Test laserových tiskáren do 3 500 Kč

0

Úvod: Současnost a levné laserové tiskárny

Téměř všichni současní výrobci tiskáren se snaží své produkty přizpůsobit tak, aby jejich obsluha byla pro koncového uživatele co nejpohodlnější. Manipulace s tiskovými kazetami a jejich výměna je dnes otázkou maximálně jedné minuty, včetně vyjmutí kazety z ochranného obalu. Zapomeňte na ruce ušpiněné od toneru a prášek rozsypaný po stole. Se spotřebním materiálem do nových tiskáren vám takové nebezpečí už nehrozí.

Ovladače a připojení

Výrobci myslí ve většině případů také na design svých tiskáren. Nevzhledné krabice, na kterých plastové kryty drží jen silou vůle, jsou naštěstí také minulostí. Tiskárny také připojíte ke každému modernímu počítači pomocí USB konektoru.

Instalace tiskáren do Windows XP je naprosto bezproblémová, za několik let existence tohoto operačního systému si výrobci dovedli vyladit své ovladače k bezproblémovému provozu. Totéž se však nedá říci o ovladačích s podporou pro Windows Vista. Některé tiskárny odmítají spolupracovat úplně, u některých je třeba přesně dodržet postup instalace. Pochvalu si zaslouží Brother HL-2030, který po připojení k počítači s Windows Vista byl připraven během půl minuty, a to aniž by bylo nutné vkládat instalační CD.

Šetříme energii

Zásadní připomínku mám k umístění vypínače přívodu elektřiny. Vzhledem k tomu, že tiskárny i v klidovém režimu odebírají podstatné množství elektrické energie (s výjimkou 1 W u Canon LBP 2900), je velmi nepraktické, když je spínač umístěn v zadní části tiskárny, případně na zadní části boční strany. Uživatele, kteří jsou zvyklí tiskárny nevypínat ani při odchodu z práce, tak „neviditelný“ vypínač určitě nepřiměje změnit jejich chování, myslet více ekologicky a šetřit tak nejen přírodu, ale i vlastní kapsu, potažmo kapsu zaměstnavatele.

Text, tabulky i nějaké ty obrázky

V kvalitě tisku příliš velké rozdíly u testovaných tiskáren nenajdete. Jde o kancelářská zařízení určená k tisku korespondence, faktur a podobných materiálů. Grafika je v tomto případě jaksi navíc. I tak je však situace naprosto jiná, než před dvěma třemi lety, kdy i některé dražší tiskárny vytvářely téměř nepoužitelný tisk větších obrázků v dokumentech. Tiskárnám nedělal problém tisk tabulek z Excelu. Před pár lety přitom po výtisku jedné stránky s tabulkou musely chvíli odpočívat.

Podrobnější informace k otestovaným tiskárnám najdete v následujících kapitolách. Rychlosti tisku jsme měřili vždy pomocí deseti stran daného typu dokumentu a výsledek je zprůměrován. Podobně spotřeba elektrické energie při tisku je zprůměrovaná z maximálních a minimálních hodnot, jelikož se tento údaj při tisku částečně měnil. Spotřeba v klidovém režimu je naopak stálá bez výkyvů. Náklady na potisk zohledňují cenu papíru, toneru a případně válce a jejich kapacitu.

Brother HL-2030, Canon LBP 2900

Brother HL-2030

Tiskárny této značky nejsou typickým zástupcem levných řešení pro domácnost nebo malé kanceláře. Přesto nejnižší model z aktuální nabídky koupíte za cenu pod tři tisíce korun. Z hlediska kvality zpracování však tato tiskárna není ničím ochuzena. Působí masivně a pevně. Manipulace s tonerem je u této tiskárny velmi snadná, stejně jako přístup k válcům, to pro případ, že by došlo k uvíznutí papíru uvnitř tiskárny. Zásobník na 250 listů papíru je celý schován ve spodní části, což je na jednu stranu velmi praktické, protože se na něj tolik nepráší, na druhou stranu to klade vyšší nároky na rozměry tiskárny. Ta je sice nižší než většina ostatních zařízení v testu, na druhou stranu její půdorys zabere na vašem stole víc místa.

Jako jediná z tiskáren v testu bez nejmenších problémů spolupracovala s Windows Vista. Po připojení k počítači systém ihned našel její ovladače a během necelé minuty se mohlo začít tisknout. Ovladače z dodávaného CD navíc nebylo nutné instalovat. Pracujete-li v uzavřených prostorách, pak vás tato tiskárna potěší téměř neregistrovatelnou produkcí ozonu.

Brother HL-2030

Rychlostí tisku se tento Brother řadí mezi lepší průměr. Příjemná je čekací doba na zahřátí tiskárny a potisk prvního listu papíru. Při tisku velkých obrázků HL-2030 nečeká na vytvoření tiskové fronty a tiskne průběžně, jakmile je alespoň jeden celý obrázek ve frontě. Tisk je velmi sytý bez výraznějšího šrafování. To je dobré u textu, horší však u obrázků, kdy barvy s podobným odstínem splývají do jednoho stupně šedi/černé. Jestliže desetiny vteřiny v rozdílech tisku jedné strany oproti jiným tiskárnám nehrají tak velkou roli, u spotřeby to tvrdit nemohu. Brother HL-2030 je téměř největší žrout elektrické energie, kterého jsme v testu měli. Při tisku se spotřeba pohybuje okolo 571 Wattů, nárazově dosahuje i více. Ani spotřeba v klidovém stavu není nejmenší, 5 Wattů se za rok pěkně nasčítá.

Hledáte-li spolehlivého pomocníka pro tisk dokumentů, pak vám Brother HL-2030 má co nabídnout. Pozor však na jeho vysokou spotřebu.

Canon LBP 2900

Canon je znám především díky širokému sortimentu inkoustových a multifunkčních tiskáren pro domácnost. V jeho nabídce však najdete i laserové tiskárny, doporučená cena tohoto modelu je 3 380 Kč. Z čistě subjektivního hlediska mi LBP 2900 připadla z testovaných tiskáren nejpěknější. Je dokonale kompaktní, lehká, zabírá jen nejnutnější místo. Trošku mi vadil malý úhel otevření krytu tiskové kazety, který navíc nedrží pozici a při manipulaci s kazetou musíte dvířka krytu druhou rukou přidržovat. Potištěné papíry jsou kvůli malé hloubce tiskárny z větší části skládány na držák z plexiskla, který nepůsobí příliš silně.

Podavač prázdných listů je umístěn vespod a při zavření slouží jako kryt přední strany tiskárny. Pojme až 150 listů. Vstupní přihrádka pro jednotlivé zakládání je umístěna nad ním. Při tisku jsem měl pocit, že přítlak ze stran není ideální, kvůli krátké délce. Instalace ovladačů pro tuto tiskárnu byla bezproblémová. Kolegové v redakci Extra PC si pod Windows XP pohodlnou instalaci nemohli vynachválit. Systém Windows Vista není u této tiskárny oficiálně podporován, nicméně bez problémů si vzal ovladače pro Windows XP. Musím pochválit tradičně dobré zpracování ovladačů pro Canon, při tisku vidíte okno s informacemi o tiskové frontě, o stavu tiskárny a o množství tiskového materiálu. I při větším zatížení nebyl u LBP 2900 cítit produkovaný ozon.

Canon LBP 2900

Rychlost tisku není u LBP 2900 zrovna nejvyšší, v testu se tato tiskárna od Canonu zařadila do horšího průměru. Kvalita tisku je však velmi dobrá. Černá je skutečně černá, tiskárna správně interpretuje rozdíly mezi barvami, když je převádí do odstínů šedé. Obrázky jsou přiměřeně syté, rozdíly mezi jednotlivými odstíny šedé jsou dostatečně patrné a barvy se nestékají.

Příjemně překvapila spotřeba tiskárny v klidovém režimu. Méně než 1 Watt si už asi nemůžeme přát. O něco horší to bylo během tisku, kdy se stejně jako svou rychlostí LBP 2900 zařadila do průměru. Tiskárnu mohu doporučit všude tam, kde jsou požadavky na nízkou spotřebu, a není požadavek na potisk velkého množství papíru.

HP LaserJet 1018 a 1020

HP LaserJet 1018 a HP LaserJet 1020

Společnost se HP poslední dobou snaží ze všech sil uplatňovat své tvrzení, že počítače se konečně staly osobními. Přítulné a osobní se snaží být i jejich laserové tiskárny. Vzhledově jde o čistě zpracované kancelářské produkty, které zůstaly věrny klasické kancelářské šedé a špinavě bílé barvě. Do testu jsme na zkoušku zařadili dva modely od stejného výrobce, abychom zjistili, zda je opravdu tak velký rozdíl mezi dvěma napohled stejnými modely, lišícími se pouze cenou a označením verze.

Doba, kdy tiskárny HP působily jako krabice složená z řady komponent, které drží jen silou vůle, je už dávno pryč. Obě testované tiskárny byly perfektně zpracovány. Vytknout by se jim dal snad jen napájecí konektor umístěný úplně vespod tiskárny, kdy při položení na plochu nešel připojit dodávaný zahnutý kabel.

Přístup k tiskové kazetě je snadný, stačí otevřít horní víko tiskárny, které slouží zároveň jako odkládací prostor pro potištěné listy papíru. Přesahující část listů je jištěna malým kouskem plexisklového držáku, nicméně stačí. Kapacita vstupního zásobníku je u modelu HP LaserJet 1020 standardní 150 listů. Rozměrově je tiskárna ideální na pracovní stoly, kde je málo místa. Provedení je klasické s předním odklápěcím panelem, který slouží zároveň jako podavač papíru a odkrývá vstupní přihrádku pro jednotlivé zakládání.

HP LaserJet 1018

HP LaserJet 1018

Bohužel dodávané ovladače pro obě tiskárny od HP počítač s Windows Vista pořádně potrápily. Novější nebylo možné na stránkách výrobce najít, a tak po několika restartech počítače a opakovaných pokusech mu vnutit starší ovladač pro Windows Vista se dosáhlo stavu, kdy tiskárna začala bez problémů spolupracovat. Vedlejším efektem jsou však poměrně časté pády tiskového subsystému. Je však velmi pravděpodobné, že alespoň pro HP LaserJet 1020 výrobce nové ovladače uvolní.

HP LaserJet 1018

Obě testované tiskárny HP produkovaly velké množství ozonu, který byl zřetelně cítit a obtěžoval i při tisku menšího počtu stránek. V malých místnostech tak počítejte s častější potřebou větrání, pokud budete tyto tiskárny používat. Při měření rychlosti tisku se naplno projevily rozdíly v obou testovaných tiskárnách. Novější model HP LaserJet 1020 byl zhruba o šest desetin vteřiny na stránku rychlejší než starší HP LaserJet 1018. Největší rozdíl byl vidět u čekací doby na výtisk první strany a zahřátí tiskárny. Překvapilo nás, že i s problémovými ovladači určenými pro jiný systém byl tisk ve Windows Vista rychlejší, než udává výrobce na svých webových stránkách. Je potřeba jej pochválit, ne všichni udávají reálné hodnoty.

HP LaserJet 1020

HP LaserJet 1020

Rozdíly v kvalitě tisku nejsou příliš velké. Zatímco HP LaserJet 1020 si lépe poradí s detaily a malými písmy, HP LaserJet 1018 zase lépe zvládá drobné rozdíly mezi jednotlivými barvami. Celkově by však oběma tiskárnám prospělo, kdyby barvy byly sytější. Tiskárny od HP vřele doporučuji tam, kde se více než na desetinovteřinové rozdíly v rychlosti tisku hledí na spotřebu. Ta byla u obou modelů v celém testu nejnižší. Překonal je pouze Canon se svou spotřebou v klidovém stavu. Při tisku jsou však tiskárny HP výrazně úspornější.

OKI B2200, Xerox Phaser 3117

OKI B2200

O tiskárnách OKI je známo, že nepoužívají klasickou laserovou technologii, ale svou vlastní na principu LED. Z toho důvodu může být jejich provoz úspornější a tišší. Testovaný model B2200 je nejnižší v současné nabídce OKI. Jeho cena patřila mezi tiskárnami v testu k těm vyšším. Tiskárna působila pěkným kompaktním dojmem, ovšem jen do chvíle, než se uvedla do provozu.

Vzhledem k opravdu malým rozměrům těla tiskárny je nemyslitelné, že by zásobník papíru byl umístěn v jejím těle. Papír je podáván zezadu a jeho větší část ční ven, proto je potřeba nasadit držák se vstupním podavačem na standardních 150 listů. To však zásadním způsobem zvětší plochu, kterou tiskárna obsadí. Výstup papíru probíhá opět na tento podavač, na jeho horní stranu krytou plexisklem. Pro tisk většího množství dokumentů tato tiskárna rozhodně není určena.

OKI B2200

Při manipulaci s tiskovým materiálem musíte odklopit celé víko tiskárny, což není sice složité, na druhou stranu výměna připomíná montáž motoru pod kapotu automobilu. Tiskárna je velmi tichá. Ve Windows Vista je třeba myslet na to, aby ovladače byly instalovány před prvním připojením tiskárny, jinak je budete muset systému vnutit ručně. Pokud to dodržíte, problémy vás neměly potkat.

Kvalita tisku B2200 je průměrná. Opravdu malá písmena a detaily byly ve srovnání s ostatními tiskárnami vytištěny hůře. Vytvořená šedá škála odstínů barev by mohla být výraznější. Jednotlivé odstíny mírně splývají. Špatné je především výrazné šrafování, které se projeví i u menších obrázků nebo grafů v dokumentu.

Rychlostí tisku patří OKI B2200 k nejlepším tiskárnám. Vytištění dokumentů s obrázky a samotného textu probíhalos standardně, tiskárna pak překvapila rychlostí tabulek z Excelu a tiskem celostránkového obrázku. Horší je to s čekací dobou na první stranu. Rychlost tiskárny tedy oceníte až v momentě, kdy budete tisknout vícestránkové dokumenty. Co se spotřeby týče, řadí se tato tiskárna opět spíše k průměru. Pět wattů v klidovém režimu však není z nejpříjemnějších. Ve prospěch OKI mluví malé rozměry a tichý chod. Pokud se pro ni rozhodnete, počítejte s dodatečným místem při nasazeném zásobníku.

Xerox Phaser 3117

Xerox je synonymem pro kancelářské stroje a kopírky. Výraz xeroxovat zná asi každý. Proto nepřekvapí, že Xerox nabízí i laserové tiskárny pro použití doma nebo v kanceláři. Vzhledově i velikostí mi Phaser 3117 připomínal krabici od bot. Jeho konstrukce sice byla pevná, moderní tvary a zaoblené hrany u něj nehledejte. Zásobník na 150 listů formátu A4 se objeví po odklopení části předního krytu tiskárny a vysunutí pomocného držáku pro přítlak papíru. I v pracovní podobě působí tiskárna kompaktním kancelářským dojmem. Potištěné papíry se ukládají v horní části tiskárny.

Při výměně toneru je nutné podavač papíru zavřít a poté odklopit celou přední stranu tiskárny. Přístup k tiskovým materiálům je sice pohodlný, ale nepraktický, neboť nemůžete měnit toner, aniž byste neodstranili papír z podavače. Veškeré neduhy tiskárny však mizí, pokud se podíváte na její cenu. Laserovka dostupná za méně než dva tisíce včetně DPH je něco nevídaného. Navíc tato krabice od bot je spolehlivý a docela rychlý pracant.

Xerox Phaser 3117

Potíž je s ovladači pro tuto tiskárnu. Ani přes velkou snahu se mi nepodařilo ji přimět k tisku ve Windows Vista – výrobce však uvolnil nové ovladače pro tento operační systém, které si můžete stáhnout z internetu. Máte-li však počítač s Windows XP nebo staršími, pak z hlediska ovladačů nezaznamenáte sebemenší problém.

Tiskárna je poměrně rychlý pracant. Rychlostí tisku dokumentů tabulek a obrázků nevybočuje z průměru. Méně příjemná je čekací doba na výtisk první stránky. Rovněž spotřeba tiskárny patří k vyšším, nepotěší hlavně 5 Wattů v klidovém režimu. Potisk stránek probíhá velmi potichu, ale v duchu tichý nepřítel – produkce ozonu hlavně při tisku většího množství dokumentů je opravdu nesnesitelná.

Kvalitou tisku patří Phaser 3117 k průměru. Jen u opravdu tmavých odstínů dochází ke splývání. Phaser 3117 si poradí i s jemnými detaily malých písmen, bohužel u obrázků to vypadá, jako by byly záměrně přeostřené v nějakém grafickém editoru. Také šrafování by mohlo být o malinko méně výrazné. Celkově však jde o vyváženou tiskárnu s přihlédnutím k opravdu nízké pořizovací ceně.

Testy a výpočty: rychlost, náklady

Jedním z klíčových parametrů laserových tiskáren je rychlost, tu jsme měřili na několika typových úlohách (text, dokument, tabulka v Excelu a obrázek), srovnání rychlosti tisku typického dokumentu vypadá takto (mezi uživateli rozšířenou tiskárnu Konica Minolta PagePro 1350W jsme použili jako referenční, tento starší model není součástí testu):

Uvedených rychlostí tiskárny samozřejmě dosahují až je válec zahřátý a tiskárna připravena k tisku. S levnými tiskárnami budete ale zřejmě tisknout méně často, a tak vás spíše bude zajímat doba tisku první strany:

Rychlost je jedna věc, náklady jsou věcí druhou. Nejprve se podívejme na to, kolik vás z každou tiskárnou bude stát tisk jedné typické strany A4, pokud započítáme i cenu papíru 0,29 Kč za list:

V této ceně za jednu stranu však nejsou zahrnuty náklady na spotřebu elektrické energie. Podívejme se, kolik vás bude stát na elektřině provoz tiskárny, jež bude celoročně zapnutá (byť v režimu stand by):

Náklady na spotřebu v režimu stand by jsou vypočteny následujícím způsobem: Modelem byla průměrná zátěž: tisk 30 stran denně po menších dávkách (pět stran). Je tedy započten tisk čtyř stránek plus doba k vytištění první stránky, to celé je vynásobeno šestkrát. Následně je tato hodnota vynásobena počtem dnů v roce, převedena ze sekund na hodiny a vynásobena spotřebou a cenou za 1 Wh. Ve výpočtu je od násobku dní v roce a denní spotřeby odečtena právě spočtená doba, kdy tiskárna pracuje při tisku zmíněného množství stránek. Cena za 1Wh je vypočítána dle aktuálního ceníku E.ON Elektřina Klasik.

Jaké jsou však náklady na elektřinu pro tiskárnu, se kterou vytisknete 1 000, 3 000 nebo 10 000 stran za rok?

Jak vidíte, doba tisku a tedy chvíle, kdy i některé malé laserovky spotřebovávají až 500 W je i při roční zátěži 10 000 stran docela malá a spotřeba při tisku je zanedbatelná. Zajímavější je roční spotřeba elektřiny u tiskáren  v režimu stand by. Rozdíl spotřeby 1 W a 5 W v tomto režimu už hraje docela velkou roli v řádu stokorun ročně. Nyní si udělejme tři typické modelové modelové situace a spočítejme náklady na tisk i elektřinu při tisku 1 000, 3 000 a 10 000 stran ročně:

Výsledky jsou více než zajímavé. Xerox Phaser 3117 má sice nejnižší náklady na tisk jedné strany A4, ale kvůli vyšší spotřebě jej při menší zátěži v nákladech předčí Canon LBP 2900. Pokud ale vezmete ještě v potaz nejnižší pořizovací náklady za tiskárnu v případě Xeroxu, stává se celkově nejekonomičtější volbou, těsně následován Canonem. Cenový rozdíl mezi dražším a levnějším modelem HP se vám vrátí i při vyšší zátěži za více než rok, obě tiskárny předčí nejdražší model z testu: OKI B2200. Zaostává ale za Canonem a Xeroxem.

Poznámka: Ceny tiskáren jsou uvedeny s DPH a jsou to nejnižší ceny z těchto e-obchodů: Alfacomp.cz, Alza.cz. CzechComputer.cz, Cybex.cz a Mironet.cz. I u válce a toneru se jedná o ceny s DPH a jedině ceny originálního příslušenství.

Zhodnocení, verdikt

Ať už si vyberete kteroukoli z testovaných tiskáren, případně některou úplně jinou, vždy mějte na paměti, že pořizovací cena je pouze první investicí. Hlavně u nejlevnějších modelů vás může nemile překvapit cena za spotřební materiál a jeho výdrž.

Při používání laserovek dbejte na pravidelné odvětrávání místnosti, zejména v menších kancelářích nebo doma v pokoji. Přestože se výrobci snaží produkci ozonu vzniklého při laserovém tisku minimalizovat a předhánějí se nejrůznějšími certifikáty, laserové tiskárny zaměstnají většinu vašich smyslů, tedy včetně čichu.

Volba nejlepší tiskárny testu není nijak jednoduchá. Jedná se o levná zařízení a musíte jednoduše počítat s kompromisy. Kdo potřebuje opravdu co nejtišší a co nejmenší laserovku někam k sobě na stůl (za nímž je ale místo pro podavač), sáhne po OKI B2200, Brother HL-2030 se zase dá označit za opravdu uživatelsky přívětivou tiskárnu s komfortní instalací i obsluhou. LaserJety 1018 a 1020 od HP jsou ve všech ohledech průměrné, nezklamou, ale ani nevynikají. HP v lednu 2008 představí zcela nové malé laserovky s jiným tonerem, které určitě trhem pořádně zamíchají.

Jedná se o test levných zařízení, a tak prim hrají náklady. V těch si vede výborně Canon LBP 2900, má nízkou spotřebu elektrické energie, nestojí mnoho a také tisk jedné strany A4 je levný. LBP 2900 nezklame ani v kvalitě tisku. I přes až podezřele nízkou pořizovací cenu se našel z hlediska provozních nákladů pro LBP 2900 jeden přemožitel: Xerox Phaser 3117. Peněženku vám neroztrhá ani koupě této tiskárny, ani následné výměny tonerů. Vyšší spotřeba elektřiny ve stand by režimu oproti Canonu se projeví při nižší roční zátěži, v prvním roce ji však pokryje rozdíl v pořizovací ceně.

Uživatel se však bude muset vyrovnat s dlouhou dobou tisku první strany. V dalších parametrech není navzdory nízké ceně tiskárny Phaser 3117 nijak špatný, kvalita tisku nám připadala však o něco horší než u Canonu LBP 2900. Celkově jsou tyto dvě tiskárny opravdu velice vyrovnané, z ekonomického hlediska takřka totožné, ale Canon LBP 2900 má přece jen o něco lepší další parametry jako kvalita tisku, tisk první strany, velikost zásobníku, připojení (USB 2.0 vs. 1.0), dle našich nosů také nižší produkci ozonu, a tak jsme se rozhodli ucenit Smart Buy ExtraHardware.cz právě této tiskárně.

Za zapůjčení tiskáren děkujeme jednotlivým výrobcům: Brother, Canon, HP, OKI a Xerox.

V nejbližší době si na ExtraHardware.cz přečtete testy levných laserovek značek Lexmark, Epson a Samsung. V lednu otestujeme ohlášené nové modely HP.

Autor je provozovatelem IT webu Maxiorel.cz.

 

Ohodnoťte tento článek!