TEST: WD My Book Studio Edition – externí disk na míru Macům

0

V své nabídce má již delší dobu základní řadu externích pevných disků My Book. Ta dále obsahuje pět větví (Essential, Home, Office, Studio, World a Premium), které se vzájemně liší osazenými disky, maximální přenosovou rychlostí a nabídkou propojovacích konektorů. V některých řadách (konkrétně pak Studio, World a Premium) se nacházejí také modely obsahující diskové pole dvou disků.

S citem pro jablka

V tomto testu bude řeč o modelu My Book Studio Edition. Ten je dostupný v kapacitách 320 GB, 500 GB, 720 GB a 1 TB a je přímo určen pro použití s počítači Apple. Tedy ne že by jej nebylo možné použít také s jinými operačními systémy, s Macy si však rozumí ihned po vybalení z krabice.


Konektorová výbava je nadstandardní

K jablečným počítačům se hodí již svým vzhledem. Přestože je tělo disku plastové, velmi úspěšně imituje leštěný hliník: vypadá pak jako stylový doplněk jak k přenosnému MacBook Pro, tak i ke stolním počítačům Mac Pro nebo iMac. Výrobce však nezůstal u stříbrného těla: světelný ukazatel disku svítí bílou barvou a pokud je disk uspán, pulzuje úplně stejně, jako indikátor vašeho počítače.

Disk je připraven pro připojení k Macu už tím, že je naformátován systémem souborů HFS+. Méně technicky zdatný uživatel tak můžete bez problémů pracovat ihned po připojení bez toho, aniž by musel řešit problémy, které by u přinášel běžnější formát FAT32. Předformátování pro Mac však může být problémem pro uživatele, kteří jablečný počítač nevlastní – před prvním použitím jej budou muset znovu formátovat. Na disku je uložen také zálohovací software, jehož použití je však pro uživatele s novým systémem Mac OS X 10.5 bezpředmětné.

Fotogalerie: WD My Book Studio Edition

(celá galerie)

Výborná je nabídka konektorů. Disk můžete propojit tím nejrychlejším rozhraním, které momentálně v počítači máte. Na zadní stěně najdete jak konektor USB 2.0, tak i eSATA 3 Gb/s rozhraní nebo dvojici duálních FireWire 400 / 800 portů. Všechny potřebné kabely jsou součástí prodejního balení.

Tento pevný disk je opravdu rychlý. Přestože nemohl v testech dosáhnout plné rychlosti (testovací počítač Apple nebyl vybaven rychlým FireWire 800 portem), příjemně nás překvapil: při sekvenčním čtení se přenosová rychlost zastavila na hodnotě 37 MB/s, což je v podstatě teoretická maximální rychlost rozhraní FireWire 400. V následujícím grafu si můžete prohlédnout rychlost při připojení jak přes toto rozhraní, tak i přes USB 2.0.

Vzít nebo nechat být?

Externí pevný disk WD My Book Studio Edition je nejen stylovým doplňkem jakéhokoli Macu, ale také výkonným společníkem. Nemusíte se tak bát nahrát na něj video určené ke střihu, velké grafické soubory nebo i nainstalovat samotný operační systém.

Western Digital My Book Studio Edition (4 520 korun)
K testu zápujčil: Western Digital (www.westerndigital.cz)

provedení: externí, rozhraní: USB 2.0, IEEE1394 FireWire, eSATA, kapacita: 500 GB, otáčky: 7200 ot/min, cache paměť: 16 MB, rozměry: 166 x 54 x 137 mm, hmotnost: 1,17 kg 

 +  přenosová rychlost
 +  připraveno pro Mac OS X
 +  vzhled a provedení

 -  výrazně se zahřívá (v zátěži)
 -  při připojení přes USB problémy s uspáváním počítače

 Odkazy k tématu: WD MyBook Studio Edition

TEST: WD My Book Studio Edition – externí disk na míru Macům

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte