Test levných chladičů: Freezer Pro vs. Hyper TX

0

Cooler Master Hyper TX2

Cooler Master Hyper TX2

Jako jediný z pěti chladičů, jež vám představíme v dnešním a sobotním článku, nepřišel chladič od Cooler Master v krabici, ale jen v plastovém obalu. Můžete si ho tak dobře prohlédnout, bez nutnosti ho rozbalovat. Z obalu vyčtete všechny důležité specifikace chladiče a na spodní straně dokonce najdete tabulku s přesným výpisem podporovaných procesorů.

Cooler Master Hyper TX2  
rozměry 92 × 44 × 136,5 mm
otáčky za minutu 650–1800
průtok vzduchu (CFM) 41,76 cfm
hmotnost 482 g
konektor 3-pin
kompatibilita LGA 775, AM2, 939, 754
cena 510 Kč

Zajímavostí u modelu od Cooler Master je průhledný plast na zadní straně chladiče. Ten slouží k usměrnění části proudícího vzduchu, tak aby byly chlazeny i komponenty kolem procesoru. Přínáší však také nepříjemnosti při instalaci.

Všechny testované chladiče jsem instaloval přímo do skříně, bez vymontování základní desky. To umožňuje standardní intelovský systém uchycení. Stačí nacvaknout a zajistit čtyři klipsy, podle kvality výroby je však někdy nutné zatlačit na ně větší silou. V případě modelu od Cooler Master byly klipsy zatuhlé a bylo potřeba opravdu hodně zatlačit.

Všechny čtyři klipsy jsou však špatně dostupné, dva jsou schované pod usměrňovačem vzduchu a dva pod ventilátorem. Po menší akrobacii s prsty se mi nakonec povedlo chladič nacvaknout, odnesl jsem si jenom pár řezných ran od ostrých hran žebrování. Musím to Hyper TX2 vytknout, i když v ideálním případě budete chladič instalovat pouze jednou.

Cooler Master Hyper TX2 jako jediný z testovaných podporuje patice Intel i AMD. Ventilátor v černé barvě tlačí vzduch devíti lopatkami zajímavého tvaru. Můžete jej v případě potřeby vyměnit za jiný 92mm větráček. Tři heatpipy jsou k měděné základně pripevněny hliníkovým blokem, také žebrování je z hliníku.

Arctic Cooling Freezer 7 Pro

Arctic Cooling Freezer 7 Pro

Známý model od Arctic Cooling mají v oblibě hlavně prodejci sestav pro jeho poměr cena/výkon. Jestli je tato obliba oprávněná si v dnešním testu ověříme.

Arctic Cooling Freezer 7 Pro  
rozměry 107 × 96,5 × 126,5
otáčky za minutu 300–2 500
průtok vzduchu
45 cfm
hmotnost 538 g
konektor 4-pin (PWM)
kompatibilita LGA 775
cena 460 Kč

Freezer je schován v nenápadné černé bedýnce, která vás dostatečně informuje o specifikacích chladiče. Nechybí ani grafy srovnání hlučnosti a teploty procesoru s boxovaným chladičem Pentia 4.

Chladič je osazen 92mm, nízkootáčkovým ventilátorem. Hluk je ještě potlačován patentovaným držákem ventilátoru, který prakticky úplně eliminuje vibrace. Ventilátor je vybaven 4-pinovým konektorem, takže je možné kontrolovat jeho otáčky. Zpracování plastových částí sice působí levněji než u modelu od Cooler Master, u chladiče procesoru to ale není rozhodující kritérium.

Šest heatpipe (přesněji tři, použité na obou stranách) je schopno přenášet teplo z více než 200 W. Freezer jako celek je výrobcem určen pro procesory s udávaným TDP až 130 W. Pasiv je složen z 42 žeber dostatečně vzdálených žeber, poskytuje tak plochu 4 700 cm2, a nebrání tolik proudění vzduchu.

I AC Freezer 7 Pro myslí na chlazení okolních součástek, poslední tři žebra jsou zahnutá, zdroj: www.arctic-cooling.com

Freezer 7 Pro je dodávan s nanesenou pastou MX-1, takže jej stačí opravdu jen nasadit. Podle AC pasta navíc potřebuje alespoň týden na usazení, aby začala podávat optimální výkony. Tak dlouho jsme s testováním samozřejmě nemohli čekat, po týdnu by tedy výsledky mohly být lepší.

V poslední době už je ke chladičům Freezer 7 Pro dodávána nová verze pasty MX – MX-2.

Výsledky testů, zhodnocení

Jak jsme testovali

Chladiče jsme testovali na sestavě uložené ve skříni Cooler Master Centurion 534+. K měření teploty jádra jsme využili program CoreTemp Beta 0.95.4, okolní součástky na základní desce jsme měřili pomocí infra teploměru, teplota okolí byla 23 oC. Procesor Core 2 Duo byl zatěžován programem Orthos, hodnota byla odečtena po 10 minutách zátěže. Čidlo desky (čtené například SpeedFanem a dalšími programy) ukazuje zhruba o 8–10 oC nižší teplotu než CoreTemp.

Procesor Intel Core 2 Duo E6750 @ 2,66 GHz, 8× 333 MHz, 1,225 V
Základní deska Asus P5K-E WiFi AP
Čipová sada Intel P35
Grafická karta ATI Radeon X1600 XT 256 MB s AeroCool VM-101
Chlazení Chladiče CPU:
Cooler Master Hyper TX2
Arctic Cooling Freezer 7 Pro
Boxovaný chladič (Q6600)
Ventilátory:
1× Noctua NF-S12-1200
Pevný disk WD Caviar SE16 250 GB
Paměť 2× 1 GB Kingston HyperX DDR2-800 Ultra Low Latency CL3 @ 4-4-4-15
Zdroj Akasa Green Power 500 W
Operační systém Windows Vista Ultimate, 32-bit

Testy

Při nehlučných 1 100 ot./min se při nečinnosti procesoru dostal boxovaný chladič až na neúnosných 51,5 oC, oba soupeře jde na těchto otáčkách bez problémů provozovat.

Maximální otáčky: Intel Box chladič: 2 000, Cooler Master Hyper TX2: 1 800 a Arctic Cooling Freezer 7 Pro: 2 500 ot./min

V zátěži na 1 100 ot./min už boxovaný chladič nestíhal a po překonání hranice 72 oC jsem test ukončil. Model od Cooler Master zvládl procesor uchladit na slušných 66 oC, to ale ještě pořád není ideální. Nejlepší byl Arctic Cooling Freezer 7 Pro, ten při 1 100 ot./min a plně zatíženém procesoru uchladil na 63 oC.

Chlazení okolních součástek na desce šlo nejlépe modelu od Cooler Master, ten díky plastovému usměrňovači vzduchu dosáhl nejnižších teplot okolí. Otázkou je, jestli mu právě plastový usměrňovač neuškodil při chlazení procesoru, kde ho Freezer 7 Pro porazil.

Hlučnost

Arctic Cooling je díky menšímu počtu lopatek tišší než Hyper TX2, má také širší spektrum nastavitelných otáček a PWM, takže při nečinnosti procesoru dokáže být běžet na nízkých otáčkých, nebo být zcela zastaven.

Hyper TX2 je při stejných otáčkách o něco hlučnější kvůli hustšímu žebrování, navíc bez ovládání otáček pracuje pořád na plných 1 800, při kterých už, stejně jako Freezer Pro, slyšitelně hučí. Freezer 7 Pro umožňuje vyšší maximální otáčky (2 500 ot./min), při kterých se samozřejmě už zdaleka nejedná o tichý chladič.

Zhodnocení

Ve všech ohledech, tedy kromě chlazení součástek v okolí procesoru, vyhrává Freezer 7 Pro. Hyper TX2 má výhody ve vyměnitelném ventilátoru a podpoře více patic, jinak ve všech ohledech zaostává. Také jeho vyšší cena mu nepřidá na hodnocení.

Shrňme si to: Freezer 7 Pro podporuje PWM, je tišší, účinnější a levnější. Hyper TX2 podporuje více patic a o něco lépe chladí okolí procesoru, na druhou stranu hodně chybí PWM a prodává se dráž. Podle mě byl tento „levný“ chladič od Cooler Masteru v době, kdy už levný Freezer na trhu byl, tak trochu krokem vedle. Musím tedy dát za pravdu výrobcům počítačových sestav a vyhlásit Arctic Cooling Freezer 7 Pro za vítěze tohoto duelu.

Už máme připraveno pokračování testu, ve kterém se s Freezerem Pro a Hyper TX2 utká Evercool Buffalo a ThermalTake i1, tedy chladiče podobné cenové kategorie i konstrukce, tak se nechte překvapit, zda Freezer Pro předčí i tyto chladiče.

Cooler Master Hyper TX2

+ Chlazení okolí procesoru
+ Kompatibilita (patice: Intel 775 a AMD AM2, 939, 754; vyměnitelný větrák)

– Nepraktická instalace
– Hlučnost při vyšších otáčkách

Arctic Cooling Freezer 7 Pro

+ Snadná instalace
+ Chladící výkon
+ Tichý provoz a 4-pin PWM napájení

– Kompatibilita (pouze LGA 775, pro AMD je třeba Freezer 64 Pro)
– horší chlazení okolí patice

Za zapůčení chladiče Cooler Master Hyper TX2 děkujeme společnosti Axacomp

Za zapůjčení chladiče Arctic Cooling Freezer 7 Pro děkujeme společnosti Bostar

Test levných chladičů: Freezer Pro vs. Hyper TX

Ohodnoťte tento článek!