TEST: Ultrarychlý flash disk HyperX

0

Za tlakem na navýšení rychlost lze spatřit především Microsoft, který do operačního systému Windows Vista zakomponoval funkci zvanou Ready Boost. Ta nabízí využití právě flash disků a paměťových karet na počítačích se malou operační pamětí, jejichž chod dokáže s jejich pomocí zrychlit. Nakolik bude toto zrychlení reálné závisí právě na přenosových rychlostí vašeho flashdisku: právě použití starších a pomalých disků zvýšení rychlost prakticky nepřináší.


Aktualizováno 25. 3. 2008, 23:35

Prohlédněte si videotest nejrychlejšího současného flash disku Kingston DataTraveler HyperX.

Poznámka: pokud video nevidíte (pouze se jakoby dlouze načítá), používáte bohužel chybovou (tato chyba způsobuje chybné rozpoznání vaší verze) betaverzi Flash modulu ve vašem prohlížeči. Prosím, nainstalujte si v tomto případě aktuální verzi (odkaz ke stažení), která je k dispozici zdarma. Děkuji. 


Značku HyperX můžete znát například z paměťových modulů společnosti Kingston, kde ji nesly speciálně testované kusy vhodné především pro extrémní testování. Nyní Kingston používá stejnou značku také pro externí USB flashdisky. Pokud tedy uvidíte v nabídce vašeho oblíbeného prodejce tuto značku, můžete se být jisti, že výrobce u takového disku garantuje rychlost 30 MB/s při čtení dat a 20 MB/s při zápisu.

Hyper Super?

K testování dorazil do redakce model s kapacitou 2 GB. Tělo flash disku běžných rozměrů je tvořeno kombinací černého plastu a leštěného modrého krycího plechu, díky kterému vypadá velmi elegantně. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni, disk přežil bez jakéhokoli poškození i běžnou sérii pádů.

Elegantní řešení použil výrobce pro ukrytí USB konektoru. Opustil totiž běžně používanou krytku, kterou beztak všichni časem ztratíme, a zcela jej ukryl v těle samotného disku. Konektor tedy vysunujete prostřednictvím posuvníku umístěného na hraně disku a přestože lze konektor ve vysunutém stavu zaaretovat, při silnějším zatlačení (typicky při vkládání disku do USB portu počítače nebo notebooku) se někdy nechtěně skryje zpět v těle disku.

Kompletní fotogalerie

 
(celá fotogalerie)

Při testech rychlosti si Kingston DataTraveler HyperX vedl ukázkově: při testech sekvenčního čtení potvrdil údaje udávané výrobcem: rychlost čtení mírně přesáhla hodnotu 31 MB/s, zápis pak nepatrně podlezl udávanou hranici 20 GB/s. Na podrobné výsledky se podívejte v následujících interaktivních grafech (číselná hodnota se zobrazí po klepnutí na příslušný sloupec grafu). Můžete vidět, že rychlost testovaného flash disku je srovnatelná s SSD disky osazovanými v současných UMPC počítačích (v našem případě jsem srovnávali s levným Asusem Eee PC).

Rychlost čtení 

Rychlost zápisu 

Produkty v testech rychlosti

Kingston DataTraveler HyperX | Western Digital 5006A | Asus Eee PC | Western Digital Caviar GP | ECG Flash disk | Kingston DT Mini Fun

Testování rychlosti

Pro testy přenosových rychlostí používám aplikaci Crystal Disk Mark. Je vhodná díky použité metodice měření především pro test SSD disků a flash disků, tedy paměťových médií. Ve třech sekvencích testů měří rychlost zápisu i čtení bloku padesáti megabajtů dat vždy sekvenčně, v blocích po 512 K a blocích po 4 K. Právě zde se ukáží základní vlastnosti disků: zatímco při sekvenčním čtení a zápisu se ukáže maximální možná rychlost testovaného disku, u zápisu a čtení 4K bloků se pak projeví ztráta rychlosti při práci s malými soubory. Crystal Disk Mark je freeware a odkaz ke stažení najdete v tématických odkazech.

Výrobce slibuje kompatibilitu se všemi aktuálními operačními systémy včetně Linuxu a Mac OS X, operační systémy z rodiny Windows jsou podporovány od verze 2000 nahoru (ano, na Windows 98 konečně zapomeňte). Manipulace s diskem je pohodlná, pro zavěšení například ke klíčence výrobce přidává také poutko.

Kingston DataTraveler HyperX 2GB (887 korun)

Super rychlý USB disk DataTraveler HyperX s výsuvným konektorem (nehrozí ztráta “čepičky”) a s rozhraním Hi-Speed USB 2.0 pro přenos velkých souborů a důležitých dat, která potřebujete mít stále s sebou. Díky paměťovým čipům Kingston HyperX nabízí vysoké rychlosti čtení (až 30 MB/s) i zápisu (až 20 MB/s) a ve Windows Vista podporu technologie Windows ReadyBoost. Vyrábí se v kapacitách 2, 4 nebo 8 GB.

Udávané parametry: zápis až 20 MB/s, čtení 30 MB/s, USB 2.0, rozměry 70 x 22.4 x 11.3mm, podporuje Vista Ready Boost, neztratitelná krytka USB konektoru, kovově modrá barva


 +  cena
 +  přenosová rychlost
 +  skrytý konektor

 -  konektor se zasunuje při vkládání do USB portu
 

Také jako SSD 

Kingston DataTraveler HyperX 2GB je nejrychlejším flash diskem, který jsme prozatím testovali. Vzhledem k jeho přenosovým rychlostem je vhodný také pro instalaci operačního systému pro počítače určené pro běžné domácí použití (i když zde bych doporučoval použití spíše verze s vyšší kapacitou). Ano, bez problémů a rychlostních omezení jej můžete použít jako velmi levnou náhraduSSD disku.

 Odkazy k tématu: Kingston DataTraveler HyperX 2 GB | Crystal Disk Mark

TEST: Ultrarychlý flash disk HyperX

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte