Test headsetů: 9× utržené sluchátko ke každému mobilu

1

Úvod do headsetů

Snad u každého telefonu najdete drátová sluchátka, která sice fungují i jako handsfree, ale nepoužívá je tak skoro nikdo. Pro opravdovou volnost je potřeba bezdrátu – jedno malé dobře padnoucí sluchátko přes Bluetooth.

Vybrali jsme aktuálně prodávané headsety (což je přesnější označení, než známější handsfree) a pokusili se pokrýt současný trh. Od největších výrobců Nokia a Jabra najdete v testu po dvou kusech, ostatní mají jednoho zástupce. Občas se může stát, že headset jedné značky nefunguje s telefonem jiné značky, ale jelikož Bluetooth je standard, je to vždy chyba konkrétního výrobce – žádejte vrácení peněz. My jsme nekompatibilitu nezaznamenali.

Hlavní je komfort: pohodlné nošení a ovládání

Výrobcem udávané parametry, jako je maximální dosah signálu od telefonu, rozměry či doba výdrže jsou příliš sterilní. Nás zajímalo hlavně pohodlné nošení, ergonomie a snadné ovládání. Nestačí jen strčit si sluchátko do ucha, musíte jej nejprve spárovat, zapnout, udržovat nabité a musí být tak pohodlné, abyste jej opravdu chtěli používat. Nejen v autě, ale i když pracujete u počítače a telefonujete s přítelkyní a všude tam, kde na vás ostatní nekoukají jako na schizofrenika mluvícího si sám pro sebe.

Headsety jsme testovali na telefonech HTC One X a LG Prada, v mužském i ženském uchu. Dojmy ze sluchátek jsou mixem obou názorů a test je kromě různých velikostí bubínků také genderově vyvážený. Nutno dodat, že všechny headsety v testu lze nosit v levém i pravém uchu.

Headsety zapůjčili:
HTC BH-M500 HTC
i-tec Headset DUO Alfa.cz
Jabra Arrow Alza.cz
Jabra Easyvoice Alza.cz
Nokia BH-112 Nokia
Nokia BH-217 Nokia
Plantronics Explorer M50 Alfa.cz
Sony VH410 Alza.cz
Samsung HM1800 Samsung

Zajímala nás snadnost spárování s jedním i více telefony, kvalita zvuku a pohodlnost nošení. Jednoduché ovládání postranními tlačítky se nakonec ukázalo ve většině případů jako lepší, než jediné tlačítko s více funkcemi. Vždy nám šlo o co nejpřívětivější ovládání.

Chtějte univerzální nabíjení

Nabíjení je většinou řešeno přes microUSB, pouze Nokie mají stále svůj proprietární konektor – je však společný s telefonem, proto vám bude stačit jedna nabíječka. Dražší headsety od Nokie, u nichž se počítá s použitím například u Lumie, již mají microUSB také. Jen jeden model v testu nás nepotěšil konektorem miniUSB, jinak jsou výrobci disciplinovaní.

Z funkcí jsme se zajímali o snadnou změnu hlasitosti, rychlé ztišení (mute) a možnost vytočení posledního volaného čísla přímo ze sluchátka. LED diody oznamující stav baterie či aktivní párování jsou příjemným doplňkem a ještě lepší je, když na vás sluchátko promluví a tyto informace samo sdělí.

 

Některé headsety umí kromě volání i přenášet hudbu přehrávanou z telefonu. Ta je sice z principu jen mono, ale na nudné poradě taková funkce potěší. K pohodlnosti nošení patří tvar sluchátka a závěsu za ucho, jež zajišťuje headset proti vypadnutí. Zvolili jsme cenovou hranici do 1 000 Kč, v níž se dají pořídit kvalitní headsety. Design byl nakonec také důležitou položkou v rozhodování, protože jen málokdo z vás si strčí do ucha cokoliv.

 

Plantronics Explorer M50, Jabra Easyvoice

1. Plantronics Explorer M50

Hned vás upoutá krásný design s elegantním průhledným závěsem za ucho, který nejde oddělat, ale pro levé ucho je otáčecí. Tvarované gelové sluchátko je vynikající – kapkovitý tvar není do ucha tlačen, přesto v něm drží. Headset se zapíná přepínačem na levé straně a po tomto úkonu vám headset hlasem oznámí, že je zapnutý (nebo vypnutý) a přibližný stav baterie (high, medium, low). Mluví na vás i při jiných akcích, třeba jaký telefon je spárován, nebo že právě vytáčí poslední volané číslo.

Plantronics Explorer M50
Plantronics Explorer M50

Plantronics Explorer M50Plantronics Explorer M50Plantronics Explorer M50

Na pravé straně je ovládání hlasitosti zprostředkované jediným tlačítkem, jež zvyšuje i snižuje hlasitost v cyklech; maximální hlasitost vám oznámí. Pro ovládání hovorů slouží jako tlačítko (s ideální tuhostí) přední plocha a jedinou vadou, kterou jsme na headsetu objevili, je absence ztišení (mute). Jde však o natolik kvalitní produkt, že zvítězil s velkým předstihem.

Plantronics Explorer M50
zapůjčil Alfa.cz Plantronics Explorer M50
nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 11 hodin/11 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 3.0, A2DP
příslušenství nabíječka do zásuvky/auta
tvar sluchátka kapkovité
závěs za ucho ano, napevno
manuální změna hlasitosti ano, jedno tlačítko
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace ano, více informací
přenos hudby ano
Plusy / mínusy
perfektní ovládání nemá funkci ztišení
dobře sedí v uchu
cena 869 Kč
hodnocení
100 %

 

 

2. Jabra Easyvoice

Decentní vzhled bez designérských výstřelků. Podobně jako Plantronics velmi kvalitní gelové sluchátko kapkovitého tvaru, které drží v uchu i bez závěsu; pro jistotu je ale i ten v balení. Headset sedí na uchu velmi pohodlně, v příslušenství navíc najdete další velikosti sluchátek.

Jabra Easyvoice
Jabra Easyvoice

Jabra EasyvoiceJabra EasyvoiceJabra Easyvoice

Zapíná se malinkým přepínačem na zadní straně, který je pro neustálé používání trochu nepraktický; pohotovostní režim tak bude u tohoto modelu zapnutý asi častěji. Jabra má propracované informační LEDky. Pod sluchátkem jsou dvě diody informující o stavu baterie a spárovaném Bluetooth. Modrá bliká při párování, svítí při připojení a zelená/červená indikuje stav baterie. Navíc na vás headset mluví a informuje o svém stavu. Podporuje profil na poslouchání hudby z telefonu a na boku je ovládání hlasitosti, které však jde velmi ztuha.

Jabra Easyvoice
zapůjčil Alza.cz Jabra Easyvoice
nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 4,5 hodin/8 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 3.0, A2DP
příslušenství nabíječka do USB/zásuvky/auta
tvar sluchátka kapkovité, výměnné
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ano
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace ano
přenos hudby ano
Plusy / mínusy
informační LEDky horší zapínání
dobře sedí v uchu
cena 887 Kč
hodnocení
90 %

 

Nokia BH-217, Jabra Arrow (a Samsung HM1800)

3. Nokia BH-217

Nokia je hodně minimalistická, stylovka BH-217 má jediné tlačítko ve tvaru telefonu na přední straně, jinak nic. Headset má velmi tenké tělo a nepříliš ergonomické kulaté sluchátko, které má tři výměnné gumové nástavce a oddělávací ušní závěs. Na uchu sedí i přes kulatý tvar celkem příjemně, jediné tlačítko je však omezující, protože je tužší a vše musíte ovládat přes něj. Hlasitost si však headset umí nastavit sám podle okolního hluku.

Nokia BH-217
Nokia BH-217

Nokia BH-217Nokia BH-217Nokia BH-217

V příslušenství najdete držák headsetu na oblečení, a také přilepovací držák do auta. Oba v sobě mají kontakty pasující na spodní část headsetu – hovory lze totiž přijímat a pokládat vytažením a zasunutím headsetu do držáku. Jde o povedené příslušenství, které kazí jen nutná větší síla k vysunutí, což vás od jeho používání může odradit, ale snad se po čase vychodí.

Nokia BH-217
zapůjčil Nokia Nokia BH-217
nabíjecí konektor Nokia
doba hovoru/stand-by/nabíjení 5 hodin/4 dny/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.1
příslušenství nabíječka do zásuvky, držák do auta, držák na košili
tvar sluchátka kulaté se smyčkou, výměnné
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ne (automaticky)
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
držák do auta jediné tlačítko
cena 717 Kč
hodnocení  75 %

 

4. Jabra Arrow

Malinký headset s dvěma tlačítky po stranách a pohodlným gumovým sluchátkem, ke kterému nechybí ani ušní závěs. Stejně jako Easyvoice, i tato Jabra sedí v uchu dobře. Jedno tlačítko slouží pro zapnutí, druhé pro ovládání hovorů, ale to už není příliš pohodlné a trochu klouže v prstech.

Jabra Arrow
Jabra Arrow

Jabra ArrowJabra ArrowJabra Arrow

V příslušenství najdete adaptér do auta s USB, do něj dále ohebnou redukci na microUSB vhodnou i do počítače. Pěkný nápad je krátká šňůrka s konektorem microUSB (bez vodičů), za který v headsetu drží. Lze ji přidělat třeba k telefonu, kvůli praktičnosti však raději kamkoliv jinam, třeba na autorádio. Jabra Arrow stojí tisíc korun a platí se hlavně za malé rozměry a design, ve všech ostatních ohledech je totiž Jabra Easyvoice lepší volbou.

Jabra Arrow
zapůjčil Alza.cz Jabra Arrow
nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 6 hodin/8 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.1
příslušenství nabíječka do USB/zásuvky/auta
tvar sluchátka kapkovité, výměnné
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ne (automaticky)
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace ne
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
malé rozměry vyšší cena
příslušenství
cena 1 007 Kč
hodnocení 70 % 70 %

 

 

(3. až 4.) Samsung HM1800

Headset od Samsungu nám přišel až po skončení testu, proto jej nenajdete v časopise a nemáme k němu snímek s ušní modelkou.

Ušní závěs je lehce tužší, ale nasazuje se celkem dobře. Sluchátko má částečně gumovou úpravu a na uchu sedí, škoda jen že není lépe tvarované. Zapínání je řešeno přes malý přepínač, který se lépe mačká v ruce, než na uchu. Můžu pochválit zakrytý microUSB kabel, do kterého se nedostane ani kapka vody – i v dešti se dá telefonovat. Na levé straně najdete ovladač hlasitosti.

Samsung HM1800
Samsung HM1800

Samsung HM1800Samsung HM1800

Moc se mi nelíbilo volání posledního čísla na jediné zmáčknutí hlavního tlačítka na headsetu. Není tvořené celou plochou, ale přesto stříbrné tlačítko reaguje tak, že bude způsobovat řadu nechtěných volání, navíc při redialu jen lehce pípne. Tohle by mělo být řešeno na dvojklik. Kvalita zvuku je dobrá a celkově hodnotím HM1800 pozitivně. Na redial jediným tlačítkem si však nezvyknu. HM1800 se v dodatečném testu dostal zhruba na úroveň Nokie BH-217 a Jabry Arrow.

Samsung HM1800
zapůjčil Samsung Samsung HM1800
nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 5,5 hodin/8 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 3.0
příslušenství nabíječka do USB
tvar sluchátka kulaté
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ano
funkce ztišení (mute) ano
vytočení posledního čísla ano (na jeden stisk)
hlasová indikace ano
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
krytka microUSB redial jen na jedno zmáčknutí
cena 599 Kč
hodnocení
75 %

 

HTC BH-M500, Nokia BH-112

5. HTC BH-M500

Překvapivě jediný headset společnosti HTC na trhu. Působí velmi jednoduše a stylově, v balení není žádný závěs za ucho, což by nemuselo vadit, ovšem sluchátko není nijak tvarované, v uchu příliš nedrží a v příslušenství je k němu gumový kryt jediné velikosti.

HTC BH-M500
HTC BH-M500

HTC BH-M500HTC BH-M500

Celá přední strana funguje jako citlivé tlačítko pro ovládání všech funkcí a kvůli vysoké citlivosti ji budete stiskávat téměř při každém dotyku, což bude občas znamenat nechtěné ukončení hovoru. Z přední strany je malá mřížka působící jako reproduktor, ale jsou pod ní jen informační diody.

BH-M500 je na pohled krásný, bohužel však nepraktický headset. V manuálu má uvedeno, že umí přehrávat hudbu z telefonu, ale na obou testovacích telefonech nebyl požadovaný profil aktivní. Kvalitě zvuku není co vytknout.

HTC BH-M500
zapůjčil HTC HTC BH-M500
nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 5,5 hodin/7 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.1
příslušenství nabíječka do USB
tvar sluchátka kulaté se smyčkou
závěs za ucho ne
manuální změna hlasitosti ne
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace ne
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
design nedrží dobře v uchu
příliš citlivé tlačítko
cena 689 Kč
hodnocení
65 %

 

 

6. Nokia BH-112

Zaoblený designový headset je k sehnání ve více barevných kombinacích: modrá, zelená, červená, černá a bílá. Je prototypem obyčejného levného sluchátka. Oddělávací kapkovité kryty sluchátka můžete nahradit dalšími dvěma velikostmi, v příslušenství stejně tak najdete dvě velikosti závěsu za ucho, bez kterého v uchu nedrží dobře.

Nokia BH-112
Nokia BH-112

Nokia BH-112Nokia BH-112Nokia BH-112

Kvůli nabíjecímu konektoru typu Nokia se headset hodí prakticky jen k telefonům této značky – nikdo nechce nosit víc než jednu nabíječku. Na zadní straně je malé a nepohodlné zapínací/párovací tlačítko. Vpředu potom jediné ovládací tlačítko, které představuje piktogram sluchátka. Ženský hlas vám oznámí stav baterie a u příchozího hovoru posloucháte známou nokiáckou melodii. Tento headset si nakonec vyberete hlavně kvůli barvě.

Nokia BH-112
zapůjčil Nokia Nokia BH-112
nabíjecí konektor Nokia
doba hovoru/stand-by/nabíjení 5 hodin/6 dny/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.1
příslušenství nabíječka do zásuvky
tvar sluchátka kapkovité se smyčkou
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ne
funkce ztišení (mute) ne
vytočení posledního čísla ano
hlasová indikace ano, stav baterie
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
hlasová indikace baterie horší zapínání
cena 449 Kč
hodnocení
60 %

 

Sony Ericsson VH410, i-tec Headset DUO

7. Sony Ericsson VH410

V současnosti jediný headset od Sony nese ještě staré označení Ericsson. Co se opravdu nepovedlo je nepohodlné tlačítko pro zapnutí a párování na zadní straně. Celá přední strana je jedno velké tlačítko, které kvůli vyšší citlivosti budete občas nechtěně mačkat.

Sony VH410
Sony VH410

Sony VH410Sony VH410Sony VH410

Na boku najdete ovládání hlasitosti s funkcí ztišení a v příslušenství šňůrku na krk. Šňůrka se připojuje k headsetu stejně, jako ušní závěs, takže oba nejde použít současně. Přestože headset v uchu sedí pevně i bez závěsu, není to příliš pohodlné. Tvar sluchátka nám zkrátka neseděl a headset při delším nošení nepohodlně tlačil. Kromě funkce ztišení současným podržením obou tlačítek ovládání hlasitosti zde jiné funkce nenajdete. Chybí například opakovaný hovor. Kromě černé jsou v nabídce i červená a stříbrné verze.

Sony Ericsson VH410
zapůjčil Alza.cz Sony VH410

nabíjecí konektor microUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 10 hodin/14 dní/2 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.0
příslušenství nabíječka do auta, šňůrka na krk
tvar sluchátka kulaté se smyčkou, výměnné
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ano
funkce ztišení (mute) ano
vytočení posledního čísla ne
hlasová indikace ne
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
funkce ztišení (mute) horší ergonomie
cena 575 Kč
hodnocení
55 %

 

 

8. i-tec Headset DUO

Nejlevnější headset v testu má lesklý povrch a vůbec nás nepotěšil nabíjecím konektorem miniUSB. Sluchátko není nijak tvarované a v příslušenství k němu najdete dvě obyčejné molitanové násadky stejné velikosti. V uchu nedrží dobře a nošení není vůbec pohodlné; ergonomii trochu zachraňuje jen pružný závěs za ucho. Na bocích najdete tlačítka pro úpravu hlasitosti, tlačítkem vlevo se snižuje a vpravo zvyšuje, což je netradiční rozvržení, ale dá se na něj zvyknout.

i-tec Headset DUO
i-tec Headset DUO

i-tec Headset DUOi-tec Headset DUOi-tec Headset DUO

Delším podržením tlačítka minus vypnete mikrofon (mute) a při podržení tlačítka plus ztišíte celé zařízení, což je zajímavá funkce, jen si ji příliš neumím představit v praxi. Dlouhým podržením se aktivuje párování, a protože podobně se headset zapníná/vypíná, občas si jej rozpárujete.

HTC BH-M500
zapůjčil Alfa.cz i-tec Headset DUO

nabíjecí konektor miniUSB
doba hovoru/stand-by/nabíjení 5 hodin/6 dní/2–3 hodiny
verze Bluetooth Bluetooth 2.1
příslušenství nabíječka do USB
tvar sluchátka obyčejné s molitanem
závěs za ucho ano, oddělávací
manuální změna hlasitosti ano
funkce ztišení (mute) ano
vytočení posledního čísla ne
hlasová indikace ne
přenos hudby ne
Plusy / mínusy
cena nevhodná ergonomie
cena 290 Kč
hodnocení
50 %

 

 

Kompletní galerie

 

Samostatné fotografie (starší způsob)

Plantronics Explorer M50 Plantronics Explorer M50 Plantronics Explorer M50 Plantronics Explorer M50 Plantronics Explorer M50 Jabra Easyvoice Jabra Easyvoice Jabra Easyvoice Jabra Easyvoice Jabra Easyvoice Samsung HM1800 Samsung HM1800 Samsung HM1800 Samsung HM1800 Nokia BH-217 Nokia BH-217 Nokia BH-217 Nokia BH-217 Nokia BH-217 Jabra Arrow Jabra Arrow Jabra Arrow Jabra Arrow Jabra Arrow HTC BH-M500 HTC BH-M500 HTC BH-M500 HTC BH-M500 Nokia BH-112 Nokia BH-112 Nokia BH-112 Nokia BH-112 Nokia BH-112 Sony VH410 Sony VH410 Sony VH410 Sony VH410 Sony VH410 i-tec Headset DUO i-tec Headset DUO i-tec Headset DUO i-tec Headset DUO i-tec Headset DUO

 

Srovnávací tabulka

  1. 2. 3. 4. 3. až 4. 5. 6. 7. 8.
  Plantronics Explorer M50 Jabra Easyvoice Nokia BH-217 Jabra Arrow Samsung HM1800 HTC BH-M500 Nokia BH-112 Sony VH410 i-tec Headset DUO
hodnocení 100% 90% 75% 70% 80% 65% 60% 55% 50%
Tvar sluchátka kapkovité kapkovité, výměnné kulaté se smyčkou, výměnné kapkovité, výměnné kulaté kulaté se smyčkou kapkovité se smyčkou kulaté se smyčkou, výměnné obyčejné s molitanem
Závěs za ucho ano, napevno ano, oddělávací ano, oddělávací ano, oddělávací ano, oddělávací ne ano, oddělávací ano, oddělávací ano, oddělávací
Manuální změna hlasitosti ano, jedno tlačítko ano ne (automaticky) ne (automaticky) ano ne ne ano ano
Funkce ztišení (mute) ne ne ne ne ano ne ne ano ano
Vytočení posledního čísla ano ano ano ano ano (na jeden stisk) ano ano ne ne
Hlasová indikace ano, více informací ano ne ano ne ano, stav baterie ne ne
Přenos hudby ano ano ne ne ne ne ne ne ne
Nabíjecí konektor microUSB microUSB Nokia microUSB microUSB microUSB Nokia microUSB miniUSB
Doba hovoru 11 hodin 6 hodin 5 hodin 4,5 hodin 5,5 hodin 5,5 hodin 5 hodin 10 hodin 5 hodin
Pohotovostní režim 11 dní 8 dní 4 dny (90 dní v držáku) 8 dní 8 dní 7 dní 6 dní 14 dní 6 dní
Doba nabíjení 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2 hodiny 2–3 hodiny
Verze Bluetooth Bluetooth 3.0, A2DP Bluetooth 3.0, A2DP Bluetooth 2.1 Bluetooth 2.1 Bluetooth 3.0 Bluetooth 2.1 Bluetooth 2.1 Bluetooth 2.0 Bluetooth 2.1
Příslušenství nabíječka do zásuvky/auta nabíječka do USB/zásuvky/auta nabíječka do zásuvky, držák do auta, držák na košili nabíječka do USB/zásuvky/auta nabíječka do zásuvky nabíječka do USB nabíječka do zásuvky nabíječka do auta, šňůrka na krk nabíječka do USB
Cena 869 Kč 887 Kč 719 Kč 1 007 Kč 599 Kč 689 Kč 449 Kč 575 Kč 290 Kč

 

 

.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář