Testík: jak velký účinek má CCleaner na rychlost spuštění počítače

0

Přinejmenším od dob CCleaneru jsou softwarové čističe nesmírně populární. Do té doby pouze někteří věděli, kterých pár adresářů lze bezpečně vyprázdnit, protože obsahují pouhé dočasné soubory. A ty už povětšinou dávno nikdo nepotřebuje, takže vám jednak zabírají místo na disku, jednak mohou snižovat výkon počítače. Výsledky čištění disku od zbytečných souborů se často zpochybňují, podle některých jde o naprosto zbytečnou činnost. Známe však scénář, kdy vám bude CCleaner (nebo jemu podobné nástroje) stoprocentně užitečný. Cena disků SSD klesá, avšak s jejich kapacitou to není nijak slavné.

Pokud máte v počítači namísto klasického pevného disku tuto moderní technologii – a tato pravděpodobnost postupně stoupá –, oceníte každý megabajt, který vám čistič uspoří. Místa na takových discích opravdu není nikdy dost, takže tam pravidelná údržba neuškodí právě z popsaného důvodu. A co ostatní počítače? Vyplatí se tam vytahovat z rukávu CCleaner? Abychom si v tomto udělali alespoň trochu jasno, rozhodli jsme se provést takovém malé a nevinné měření. Přesně jsme chtěli zjistit, jestli se vyprázdněná vyrovnávací paměť a spol projeví na spuštění počítače. Ono změřit rychlost práce na počítači není zrovna jednoduché. Výsledky jsou v podstatě čistě subjektivní.

 

U subjektivních pocitů zůstaneme, podělit se s nimi můžete v diskuzi. Zaměřili jsme se ale na to, rychle se počítač spustí. To je totiž něco, co změřit lze. Až vám bude příště někdo doporučovat ozdravnou softwarovou kúru, budete už vědět, jestli ho máte jen suše odbýt.

O systému

Metodika testíku

Představte si docela běžný počítač, který má spousta lidí doma. Hardwarová konfigurace určitě nevybočuje z řady, prozraďme si především, že největší brzdou je zde jednoznačně pomalý pevný disk s 5400 otáčkami za minutu. Správně jste poznali, že hovoříme o notebooku, nikoliv o našlápnutém stolním počítači. Vzhledem k tomu, že řada – snad dokonce většina – notebooků disponuje podobně pomalým diskem, jde o docela zajímavý test. Právě na takových sestavách by se CCleaner teoreticky mohl předvést v lepším světle, než jak ho dennodenně soudí jeho kritici.

Počítač jinak disponuje oblíbenými Windows 7 SP1 v 64bitové edici, a nebyl nějakou dobu udržován. Pro představu se podívejte, co se všechno na takovém běžném (v tomto případě na našem testovacím) stroji spouští při startu operačního systému:

Máme tu bezpečnostní balík, pak řadu nástrojů jako Dropbox. Na tuto konfiguraci se během testování nesahalo. Počítač byl na začátku pokaždé vypnutý, stopky jsme spustili spolu se stiskem tlačítka napájení v šasi. Podruhé jsme stopky zmáčkli, když se objevila plocha. Posléze jsme ještě zaznamenali čas, když se otevřel prázdný textový dokument na ploše. V tom jsme se inspirovali z jiných testů. Druhé měření berte spíše jako doplňkové, velmi zhruba naznačuje, že už je možné s počítačem pracovat.

Každé měření proběhlo třikrát, vám samozřejmě nabídneme rovnou průměrnou hodnotu.

Spuštění bez optimalizace

Nejprve jsme notebook třikrát spustili, aniž bychom provedli nějaké čištění. Pevný disk šrotoval, co mohl, a výsledkem bylo, že jsme plochu ani jednou nespatřili dříve než za minutu dvacet.

Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Spuštění bez optimalizace 81,33 sek 93,67 sek

Spuštění po vyčištění CCleanerem

Nyní přichází okamžik, na který jste čekali. Má používání CCleaneru nějaký smysl?

Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Po vyčistění CCleanerem 71 sek 87,33 sek

Podle našich měření (kupodivu) ano. Tak optimistický výsledek jsme ani nepředpokládali. V průměru se spuštění počítače zkrátilo o celých deset vteřin. Upřímně, pokud si ráno odskakujete uvařit kávu a start Windows stejně pokaždé prošvihnete, bude vám taková úspora k ničemu. Ale o to nám nejde. Konečně máme v rukou ověřená fakta, která mluví ve prospěch světoznámého čističe. V něm jsme povolili všechno, o čem jsme si mysleli, že bude užitečné pročistit. Na aktivované předvolby se můžete podívat na jednom z obrázků.

Kromě čističe pevných disků jsme využili také neškodný nástroj na čištění registru, který je určen spíše pro začátečníky. Dohromady jsme tedy mohli být leda mile překvapeni.

Čištění disku Po čištění vám podá hlášení o ušetřeném místě CCleaner také obsahuje jednoduchý nástroj na čištění registru

 

Spuštění po defragmentaci registru

Napadlo nás, jestli bychom mohli spuštění urychlit ještě defragmentací registru. V reálu se jeho velikost zmenší, protože se vynechají prázdná místa, ale při práci byste to poznat neměli, protože se nachází v operační paměti. Tam už je jedno, jestli má registr o pár megabajtů více či méně. Opět ale můžete teoreticky ušetřit čas potřebný pro spuštění počítače. V našem případě se podařilo registr pomocí nástroje RegDefrag zmenšit o 9 %. Spuštění se nám dle předpokladů výrazněji oživit nepodařilo. V případě textového dokumentu jsme dosáhli mnohem lepšího výsledku, z podstaty věci bychom mu ale větší váhu nepřikládali.

Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Po defragmentaci registru 69 sek

75,67 sek

RegDefrag

 

Závěr

Co k tabulkám dodat? Na počítačích, s nimiž se často pracuje, má cenu údržbu čas od času provést. Lze předpokládat, že vymazání vyrovnávacích pamětí a dalších složek bude méně patrné u výkonných pevných disků, na pomalejších strojích si ale rozdílu můžete všimnout. Naše měření prosím neberte smrtelně vážně, orientačně vám ale snad poslouží v rozhodování, zda se k čistění uchylovat. Spuštění počítače urychlíte tím, že zrušíte spouštění zbytečných programů a procesů. V neposlední řadě počítači prospěje řádná defragmentace disků.

Ohodnoťte tento článek!