Texas Instruments se vzdává, čipy pro tablety a smartphony vyrábět nebude

0

Šest týdnů staré informace, které přinesla agentura Reuters, se ukázaly jako pravdivé. Texas Instruments vyklízí pozice a nebude už vyrábět čipy OMAP pro chytrá zařízení. Společnost to oznámila v tiskové zprávě s tím, že zaměří na SoC pro tzv. embedded markets, tedy průmyslová nasazení, automobily a vědecké přístroje. Kromě toho propustí 1700 zaměstnanců. Díky těmto škrtům ušetří v příštím roce asi 450 milionů dolarů, které využije na restrukturalizaci firmy.

Kindle Fire HD 8.9 Kindle Fire HD 8.9 Kindle Fire HD 8.9 
Pro tablety Kindle Fire HD si bude Amazon muset najít nového výrobce

Texas Instruments před nedávnem oznámila hospodářské výsledky za třetí kvartál. Tržby činily 3,4 miliardy amerických dolarů, čistý zisk byl 784 milionů (30% meziroční nárůst). Většina dolarů přitekla skrz analogové procesory (1,8 mld.) a embedded čipy (520 mil.), odtud přicházel i významný provozní zisk. Naopak výroba OMAPů opětovně skončila ve ztrátě přes 50 milionů dolarů a tržby meziročně klesly o 44 % na 325 milionů. To je hlavní příčinou škrtů.

Dle všeho to vypadá, že se v tabletech a chytrých telefonech budeme setkávat především s čipy Qualcommu, Samsungu, Nvidie a také Applu. OMAPy byly použity v některých zařízeních Samsungu nebo Motoroly, nejvíce zavislý na nich byl Amazon, který jimi poháněl tablety Kindle Fire. Proto se ještě nedávno spekulovalo, že by výrobu mohl převzít. Nestane se tak a bude si muset najít nového partnera (že by Nvidii?).

 

S procesory Texas Instruments se také počítalo pro zařízení s operačním systémem Windows RT. Loni na veletrhu CES Microsoft odhalil plány, že budoucí Windows poběží kromě architektury x86 také na procesorech rodiny ARM. Nakonec se z toho místo osmiček vyklubala speciální očesaná verze Windows RT. Microsoft certifikoval procesory Nvidie, Qualcommu a právě Texas Instruments. Po včerejším oznámení je jasné, že v „ertéčkách“ budeme potkávat jen Tegry a Snapdragony.

Zdroj: TI

Ohodnoťte tento článek!