Test rychlosti internetových prohlížečů

0

Zpátky do minulosti

V březnu letošního roku Microsoft konečně vypustil očekávaný Internet Explorer 8, který oproti svým předchůdcům zaznamenal výrazná zlepšení snad po všech stránkách. Měsíc poté vytasil Google se svým Chrome 2, které stihlo během relativně krátkého vývojového cyklu nabrat dalších pár funkcí a hlavně dále zrychlilo.

Tip: Internet Explorer 8: seznámení s novinkami od jeho tvůrců

Na počátku června dokončila práce na svém prohlížeči pro změnu společnost Apple. Čtvrté Safari používá stejné vykreslovací jádro jako Chrome, takže z hlediska rychlosti jsou na tom oba prohlížeče velmi podobně. Mozilla připravovala svůj Firefox 3.5 skoro rok a jeho ostrá verze se po mnoha průtazích dostala na veřejnost těsně před prázdninami.

Tip
: Safari 4 je venku a plný zajímavých novinek
Tip: Seznámení s novinkami ve Firefoxu 3.5

Ještě jsem se nezmínil o Opeře, která se v našich končinách těší dosti velké oblibě. Aktuální stabilní větev 9.6 vývojáři představili již vloni na podzim. Mimochodem, od té doby vyšla pouze čtyři opravná vydání. V Norsku ale nespí a pracují na desáté generaci, jejíž betaverzi naleznete v testu také.

Tip: Nová Opera 9.6: rychlejší maily a pohodlnější čtení

Metodika testování

Nastala tedy ta správná chvíle poměřit síly jednotlivých prohlížečů. Otestovali jsme rychlost načítání na dvou stránkách, první z nich je www.extrawindows.cz. Za druhé jsme zvolili www.facebook.com (výchozí stránka po přihlášení) – obsahuje totiž poměrně dost JavaScriptu. Zdaleka ne každý browser si s ním však poradí zcela ideálně.

Nevynechali jsme ani syntetické testy. Bez známého a velmi často používaného SunSpider JavaScript Benchmarku by to snad už ani nešlo. Stojí za ním vývojáři WebKitu, resp. přímo Safari, a snaží se co možná nejvíce odrážet reálné podmínky. Od autorů Google Chrome pochází V8 Benchmark Suite, primárně na něm testují vlastní JavaScriptový engine nazvaný V8. Poslední Dromaeo vyvinuli lidé od Mozilly, jejich snaha není nepodobná SunSpideru. Tento test obsahuje také pasáže převzaté ze SunSpider JavaScript Benchmarku i V8 Benchmark Suite.

Všechny testy proběhly na stejném testovacím stroji (Intel Core2 Quad Q9400 @ 2,66GHz, 4GB RAM) s nainstalovanými Windows 7 RC v 64bitové verzi. Z prohlížečů jsme vybrali:

  • Internet Explorer 8 (64bitová edice)
  • Mozilla Firefox 3.5
  • Google Chrome 2.0.172.33
  • Google Chrome 3.0.193.0 Aplha
  • Safari 4
  • Opera 9.64
  • Opera 10 Beta

Před začátkem každého testu byla kompletně vymazána všechna nežádoucí data, například vyrovnávací paměť prohlížeče, cookies, atd. Pročištěny byly i systémové dočasné složky. Během testování neběžela žádná jiná aplikace, vypnuty byly i programy na pozadí. Browsery běžely ve výchozím nastavení.

SunSpider JavaScript Benchmark

S přehledem vítězí WebKitové prohlížeče, v závěsu se za nimi drží Firefox. Kdysi nejrychlejší Opera své slávy definitivně pozbyla, dnes poráží pouze Internet Explorer.

V8 Benchmark Suite (Verze 4)

O nezávislosti tohoto testu by se asi dalo hodně pochybovat, náskok WebKitové trojky je v každém případě jasně vidět.

Dromaeo

V Dromaeo se počítá počet vykonaných akcí za určený čas. Obě verze Opery sice končí na posledním místě, Internet Explorer ale test vůbec nedokončil.

Rychlost načítání stránek

Konečný čas načítání vznikl vždy zprůměrováním prvních tří naměřených hodnot.

Jak vidíte, v reálu se ukazuje, že rozdíly mezi prohlížeči jsou malé.

Trochu jiná situace nastává na Facebooku, kde se používá více JavaScriptu.

Vytížení paměti

První hodnotu jsme naměřili po spuštění prohlížeče s načtenou stránkou google.cz. Posléze jsme otevřeli čtyři další panely a po deseti minutách jsme naměřenou hodnotu zaznamenali. Poslední položku jsme získali opětovným zavřením čtyř panelů. Nejlepší hodnoty jsou podbarvené zeleně, nejhorší naopak červeně.

Slovo na závěr

Poslední doba s sebou přinesla skoro až šílenou honbu za rychlostí a i když Google Chrome ve většině testů poráží své soupeře, v reálu to příliš nepoznáte. Dokonce ani Internet Explorer už ve verzi 8 za ostatními moc nezaostává. Můžeme myslím říct, že všechny prohlížeče si vedou dobře.

Rozdíly mezi nimi dnes dosahují daleko menších hodnot a na koncového uživatele těžko zapůsobí prohlížeč, který zvládne načíst stránku o jednu vteřinu rychleji než ostatní. Dějiště války se přesouvá směrem k zajímavým funkcím.

K prohloubení rozdílů ale může časem dojít se zvýšeným používáním JavaScriptu. V Googlu mají nejrychlejší JavaScriptový engine současnosti, engine Apple není o moc pomalejší. Mozilla na tom svém (pro Firefox 3.5) pracovala velmi dlouho a vůbec si nevede špatně. Betaverze desáté generace Opery bohužel nepodává o moc lepší výkon ve srovnání s její stabilní větví (to neznamená, že je pomalá!). Internet Explorer ale v tomto bude mít ze všech nejsilnější handicap, pokud Microsoft s novou verzí zaspí.

Test rychlosti internetových prohlížečů

Ohodnoťte tento článek!