Test prokázal, že většina lidí na televizoru nepozná rozdíl mezi 4K a 8K

Dokážete poznat rozdíl mezi 4K a 8K? Tvůrci obsahu by zřejmě řekli, že ano, ale důležitější je, zda to pozná divák. Minulý týden proto proběhl zajímavý test. Studio Warner Bros ve spolupráci s LG, Pixarem, Amazonem a ASC (American Society of Cinematographers) pustilo několik klipů v obou rozlišeních a nechalo 139 respondentů zvolit, který obraz je lepší (který je ve vyšším rozlišení). Výsledky byly překvapivé.

9

Pro stejné podmínky testu byly všechny klipy přehrávané na 88″ 8K OLED televizoru od LG (série Z9) a nešlo ani o dva různé „releasy“. 4K klipy byly downscalovány z 8K originálů a poté na počítači znovu upscalovány na 8K (7680 × 4320 px) za pomoci cubické interpolace (Nuke cubic filter). Čímž se zamezilo tomu, aby 4K obraz vylepšoval obrazový procesor televizoru. Tahle interpolace v podstatě spojí čtyři pixely v jeden s použitím jen malého rozmazání.

Celkem sedm klipů zahrnující trailery filmů či záběry přírody tak byly pro televizor přehrávány všechny v 8K, polovina jich ale byla nativně ve 4K (v 8K kontejneru). Dunkirk byl 8K sken ze 70mm filmu, Bug’s Life je animovaný render (do 8K speciálně pro tuto studii) a dva snímky Cave a Spaceship byly natočené v 8K na digitální kameru. Všechny klipy byly ve vysokém dynamickém kontrastu HDR10.

8K vs 4K studie 1 zdroj Warner Bros
MaxFALL: Maximum Frame Average Light Level) Max CLL: Maximum Content Light Level (zdroj Warner Bros)

Diváci seděli ve dvou řadách ve vzdálenosti od 1,5 po 3 metry.Podle mezinárodní telekomunikační unie (ITU) je průměrná sledovací vzdálenost v domácnosti 2,1 metru (platí zřejmě pro 88″ úhlopříčku).

8K je „velmi mírně“ lepší

Každý klip trvající zhruba deset sekund byl puštěný třikrát. Test zohledňoval i zraková omezení některých účastníků, přičemž ti s ostřejším zrakem označovali 8K za lepší častěji. Klipy byly přehrávány přímo z počítače přes čtyři 12Gb linky a rozhraní HDMI 2.1 v počtu snímků 24 a s 10b hloubkou barev. Což vyžadovalo datový tok 3 GB/s (opravdu velké B).

8K vs 4K studie 4 zdroj Warner Bros
(zdroj Warner Bros)

V průměru sledující uvedli, že 8K je velmi mírně lepší. Ve většině případů ale odpověděli, že obraz jim připadá stejný, a pouze u posledního klipu (záběry přírody) s malým náskokem vyhrálo 8K. Klipy neviděli hned po sobě, test trval tři dny. Už jen fakt, že velká část diváků označila 4K za lepší značí, že respondenti často spíše hádali.

8K vs 4K studie 2 zdroj Warner Bros
Výsledky

Pokud by upscaling ze 4K nechali pořadatelé na televizoru. pravděpodobně by byl náskok 8K ještě menší. Tento test neříká, že by 8K televizory neměly smysl. Spíše takto za zbytečný označuje 8K obsah, neboť špičkové televizory za pomoci umělé inteligence (poprvé Samsung) dokáží obraz (který není zrovna v SD) neuvěřitelně vylepšit.

zdroj: Samsung

8K televizory mají smysl při velkých úhlopříčkách a při sledování z menší vzdálenosti. Což nejsou nereálné scénáře. Pokud bychom brali čistě rozlišení lidského oka (zhruba 57 ppd), tak 4K stačí i na opravdu obří úhlopříčku, ale to platí pro statický obraz. V případě filmu ale platí jiné zákonitosti.

zdroj: techhive

Test prokázal, že většina lidí na televizoru nepozná rozdíl mezi 4K a 8K
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 28 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  • CItal som to pozorne a precital som si aj original. Robit z toho zavery, ze to JE vidiet by som z toho urcite nerobil.

   p.s.
   Chcel by som vidiet v reale, kto by pozeral na taku velku TV z tak kratkej vzdialenosti ako v tom teste ta prva skupina. Z 1.5m pozerat na 88″ TV.

   • přečetl jsem ti taky originál a je tam třeba:
    „In the average of all results, the 8K clips were rated “marginally slightly better” than the 4K clips“
    v nadpise je:
    „It depends on your visual acuity and how far you are from the screen. But even under the best conditions, the difference is minimal“

    tak nvm – znamená to, že nikdo nepoznal rozdíl mezi 4k a 8k?
    sorry jako 🙂
    chápu, malej rozdíl, záleží na zdroji, očích a požadavcích (někomu stačí DVD, že)

    šel jsem se mrknout na 75″ 8k, díval jsem se ze 2m, bylo to super, hlavně když obraz zpomalil nebo zastavil
    vyplnilo mi to zorný pole míň, než 32″ 4k, na který se dívám doma za cca 70cm (monitor, kde na tu vzdálenost VIDÍM, že písmo není dost ostrý …. z 1,2m je to ok)
    dobře, u akčňáku je jedno, jestli je to 8k nebo fullHD
    asi záleží, KDO se na CO dívá

 1. A pak tu máme české televize. Včera dávali Ligu výjimečných na cool. Když jsem viděl tu nekoukatelnou mazaninu tak jsem si radši stáhnul 1080 rip aby můj mozek neutrpěl sledováním mrtvici(manželka to ještě neviděla).

 2. Když v ČT vidím upscalovaného Bonda do HD nebo nějaký starý, černobílý film (tam to jde asi lépe, nejsou tak vidět vady), tak vždy mrknám. Perfektní obraz na to, že je originál z 60 let.
  Jednou proti tomu šel Pán prstenů a byla to přišerná zašuměná mazanice, nedalo se na to dívat. Datovým tokem to nebylo, byly porovnatelné.

   • ehm … asi záleží na filmu, ne?
    pokud vím, tak některý filmy jsou jen tak tak fullHD, nebo ani to ne
    jiný bez problému 4k, nebo i o chloupek víc
    možná je to o kvalitě materiálu, kamery, kameramana a světla

    to je jako říct, že se v sedmdesátkách nenahrávaly desky s vynikajícím zvukem

 3. Test prokázal, že většina lidí na televizoru nepozná rozdíl mezi 4K a 8K.

  Nicmene plati, ze vetsina lidi nepozna ani rozdil mezi fullHD a 4K rozliseni, tudiz ten zaver z nadpisu clanku z toho nejak vyplyva!