Test patnáctek a AMD Trinity: přehled událostí letních měsíců

0

Letní měsíce měly kromě lehkého útlumu činnosti ještě jeden následek v podobě ztíženého testování některých notebooků. Část léta bylo totiž takové vedro, že teplota v redakci dosahovala i nad 30 stupňů Celsia, což s chlazením notebooku s výkonnými komponentami neudělá nic pěkného, a s testováním nelze vždy čekat, až se ochladí – notebook si občas není možné nechat o týden déle, musíme je poslat zpátky.

Nejhůře to postihlo nový sedmnáctipalcový Pavilion dv7 od HP; ostatně v jeho recenzi jsem se o tom zmiňoval také. U ostatních notebooků testovaných v posledních dvou měsících se nám naštěstí dařilo vliv okolních teplot omezit.

Nevěnovali jsme se ale jen testům nových notebooků; v průběhu měsíce jsme se podívali i na příslušenství, některé nové i již zavedené technologie. Pro lepší orientaci vám to zrekapitulujeme v bodech.

Souboj osmi levných patnáctek

Levné notebooky do 10 000 Kč

Koncem července nám kolega Jan Čarek, obvykle píšící pro Extra PC, dodal velmi rozsáhlý srovnávací test osmi superlevných patnáctipalcových notebooků – takových, které můžete pořídit do deseti tisíc korun. Rozdělen byl na čtyři části; nejdříve přišel úvod s popisem notebooků této kategorie na trhu a metodiky testování, druhý díl pořádně rozebral první čtyři bojovníky, třetí část testu se věnovala notebookům, které dopadly lépe než ty v předchozím díle a nakonec to vše završil závěrečný díl, který nejen rekapituloval výsledky, ale přinesl i zamyšlení nad tím, zda náhodou nemá smysl připlatit si pár stovek za model s trochu lepším procesorem.

Podle nás to smysl má, rozdíl mezi jinak identickým notebookem s Pentiem a Core i3 bývá cenově opravdu někdy jen pár stokorun, ale rozdíl ve výkonu je v každém případě propastný. Pokud chcete vědět více a nečetli jste celý test, rozhodně to doporučujeme.

AMD Trinity poprvé otestováno

Poprvé se nám do rukou dostal notebook vybavený novým APU od AMD pod označením Trinity a okolo samostatného testu AMD A6-4400M a grafického jádra Radeon HD 7520G se strhla menší senzace (a masivní diskuse). Výsledky testů najdete v článku; na žádost z diskuse jsme ještě na další den provedli pár dalších měření se dvěma paměťovými moduly – jak se v obou testech ukázalo, rozdíl mezi využitím jednoho a dvou modulů je tady dost výrazný.

AMD Trinity

AMD jsme se věnovali i o několik dní dříve, tehdy šlo ještě o minulou generaci APU, označenou jako Llano. Už dříve jsme si ukázali, jak se tyto jednotky dají celkem bez problémů přetaktovat a vytáhnout z nich i o 60 % výkonu navíc; nyní jsme zkusili zvýšit výkon o něco méně a zároveň snížit provozní napětí pro delší výdrž baterie. Ta se nám povedla navýšit o zhruba půl hodiny, což rozhodně není zanedbatelné, a pokud máte notebook tímto APU vybavený a chuť experimentovat, určitě náš návod zkuste.

Dva nové ThinkPady od Lenova

Místní znalec pracovních strojů Lenova Petr Broža nám během uplynulých měsíců dodal dvojici netrpělivě očekávaných recenzí. Nejdříve šlo o klasickou řadu T, konkrétně nový ThinkPad T430 s procesorem Intel Ivy Bridge a novou, chicletovou klávesnicí, která představuje nejzásadnější odlišnost od řad minulých a nahrazuje klávesnici, kterou do té doby Lenovo a před ním IBM používalo u těchto pracovních notebooků pěknou řádku let.

 

V srpnu jsme pak zveřejnili druhou recenzi nového ThinkPadu a tentokrát šlo o prémiovou řadu X. Lenovo TP X230 není pro každého, už jen kvůli docela vysoké ceně, a staromilci se nepochybně opět na novou klávesnici dívají s pořádným despektem, ale notebook rozhodně nezklamal a pozice řady ThinkPad X mezi pracovním highendem tak podle nás zůstává neotřesena.

Herní notebooky malé i velké

Další zajímavostí byly dvě v srpnu zveřejněné recenze herních notebooků, které byly každý jako z jiného světa. Nejdříve přišel Goldmax Monster, momentálně nejmenší herní notebook na trhu a nejvýkonnější jedenáctka. GeForce GT 650M a silný procesor v miniaturním jedenáctipalcovém těle skutečně nevidíme každý den.

Druhým byl naopak tradiční obr od Asusu, sedmnáctipalcový G75VW ze série Republic of Gamers s grafickou kartou opět od Nvidie, ovšem tentokrát GTX 670M. Samozřejmostí je u něj Full HD displej s podporou 3D a brýlemi v balení a již několik generací stejný design se dvěma lehce udržovatelnými chladicími okruhy. Jeho největším problémem je nepříliš odolný materiál na většině těla a opravdu nepovedený touchpad; u sedmnáctipalcového, téměř pětikilového herního stroje ale ani jedno nijak extrémně nevadí.

Pohled do minulosti

Rubrika Retro se dočkala dalšího přírůstku. Posledně (v dubnu) jsme se podívali, jak vypadá notebook s procesorem Intel 486DX po sedmnácti letech, nyní jsme se podívali na o pět let mladší HP Omnibook 6000 s Pentiem 3. Rozdíl pěti let se ukázal jako neobyčejně propastný a zatímco 486 dnes nemá žádné myslitelné využití, s Omnibookem už se dalo celkem bez problémů surfovat po internetu a psát v Office. Na druhou stranu, Siemens-Nixdorf přestál věky o něco lépe, HP po dvanácti letech bylo na rozpadnutí.

Tři HP, každé jiné

Kromě Lenova jsme se o prázdninách docela často potkávali i s další známou značkou: HP. Otestovali jsme trojici jejich notebooků, každý spadající do úplně jiné kategorie. O sedmnáctipalcovém Pavilionu dv7-7020ec s velmi dobrým Full HD displejem byla řeč již v úvodu v souvislosti s vlnou veder; nutno uznat, že i přestože jsme jej nešetřili, přestál trápení v našich rukou bez úhony.

Dalšími produkty HP, které se nám dostaly do rukou, byl pracovně zaměřený ProBook 6475b s AMD Trinity, jeden z prvních notebooků na trhu s tímto novým řešením od AMD. A nakonec jsme se podívali i na našem trhu víceméně nováčka, zástupce řady Envy: HP Envy 6-1030ec, patnáctipalcový Ultrabook s velmi povedeným designem a docela příznivou cenou.

Nenechte si ukrást notebook

Vraťme se teď ještě na úplný začátek července. Tehdy jsme pro vás připravili článek o bezpečnostních technologiích Intelu proti odcizení notebooku – Intel Anti-Theft Technology 3.0. Nejde jen o technické povídání o tom, jak to funguje uvnitř notebooku; dozvíte se v něm i podrobnosti o tom, co všechno přesně technologie umí, a především, jak si její podporu zařídit v České republice, kde to umí a kolik to bude stát. Pokud přechováváte v notebooku nějaká důležitá data a chcete si je „pojistit“ pro případ třeba odcizení počítače, určitě článku věnujte pozornost.

Synaptics a možná revoluce v ovládání

Poslední událostí, která si zaslouží místo v našem přehledu, je článek o novinkách firmy Synaptics, které před pár týdny proletěly zahraničními weby. Tato firma, jejíž produkty (touchpady) možná právě nyní používáte, si nedávno pozvala pár amerických novinářů a ukázala jim, co chystá na příští měsíce a roky. Byl to hlavně ForcePad, nová varianta klasického touchpadu nejen bez oddělených tlačítek, ale dokonce kompletně bez pohyblivých částí, ale za to s citlivostí na různé úrovně tlaku.

Synaptics ForcePad

Kromě ForcePadu, ze kterého popravdě nejsme úplně na větvi (ale se soudy radši počkejme, až si budeme moci nějaký finální kus vyzkoušet sami), byla předváděna i klávesnice pro Ultrabooky, což je u Synaptics novinka. A ne ledajaká – kombinuje malou tloušťku s relativně hlubokým stiskem a má prý i kapacitní senzory třeba pro automatické vypnutí touchpadu, pokud máte na klávesnici ruce – a nebo třeba pro využití mezerníku jako dotykové plochy. Snad se jim podaří pořádně vyladit ovladače; každopádně potrvá ještě nejméně tři čtvrtě roku, než tuto novinku začneme potkávat v prodávaných počítačích.

Ohodnoťte tento článek!