Texet TM 7854: takhle vypadá první tablet, který byl vyroben v Česku

0

Značku Texet nejspíš neznáte. Kromě tabletů velkých výrobců najdete v českých obchodech hlavně levné čínské výrobky. Ruská společnost Alkotel ale pod značkou Texet (sama ji označuje teXet) produkuje tablety, které se těm čínským snaží přiblížit. Vypadají podobně, mají prakticky stejné parametry a jsou vyráběny ve stejných továrnách. Novinka Texet TM 7854 ale pochází z Česka, montuje ji totiž pardubická podočka Foxconnu.

Texet TM 7854 Texet TM 7854

Společnost se také připravuje rozšířit prodej v Evropě, díky tomu už u nás funguje oficiální web texet.cz a také e-shop superx.cz. Zmíněný tablet je dostupný i u jiných prodejců, viz Heuréka. Stojí přibližně 4300 Kč, často s dopravou zdarma. Co byste za tyto peníze dostali?

Texet TM 7854

Prostě tablet velmi podobný prvnímu iPadu Mini. Hliníkové tělo se co do rozměrů liší jen minimálně, výrazně vyšší je však hmotnost (372 g vs. 308 g). Záda vypadají na fotografiích opravdu hezky a luxusně. Povedla se i přední strana. Jako u iPadu Mini vás čeká sklem chráněný 7,85″ displej typu IPS, stejné bohužel zůstalo i rozlišení 1024 × 768 px. Ale u panelů 4:3 v této cenové kategorii nemůžeme chtít zázraky.

Srdcem zařízení je čipset Boxchip A31s s čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A7 (1 GHz) a grafikou PowerVR SGX544MP2. Tablet má 1 GB RAM a 16 GB interní paměti, slot pro microSD karty naštěstí nechybí. Texet obsahuje rozhraní miniHDMI a microUSB, kabel OTG pro připojení flashky nebo klávesnice najdete rovnou v balení. Uvnitř je předinstalovaný Android 4.2.2 i s aplikacemi Googlu.

Tablet si poradí s Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.0; GPS nebo NFC byste ale hledali marně. Z parametrů už vypíchneme jen 2Mpx zadní a 0,3Mpx přední foťák. Akumulátor s kapacitou 3900 mAh z průměru nijak nevybočuje.

 

Ruský původ ani česká výroba není na tablet na první pohled znát. Pokud se podíváte do českých e-shopů, velmi podobných zařízení najdete spousty. Patři mezi ně Ainol 8 Discover, Ramos X10, 3Q q-pad RC7802F, Yarvik Tab07, Sencor Element 7.85, Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 nebo Cube E35GT2. Jeden jako druhý. Že tablet vzešel z pardubické továrny pro uživatele prakticky neznamená žádnou výhodu. Tím nechci nijak kritizovat zařízení, se kterým ještě nemám zkušenosti, ale popisuji tvrdou realitu. Texet TM 7854 je zajímavý jen tou nálepkou „czech made“.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář