Texas Instruments prý prodává divizi OMAP

0

O společnosti Texas Instruments v poslední době na Cnews a sesterských magazínech píšeme především ve spojitosti s jejími výkonnými ARM SoC rodiny OMAP pro chytré telefony a tablety. Divizi, která tyto procesory navrhuje a vyrábí, se vůbec nedaří špatně: OMAP5 možná bude prvním čipem na trhu s jádry ARM Cortex-A15; Texas Instruments je také (společně s Nvidií a Qualcommem) v exkluzivním klubu tří dodavatelů ARM čipů, se kterými Microsoft spolupracuje na vývoji Windows 8.

Přesto – nebo možná právě proto? – chce TI tuto divizi prodat. Dokud je na vrcholu sil, případný zájemce za ni zaplatí více peněz, než kdyby se zrovna nedařilo. A TI zjevně doufá, že zájemci ochotní zaplatit existují.

Podle SemiAccurate se mluví o známých velkých jménech, včetně Intelu, AMD a Nvidie. Intel ale svou ARM divizi měl a prodal Marvellu (a nyní ARM čipům konkuruje s Atomem). Nvidia své úspěšné SoC Tegra má, divizi OMAP by mohla koupit leda tak za účelem likvidace konkurence.

omap 5

AMD nákupem ATI získalo divizi grafických akcelerátorů Imageon pro ARM čipy a prodalo jej Qualcommu, který je přejmenoval na Adreno (přesmyčka slova Radeon); sice se už nějakou dobu hovoří o tom, že by AMD mohlo mít zájem vstoupit na trh ARM čipů, ale firma zřejmě není ve finanční kondici na velké akvizice.

SemiAccurate tak dává největší šanci arabské investiční skupině ATIC, která je jedním z vlastníků Globalfoundries a její mateřská společnost Mubadala Investments má podíl v AMD. Toto akciové portfolio by ATIC poskytlo určité synergické efekty: pro OMAP by mělo výrobní kapacity, pro Globalfoundries zakázky, a produkty by mohly být nastavené tak, aby se s AMD vzájemně doplňovaly.

ATIC

Skupina potenciálních movitých ženichů pro TI OMAP je ale delší a osobně se domnívám, že bude-li divize prodána, bude prodána některému z výrobců smartphonů/tabletů. Může to být HTC, Nokia, možná i Apple. SemiAccurate však tvrdí, že seznam vážných kandidátů je velice krátký, možná je zájemce jeden jediný. Tak se nechme překvapit.

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!