Test routeru Linksys E3000: Poddejte se maximu

0

První seznámení, parametry

Linksys E3000 patří mezi přesně ta zařízení, která vás zaujmou již po stránce designu. Nízké zaoblené tělo z černého lesklého plastu je v zadní části kryté elegantním modrým spojlerem, díky čemu evokuje hned na první pohled podobnost s futuristickou vesmírnou lodí.

Design není jen tak samoúčelný, ale tvoří velmi promyšlený celek. Například spoiler v zadní části kryje nejen výduchy pasivního chlazení, ale svým přesahem také kryje nevzhledné konektory kabelů zapojených do zadní stěny tak, že při běžném pohledu nejsou viditelné. Výborně vyřešeno.

V přední části najdete ve středu tlačítko bezdrátového zabezpečení WPS, které je doplněno osmi stavovými indikátory.

Vlevo od tlačítka jsou indikátory aktivity lokální drátové sítě, vpravo pak indikátor aktivity bezdrátového přenosu, internetového připojení, USB rozhraní i přítomnost napájení. O to se stará dodávaný adaptér s výstupním napětím 12 V a udávaným maximálním proudem 2 A. S ním dosahuje router spotřeby v klidu 8 W a v zátěži 10 W.

Všechna přípojná  místa najdete na zadní stěně zařízení. Výrobce sem soustředil jeden rychlý USB 2.0 port, čtveřici portů typu RJ45 lokální sítě schopných dosahovat rychlosti 1 Gb/s, konektor WAN sítě a kolébkové vypínací tlačítko. Jednotlivé porty jsou barevně odlišeny pro větší přehlednost.

Základní parametry:

  • model: Linksys E3000
  • podporované standardy: Draft 802.11n, 802.11a, 802.11g, 802.11b, 802.3, 802.3u, 802.3ab
  • porty: Power, Ethernet, Internet, USB
  • tlačítka: Reset, Wi-Fi Protected Setup
  • kontrolky LED: Power, USB, Internet, Wireless, Wi-Fi Protected Setup, Ethernet (1-4)
  • počet antén: 3 interní pro každou 2,4 GHz a 5 GHz frekvenci
  • odmontovatelné: ne
  • podpora UPnP: ano
  • podpora zabezpečení: WEP, WPA, WPA2, až 128-bitové kódování

Instalace a administrace

Instalace a administrace

Přestože zařízení s logem síťového giganta Cisco na svém těle může evokovat zaměření na geeky, není to v tomto případě zcela pravda. Veškeré konfigurační možnosti jsou přehledné, jsou bohatě komentovány a k dispozici máte i přehledného instalačního průvodce.

Linksys E3000 0
Linksys E3000 1
Linksys E3000 2
Linksys E3000 3

Tento průvodce, který je k dispozici jak pro operační systémy z rodiny Windows, tak i pro Mac OS X, nabízí pomoc při prvotním zapojení i základní možnosti konfigurace pokročilých parametrů. Samotný průvodce nabízí lokalizaci do šestnácti jazyků, čeština mezi nimi však schází; při konfiguraci nastaví základní síťové zabezpečení a provede kontrolu přítomnosti nového firmwaru.

Linksys E3000 4

Nástroj Cisco Connect však neslouží pouze k prvotní instalaci, ale i k nastavování základních parametrů. Jeho hlavní obrazovka je rozdělena do čtyř sekcí: první z nich usnadňuje připojení dalších bezdrátových zařízení, druhá nastavení rodičovské kontroly, třetí konfiguraci přístupu hostů a čtvrtá základní nastavení samotného přístroje.

Linksys E3000 5
Linksys E3000 6
Linksys E3000 7

Průvodce připojením bezdrátových zařízení nabízí pomoc při zapojení dalšího počítače, bezdrátové tiskárny nebo ostatních zařízení k vaší bezdrátové síti. V případě dalších zařízení zobrazí pouze souhrn potřebných nastavení, které je nutné na konkrétním stroji provést, v případě snahy o připojení počítače nabídne vytvoření USB flash disku s automatickou konfigurací.

Linksys E3000 8
Linksys E3000 9

Rodičovská ochrana umožňuje pro každý z připojených počítačů nastavit jak plošné zablokování přístupu k internetu v určeném časové intervalu (přičemž rozlišuje mezi pracovními dny a víkendy), tak i blokování specifických webových stránek.

Linksys E3000 10

Po prvotní konfiguraci bude automaticky vytvořena síť pro hosty – tedy pro uživatele, kteří se mohou připojit k internetu, avšak nezískají přístup do vnitřní sítě. V nastavení této sítě můžete nastavit, zda ji vůbec chcete provozovat či nikoli, změnit heslo pro přístup k ní (můžete nechat síť pro hosty také nezabezpečenou, chcete-li) a také omezit počet aktivně připojených hostů. Ve výchozí situaci jde o pět asociovaných počítačů.

Linksys E3000 11Linksys E3000 12

Prostřednictvím aplikace Cisco Connect mnoho nastavení neprovedete – změnit můžete pouze název routeru/sítě a provést změnu hesla, zobrazit si podrobnosti o routeru a spustit test rychlosti vašeho internetového připojení. Kliknutím na odkaz pro rozšíření nastavení dojde k otevření webového administračního rozhraní.

Linksys E3000 13
Linksys E3000 14

Webové rozhraní je přehledné a dobře se v něm orientuje. V záhlaví máte k dispozici dvouúrovňovou nabídku funkcí, které se zobrazují v centrálním sloupci. Ten je z levé strany doplněn o popis jednotlivých sekcí, z pravé strany pak nabízí podrobnější nápovědu k prováděným změnám. Zamrzí pouze absence české lokalizace.

Linksys E3000 15
Linksys E3000 16
Linksys E3000 17
Linksys E3000 18

V nastavení bezdrátové sítě máte možnost konfigurovat obě rozhraní, tedy 2,4 GHz i 5 GHz, zcela odděleně. Můžete zde také povolit nebo zakázat (ve výchozím nastavení je povolena) funkci asociačního tlačítka WPS na přední stěně routeru. Nastavení bezpečnosti nabízí pouze dnes běžné možnosti, žádné speciality v této oblasti se nekonají. Pokud jste příznivci filtrování MAC adres, máte možnost nastavit až 32 zařízení. Pokročilá nastavení bezdrátové sítě pak dovolí vyřádit se i pravověrným síťařům.

Linksys E3000 19
Linksys E3000 20

Klasický stavový firewall odvádí svou práci dle očekávání, navíc jej můžete přinutit provádět blokování proxyserverů, javového či ActiveX obsahu stejně dobře, jako zakázat použití Cookies. VPN sítě podporuje router typu IPSec, PPTP i L2TP jen na úrovni předávání.

Linksys E3000 21
Linksys E3000 22
Linksys E3000 23
Linksys E3000 24

Sdílení dat z připojeného USB disku můžete sdílet prostřednictvím běžných souborových protokolů SMB i FTP, zařízení podporuje také UPnP pro streaming do multimediálních přehrávačů. Vestavěný server zvládne i externí disky s více oddíly a nabízí dostatečné možnosti konfigurace uživatelských účtů a jejich oprávnění k jednotlivým sdíleným složkám. V rychlosti není Linksys E3000 žádný přeborník, v praxi jsme nepřesáhli 5,6 MB/s při čtení souborů a 4,2 MB/s při zápisu dat. Pro občasné sdílení tedy postačí, plnohodnotné NAS úložiště však nenahradí.

Linksys E3000 25
Linksys E3000 26
Linksys E3000 27
Linksys E3000 28
Linksys E3000 29
Linksys E3000 30
Linksys E3000 31

Pod položkou nazvanou aplikace a hry najdete nastavení QoS v podobě manuálně nastavitelné sady pravidel. Omezování rychlosti v praxi fungovalo dle nastavení, router svou práci odváděl na výbornou. Potěšily nás také bohaté možnosti konfigurace směrování jednotlivých portů nebo jejich rozsahů.

Jak testujeme bezdrátové routery

Jak testujeme bezdrátové routery

Většina proveditelných měření se u síťových zařízení pochopitelně zaměřuje na datovou propustnost a případně také stabilitu spojení. U bezdrátových zařízení se k tomu přidávají i schopnosti antény poradit si s horšími podmínkami, které se nejvíce podepíšou právě na celkové přenosové kapacitě nebo stabilitě.

Pro testování schopností bezdrátových routerů jsme si vybrali osvědčený testovací nástroj pro síťové přenosy zvaný iperf, v různých nastavení prověřujících přenosové schopnosti. Specificky jde o jednosměrný přenos v jednom vláknu, jednosměrný přenos v pěti vláknech, obousměrných přenos v jednom vláknu každým směrem a nakonec obousměrný přenos v pěti vláknech každým směrem.

Na dohled, za stěnou i pod podlahou

Tyto testy provádíme v třech lokacích v různé vzdálenosti od samotného routeru pro otestování přenosových schopností v horších podmínkách. První místo nazvané „přímá viditelnost“ je 1,5 m od routeru a dosažené výsledky odpovídají použití v rámci jedné místnosti. Druhé místo nazvané „přes zdi“ se nachází vzdušnou čarou za trojicí zdí a zavřenými dveřmi, což odpovídá použití ve vzdálenějším koutu bytu či stejného poschodí domu.

Třetí místo příznačně nazvané „extrémně špatné podmínky“ je v našem testu jako konečné rozsouzení schopností antén bezdrátového routeru. Nachází se totiž přibližně 3 stěny daleko a půl poschodí níže, přičemž v cestě signálu tak stojí železobetonový strop i schody. Některé routery v této situaci zcela selhávají, což se ve výsledcích objeví jako rychlost přenosu 0 Mbit.

Ve všech lokacích se testování opakuje minimálně tolikrát, dokud nejsou výsledky s minimální odchylkou (obvykle stačí třikrát). Probíhá na stejném kanálu (1 s pomocným kanálem 5 pro 802.11n sítě) s žádným nebo minimálním rušením.

Vše dvakrát a pořádně

Měření probíhá pomocí Wi-Fi USB adaptérů Linksys WUSB600N ver.2 a Belkin F5D8053 v6, které se odlišují jak v použitém chipsetu (Belkin – RT2870 a Linksys – RT3572) tak v konfiguraci MIMO (Belkin – 2×3 a Linksys – 2×2). Serverová část iperf-u běží na stolním počítači s gigabitovou sítovou kartou a USB adaptéry na notebooku.

V budoucnu, při rozšíření 3×3 zařízení, která jsou na trh uváděny v průběhu tohoto roku, možná sadu obohatíme o 3×3 klient (potřebné čipy byli ohlášeny/uvedeny na letošním CESu). Běžně dostupná je dnes pouze Wi-Fi karta Intel 5300 nebo 6300, kterou najdete ve velmi malém počtu notebooků nejvyšší třídy – až doposud byli její schopnosti totiž v podstatě nevyužitelné.

Pokud Vám vrtá v hlavě, proč používáme v principu syntetický test, když by bylo možné přenášet i reálná data, odpověď je jednoduchá – lepší opakovatelnost a přesnější výsledky. Iperf podává konzistentní výsledky, nabízí přesné měření rychlosti, výborné možnosti nastavení a není téměř vůbec závislí od nastavení systému a proto spolehlivě měří surový výkon a ne dílčí vliv různých dalších článků řetězce (například nastavení FTP klienta, stav operačního systému atp.).

Zkušenosti z používání a výkon

Zkušenosti z používání a výkon

Jak prvotní instalace, tak i konfigurace pokročilých parametrů je přehledná a okamžitě funkční. Přenosové rychlosti dosahují současných maximálních hodnot, kterých lze od zařízení využívajících současné standardy očekávat. Je výborné sledovat, jak provoz na obou sítích současně nijak neovlivňuje rychlost přenosu dat a v obou je schopen paralelně dosahovat maximálních rychlostí.

Vzhledem k integrovaným anténám není třeba mít obavy z pokrytí signálem. To je výborné jak na přímé viditelnosti, tak i na vzdálenějších stanovištích, díky čemu se Linksys E3000 dobře uplatní také při pokrytí i členitějšího prostředí.

I při dlouhodobé zátěži se zařízení nijak nepřehřívá jak při běžném položení na desce pracovního stolu, tak i zavěšený na zdi–výrobce počítal s oběma možnostmi a prostupy pro chladící vzduch vyřešil dostatečně.

Hodnocení a závěr

Hodnocení a závěr

Bezdrátový router Linksys E3000 se po všech stránkách maximálně povedl. V testech přenosových rychlostí podává maximální výkony jak v pásmu 2,4 GHz, tak i v pásmu 5 GHz, to vše za velmi dobrého pokrytí signálem na všech testovacích stanovištích. Stejně tak vyčnívají nad průměr také možnosti nastavení a funkční výbava.

Cena routeru se pohybuje na trochu vyšší úrovni, avšak plně odpovídá tomu, co si z obchodu domů odnesete: totiž současnou špičku, se kterou zřejmě budete spokojeni.

Linksys E3000+ výborné přenosové rychlosti bez ohledu na podmínky
+ dostatečné možnosti nastavení
+ stabilní provoz


– v zátěži mírně vyšší spotřeba
– potěšila by česká lokalizace
– u spousty prvků ve webovém rozhraní schází nápověda

Ohodnoťte tento článek!