v kovovém „účku“, v němž se otáčí okolo své osy. Je to velmi praktické, protože kryt na konektor nemůžete ztratit, a „účko“ navíc chrání flashdisk před poškozením. Jedinou nevýhodou budiž nemožnost nasadit flashku na kroužek od klíčů, protože zdířka na poutko je příliš plochá a kroužek by navíc bránil uzavření disku. Musíte proto využít služeb šňůrky nebo poutka.

Disk má velmi vysokou rychlost čtení, ta dosahuje téměř 30 MB/s, rychlost zápisu pak 11 MB/s – v sekvenčním čtení. Za velkými „bratříčky“ nezaostává ani při zápisu a čtení extrémně malých souborů a při zápisu 512K souborů je dokonce o něco rychlejší. Cena tohoto modelu je už ale velmi vysoká na to, že má kapacitu jen 8 GB. Za 1 200 Kč už totiž lze sehnat stejný model Patriota, jaký jsme testovali, s kapacitou 16 GB. MIGO s 16 GB stojí pak téměř dva tisíce, a to se opravdu nevyplatí.

MIGO ale není nejdražší osmičkou na trhu. Tím je OCZ ATV Turbo, který s kapacitou 8 GB stojí 2 700 Kč. Nabízí ale rychlost sekvenčního zápisu až 30 MB/s. I přesto je ale poměr ceny a výkonu dost mizerný – za model bez Turba zaplatíte okolo 650 Kč.

[pagebreak title=Kompletní fotogalerie]

Všechny flashdisky v testu

Výsledky: Kingston DataTraveler 150

Výsledky: Patriot XT Boost

Výsledky: OCZ ATV

Výsledky: Kingston DataTraveler 400 Migo

Testy: Western Digital WD160BEVS

Testy: Western Digital WD500AAKS

[pagebreak title=Výsledky testů, Zhodnocení]

Všechny disky jsou dobré

Zatímco u flashdisků s malými kapacitami se běžně setkáváme s rychlostmi čtení pod 10 MB/s a takřka tragickou rychlostí zápisu, 32GB modely jsou bez výjimky velmi rychlé. V těchto cenových relacích se totiž výrobcům vyplatí osadit disky kvalitními paměťovými čipy, takže při práci nebudete nijak brzděni. Je to skutečně velmi výrazný rozdíl v uživatelském komfortu – ukládání dokumentů, obrázků či kopírování filmů už je téměř tak rychlé, jako kdybyste pracovali s externím pevným diskem.

Test

Kingston
32 GB

Patriot
32 GB

OCZ
32 GB

Kingston
8 GB

WD
500AAKS

WD
160BEVS

CDM (sekvenční čtení) 33.83 33.22 33.55 28.35 77.68 36.74
CDM (512K čtení) 34.14 33.23 33.45 30.08 37.81 16.74
CDM (4K čtení) 8.04 8.03 8.11 7.62 0.53 0.25
CDM (sekvenční zápis) 15.25 16.86 14.84 10.58 76.45 32.99
CDM (512K zápis) 0.96 2.34 2.27 2.95 53.72 25.39
CDM (4K zápis) 0.01 0.01 0.02 0.01 0.97 1.04
HDT (čtení) 31 31.3 31.1 29 70.1 37
HDT (přístupová doba) 0.9 0.8 0.7 0.7 12.9 18
HDT (propustnost) 17.8 17.8 25.1 4.6 131.3 41.2
HDT (zátěž procesoru) 7.4 7.3 8.3 7.2 10.1 15.3

Pro srovnání uvádíme tytéž testy také s běžným pevným diskem Western Digital AAKS s kapacitou 500 GB (7 200 ot., 16 MB cache), který byl v době měření plný ze dvou třetin (což ho trochu hendikepovalo, protože prázdný měl průměrnou rychlost čtení 73 MB/s). Vidíte, že disk má výrazně vyšší rychlost zápisu, a to jak sekvenčního, tak náhodného s malými 512K soubory. Výrazně ale zaostává ve čtení malých souborů 4K, což je dáno tragickou přístupovou dobou – hlavička přistupuje k datům mechanicky, takže hodně času zabere, než najde na plotnách patřičné místo s uloženými daty.

Doplněn je i test notebookového pevného disku Western Digital BEVS s kapacitou 160 GB, kterým byl vybaven Dell XPS M1330 použitý pro testování. Má 5 400 otáček a 8 MB paměť cache a patří spíše k těm pomalejším modelům. Rychlost tohoto disku byla opět měřena se zhruba dvoutřetinovým zaplněním, protože byl podobně jako AAKS použit jako systémový. Zde je vidět, že jeho rychlost byla v některých ohledech horší než u testovaných flash disků.

Kdo s koho?

Všechny testované stojí plus minus stejně, u Patriota a OCZ si nepatrně připlácíte za odolné provedení. Mně byl nejsympatičtější flash disk Patriot, protože je o kousek menší než OCZ a Kingston, je odolný a navíc k němu dostanete i šňůrku na krk. Má také nejvyšších rychlost sekvenčního zápisu a nikde za ostatními nezaostává. Pokud by však šlo o cenu, je jednoznačným vítězem Kingston, protože jej můžete pořídit až o 400 Kč levněji než Patriota.

Ohodnoťte tento článek!