Testy výdrže baterie a jak jim rozumět (srovnání)

0

Úvod, obtíže při testování výdrže

Výběr vhodného notebooku může být někdy značně frustrující záležitost – vždyt existuje tolik různých tříd, druhů a poddruhů. Každý výrobce a prodejce vychvaluje své zboží, poukazuje pouze na jeho výhodné vlastnosti a zamlčuje jeho nevýhody. Jednou takovou vlastností, která je často účelově deformována, je výdrž baterie. V následujícím textu se pokusíme osvětlit různá zákoutí testování tohoto parametru a porovnat výsledky tak, aby si zájemce o koupi mohl s výběrem o trochu lépe poradit.

Záludnosti testování výdrže

Testování výdrže notebooků – ačkoli se to tak mnohým nemusí zdát – není v žádném případě jednoduchá záležitost. Vždyť i jen definovat požadavky s ohledem na objektivnost je dosti složité a což teprve vlastní zajištění takového prostředí, aby byly výsledky vždy porovnatelné a opakovatelné!

K této problematice se proto přistupuje velmi různým způsobem a výsledky jsou leckdy velmi obtížně vysvětlitelné. Stále proto vidíme v neúnosné míře údaje o výdrži až „xy“ hodin bez udání způsobu provozování v průběhu testu. Někdy i na „vědecky“ se tvářícím webu nenajdeme základní hodnoty konfigurace testovaného hardwaru a dokonce také není udána hodnota kapacity vložené baterie i v případech, kdy zkoumaný model umožňuje nasazení několika druhů baterií s různou kapacitou.

Výdrž baterie je samozřejmě závislá na konstelaci hardwaru a jeho vytěžování různými programy. Prvním úkolem pro nastavení testu je tedy stanovení způsobu provozování stroje a definice použitého softwaru. V průběhu předcházejících let se ustálilo sledování zátěže v modech internet, kancelář, idle (velmi omezené zatížení), hry a video resp. multimedia, které nejlépe vyhovuje pro porovnání v jednotlivých třídách notebooků. Naštěstí se nám již vzdálila doba ručního odměřování času do úplného vybití baterie, používají se čím dál více softwarové nástroje typu BatteryBar, BatteryCare nebo BatteryEater.

Battery Bar

Lepší sledování stavu baterie rovněž umožnilo v této době již téměř výhradní použití „smart“ baterií s monitorovacími obvody. Problematické však stále zůstává jednotné softwarové prostředí. Většinou není jasné, jak je během testu nastaven power management včetně jasu a rozlišení displeje, jaký je použit OS nebo např. verze prohlížeče, kancelářského balíku, videa nebo hry. V důsledku toho všeho je testování stále ještě velká magie a výsledky je proto nutno interpretovat vždy velmi opatrně.

Celkově se však dá říci, že se kvalita testů na všech relevantních webech pomalu ale jistě zlepšuje, solidní testeři ve větší míře veřejně definují podmínky testů a umožňují tak vcelku spolehlivý náhled na kvalitu výrobků.

Parametry ovlivňující výdrž

Dva hlavní parametry: spotřeba a výdrž

Kolik hodin vydrží notebook běžet na baterie, ovlivňují dva zásadní faktory – kapacita baterie a spotřeba notebooku. Kombinace těchto faktorů vytváří právě ten zmíněný čas práce na baterie, při hodnocení bychom měli dbát na obě veličiny. Existuje totiž mnoho situací, když se neslavná spotřeba zachraňuje objemnou baterií s velkou hmotností nebo naopak úsporný notebook nedosáhne dlouhé výdrže kvůli použití lehké cestovní baterie.

Kapacita akumulátoru se nejlépe srovnává dle hodnoty Watthodin (Wh), což je součin napětí na sestavě bateriových článků a kapacity baterie v miliampérhodinách (mAh) udávané na všech bateriích. Podrobnější informace o bateriích typu Li-Ion si můžete přečíst v prvním a v druhém díle článku „Li-Ion baterie: Principy, provoz, rady“.

Pro vyjádření spotřeby, příkonu nebo výkonu napájecího zdroje samozřejmě stačí hodnota ve Wattech (W). Celková spotřeba je dána součtem spotřeby jednotlivých komponent a může se pohybovat cca od 5 až do 150W. Spotřeby komponent se samozřejmě liší dle typu a provozních režimů.

U procesorů Intel Atom se spotřeba pohybuje od 0,65 do 8W, zatímco procesory Intel Core ix začínají na cca 15W a špičkují i v závislosti na pracovní frekvenci až k cca 100W. Ovšemže existují procesory se spotřebou ještě mnohem vyšší, jejich použití je však pro laptopy omezeno na extra special edition.

Intel Atom logo

Obdobně spotřeba grafiky je závislá na typu a dále také na faktu, zda jde o samostatnou kartu nebo obvody integrované do hlavní řídící desky. Poměrně novým trhákem jsou modely, které kromě dedikované herní grafické karty obsahují i integrovanou grafickou kartu. U těchto modelů se v případě provozu ve 2D používá integrovaná grafická karta a v případě potřeby výkonu ve 3D se automaticky přepne na dedikovanou grafickou kartu. Rozptyl spotřeby je potom značný a v celé šíři typů se u laptopů běžně setkáme se spotřebou od jednotek do několika desítek wattů. Samotné měření spotřeby grafiky je rovněž kapitola sama pro sebe a dochází se k ní většinou pouze nepřímo, odpočtem od celkové spotřeby stroje.

Pro účely porovnání existuje naštěstí celkem lineární vztah mezi grafickými a řídícími obvody a velikostí displeje. Rozptyl spotřeby displeje je rovněž značný a závisí nejen na úhlopříčce, ale také na jasu, kde navýšení mezi 50% a 100% jasem činí typicky cca 25% příkonu.

SSD

Ostatní komponenty se na spotřebě podílejí pouze okrajově. Spotřeba HDD je v úrovni do 10W. SSD má spotřebu přibližně třetinovou, více závislou na pracovním režimu – nejvyšší spotřeba je pochopitelně v režimu zápisu. Další jednotkové spotřeby mají Bluetooth, Wi-Fi, ventilátorky, v multimediálně-herním módu zvukové obvody nebo případně síťová karta a něco pod 1W si vezmou napájecí a monitorovací obvody zdroje. Bez vlivu není samozřejmě ani celkové uspořádání všech komponent, zejména s ohledem na kvalitu chlazení. Velikost operační paměti má sice rovněž pro spotřebu někdy nezanedbatelný vliv, s rostoucí kapacitou řekněme nad 1GB význam i tohoto parametru většinou rychle upadá.

Z kombinace kapacity baterie a charakteristické spotřeby v běžném provozu se pro první přiblížení můžeme dostat k následujícímu vyjádření výdrže současných laptopů:

 Baterie  3článková 6článková 9článková
 Mininotebooky 2-3 hodiny 4-6 hodin 6-8 hodin
 NTB displej okolo 13″ 2-2,5 hodiny 3-5 hodin 5-7 hodin
 NTB displej  ‚â•15,6″   2-4 hodiny 4-6 hodin

Výdrž u speciálních ultra přenosných nebo extra výkonných modelů se od této tabulky samozřejmě výrazně odlišuje. V nejbližší době se očekává výrazný nárůst výdrže u všech typů. Například společnost Fujitsu oznámila zahájení prodeje řady Lifebook P771 a uvádí, že na jedno nabití dokáží tyto přístroje pracovat až 18 hodin.

Rovněž firma Lenovo se svými Thinkpady plánuje výdrž na standardní šestičlánkový akumulátor kolem 7-8 h, s devítičlánkovým kolem 11 h a s přídavnou baterií v Ultra Bay pod notebookem hodlá dosáhnout až na magických 30 h. Na životnost baterie mimochodem firma údajně nabízí dokonce tříletou garanci. O realitě se jistě rádi necháme přesvědčit!

Porovnávání výsledků testů

Každý netbook, mini notebook, obyčejný levný notebook či multimediální herní stroj má samozřejmě odlišnou výbavu. Notebooky se liší velikostí obrazovky a jejím rozlišením, typem procesoru (procesory se dělí podle počtu jader, stupně frekvencí, mezipamětí, apod.), typem a kapacitou operační pamětí RAM (DDR2 nebo DDR3 v rozmezí od 1 až do 8 GB RAM, typem a výkonem grafické karty (notebook může mít dedikovanou grafickou kartou od firem ATI či Nvidia s vlastní pamětí od 512 MB – 2 GB nebo integrovanou grafickou kartu Intel HD,  typem a kapacitou pevného disku, pevný disk může nabývat kapacity od cca 40 GB až do několika TB, liší se počtem otáček za minutu).

MSI Wind U160

Klasický levný notebook, mininotebook či netbook používá HDD s 5 400 ot/min., nejvýkonnější notebooky využívají pevné disky prostřednictvím rozhraní eSATA, které rotují rychlostí 7200 ot/min. S výhodou se již v nových modelech prosazují SSD s kratší přístupovou dobou.  V každé třídě se používá typických velikostí displeje od řekněme 10″ až dnes už i 18,4″s rozlišením 1280 × 800 až 1920 × 1200 pixelů. Laptopy disponují také různou kapacitou baterie, což souvisí i s výbavou. Netbook a mininotebook vydrží zcela běžně i několik hodin, jelikož má díky absenci výkonné grafické karty nižší spotřebu. Důležitý je rovněž nainstalovaný SW a operační systém.

Z důvodu této značné odlišnosti je porovnání výdrže mezi jednotlivými modely téměř nemožné a musíme velmi zvažovat, do které třídy ten který laptop zařadíme, abychom neporovnávali hrušky s melouny. Nicméně výrobci pochopitelně stále hledají jakkoliv malou „niku“ v poptávce a navrhují modely buď na hranicích jednotlivých tříd, nebo velmi úzce specializované pro malé skupiny uživatelů. Definovat další třídy a podtřídy by však bylo již na úkor přehlednosti a musíme se, jak jinak, spokojit s určitým kompromisem.

Výsledky testů na našem webu

Během posledních dvou let prověřil web ExtraNotebook.cz cca 80 laptopů v podstatě od všech významných výrobců. Metodika testování doznala během této poměrně krátké doby značného upřesnění, přesto jsme si vědomi, že je další pokrok nutný a v nejbližší době budeme na zlepšení metodiky dále pracovat. Naším cílem je vyšší objektivita a srovnatelnost testů.

V současnosti sledujeme spotřebu a výdrž pomocí programu BatteryBar. Nastaven je jas displeje na 50%, zapnutá W-iFi, vypnutý Bluetooth. Kromě výdrže se sleduje i doba nabíjení a příkon přístroje.

HP ProBook 6360b

Jak bylo již naznačeno výše, porovnání výsledků není zcela jednoduché. Jedním z problémů je upřesnění metodiky v letošním roce a z ní plynoucí možný mírný posun výsledků, dalším je výběr režimu a vymezení skupin výrobků. V následujícím přehledu jsme se tedy omezili pouze na sledování výdrže v režimu „web“, neboť je vzhledem k účelu laptopů v testech obecně nejvíce zastoupen a komplexně asi nejlépe vypovídá o kvalitě výrobku. Jistě však existují i některé výjimky a to u úzce zaměřených specialit, kterých je však v našem výběru minimum. Skupiny porovnáváme pouze podle velikosti baterie, velikosti displeje a ceny. Zajímavé také bude podívat se na kvalitu výrobků reprezentovanou poměrem cena/výdrž.

Výdrž a kapacita baterie

Výdrž a kapacita baterie

Porovnávali jsme výdrž laptopů ve skupinách do 40Wh(8ks), od 40 do 60Wh (46ks) a nad 60Wh (22ks).

Ve třídě do 40Wh se vyskytují přístroje spíše menších rozměrů a nižších výkonových a cenových kategorií. Nejlepší výdrž vykázal Sony Vaio YB1S1E/S s procesory AMD.

Ve střední třídě s největším počtem testovaných notebooků s baterií od 40 do 60Wh se do čela prodral, tak jako v několika dalších kategoriích, trpaslík MSI U160 Wind. Na tomto příkladu si můžeme ukázat, že sice přístroj ani při super ekonomickém nastavení režimů zdaleka nesplňuje výrobcem deklarované hodnoty až 15 hodin a dosáhl výdrže „pouze“ cca 10 hod., nicméně je v této chvíli skutečně velmi dobrý, obdobně jako jeho nejbližší konkurenti.

Ve třídě s 9 a více článkovými akumulátory byl o malinko nejlepší model HP 6360b díky baterii na hranici dnešních možností, která má kapacitu o 16 až 35% větší než konkurenční typy.

DO 40 Wh

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
Sony YB1S1E/S 12 000 Kč 11,5 1366 × 768 AMD E-350 1,6   AMD Radeon HD 6310 320 5400 38
Lenovo U260 20 000 Kč 12,5 1366 × 768 Intel Core i3-380UM 1,3 4 Intel HD graphics 320 5400 39
Dell Vostro V130 19 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i3-380UM 1,33   Intel HD graphics 320 7200 32
HP ProBook 5310m 19 000 Kč 13,3 1 366 × 768 Intel Pentium SU9300 2,26 4 Intel GMA X4500MHD 320 7200 41
HP Mini 5101 9 816 Kč 10,1 1 024 x 600 Intel Atom N280 1,66 2 Intel GMA950 160 7200 29

 

Od 40 Wh do 60 Wh

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
MSI U160 Wind 9 500 Kč 10 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 250 5400 50
Lenovo IdeaPad S10-3 7 000 Kč 10,1 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 160 5400 51
Acer TimeLine 1810TZ 13 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core U4100 1,2 4 Intel GMA X4500MHD 250 5400 48
Acer Aspire One 532h 8 200 Kč 10,1  1024 × 600 Intel Atom N450 1,66   Intel GMA 3150 250 5400 48
Asus Eee PC 1215N 12 500 Kč 12,1 1366 × 768 Intel Atom D525 1,8 4 Intel GMA 3150, Nvidia ION 2 250 5400 58

 

Nad 60 Wh

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
HP 6360b 18 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Intel HD Graphics 3000 500 7200 100
Packard Bell Dot VR46 15 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4300 1,3 4 Intel GMA 4500MHD 500 5400 65
Acer Aspire 1825PT 17 699 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 66
Asus U36JC 20 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-480M 2,66 8 Intel HD + nVIDIA GeForce 310M 500 7200 84
Acer TravelMate 8372G 32 490 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 8 Intel HD, Nvidia GeForce 310M, Cuda 160 SSD 66

Výdrž a velikost displeje

Velikost displeje

Velikost displeje je, co se týče spotřeby a výdrže, poměrně komplexní ukazatel, neboť – jak již bylo zmíněno výše – určité úhlopříčce většinou odpovídá i vnitřní výbava. Problém činí rozdělení do skupin, nakonec jsme hranice stanovili na 11,6″ a druhou na 14,1″. Lze samozřejmě volit rozdělení i jiné, výsledky by se však, dle našeho názoru, o mnoho nelišily. Zastoupení v jednotlivých skupinách je potom 17 – 26 – 36ks.

Ve třídě trpaslíků se výsledky téměř, až na 5. místo, shodují s tříděním dle velikosti baterie mezi 40 a 60Wh a čistě numerickým vítězem je tedy opět MSI U160 Wind, který však disponuje pouze o 3% lepší výdrží než Lenovo IdeaPad S10-3, což může být dáno chybou měření v rámci tolerance. Ani ostatní výrobky ve špičce nejsou o mnoho pozadu.

Ve střední, asi nejprodávanější, třídě s displejem okolo 13″ byl také jako v nejvyšší třídě dle kapacity baterie, ze stejného důvodu, nejlepší HP 6360b. Na paty mu však šlape konkurence jiná, výrazněji se prosadila značka Asus.

HP 6360b

Ve skupině notebooků nad 14,1″ uspěla velmi výrazně značka Acer se třemi modely. Zvláštní pozornosti doporučujeme věnovat zejména nedávno testovanému vítězi této skupiny, kde byla v testu zaznamenaná dokonce větší výdrž, než deklaroval výrobce.

Do 11,6 palce

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
MSI U160 Wind 9 500 Kč 10 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 250 5400 50
Lenovo IdeaPad S10-3 7 000 Kč 10,1 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 160 5400 51
Acer Aspire One 532h 8 200 Kč 10,1  1024 × 600 Intel Atom N450 1,66   Intel GMA 3150 250 5400 48
Acer TimeLine 1810TZ 13 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core U4100 1,2 4 Intel GMA X4500MHD 250 5400 48
Packard Bell Dot VR46 15 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4300 1,3 4 Intel GMA 4500MHD 500 5400 65

 

Od 11,6 do 14,1 palce

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
HP 6360b 18 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Intel HD Graphics 3000 500 7200 100
Asus Eee PC 1215N 12 500 Kč 12,1 1366 × 768 Intel Atom D525 1,8 4 Intel GMA 3150, Nvidia ION 2 250 5400 58
Asus U36JC 20 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-480M 2,66 8 Intel HD + nVIDIA GeForce 310M 500 7200 84
Lenovo ThinkPad Edge 20 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3   Intel GMA X4500MHD 500 5400 48
Acer Aspire TimeLine X 4820TG 24 866 Kč 14 1366 × 768 Intel Core i5 M430 2,26 8 Intel HD / ATi Mobility Radeon HD 5650 640 5400 48

 

nad 14,1 palce

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
Acer Aspire TimelineX 5830TG 18 000 Kč 15,6 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Nvidia GeForce GT540M 750 5400 66
Acer Aspire 7552G 31 148 Kč 17,3 1600 × 900 AMD Phenom II X4 X920 2,3 8 ATi Mobility Radeon HD5850 1000 5400 98
Lenovo ThinkPad SL510 15 000 Kč 15,6 1 366 × 768 Intel Core 2 Duo T6670 2,2 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 48
Acer 7750G 33 500 Kč 17,3 1600 × 900 Intel Core i7-2630QM 2   AMD Radeon HD 6850M 750 5400 48
MSI FX600 19 000 Kč 15,6 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 8 Intel HD / Nvidia GeForce GT 325M 500 5400 48

Poměr cena/výdrž

Poměr Cena/Výdrž

Ukazatel s poměrně významnou vypovídací hodnotou je poměr Cena/Výdrž. Tuto kategorii jsme rozdělili do dvou skupin, neboť se zde samozřejmě projevuje značný rozdíl mezi úspornými netbooky a univerzálnějšími stroji. Cena je samozřejmě časově závislý parametr a proto bereme současné zaokrouhlené hodnoty ze spodní části nabídek etablovaných obchodníků.

Ve skupině maličkých o deseti členech mají opět ze známých důvodů srovnatelně nejlepší výsledky MSI U160 Wind a Lenovo IdeaPad S10-3. Konstrukční úspornost a z ní plynoucí nižší cena umožnila relativně vyšší prosazení značky Acer. V této souvislosti je korektní upozornit, že v porovnávaném vzorku cca 80 přístrojů je značka Acer zastoupena 20ks, Lenovo 15ks, zatímco např. Asus pouze 9ks a ostatní jsou zastoupeny několika málo typy.

Ve skupině notebooků je pochopitelně korunová náročnost na hodinu výdrže několikanásobně vyšší. Letmým pohledem na hardwarové parametry zjistí mírně pokročilý uživatel důvod pořadí – čím větší displej, výkonnější CPU a grafika. Kupodivu, velikost baterie zde jakoby nehraje žádnou roli.

Poměr Cena / výdrž

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
MSI U160 Wind 9 500 Kč 10 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 250 5400 50
Lenovo IdeaPad S10-3 7 000 Kč 10,1 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 160 5400 51
Acer Aspire One 532h 8 200 Kč 10,1  1024 × 600 Intel Atom N450 1,66   Intel GMA 3150 250 5400 48
Acer Aspire One 522 6 500 Kč 10,1 1280 × 720 AMD Ontario C50 1   AMD Radeon HD 6250  250 5400 48
Packard Bell Dot VR46 15 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4300 1,3 4 Intel GMA 4500MHD 500 5400 65
Acer TimeLine 1810TZ 13 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core U4100 1,2 4 Intel GMA X4500MHD 250 5400 48
Asus Eee PC 1215N 12 500 Kč 12,1 1366 × 768 Intel Atom D525 1,8 4 Intel GMA 3150, Nvidia ION 2 250 5400 58
Acer Aspire One 753 12 095 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Celeron U3400 1,06 4 Intel GMA HD 320 5400 48
Sony YB1S1E/S 12 000 Kč 11,5 1366 × 768 AMD E-350 1,6   AMD Radeon HD 6310 320 5400 38

 

Poměr Cena / výdrž

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
Toshiba Satellite T130-10G 13 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4100 1,3 4 Intel GMA X4500MHD 320 5400 68
MSI X370 12 800 Kč 13,3 1366 × 768 AMD E-350 1,6   AMD Radeon HD 6310M 500 5400 65
HP 6360b 18 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3   Intel HD Graphics 3000 500 7200 100
Lenovo ThinkPad SL510 15 000 Kč 15,6 1 366 × 768 Intel Core 2 Duo T6670 2,2 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 48
Acer Aspire TimelineX 5830TG 18 000 Kč 15,6 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Nvidia GeForce GT540M 750 5400 66
Lenovo ThinkPad Edge 20 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3   Intel GMA X4500MHD 500 5400 48
Asus U36JC 20 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-480M 2,66 8 Intel HD + nVIDIA GeForce 310M 500 7200 84
Acer eMachines E640 11 300 Kč 15,6 1366 × 768 AMD Athlon II Dual-Core P320 2,1 8 ATi Mobility Radeon HD4250 320 5400 48
Sony Vaio VPC Y11S1 19 990 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 4 Intel GMA X4500MHD 320 5400 54
UMAX W760TG 9 610 Kč 15,6 1 366 × 768 Intel Celeron M900 2,2 4 Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (GM45) 300 5400 48

Výdrž a cena

Cena

Nakonec jsme si nechali, pro většinu zájemců o koupi asi nejzajímavější, porovnání výdrže v jednotlivých cenových skupinách.

Bez překvapení je pořadí ve skupině nejlevnějších přístrojů (22ks), kde opět zabodovala dvojice známá již z předchozích kategorií, MSI a Lenovo.

U  přístrojů střední třídy (37ks) je výsledek velmi vyrovnaný, rozdíl necelé půl hodiny mezi prvním a pátým, při výdrži 6 hodin, tj. asi 7% málokdo prakticky pozná. Přesto přístroj od HP udržuje nejvyšší náskok cca 5%.

Ve skupině o 19ks nejdražších notebooků obdobně mírně převážil Acer Aspire 7552, který kombinuje velkou kapacitu baterie s úspornějším hardwarem.

Do 15 tisíc Kč

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
MSI U160 Wind 9 500 Kč 10 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 250 5400 50
Lenovo IdeaPad S10-3 7 000 Kč 10,1 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 160 5400 51
Acer Aspire One 532h 8 200 Kč 10,1  1024 × 600 Intel Atom N450 1,66   Intel GMA 3150 250 5400 48
Acer TimeLine 1810TZ 13 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core U4100 1,2 4 Intel GMA X4500MHD 250 5400 48
Packard Bell Dot VR46 15 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4300 1,3 4 Intel GMA 4500MHD 500 5400 65

 

Od 15 do 30 tisíc Kč

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
HP 6360b 18 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Intel HD Graphics 3000 500 7200 100
Acer Aspire 1825PT 17 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 66
Asus U36JC 20 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-480M 2,66 8 Intel HD + nVIDIA GeForce 310M 500 7200 84
Lenovo ThinkPad Edge 20 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 8 Intel GMA X4500MHD 500 5400 48
Acer Aspire TimeLine X 4820TG 24 000 Kč 14 1366 × 768 Intel Core i5 M430 2,26 8 Intel HD / ATi Mobility Radeon HD 5650 640 5400 48

 

Nad 30 tisíc Kč

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
Acer Aspire 7552G 31 148 Kč 17,3 1600 × 900 AMD Phenom II X4 X920 2,3 8 ATi Mobility Radeon HD5850 1000 5400 98
Fujitsu LifeBook S760 47 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i7-620M 2,66 8 Intel GMA HD 500 7200 57
Acer 7750G 33 500 Kč 17,3 1600 × 900 Intel Core i7-2630QM 2   AMD Radeon HD 6850M 750 5400 48
Acer TravelMate 8372G 32 490 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 8 Intel HD, Nvidia GeForce 310M, Cuda 160 SSD 58
Sony VPCZ13Z9E/X 88 000 Kč 13,1 1920 × 1080 Intel Core i7-640M 2,8 8 Intel HD / nVIDIA GeForce GT 330M 256 5400 59

Závěr

Jak nakládat s výsledky testů

Někteří uživatelé vyžadují, aby notebooky měly vysoký herní výkon a kvalitní displej, jiný uživatel zase může chtít, aby měl notebook kvalitní klávesnici, někdo si vybírá notebook, mini notebook či netbook podle designu atd. Proto se vyrábí notebooky v mnoha variantách. Různých modelů existují desetitisíce. V tomto článku jsme chtěli pomoci těm zájemcům o koupi, a kteří jsou v neustále v pohybu a pro které je tedy jedním z rozhodujících parametrů výdrž baterie.

Na poměrně reprezentativním vzorku jsme si předvedli, kde se asi v současnosti nachází špičkové hodnoty výdrže v závislosti na velikosti baterie, displeje a ceny.

Dále jsme snad jasně ukázali, že výdrž není tak úplně závislá na velikosti akumulátoru, ale je komplexním vyjádřením mnoha navzájem se ovlivňujících faktorů tj. výslednicí softwarových a hardwarových nároků a kombinací. Nezávislé testy mohou pomoci prověřit mnohdy zavádějící tvrzení prodejců. Získané údaje, zejména však ty, kde není zřejmý postup, jak se k nim vlastně dospělo, je však nutné brát s jistou rezervou.  

Proto doporučujeme této skupině zájemců pevné nervy při výběru a přejeme jim pořízení takového stroje, který splní veškerá jejich očekávání včetně dlouhatánské doby provozu mimo napájecí síť,i když třeba s použitím řady přídavných baterií.

 Parametry laptopů s nejlepší výdrží v jednotlivých skupinách

Výrobce Model cena s DPH Displej [“] Rozlišení [px] Procesor Takt CPU [GHz] RAM [GB] Grafická karta HDD [GB] HDD [ot./min] Baterie [Wh]
Acer 7750G 33 500 Kč 17,3 1600 × 900 Intel Core i7-2630QM 2   AMD Radeon HD 6850M 750 5400 48
Acer Aspire 1825PT 17 699 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 66
Acer Aspire One 522 6 500 Kč 10,1 1280 × 720 AMD Ontario C50 1   AMD Radeon HD 6250  250 5400 48
Acer Aspire 7552G 31 148 Kč 17,3 1600 × 900 AMD Phenom II X4 X920 2,3 8 ATi Mobility Radeon HD5850 1000 5400 98
Acer Aspire One 532h 8 200 Kč 10,1  1024 × 600 Intel Atom N450 1,66   Intel GMA 3150 250 5400 48
Acer Aspire One 721 11 639 Kč 11,6 1366 × 768 AMD Neo K125 1,7 4 ATi Mobility Radeon HD4225 320 5400 48
Acer Aspire One 753 12 095 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Celeron U3400 1,06 4 Intel GMA HD 320 5400 48
Acer Aspire TimeLine X 4820TG 24 866 Kč 14 1366 × 768 Intel Core i5 M430 2,26 8 Intel HD / ATi Mobility Radeon HD 5650 640 5400 48
Acer Aspire TimelineX 5830TG 18 000 Kč 15,6 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3 4 Nvidia GeForce GT540M 750 5400 66
Acer eMachines E640 11 300 Kč 15,6 1366 × 768 AMD Athlon II Dual-Core P320 2,1 8 ATi Mobility Radeon HD4250 320 5400 48
Acer TimeLine 1810TZ 13 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core U4100 1,2 4 Intel GMA X4500MHD 250 5400 48
Acer TravelMate 8372G 32 490 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 8 Intel HD, Nvidia GeForce 310M, Cuda 160 SSD 58
Acer TravelMate 8472TG 22 994 Kč 14 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 4 Intel GMA HD, Nvidia GeForce GT 310M 640 5400 66
Asus Eee PC 1215N 12 500 Kč 12,1 1366 × 768 Intel Atom D525 1,8 4 Intel GMA 3150, Nvidia ION 2 250 5400 58
Asus U36JC 20 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-480M 2,66 8 Intel HD + nVIDIA GeForce 310M 500 7200 84
Dell Vostro V130 19 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i3-380UM 1,33   Intel HD graphics 320 7200 32
Fujitsu LifeBook S760 47 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i7-620M 2,66 8 Intel GMA HD 500 7200 57
HP 6360b 18 500 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core i5-2410M 2,3   Intel HD Graphics 3000 500 7200 100
HP Mini 5101 9 816 Kč 10,1 1 024 x 600 Intel Atom N280 1,66 2 Intel GMA950 160 7200 29
HP ProBook 5310m 19 000 Kč 13,3 1 366 × 768 Intel Pentium SU9300 2,26 4 Intel GMA X4500MHD 320 7200 41
Lenovo IdeaPad S10-3 7 000 Kč 10,1 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 160 5400 51
Lenovo ThinkPad Edge 20 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3   Intel GMA X4500MHD 500 5400 48
Lenovo ThinkPad SL510 15 000 Kč 15,6 1 366 × 768 Intel Core 2 Duo T6670 2,2 8 Intel GMA X4500MHD 320 5400 48
Lenovo U260 20 000 Kč 12,5 1366 × 768 Intel Core i3-380UM 1,3 4 Intel HD graphics 320 5400 39
MSI FX600 19 000 Kč 15,6 1366 × 768 Intel Core i5-450M 2,4 8 Intel HD / Nvidia GeForce GT 325M 500 5400 48
MSI U160 Wind 9 500 Kč 10 1024 × 600 Intel Atom N450 1,66 2 Intel GMA 3150 250 5400 50
MSI X370 12 800 Kč 13,3 1366 × 768 AMD E-350 1,6   AMD Radeon HD 6310M 500 5400 65
Packard Bell Dot VR46 15 000 Kč 11,6 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4300 1,3 4 Intel GMA 4500MHD 500 5400 65
Sony Vaio VPC Y11S1 19 990 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 4 Intel GMA X4500MHD 320 5400 54
Sony VPCZ13Z9E/X 88 000 Kč 13,1 1920 × 1080 Intel Core i7-640M 2,8 8 Intel HD / nVIDIA GeForce GT 330M 256 5400 59
Sony YB1S1E/S 12 000 Kč 11,5 1366 × 768 AMD E-350 1,6   AMD Radeon HD 6310 320 5400 38
Toshiba Satellite T130-10G 13 000 Kč 13,3 1366 × 768 Intel Pentium Dual Core SU4100 1,3 4 Intel GMA X4500MHD 320 5400 68
UMAX W760TG 9 610 Kč 15,6 1 366 × 768 Intel Celeron M900 2,2 4 Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (GM45) 300 5400 48
Testy výdrže baterie a jak jim rozumět (srovnání)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů