Test zdrojů 300-1200 W: výsledky měření z laboratoře (část 2.)

0

Testovací metodika

Pokud jste z nějakého důvodu první část testu nečetli a narazili jste až na druhou, rozhodně doporučuji se k první části vrátit a přečíst si rozborky jednotlivých zdrojů.

Jelikož se bez kvalitního vybavení zdroje přesně změřit nedají, je potřeba se za ním vydat k nějakému výrobci. Pořizovací investice by se za všechny potřebné zařízení vyšplhala až do částek v řádech stovek tisíc, což si může dovolit jen několik redakcí. Z předních světových magazínů jich má jen několik kvalitní stejnosměrné programovatelné zátěže a ty většinou sehnali z druhé ruky.

Enermax laboratoř
Laboratoř v Enermaxu

Enermax laboratoř

My měli k dispozici stejnosměrné programovatelné zátěže Chroma, konkrétně tři mainframe Chroma 6314(A) a v nich celkem deset stejnosměrných zátěží Chroma 63102, 63103 a 63106. 63102 je dvoukanálový modul o maximální zátěži 100 W na kanál a využívali jsme jej pro zátěž na -12V a 5Vsb větvi. 63103 jsou jednokanálové a o maximální zátěži 300 W. Těch bylo celkem osm a dva z nich jsme používali pro zatížení 3,3V a 5V větve.

 

Zbytek byl pro zatížení 12V větví 12V2 až 12V6, kde jsme mohli nastavit maximálně 25 A, což při 12 V dělá 300 W. 63106 tam podle Sunarya je poměrně nově a myslím si, že byl pořízen z důvodu stále více se rozvíjejícího trendu jedné silné 12V větve. Dokáže totiž vyprodukovat až 600 W zátěže aneb 50 A.

Enermax laboratoř

Někteří z vás možná podotknou, jak se tedy zatěžují zdroje s jednou silnou větví, ale ještě silnější než samotných 50 A. Na to je již potřeba nakombinovat zátěž z několika modulů.

Enermax laboratoř

To bychom měli samotné zátěže, ale čím jsme měřili? Nejpodstatnějšími hodnotami jsou napětí a proud, jelikož zátěžové moduly nevypisují hodnotu nastavené zátěže. Obě veličiny měří samotné zátěžové moduly s přesností 0,025 % + 0,025 % u napětí a 0,05 + 0,05 % u proudu. Samotné měření je tedy velmi přesné, ale problém bývá v kabelech, kterými jsou moduly připojeny k desce s konektory pro kabely zdroje. Ty mají totiž nějaký odpor a měření tedy budou mírně zkreslovat. Nemělo by to však být nic zásadního.

Enermax laboratoř

Pro změření zvlnění napětí na 3,3V, 5V a 12V větvi jsme použili čtyřkanálový digitální osciloskop Tektronix TDS3014C s maximální frekvencí 100 MHz a vzorkovací frekvencí 1,25 Gs/s (miliardy vzorků za vteřinu). Zvlnění jsme neodečítali jednoduše pomocí funkce osciloskopu peak-peak, ale ručně nastavením kurzorů a to z jednoho prostého důvodu. Sunaryo totiž navrhl toto řešení, které má být reálnější, jelikož peak-peak měří i špičky, které mohou vzniknout okolním rušením. Nakonec jsme na jeho návrh přistoupili.

Enermax laboratoř

Příkon a účiník jsme odečítali na velmi přesném power meteru Chroma 66202.

Enermax laboratoř

Maximální zátěže jsme zvolili dvě, kdy první „simuluje“ počítač, ve kterém je mnoho disků, pamětí a všech možných zařízení. Druhá Crossload zátěž (označena jako CL) zase představuje počítač, ve kterém je takové běžné množství pevných disků (a dalších zařízení) a hlavní odběr mají na starosti grafické karty s procesorem, což nejvíce zatíží 12V větev/větve.

Testovací metodika

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění

Jak jste se již mohli dočíst, zařadili jsme do měření i malou zátěž, která představovala hodnotu 44,4 W. Zajímalo nás, jaké účinnosti budou zdroje dosahovat při zátěži, jejíž hodnota by měla přibližně odpovídat výkonnějšímu počítači s procesorem Intel Ivy Bridge a grafickou kartou, která bez zátěže spotřebuje jen několik wattů.

 

Osobně mě výsledky účinnosti ve velmi malé zátěži celkem překvapily, jelikož jsem rozdíly čekal mnohem větší a zvlášť třeba u 1200W Platimaxu, pro nějž to byla zátěž pouhých 3,7 %, tedy pro takový zdroj prakticky nic. Takový 850W Enermax Revolution87+ skončil druhý s účinností 80,63 %. To není vůbec špatné.

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by

Zhodnocení zdrojů Enermax a Lepa

Zhodnocení zdrojů Enermax a Lepa

Zhodnocení zdrojů jsme rozdělili do dvou samostaných kapitol, kdy v první zhodnotíme zdroje Enermaxu a Lepy a v druhé ty zbývající.

Enermax Triathlor 300 W

300W Triathlor byl v tomto testu zástupcem zdrojů s malým výkonem a byli jsme na něj velmi zvědaví. Největší obavy jsem měl o cenu, kdy jsem si myslel, že bude jen o pár korun nižší než u 385W modelu. To se nakonec nevyplnilo a je možno jej momentálně pořídit za nějakých 1220 Kč.

Enermax Triathlor 300 W
Enermax Triathlor 300 W

Pokud se však podívám trochu výše, tak o stokorunu dražší je Seasonic S12II-380 se sice vyšším výkonem, ale také s 80Plus Bronze a kvalitními kondenzátory, které zkrátka u 300W Triathloru nejsou. Po stránce měření dopadl tento Triathlor velmi dobře a v poloviční zátěži dosáhl téměř 90 % účinnosti. Při malé 44,4W zátěži dopadl ze všech nejlépe s účinností 82,64 %.

Chod zdroje je i při maximální zátěži velmi kultivovaný. Jediný problém tedy u něj vidím pouze v použitých kondenzátorech.

Záruka: 2 roky

Enermax Platimax 500 W

Platimax jakožto nejméně výkonný model nejvyšší série Enermaxu nezklamal. Sice jsme u něj naměřili při 20% zátěži účinnost 89,49 %, což je 0,51 % pod hranicí certifikace 80Plus Platinum, ale musíme brát v úvahu to, že při měření vznikala určitá chyba a navíc je to pouze o pět desetin méně, nad čímž se dá přimhouřit oko.

Enermax Platimax 500W
Enermax Platimax 500W

Zvlnění napětí na větvích bylo na dnešní poměry velmi dobré a u zkoumání regulace napětí jsme došli k tomu, že i přes maximální zátěž zdroj udržuje všechny napětí na hodnotách velmi blízkých těm, na kterých by v ideálním případě měly být.

Kombinace kvalitních součástek, vysoké účinnosti a kvalitního provedení nám dává skvělý zdroj ideální pro dnešní herní počítače. S výhodností už to bohužel tak slavné není a třeba takový pasivní Seasonic X-520FL2 ve výsledku vychází lépe. Nutno však říct, že cena Platimaxu zřejmě půjde dolů, o čemž svědčí i ceny v Tip Hardware a TNTrade, které se pohybují právě na úrovni zmíněného Seasonicu.

Záruka: 5 let

Enermax NAXN Advanced 650 W

Po příchodu série NAXN na ni nebyly zrovna ty nejlepší ohlasy. S představením NAXN Advanced a prvními informacemi o této sérii se to však začalo trochu měnit k lepšímu, jelikož byly již proklamovány japonské kondenzátory, což byla asi největší slabina předchozích sérií.

Enermax NAXN Advanced 650 W
Enermax NAXN Advanced 650 W

Bohužel musím říct, že to nebyla až tak pravda. Enermax jen na primární části použil kondenzátor od Nippon Chemi-Con, avšak na sekundární části zůstaly méně kvalitní, byť ne nekvalitní, čínské Aishi a Samxon.

Naměřené výsledky nijak neporušily standard ATX, avšak na dnešní poměry rozhodně moc v pořádku nebyly. Týká se to tedy regulace napětí, kdy na 12V větvi se stoupající zátěží napětí klesalo. Při crossload zátěži jsme naměřili 11,48 V, což už je jen pouhých osm setin od minimální hranice dané standardem ATX. Výhodnost tohoto zdroje zhodnotím u zdroje Lepa G650, jelikož jsme narazili na menší paradox.

Záruka: 2 roky

Lepa G650 650 W

Lepa se mi již od začátku jeví jako velmi sympatická značka, která má, alespoň u zdrojů, dosti společného s Enermaxem. Model G650 si v našem měření vedl velmi dobře, byť jsme, stejně jako u 500W Platimaxu, i zde naměřili o 0,14 % horší účinnost při 20% zátěži.

Lepa G650
Lepa G650

Kvalitní součástky a výborný výkon dávají dohromady téměř ideální zdroj. Jak je to však s cenou? Abych řekl pravdu, tak mě to celkem překvapilo, jelikož po této stránce nemá momentálně konkurenci, pokud bereme v úvahu kvalitní součástky, certifikaci 80Plus Gold a modulární kabeláž. Nejbližší podobný zdroj je Fortron Aurum CM Gold 650 W, jehož cena je však o necelé čtyři stovky vyšší. Tento zdroj tedy můžeme naprosto s klidem doporučit, jelikož je na své parametry a kvalitu velmi výhodný a kdo potřebuje takový výkon, rozhodně by o něm měl uvažovat.

A teď ještě k ceně NAXN Advanced 650 W. Tady mi totiž přijde, že jde Coolergiant hodně proti svým vlastním značkám. NAXN Advanced je totiž jen o pouhou stovku levnější jak Lepa G650, přičemž kvalitativní a hlavně parametrový rozdíl mezi nimi je velmi značný. To samé se týká i modulárního 650W Triathloru, který je sice rovněž kvalitní, avšak o 250 Kč dražší a s certifikací pouze 80Plus Bronze.

Záruka: 3 roky

Enermax Revolution 87+ 850 W

Enermax Revolution87+ úspěšně navazuje na svého velmi oblíbeného předchůdce Revolution85+.

Enermax Revolution87+ 850 W
Enermax Revolution87+ 850 W

Jeho měření dopadlo tak nějak normálně. V ničem neselhal, ale také ani ničím nijak výrazně nepřekvapil. Jediné, co mne trochu překvapilo, byla vysoká účinnost, která by hodnotami splňovala i limit pro 80Plus Platinum. Enermax však zřejmě moc dobře ví, že nelze zaručit tak vysokou účinnost u každého kusu a navíc již „platinové“ zdroje má.

Cenově je na tom, jak už jsme u Enermaxu celkem zvyklí, trochu hůře, jelikož se v jeho ceně dá pořídit již Corsair AX860, který kromě vysoké kvality nabídne navíc certifikaci 80Plus Platinum.

Záruka: 5 let

Enermax Platimax 1200 W

Na závěr kapitoly tady máme největšího „siláka“ v testu, 1200W Platimax. Ten předvedl, co jde Enermaxu ze všeho nejvíc, čímž je absolutní high-end. Dovolím si tvrdit, že pokud máte neomezený rozpočet, tak je to asi to nejlepší, co lze momentálně sehnat.

Enermax Platimax 1200 W
Enermax Platimax 1200 W

Zkrátka vysoká kvalita a výborné výsledky potvrzují, že Platimaxy obecně jsou jedněmi z nejlepších zdrojů na trhu. Za příliš stručné zhodnocení se omlouvám, ale věřím, že i v těchto několika větách jsem jej zhodnotil výstižně a správně.

Záruka: 5 let

Zhodnocení ostatních zdrojů + závěr

Zhodnocení ostatních zdrojů + závěr

Seasonic SSP-550RT

Jak zhodnotit nové Seasonicy OEM s 80Plus Gold? Na jednu stranu kladně, na druhou stranu záporně.

Rozhodně musím pochválit to, jaký výkon podal SSP-550RT za cenu, za kterou je k sehnání v českých obchodech. Ta je jednoduše bezkonkurenční a jiný zdroj s výkonem 500+ W a s certifikací 80Plus Gold za ni jednoduše neseženete. Na druhou stranu nemůžu pochválit použité kondenzátory. Samotný návrh je sám o sobě dobrý, pouze Seasonic udělal chybu v kondenzátorech, které nejsou podobně jako u modelů OEM s 80Plus Bronze nic extra.

Seasonic SSP-550RT
Seasonic SSP-550RT

Nepochválím ani hluk, který zdroj vydával v maximální zátěži. Pokud jej však budete trápit např. do poloviční zátěže, tak je velmi tichý.

Konečné rozhodnutí nechám trochu na vás samotných, jelikož já osobně si nejsem jist, zda bych byl ochoten si vědomě koupit zdroj s horšími kondenzátory, byť s vysokou účinností, místo zdroje s kvalitními kondenzátory, ale horší účinností. V redakci jsme se ale shodli, že užitná hodnota zdroje je za dané peníze zkrátka vysoká.

Záruka: 3 roky

Zalman Goldrock 750 W

Musím uznat, že mě Zalman velmi mile překvapil. Mé zkušenosti s těmito zdroji totiž nejsou z dřívějška nijak slavné a ještě donedávna bych asi žádný zdroj od Zalmanu nedoporučoval, pokud bych jej osobně neměl ověřený. Na to však došlo a nakonec jsem rád, a taky určitě i společnost Zalman, že jsme se tak rozhodli.

Zalman Goldrock 750 W
Zalman Goldrock 750 W

Zalman Goldrock 750 W totiž nabízí kvalitní provedení, kvalitní součástky a za dosti konkurenceschopnou cenu. Ta je o něco nižší než u Seasonicu X-750 a téměř stejná jako u Corsairu HX750, který je rovněž kvalitní provedení i součástky a certifikaci 80Plus Gold. Jak se tedy rozhodnout? To už nechám na vás. Já však říkám, že se vyplatí o tomto zdroji uvažovat.

Naměřené hodnoty byly všechny v pořádku, jen zvlnění napětí by mohlo být menší, což však může být chyba pouze našeho kusu a ostatní mohou mít zvlnění mnohem lepší. Výtku bych měl také k použité mřížce ventilátoru, která je zbytečně hustá a způsobuje tam více aerodynamického hluku.

Záruka: 5 let

Corsair GS800 V2

A máme tady jeden z nejlevnějších 8x0W zdrojů, jehož cena se dokonce blíží nekvalitním zdrojům Xilence. Je tento Corsair rovněž nekvalitní, nebo je to úplně naopak?

Corsair GS800
Corsair GS800

Shrnul bych to asi dost podobně jako u Seasonicu SSP-550RT. Výhodnost zdroje s kombinací provedení a ceny vychází velmi dobře. Stejný a „neořezaný“ návrh elektroniky používá například i Corsair HX850, který má navíc akorát DPS s konektory pro modulární kabeláž. Horší je to však s použitými kondenzátory, které jsou na sekundární části většinou od čínského Samxonu.

Vezmu-li však do úvahu cenu a výsledky, k jakým jsme při měření došli, je na tom Corsair GS800 V2 poměrně dobře. Je však nutné si položit otázku, zda bude někdo v této výkonové kategorii ještě přemýšlet o levnějším zdroji, když už měl peníze na počítač, pro který potřebuje tolik výkonu.

Záruka: 3 roky

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

Velmi čerstvý model Silencer Mk III 850 W od společnosti PC Power&Cooling, respektive OCZ, nás mile překvapil. Momentálně se u nás ještě neprodává, ale předpokládá se, že by se na našem trhu mohl objevit za cenu 3600–3800 Kč, což je oproti takovému Seasonicu X-850 o několik stovek méně, přičemž nabízí i sedmiletou záruku.

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W
PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

Atypické bílé obarvení vypadá velmi decentně a netradiční systém uchycení modulární kabeláže náš potěšil, jelikož se s ním manipuluje daleko lépe než s běžnými konektory Molex.

Super Flower svým návrhem elektroniky předvedla, že vyrábět zdroje opravdu umí a to s velmi vysokou kvalitou. Naměřené výsledky byly vynikající a chlazení se rovněž ukázalo jako velmi zajímavé, jelikož i při 50% zátěži běžel zdroj stále pasivně a až po chvíli běhu s maximální zátěží se ventilátor roztočil.

Bez známé ceny sice nemůžeme vyřknout zcela konečný verdikt, ale pokud bude v rozmezí, jaké je odhadováno, tak mi nezbývá, než tento zdroj doporučit.

Záruka: 7 let

Seasonic Platinum 1000 W

O tom, že je Seasonic stále jedním z nejlepších výrobců napájecích zdrojů, není pochyb. Svůj um předvedl také u 1000W modelu s 80Plus Platinum.

Seasonic Platinum 1000 W
Seasonic Platinum 1000 W

Platí u něj téměř to stejné jako u Enermaxu Platimax 1200 W. V této kategorii je mnoho kvalitních zdrojů a všechny ty kvalitní rozhodně stojí za koupi, jelikož v této kategorii již uživatelé cenu velmi často neřeší a vybírají spíš už jen podle toho, jestli třeba jeden zdroj nemá o několik konektorů více či méně a podle své důvěry v dané značky.

Záruka: 7 let

Závěr

Na závěr bychom chtěli poděkovat hlavně společnosti Enermax, která nás do Hamburku pozvala a dala nám k dispozici jednak několik svých zdrojů, ale především své vybavení, abychom mohli všechny zdroje přeměřit. Dále bychom také chtěli poděkovat ostatním společnostem, které nám poskytly zdroje pro tento test. Věříme, že vám v budoucnu přineseme další takovéto větší testy.

Testování v laboratoři Enermaxu

Ohodnoťte tento článek!