Test pěti alternativních přehrávačů hudby pro iPhone

0

Nativní přehrávač v iOS, dříve nazývaný iPod prošel docela zásadní změnou v iOS 6. Vedle zpackaných map sice kritika nevynikla tolik, mnoha uživatelům však byla tato inovace proti srtsti. Odlesky na posuvnících, které se mění podle náklonu telefonu, jsou sice fajn, nové rozhraní a především změna barev si mnoho pochval nezasloužila. Proto jsem začal pátrat po alternativních přehrávačích. Tady je pětice těch, které se mi zalíbily nejvíc. Řazené jsou podle abecedního pořadí.

Ecoute (2,69 €)

První z alternativních přehrávačů vsází především na ovládání pomocí dotykových gest. Prostředí, které se alespoň mně osobně zamlouvá více, než nativní iPod je protkané několika aktivními místy, která jsou dobře skrytá. Doporučuji tedy po prvním spuštění nevynechat tutoriál. Sice to znamená mírnou neintuitivnost v ovládání, na druhou stranu to mnoho úkonů zrychlí.
Na hlavní stránce například umí kromě běžného procházení artworků šoupáním vertikálním směrem hledat alba (interprety, skladby) pomocí abecedního seznamu. Ten se vysunuje z pravého okraje. Pokud naopak chytnete spodní lištu s názvem právě přehrávané skladby, dostanete se na obrazovku “Now Playing”, kde lze přecházet mezi skladbami horizontálním gestem, skladbu sdílet na Twitter, Facebook nebo Last.fm, ohodnotit ji, popřípadě zapnout AirPlay.
Líbí se mi také možnost (podobně jako v nativní aplikaci) možnost upravit si pořadí předmětů v horní liště. Pokud například nepoužíváte podcasty, ale máte rádi Genius seznamy, není problém ikony přidržením přehodit.
Trochu mě překvapila absence landscape módu. Alespoň ve výchozím mozaikovém zobrazení artworků by jej někteří uživatelé určitě ocenili.
Díky propojení s Gracenote je možné přímo v aplikaci zobrazit text známějších skladeb. Pokud chcete kompletní text, přenese vás aplikace na stránku skladby na webu Lyric Wiki.
Pravděpodobně největším negativem je cena aplikace, 2,69 EUR není úplně málo a nejednoho šetřílka by překonání psychologické hranice jednoho Eura mohlo od koupě odradit.

Ecoute Ecoute Ecoute Groove 2 Ecoute  Ecoute Ecoute Ecoute

Groove 2 (3,59 €)

Pokud by byl tento článek srovnávacím testem, pak by Groove 2 obsadil první příčku. A to i navzdory ceně, která je nejvyšší ze všech zkoušených přehrávačů. Na rozdíl od předchozího Ecoute dává možnost výběru stylu ovládání. Pokud preferujete gesta, prosím, využívejte gesta. V případě, že je v oblibě nemáte, vždy najdete tlačítko pro daný úkon – rychle a intuitivně.
I za rozhraní je Groove 2 chválenou aplikací – sice není žádným uměleckým dílem, avšak ergonomie je výborná.
Hlavní kouzlo však tkví v tvorbě playlistů. Při prvním spuštění si Groove projede vaši knihovnu a díky spojení s Last.fm každé skladbě přiřadí svoje tagy. Těmi jsou samozřejmě žánry, ale třeba i původ interpreta. Pomocí těchto tagů pak skládá náhodné playlisty. Na výběr máte z tzv. Groovy mixu, který skládá skladby podobně jako Genius seznamy (podle žánrů i podle podobného znění), Favorites (nejhranější skladby) a z Three of Kind (po sobě jdoucí trojice skladeb, vždy od stejného interpreta. Nechybí ani náhodné tlačítko Surprise Me, které náhodně zvolí tag a podle toho potom poskládá celý playlist.
Díky těmto schopnostem můžete poslouchat svoji knihovnu vždy jinak. Groove je navíc skvěle propojen s externí databází a sám doplňuje chybějící artworky, pokud se to nepovedlo Applu při porovnání s iTunes Match. Kromě toho jsou stahovány i informace o jednotlivých interpretech a můžete se tak ledacos dozvědět. Při používání mě prakticky nic nechybělo – Groove 2 umí iTunes Match, nastavit přehrávání z cloudu pouze na Wi-Fi a nechybí ani AirPlay.

 Groove 2 Groove 2 Groove 2 Groove 2 Groove 2 Groove 2 Groove 2

in:play (zdarma)

Přesným opakem Groove 2 je minimalistický přehrávač in:play. Ten byl představen loni v říjnu a dostalo se mu kladných ohlasů. Z počátku stál 0,89 EUR, později jej vývojáři uvolnili zdarma.
V in:play nenajdete jediný artwork ani sofistikované uživatelské rozhraní. Vše je postaveno na textu a několika základních ovládacích prvcích. Nenajdete zde playlisty, Genius seznamy a ovládání si vystačí s několika málo gesty. Jedním klepnutím spustíte přehrávání, dvojité klepnutí umožní nalistovat oblíbeného interpreta nebo skladbu. Na spodku pak najdete jen to nejdůležitější – ovládání hlasitosti, AirPlay, náhodné přehrávání a také možnost přehrávač do invertovaného režimu (pozadí není bílé, ale černé).
Pokud máte rádi minimalistické aplikace, in:play si zamilujete. Bohužel pro náročnější posluchače tento přehrávač není. Hodí se třeba pro několikaminutovou cestu do práce, kdy vám je prakticky jedno, který interpret ve sluchátkách přehluší okolní štěbetání.
In:play má však jednu značnou nevýhodu – neumí přehrávat z iCloudu – poradí si pouze s hudbou uloženou v iPhonu.

in:play in:play in:play  in:play in:play

MUSaIC (zdarma)

I další přehrávač je již zdarma, ačkoliv byl ještě před pár měsíci zpoplatněn. Líbit se bude všem, kteří mají rádi Dlaždice™. Po spuštění se načtou jednotlivá alba do náhodného pořadí a pro přehrání stačí na artwork poklepat. Konkrétní skladbu je pak možné zvolit jednoduchým klepnutím a výběrem ze seznamu. Příjemná je možnost ručně nastavit cover alba. Stačí jej otevřít, klepnout na možnost edit a z nabízených obrázků (stahovaných pravděpodobně pomocí Googlu) vybrat ten správný.
Stejně jako in:play je MUSaIC spíše příležitostným přehrávačem, kdy netoužíte po konkrétní skladbě. Její vyhledání by totiž nebylo úplně jednoduché, chybí i hledání podle počátečního písmena. Někomu se však svérázný design může zamlouvat a hudební mozaiku si oblíbí. Dvě zásadní funkce nechybí – AirPlay ani přehrávání z iCloudu.

 MUSaIC MUSaIC MUSaIC MUSaIC MUSaIC MUSaIC MUSaIC Ecoute MUSaIC MUSaIC

Track 8 (1,79 €)

Pokud MUSaIC vzdáleně připomínal Metro ve Windows 8, Track 8 je pak klonem hudebního přehrávače z Windows Phone. Používá velice podobný font, stejné horizontální nabídky a taktéž klade důraz na text. Velmi podobná je i šachovnice sloužící pro výběr prvního písmene při hledání interpreta nebo skladby.
K tomu navíc přidává klasické textové vyhledávání a poměrně bohaté možnosti nastavení. Pokud z iPhonu chcete opravdu udělat Windows Phone, můžete skrýt horní systémovou lištu. Nechybí ani možnost změnit hlavní barvu aplikace, nebo ji stejně jako ve Windows Phone přepnout do světlého režimu. Hezkou funkcí je stahování pozadí do přehrávače podle přehrávané skladby. Pokud ji necháte zapnutou, ke každému interpretu se stáhne unikátní snímek.
Mně osobně se Track 8 líbí velmi, některé prvky Windows Phone nejsou vůbec špatné, navíc je vše krásně jednoduché a přitom žádné funkce nescházejí.

 Track 8 Track 8 Track 8 Track 8 Track 8 Track 8 Track 8 Track 8 Ecout Track 8 Track 8 Track 8

Ohodnoťte tento článek!