Test rychlosti připojení k internetu

Trápí vás pomalé připojení k internetu a přemýšlíte nad tím, zda-li vám poskytovatel doopravdy nabízí rychlost, kterou si u něj platíte? Odhalte pravdu a zjistěte, jak rychlý internet skutečně máte. Poslouží vám k tomu jednoduchý speedtest. Během chvilky vám zobrazí rychlost připojení a vy na základě výsledku můžete podniknout další kroky. Nezapomínejte na to, že rychlost je vhodné změřit několikrát. Levnější připojení může ovlivňovat agregace, tedy rozdělení kapacity linky mezi více připojených uživatelů. Rychlost by však neměla nikdy dlouhodobě klesat pod hodnotu, kterou vám poskytovatel garantuje.

Jak test funguje?

Spuštění a používání textu pro zjištění rychlosti připojení je velmi jednoduché. Před spuštěním testu vypněte všechny programy a aktivity, které by mohly výsledek ovlivnit. Jedná se především o aktualizace programů, stahování souborů v prohlížeči či streamování videa.

1. Klikněte na tlačítko Změřit

2. Čekejte a nic nedělejte

3. Zhodnoťte výsledky

Během testu nic nedělejte. V závislosti na rychlosti připojení může stažení a nahrání dat zabrat až desítky sekund. Download speed se zobrazuje průběžně a výsledkem je průměrná rychlost stahování. Upload speed se zobrazí až po nahrání všech testovacích dat.

V čem se měří rychlost internetu?

Rychlost připojení se měří v kilobitech za sekundu. POZOR! Kilobity si nesmíte plést s kilobajty. Mezi těmito jednotkami platí převod 1 bajt = 8 bitů. Nejlépe lze vše vysvělit na příkladu:

Uživatel s rychlostí připojení pro stahování 8 000 kilobitů za sekundu bude schopný teoreticky stáhnout 1 000 kilobajtů za sekundu (tedy asi 1 MB dat za sekundu). Výsledek testu vám přímo ukáže, jak velké objemy dat dokážete za určitý čas s vaším připojením stáhnout a nahrát.

Proč je důležitý upload?

Velmi často se stává, že uživatelé při výběru internetového připojení ignorují rychlost uploadu – tedy rychlost, jakou dokáží data na síť nahrávat. Je to velká škoda, protože právě tato hodnota v dnešní době streamování, nahrávání videí na sociální sítě a zálohování do cloudu hraje důležitou roli.

Jak rychlý internet potřebujete?

Nabízí se pochopitelně otázka, jak rychlý internet vlastně potřebujete. Zjednoduše lze říct, že 256 kbit/s vám stačí pro prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez objemných příloh, 600 kbit/s potřebujete pro telefonování přes Skype a 3 a více Mbit/s pro sledování on-line videa ve vysoké kvalitě.

Nyní jste přihlášeni a můžete přidat komentář. Používáním webu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.