Testovací verze Edge podporuje WebM, VP9 a Opus. Běžní lidé si počkají na léto

0

Již na podzim jsme zmiňovali, že se Edge naučí přehrávat otevřené formáty VP8, VP9, Opus a Vorbis. Microsoft včera na jednom z mnoha svých blogů oznámil, že podpora je z části na místě. Vykreslovací jádro EdgeHTML 14.14291 podporuje kontejner WebM a spolu s ním video dekodér VP9 a zvukový dekodér Opus.

Běžní uživatelé a uživatelky se WebM s dekodéry VP9 a Opus dočkají v létě s tzv. Anniversary Updatem.

Příslušnou verzi prohlížeče obsahují Windows 10 build 14291 ze 17. března. O formátech jsme přitom nevěděli, Microsoft se tehdy zaměřil na odhalení jiných novinek. Jak jsme naznačili, Microsoft dříve přislíbil rovněž podporu VP8 a Vorbis, tyto dekodéry jsme však zatím nedostali. Stránka s přehledem chystaných funkcí naznačuje, že vývojový tým na tom stále pracuje.

VP9 je automaticky aktivováno, pokud hardware daného počítače podporuje akceleraci. Na mobilech v tuto chvíli není podporováno vůbec, zatímco Opus ano. Novinky můžete ovládat i ručně na stránce about:flags. Oba dekodéry mohou být použity na stránkách, které používají Media Source Extensions pro streamování multimédií, patří k nim hlavně YouTube. Kromě toho mohou být využity aplikacemi ve Windows Storu, které jsou převlečené webové aplikace.

Nové dekodéry můžete spravovat ručně
Nové dekodéry můžete spravovat ručně | Foto: Microsoft

Důvod, proč nebude VP9 aktivní vždycky, je prostý. Microsoft se odvolává na to, že pokud dojde na softwarové dekódování, logicky se poměrně výrazně zvyšuje spotřeba počítače. To by potenciálně mohlo bez zjevné příčiny snižovat výdrž laptopů. Aby se uživatelky a uživatelé nedivili, bude VP9 standardně aktivní pouze pokud systém detekuje hardwarovou akceleraci.

Důležitá poznámka na závěr. Jak bylo zmíněno, dekodéry mohou používat stránky používající Media Source Extensions. Podpora se však netýká multimediálních prvků vložených na webech prostřednictvím tagu video.

Zdroj: Microsoft Edge Dev Blog

Testovací verze Edge podporuje WebM, VP9 a Opus. Běžní lidé si počkají na léto

Ohodnoťte tento článek!