Test mechanických klávesnic (2. část) – špičkové modely za 4000 Kč

0

Úvod

CoolerMaster Storm Mech

první části našeho testu klávesnic jsme otestovali tři modely s cenovou do 2500 Kč. Druhá část testu je zaměřena na dražší modely, jejichž cena se pohybuje zhruba kolem čtyř tisíc korun. Tyto modely jsou opravdovou špičkou na trhu, nabízí kvalitní zpracování, spoustu doplňkových funkcí apod. Určitě si budete klást otázku, zda se vyplatí připlatit si a koupit dražší model. Na tuto otázku je těžké odpovědět a preference budou téměř vždy individuální.

Druhy snímačů zastoupených v testu nebudu zde popisovat, informace o nich si můžete přečíst ve druhé kapitole první části testu. Snímače použité u dražších klávesnic jsou totožné jako u dříve testovaných modelů. Ve druhé části prověříme mimo jiné i zajímavé spínače Razer Green, které si výrobce sám navrhl a nechává si je vyrábět pro použití ve svém modelu Blackwidow Ultimate. Na závěr doplním video se srovnáním zvukového projevu nejběžněji používaných spínačů.

Základní koncepce se od těch levnějších neliší. Ergonomie je srovnatelná a může se zdát, že si připlácíte pouze za značku. Do testu jsme vybrali jak stálice na trhu – Logitech G710+ a Razer BlackWidow Ultimate, tak i o něco méně známé modely Tesoro Colada a CM Storm Mech. Všechny testované modely jsou běžně dostupné na českém trhu. V budoucnu se pokusíme do další části testu sehnat také některé exotičtější značky.

 

Vybrat ideální model mezi highendovými klávesnicemi je těžké. Každý výrobce nabízí něco jiného a volba bude tedy především na vás. Po zkušenostech s testováním ale mohu s klidem říci, že ať již zvolíte jakoukoliv dražší mechanickou klávesnici, neuděláte krok vedle.

Tesoro Colada

Tesoro Colada

Balení

Balení klávesnice Tesoro Colada dává na první pohled najevo, že se jedná o prémiový produkt. Krabice má zkosené boky a její horní strana je odklápěcí, takže si můžete prohlédnout klávesnici v celé své kráse již v obchodě.

Tesoro Colada

Obdobné balení používají výrobci u počítačových myší. Celý potisk je laděn do odstínů černé a fialové barvy. Přední straně vévodí logo výrobce. Na bocích najdete informace o druhu použitých spínačů a barvě klávesnice.

Tesoro Colada Tesoro Colada

Dodávané příslušenství je poměrně chudé, kromě klávesnice dostanete pouze CD se softwarem a krátký manuál. U klávesnice s cenou kolem 4000 Kč bychom očekávali nějaký bonus navíc.

Klávesnice

Klávesnici Tesoro Colada bezpečně poznáte na první pohled. Na rozdíl od ostatních testovaných klávesnic je celá laděna do odstínů světle šedé barvy. Tento vzhled si jistě najde spoustu příznivců, ale bohužel i dost odpůrců. Velkou výhodou této barevné kombinace je to, že na ní nebudou tolik vidět otisky prstů a prachové částice. Celkové rozměry jsou 444 × 206 × 44 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 1560 gramů.

Tesoro Colada

Jednotlivé klávesy jsou pochopitelně vyrobeny z plastu. Materiálem vrchního krytu je kartáčovaný hliník, který dodává klávesnici masivní vzhled a výbornou tuhost. Spodní část klávesnice je vyrobena z plastu, jehož povrch imituje hliník. Celá konstrukce je velmi kvalitní a za své peníze dostanete opravdu prémiový produkt.

Dolní hrana je zkosená a vytváří tak malou podložku pod zápěstí. Toto řešení nepovažuji za úplně šťastné, uživatel nemá takové možnosti, jako když je podložka odnímatelná.

Klávesnice má lichoběžníkový tvar se zakulacenými rohy. Oba boky Tesoro Colada skrývají několik barevných LED. Jejich barvu můžete navolit v dodávaném softwaru pro každý profil zvlášť. V případě potřeby lze toto podsvícení samozřejmě vypnout, aby nerušilo.

Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada 

Pravá horní hrana skrývá rozšiřující konektory USB 2.0 a konektory jack pro sluchátka a mikrofon. Zde na mě čekalo bohužel nepříjemné překvapení. Výrobce udává, že jsou tyto rozšiřující USB porty schopné dodat proud pouze 100 mA (standardně má USB 500 mA). Pokud potřebujete větší proud, musíte připojit externí napájecí adaptér, který ovšem není součástí balení a výrobce jej dokonce ani nemá ve své nabídce. Budete si tedy muset opatřit nějaký univerzální. Maximální dodávaný proud nestačí ani na funkčnost připojených flash disků. Připojená myš již fungovala bez problémů.

 

K počítači se Tesoro Colada připojuje prostřednictvím 1,5 metru dlouhého oflexovaného kabelu. Zhruba 25 cm před koncem se rozděluje na čtyři samostatné vodiče – dva konektory USB, jack na sluchátka a jack na mikrofon.

Tesoro Colada

Rozložení kláves se nedá téměř nic vytknout. Někoho možná může mrzet malá klávesa Enter. Velkou výhodou této klávesnice je dostupnost českého layoutu. Tesoro tak myslí i na české zákazníky a jako jeden z mála nabízí podsvícené české popisky kláves.

Pod mezerníkem jsou tři tlačítka pro rychlá makra. Jejich funkci můžete nastavit rovnou při hraní, bez nutnosti opustit spuštěnou hru. Stačí mít aktivovaný herní režim a vybraný jeden z pěti dostupných profilů. Poté stačí zmáčknout tlačítko pro nahrání makra, které se skrývá vedle informačních LED, stisknout tlačítko, kterému chcete danou funkci přiřadit a poté již nahrát požadované makro. Makro klávesy pod mezerníkem jsou naštěstí zapuštěné, takže se nebude stávat, že byste je nechtěně stisknuli.

Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada

U tohoto highendového modelu je podpora NKRO samozřejmostí. V případě potřeby můžete klávesnici přepnout i do režimu, kdy zaznamená pouze šest stisknutých kláves současně.

Podsvícení

Všechny klávesy jsou bíle podsvíceny. Toto požaduji za poněkud nešťastné řešení. V kombinaci se šedou barvou kláves není podsvícení dostatečně kontrastní a během dne je čitelnost kláves o něco horší než u konkurence. V noci se rozdíly proti konkurenci smazávají. Každý spínač má svojí LED, takže je podsvícení rovnoměrné. Bohužel i Colada trpí tím, že jsou spodní znaky na klávesách podsvíceny o poznání hůře.

Tesoro Colada podsvícení

 Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení Tesoro Colada podsvícení

Intenzitu podsvícení je možné nastavit ve dvou úrovních. Hráči ocení možnost podsvícení pouze směrových šipek a kláves W, A, S, D. Pokud nechcete být rušeni při sledování filmu, můžete podsvícení kompletně vypnout, čímž se deaktivuje i podsvícení po stranách klávesnice.

Spínače

Do testu jsme si vyžádali model vybavený spínači Cherry MX Black, které se vyznačují svým lineárním chodem. Hlavním rozdílem oproti MX Red je větší kladený odpor při stisku. Spínač zareaguje stisk zhruba v polovině výšky chodu.

Tesoro Colada

Tesoro Colada Tesoro Colada Tesoro Colada

Výrobce nabízí i verze vybavené jinými typy spínačů – MX Red, MX Blue a MX Brown. Díky tomu si vybere snad každý z vás.

Software

Software dodávaný ke klávesnici je poměrně přehledný. Na horní liště si zvolíte jeden z pěti profilů, které chcete nastavit. Ke každé jednotlivé klávese můžete nastavit samostatné makro, spuštění programu nebo můžete klávesu deaktivovat.

Tesoro Colada software

V nastavení softwaru si také můžete vybrat barvu bočních podsvícených pruhů. Na výběr máte opravdu velké množství odstínů a můžete si dokonce zvolit režim, kdy se budou barvy střídat.

Tesoro Colada software Tesoro Colada software Tesoro Colada software Tesoro Colada software 

Po nastavení požadované konfigurace stačí kliknout na tlačítko OK a celé nastavení se přenese do klávesnice. Tento proces bohužel trvá zhruba tři čtvrtě minuty, což je proti konkurenci velká nevýhoda. U klávesnice za čtyři tisíce bychom očekávali přeci jen rychlejší přenos a také širší možnosti nastavení. Inspirací by mohl být software dodávaný ke klávesnici Gamdias Hermes Ultimate.

Tesoro Colada
cena 3490 Kč
záruka 24 měsíců
zapůjčil Elko
parametry
typ snímačů Cherry MX Black
životnost 50 milionů stisknutí
podsvícení ano
rozhraní 2 × USB, 2 × 3,5mm jack
délka kabelu 1,5 m
počet kláves
107
numerický blok
ano
materiál hliník, plast
rozměry 444 × 206 × 44 mm
hmotnost

1560 g

rozšiřující konektory

2 × USB 2.0, 2 × audio jack

90 %

 

Logitech G710+

Logitech G710+

Balení

Logitech G710+ k vám dorazí v poměrně malé papírové krabici. Design celého balení je obdobný jako u jiných herních periférií Logitech. Uvnitř balení je klávesnice bezpečně usazena v papírových prolisech.

Logitech G710+

Ke G710+ dostanete zápěstní opěrku a manuál. CD se softwarem v balení není, budete si jej muset stáhnout z webových stránek výrobce.

Klávesnice

Po vybalení spatříte klávesnici v celé své kráse. Svými rozměry 508 × 220 × 38 mm a hmotností 1460 gramů se dá označit za poměrně malý model. Rozměry může zvýšit jen připojená zápěstní opěrka. Plastové matné šedé tělo je bytelné a není magnetem na otisky prstů.

Logitech G710+

Okolí kláves lemuje černý lesklý rámeček, na kterém bohužel otisky prstů zůstávají. Problém budete mít také s prachovými částicemi, které jsou na tomto povrchu velmi výrazně vidět. Zvýrazňujícím prvkem je oranžové lemování kolem sloupku makro kláves.

Zápěstní podpěrka má ideální rozměry a příjemný matný povrch. Pokud vám více vyhovuje psaní bez ní, můžete ji jednoduše odepnout. Na dolním okraji je navíc výřez, kudy můžete vést případný kabel od sluchátek nebo od myši.

Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ 

Na spodní straně je dvojice vyklápěcích nožiček, které ovšem nemají gumové podložky. Kvůli tomu se vám může stát, že bude klávesnice na kluzkém povrchu ujíždět a klouzat. Kromě nožiček zaujme také drážka pro vedení kabelů.

K počítači se G710+ připojuje prostřednictvím dvoumetrového silného kabelu, který se 30 cm před koncem rozděluje na dva samostatné vodiče s konektory USB. Jeden slouží pro samotné připojení klávesnice, druhý je zde kvůli rozšiřujícímu portu USB, který je umístěn na horní hraně klávesnice. U herní klávesnice této kategorie zamrzí absence audio konektorů. Kabel není oflexován, což vede k jeho lepší ohebnosti a snazší manipulovatelnosti. Navíc se nebude zadrhávat například o hranu stolu a časem nedojde k jeho roztřepení.

Logitech G710+

K rozložení kláves mám jen jedinou výtku, která se týká makro tlačítek. Jejich umístění je na levé straně klávesnice, hned vedle alfanumerické části. Mezera mezi nimi je naštěstí dostatečně široká, ale i přesto jsem se zpočátku uchyloval k překlepům (hlavně u klávesy Esc). Toto umístění má ovšem velkou výhodu při hraní, kdy máte makro klávesy po ruce.

 

Další předností jsou samostatné multimediální klávesy, které jsou osazeny na horní stranu klávesnice. Většina konkurenčních modelů má multimediální klávesy sdílené s jinými tlačítky. V jejich blízkosti jsou tlačítka pro ovládání podsvícení, aktivaci herního režimu a přepínače profilů.

Nad numerickým blokem je spínač pro vypnutí veškerých zvuků v systému. Napravo od něho je váleček, kterým se ovládá hlasitost. Tento způsob ovládání je velmi pohodlný a mohli by se jím inspirovat i ostatní výrobci. Je vidět, že má Logitech bohaté zkušenosti s vývojem periferií.

Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ Logitech G710+ 

Rozložení kláves u zapůjčeného kusu odpovídalo layoutu US. Logitech ovšem jako jeden z mála myslí na české zákazníky, a proto je k dostání i verze s českými popisky kláves. Hernímu zaměření klávesnice napovídá barevné odlišení směrových šipek a kláves W, A, S, D.

Podobně jako Tesoro Colada i G710+ umí nahrávat makra bez nutnosti použít ovládací software. Stačí si vybrat jeden ze tří dostupných herních profilů, poté stisknout klávesu MR a vybrat si jednu ze šesti makro kláves, které chcete danou funkci přiřadit. Po tomto kroku se tlačítko MR červeně rozbliká a vy můžete nahrávat makro. Po skončení opět stiskněte tlačítko MR a záznam je u konce.

Logitech G710+ dokáže zaznamenat až 26 současně stisknutých kláves. Konkurence sice nabízí i rozpoznání všech stisknutých kláves, ale myslím si, že i 26 je dostatečné množství i pro nejnáročnější zákazníky.

Podsvícení

Podsvíceny jsou všechny klávesy, včetně sloupce makro tlačítek. Bílá barva podsvícení je dostatečně intenzivní, takže nebudete mít problém s čitelností ani na přímém světle. I Logitech trpí horším podsvícením spodních znaků kláves.

Logitech G710+ podsvícení

Logitech G710+ podsvícení Logitech G710+ podsvícení Logitech G710+ podsvícení Logitech G710+ podsvícení

Intenzitu můžete měnit ve čtyřech krocích nebo jej můžete zcela vypnout. Směrové šipky a klávesy W, A, S, D mají podsvícení regulovatelné zvlášť.

Spínače

Logitech vybavil svůj model G710+ spínači Cherry MX Brown. Jiný typ snímačů si bohužel nemůžete vybrat. Volba spínačů se ovšem inženýrům z Logitechu povedla, protože tento typ bych označil jako nejuniverzálnější.

Logitech G710+

Logitech G710+  Logitech G710+ 

Při stisku ucítíte zhruba v polovině výšky chodu lehkou odezvu, která není doprovázena cvaknutím jako je tomu u MX Blue. Při hraní tedy nebudete rušeni poměrně hlasitým cvakáním a při psaní naopak oceníte odezvu kláves.

Testovaný model prošel již několika redakcemi a chod kláves je stále bezchybný. Nemám proto důvod nevěřit udávané životnosti 50 milionů stisknutí.

Software

Ovládací software, který je ke stažení na stránkách výrobce byl docela zklamáním. Na výchozí obrazovce uvidíte obrázek klávesnice se zvýrazněnými klávesami pro makra a přepínaní profilů. Pokud na ně kliknete, dostanete se do nastavení jednotlivých G kláves. Těm můžete přiřadit libovolné nahrané makro, klávesovou zkratku, spuštění programu apod. Nejčastěji používané příkazy jsou vypsány ve sloupci v levé části okna.

Logitech G710+ software

Klávesy se nastavují pro každý ze tří herních profilů zvlášť a k dispozici máte tedy až 18 různých kombinací makro kláves. Dalších 5 profilů si můžete nastavit v ovládacím softwaru. Jejich aktivace je podmíněna spuštěním určitého programu nebo hry.

Logitech G710+ software Logitech G710+ software Logitech G710+ software Logitech G710+ software 

Velkým zklamáním je nemožnost nastavení všech tlačítek na klávesnici podobně jako to nabízí konkurence. U klávesnice této cenové kategorie je to nepochopitelné a může to spoustu zákazníků odradit od koupě. Celkově působí ovládací software velmi ochuzeně, což nahrává do karet konkurenci.

Logitech G710+
cena 3899 Kč
záruka 36 měsíců
zapůjčil Dataconsult
parametry
typ snímačů Cherry MX Brown
životnost 50 milionů stisknutí
podsvícení ano
rozhraní 2 × USB
délka kabelu 2 m
počet kláves
110
numerický blok
ano
materiál plast
rozměry 508 × 220 × 38 mm
hmotnost

1460 g

rozšiřující konektory

1 × USB 2.0

75 %

 

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Balení

Razer k vám dorazí v poměrně malém balení, které není o mnoho větší než samotná klávesnice. Na přední straně je fotografie klávesnice ve skutečné velikosti. V místě směrových šipek je v krabici výřez, takže si můžete vyzkoušet chod kláves ještě před koupí.

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Na zadní straně jsou natištěny všechny důležité parametry. Kromě nich se zde výrobce chlubí vlastnostmi použitých spínačů a srovnává je s konkurenčními.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014

Uvnitř je Blackwidow bezpečně usazena v kartonovém rámu, který ji chrání proti nárazům a také proti pohybu při transportu. Kromě klávesnice najdete v balení uživatelskou příručku a dvojici samolepek s logem výrobce.

Klávesnice

Razer Blackwidow Ultimate 2014 měří 475 × 171 × 20 mm a váží rovných 1500 gramů. Celá klávesnice je laděna do odstínů černé barvy, stejně jako i většina ostatních produktů tohoto výrobce. Vrchní plastový kryt má na dotyk velmi příjemnou povrchovou úpravu, která je téměř identická jako u dříve testované klávesnice Ozone Strike Pro. Tento povrch je poměrně odolný proti zanechávání otisků prstů, časem se jim ale stejně nevyhnete.

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Blackwidow nemá samostatnou podložku zápěstí a budete se tedy muset spokojit pouze s mírně zkosenou spodní hranou, která ji alespoň částečně nahrazuje. Uprostřed této hrany je osazeno lesklé logo výrobce, které je zeleně podsvícené.

Na spodku najdete kromě obvyklého loga a ID výrobku také vyklápěcí nožičky, kterými můžete upravovat sklon klávesnice. Pravý bok ukrývá jeden port USB a dvojici 3,5mm jacků pro připojení sluchátek a mikrofonu.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014

K počítači se Blackwidow připojuje prostřednictvím dvoumetrového oflexovaného kabelu. Zhruba 30 cm před koncem se rozděluje na jednotlivé kabely – 2× USB a 2× 3,5mm jack. Oflexování je provedeno precizně a vypadá, že vydrží i hrubší zacházení.

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Rozložení kláves je perfektní. Drobná výtka opět směřuje pouze k umístění makro kláves, které jsou příliš blízko od alfanumerického bloku. Razer naštěstí vsadil pouze na pět makro tlačítek, takže je vedle klávesy Esc je volný prostor. U této klávesy jsem se nejčastěji dopouštěl překlepů s některou z makro kláves hlavně u Logitechu G710+.

Do testu jsme dostali verzi s layoutem US. V nabídce výrobce najdete i verze s jiným rozvržením, české mezi nimi bohužel není. Font písmen je poněkud netradiční a jeho čitelnost není zrovna dobrá. Pro klávesnici by bylo vhodnější zvolit nějaký tradiční font s dobrou čitelností.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014

Razer ve svých materiálech udává, že Blackwidow podporuje pouze 10 KRO. Nám se podařilo naměřit až 14 KRO. Podpora anti-ghostingu je v této kategorii samozřejmostí. Ani u této klávesnice nesmí chybět nahrávání maker bez nutnosti vypnutí hry. Stačí pouze stisknout kombinaci kláves Fn a F9, napsat požadované makro, znovu stisknout Fn + F9 a zvolit si jednu z pěti funkčních kláves, které chcete dané makro přiřadit.

Podsvícení

U podsvícení se Razer držel své tradiční barvy – zelené. V kombinaci s černým tělem klávesnice je toto podsvícení velmi dobře viditelné i během dne. Světlo ze zelených LED se navíc částečně odráží od zeleného podkladu kláves, takže jeho intenzita je opravdu vynikající.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 podsvícení

Všechny testované klávesnice trpěly horším podsvícením spodních znaků na klávesách. Razer na to vyzrál po svém – spodní znaky jednoduše nepodsvítil. Při hraní to až tak nevadí, při psaní ale budete mít problémy a bylo by lepší mít spodní znaky alespoň částečně podsvícené.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 podsvícení Razer Blackwidow Ultimate 2014 podsvícení Razer Blackwidow Ultimate 2014 podsvícení Razer Blackwidow Ultimate 2014 podsvícení 

U herní klávesnice je zarážející, že neumožňuje zapnout pouze podsvícení kláves W, A, S, D a směrových šipek. Intenzitu podsvícení můžete regulovat ve dvaceti různých intenzitách a to buď přímo tlačítky na těle klávesnice, nebo v ovládacím softwaru. V případě potřeby ho můžete samozřejmě vypnout, aby vás nerušilo například při sledování filmů.

Spínače

Razer představil začátkem letošního roku mechanické spínače, které si sám vyvinul a nechal vyrobit společností Kailh. Svými vlastnostmi měly překonat konkurenční Cherry MX především v herní oblasti.

Razer Blackwidow Ultimate 2014

Blackwidow Ultimate 2014 je osazena zelenými spínači, které konkurují Cherry MX Blue. Klávesy zareagují stisk již zhruba po milimetrovém stlačení a stisk je doprovázen poměrně hlasitým cvaknutím, podobně jako u MX Blue. Po dlouhém zkoušení mohu říci, že je rozdíl oproti konkurenci malý, ale znatelný. Na Blackwidow se náramně dobře píše a problémy jsem nezaznamenal ani při hraní.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 Razer Blackwidow Ultimate 2014 

Pokud nepatříte mezi příznivce „cvakacích“ klávesnic, vyberte si model Razer Blackwidow Ultimate Stealth, který je vybaven oranžovými spínači bez akustické odezvy při stisku.

Velkou neznámou je životnost těchto spínačů. Razer ji udává na 60 milionů stisků, což je o deset milionů více než v případě Cherry MX. Námi testovaný kus měl vadný spínač klávesy T, který někdy zaznamenal stisk jako dvojitý, jindy ho nezaznamenal vůbec.

Software

Ovládací software Razer Synapse 2.0 najdete ke stažení na stránkách výrobce. Po jeho instalaci vás program vyzve k zaregistrování, bez kterého se nehnete dále. Registrace je zde kvůli tomu, že se veškerá vaše nastavení ukládají do cloudu, takže o ně nepřijdete při reinstalaci systému nebo výměně klávesnice.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 software

Software je rozdělen do dvou záložek. Ta první je věnována samotné klávesnici. Můžete si vytvářet profily, které se aktivují buď po spuštění určené aplikace, nebo je můžete aktivovat ručně. Každé klávese můžete přiřadit různé nastavení – makro, spuštění aplikace, systémovou zkratku apod. Nastavení se vztahuje k vámi vybranému profilu. Jak jsem se již zmiňoval dříve, v ovládacím softwaru můžete nastavit i intenzitu podsvícení. Podobně jako konkurence tak i Razer podporuje tzv. herní režim, při kterém se deaktivují klávesy Windows.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 software Razer Blackwidow Ultimate 2014 software Razer Blackwidow Ultimate 2014 software Razer Blackwidow Ultimate 2014 software

Druhá záložka je věnována nastavení maker. Při vytváření nového makra si zvolíte název, časové prodlevy mezi jednotlivými stisky a poté již stačí jen kliknout na tlačítko Record a můžete zadat požadovanou kombinaci kláves. Nahraná makra můžete samozřejmě dále upravovat.

Razer Blackwidow Ultimate 2014
cena 3920 Kč
záruka 24 měsíců
zapůjčil Razer
parametry
typ snímačů Razer Green
životnost 60 milionů stisknutí
podsvícení ano
rozhraní 2 × USB, 2 × 3,5mm jack
délka kabelu 2 m
počet kláves
109
numerický blok
ano
materiál plast
rozměry 475 × 171 × 20 mm
hmotnost

1500 g

rozšiřující konektory

2 × USB 2.0, 2 × audio jack

85 %

Cooler Master Storm Mech

CM Storm Mech

Balení

Klávesnice CM Storm Mech dorazila v největší krabici ze všech klávesnic. Černé kartonové balení je poseto informacemi o klávesnici a nechybí ani několik fotografií. V neposlední řadě najdete také informaci o použitých snímačích a layoutu.

CoolerMaster Storm Mech

Po otevření víka krabice spatříte pečlivě zabalenou klávesnici. Celá je vsazena do pěnového rámu, který ji chrání před pohybem uvnitř balení a také proti nárazům. Kabel, kterým se Mech připojuje k PC, je odnímatelný a najdete jej smotaný uvnitř balení.

Příslušenství tvoří jeden imbusový klíč, kterým můžete odšroubovat a sundat vrchní hliníkový kryt klávesnice a také nástroj pro snadné vyjmutí tlačítek. Samozřejmě nesmí chybět ani několik letáků s informacemi o funkcích CM Storm Mech.

Klávesnice

Klávesnice vás na první pohled zaujme svými obřími rozměry: 553 × 267 × 43 mm. Hmotnost se zastavila na hodnotě 1686 gramů. Nepravidelný tvar a jedinečný design zaujme nejednoho zájemce. Převažujícím materiálem těla je černý plast. Na většina místech je matný a je odolný proti zanechávání otisků prstů. Výjimku tvoří levá část podpěrky zápěstí, na které je leskle vyvedené logo výrobce.

CoolerMaster Storm Mech

Vrchní kryt kolem tlačítek je vyroben ze stříbrného hliníkového plechu. Se zbytkem těla je spojen pomocí několika šroubů. Mezi hliníkovým krytem a plastovou podpěrkou zápěstí je bohužel poměrně veliká mezera, kde se bude časem zachytávat prach a jiné nečistoty, a budete proto muset často demontovat vrchní kryt kvůli čištění.

Na spodní straně klávesnice jsou vyklápěcí nožičky, kterými můžete upravit sklon klávesnice. Výrazným prvkem je držadlo v levé části, díky kterému můžete poměrně těžkou a velkou klávesnici snadno přenášet. Pro většinu uživatelů bude toto držadlo spíše na obtíž a jen zvětšuje už tak veliké rozměry.

CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech

Mech se k počítači připojuje prostřednictvím metr a půl dlouhého odpojitelného kabelu. Velikou výhodou je připojení prostřednictvím jediného konektoru USB 3.0 (zpětně kompatibilní se starším standardem). I přes to, najdete na horní hraně klávesnice dvojici rozšiřujících konektorů USB 3.0, jack pro mikrofon a pro sluchátka a také mini USB port pro napájení připojeních zařízení. Za toto řešení si zaslouží výrobce velikou pochvalu, žádná jiná klávesnice v testu toto nenabízí.

CoolerMaster Storm Mech

K rozložení kláves mám pouze jedinou výtku směřující opět k pěti makro klávesám. Ty mají své místo nalevo od alfanumerické části, ale bohužel jsou osazeny příliš blízko a zpočátku se tak budete nejspíš dopouštět překlepů. Po čase si ale určitě zvyknete a poté možná oceníte jejich snadnou dostupnost.

CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech

Do testu jsme dostali verzi s layoutem US. Verzi s českými popisky budete v nabídce výrobce bohužel hledat marně.

CM Storm Mech zaznamená až 64 současně stisknutých kláves, což nebude omezovat ani velmi náročné uživatele. Podpora anti-ghostingu je samozřejmostí.

Podsvícení

Každá klávesa je samostatně podsvícena bílou LED. Celé podsvícení je rovnoměrné, klávesy opět trpí problémem, kdy jsou spodní znaky hůře viditelné.

CoolerMaster Storm Mech podsvícení

Intenzitu můžete měnit ve čtyřech krocích a můžete jej i kompletně vypnout. V případě potřeby můžete nechat podsvícené pouze směrové šipky, klávesy W, A, S, D a sloupec tlačítek pro makra.

CoolerMaster Storm Mech podsvícení CoolerMaster Storm Mech podsvícení CoolerMaster Storm Mech podsvícení CoolerMaster Storm Mech podsvícení CoolerMaster Storm Mech podsvícení 

Všechny klávesy jsou velmi dobře čitelné i ve dne, díky kontrastu černého povrchu tlačítek a bílé barvy podsvícení.

Spínače

Na zapůjčení jsme si vyžádali verzi vybavenou spínači Cherry MX Blue. V polovině výšky zdvihu se ozve poměrně hlasité cvaknutí a v prstech ucítíte odpor kláves. Příznivci tichých klávesnic by se měli tomutu typu spínačů obloukem vyhnout a raději zvolit MX Red. MX Blue jsou primárně určeny pro psaní, ale neztratili se ani při hraní.

CoolerMaster Storm Mech

CoolerMaster Storm Mech CoolerMaster Storm Mech 

Mech postrádá gumové podložky na dorazech, kterými disponuje dříve testovaný Gamdias Hermes Ultimate. Díky tomu je chod kláves delší a výrazně lepší pro psaní. Zároveň je klávesnice bohužel o něco hlučnější. CM Storm Mech je k dispozici i se spínači Cherry MX Red a Brown. Udávaná životnost je padesát milionů stisků.

Software

Ovládací software, který je k dispozici na webových stránkách výrobce, odpovídá výbavě klávesnice. Po instalaci si software zjistí, zda klávesnice již obsahuje nějaká nahraná makra v interní paměti.

Na první záložce najdete nastavení většiny kláves. Každé z nich můžete přiřadit nahrané makro, spuštění aplikace, funkci systému nebo můžete klávesu deaktivovat. Po přiřazení funkce se klávesa v okně podbarví vámi zvoleným odstínem. Takto snadno zjistíte, které klávesy mají přiřazenou nějakou funkci a které ne. Přehled přiřazených funkcí navíc najdete na v pravém sloupci.

CoolerMaster Storm Mech software

Ve spodní části okna najdete přepínač profilů. K dispozici jich máte celkem pět a můžete je přepínat buď v tomto softwaru nebo pomocí kombinace kláves Fn + 1 až 5 na alfanumerické části. Ke každému z profilů můžete pro lepší přehlednost navíc přiřadit obrázek.

 

Druhá karta ukrývá nastavení profilů. Jak jsem se již zmínil, klávesnice podporuje pět profilů. Jejich nastavení je uloženo přímo v paměti klávesnice. Pokud by vám to nestačilo, další profily můžete vytvořit v PC. Nastavení těchto profilů bude ovšem funkční pouze v daném PC s nainstalovaným ovládacím softwarem. Přepínání profilů může být buď manuální, nebo můžete nastavit, aby se daný profil nastavil při spuštění určité aplikace.

CoolerMaster Storm Mech software CoolerMaster Storm Mech software CoolerMaster Storm Mech software

Poslední karta je věnovaná nastavení maker. Při vytváření nového marka si zvolíte název a stisknete tlačítko pro nahrávání makra. Můžete si zvolit, zda chcete zachytávat skutečnou časovou prodlevu mezi jednotlivými stisky, nebo zda chcete mít pevně danou prodlevu. Po skončení nahrávání můžete makro dále upravovat. K tomuto účelu slouží jakýsi graf, ve kterém jsou vyneseny stisknuté klávesy a časy trvání stisku. S nastavením si tedy můžete opravdu velice vyhrát a doladit ho k dokonalosti.

Nevýhodou je pouze délka makra, která je omezena na 25 znaků a délku 30 vteřin.

CoolerMaster Storm Mech
cena 4000 Kč
záruka 24 měsíců
zapůjčil CoolerMaster
parametry
typ snímačů Cherry MX Blue
životnost 50 milionů stisknutí
podsvícení ano
rozhraní 1 × USB
délka kabelu 1,5 m
počet kláves
109
numerický blok
ano
materiál hliník, plast
rozměry 553 × 267 × 43 mm
hmotnost

1686 g

rozšiřující konektory

2 × USB 3.0, 1 × mini USB 2 × audio jack

85 %

Vzájemné srovnání a doporučení, závěr

Podobně jako u levnějších klávesnic z předchozí části testu, i tentokrát jsem s každou strávil několik dní. Během hraní her, psaní článků apod. jsem důkladně prověřil každou testovanou klávesnici.

Cooler Master Storm Mech se ukázala jako ideální klávesnice pro psaní dlouhých textů. Její veliká zápěstní opěrka spolu s výborným rozložením kláves poskytuje pohodlí a ani po delší době nebudou vaše ruce trpět nějakým zvýšeným namáháním. Dodávaný ovládací software patří k tomu nejlepšímu, co můžete u klávesnic vidět

Razer vydává svůj model Blackwidow Ultimate za herní klávesnici. Při hraní budete samozřejmě spokojeni, mně ale klávesnice velmi vyhovovala na psaní. Spínače Razer Green mi seděly více než Cherry MX Blue. Negativa v podobě nejisté životnosti spínačů, nepodsvícených spodních znaků a některých chybějících funkcí může zadělat Razeru na problémy s prodeji.

Asi největším zklamáním celého testu pro mě byla klávesnice Logitech G710+. Nejedná se vůbec o špatnou klávesnici, ale od hlavního tahouna na poli periferií jsem očekával trochu více. Ovládací software Logitechu dříve patřit k tomu nejlepšímu na trhu, výrobce bohužel zaspal dobu a většina konkurence již nabízí daleko rozsáhlejší možnosti nastavení. Pochválit naopak musím perfektní volbu spínačů. K dispozici je sice pouze verze s Cherry MX Brown, ale tyto spínače se ukázaly jako nejuniverzálnější a neztratí se jak při psaní tak ani u náročných hráčů. Neocenitelnou výhodou je také dostupnost českého layoutu.

Test mechanických klávesnicGamdias Hermes Ultimate zůstal oceněn jako jediná klávesnice v testu

Velmi pozitivní dojem rozhodně zanechala klávesnice Tesoro Colada. Masivní hliníková konstrukce spolu s netradičním stříbrnošedým designem a podsvícenými boky zaujmou na první pohled. Horší viditelnost podsvícení nahrazuje dostupnost české verze. V ovládacím softwaru můžete nastavit vše potřebné – od maker až po změnu barvy podsvícených boků. Námi testovaná verze vybavená spínači Cherry MX Black je vhodná především pro hraní her. Pokud máte s klávesnicí jiné úmysly, můžete si vybrat verzi s jiným typem snímačů. Dlouho jsem uvažoval o udělení ocenění “We want it!”, ale po problémech s napájením USB zařízení jsem se rozhodl toto ocenění neudělit.

 

Hlavním cílem druhé části testu bylo zjistit, zda se vyplatí připlácet za dražší modely. Odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná. Dražší modely nabízejí lepší zpracování a použité materiály i doplňkové funkce (jako je například nahrávání maker bez nutnosti opouštět hru apod.), ale jejich cena je mnohdy téměř dvakrát vyšší než je tomu u levnějších modelů. Přikláním se tedy spíše k názoru, že se příplatek příliš nevyplatí. Pokud ovšem potřebujete výše zmíněné funkce, které nabízejí dražší modely, rozhodně s nimi chybu neuděláte.

Výběr vhodné klávesnice byl, je a bude individuální záležitostí. Doufám, že vám tento test přeci jen pomohl zorientovat se na poli mechanických klávesnic, zjistit jejich výhody a nevýhody a odhalit věci, které se z technických specifikací nedočtete. Pokud máte tipy na některé zajímavé modely, můžete nám dát vědět v komentářích pod článkem.

 

Tesoro Colada

+ Výborná konstrukce
+ Neotřelý design
+ Možnost volby spínačů
+ Dostupná i v českém provedení
± Podsvícené boční hrany
– Špatné napájení rozšiřujících portů USB
– Horší viditelnost podsvícených znaků během dne

 

Logitech G710+

+ Velmi dobré rozložení kláves
+ Odnímatelná zápěstní opěrka
+ Dostupná i v českém provedení
± Dostupná pouze se spínači Cherry MX Brown
– Příliš jednoduchý ovládací software
– Nemá audiokonektory na těle
– Připlácíte si za značku

 

Razer Blackwidow Ultimate 2014

+ Dobré spínače
+ Jednoduchý a elegantní design
+ Ovládací software
± Nepodsvícené spodní znaky na klávesách
– Neznámá životnost spínačů

 

CM Storm Mech

+ Dobrá ergonomie
+ Propracovaný ovládací software
+ Možnost volby spínačů
+ Připojení prostřednictvím jediného USB
± Netradiční design
– Velké rozměry
– Náročné čištění

Ohodnoťte tento článek!