Textovky jsou dražší, než Hubbleův teleskop

0

Průměrná textová zpráva (ve Velké británii, kde výzkum probíhal) stojí pět pencí (přibližně 1,5 korun), což vypadá jako nesrovnatelné s cenou 85 liber (2 700 korun), kterou stojí stažení jednoho megabajtu dat z Hubbleova vesmírného teleskopu vznášejícího se 595 kilometrů nad našimi hlavami. Každopádně však do jediné textovky můžeme zapsat pouhých 160 znaků, což je vlastně 140 bytů (protože textovky používají 7 bitů na každý znak).

Hubbleův vesmírný teleskop
Hubbleův vesmírný dalekohled (zkratka HST z angl. Hubble Space Telescope, někdy také jen krátce Hubble) je dalekohled, který na oběžnou dráhu Země vynesl při letu STS-31 do výše 600 kilometrů roku 1990 americký raketoplán Discovery, aby předával na Zem obrazy vesmíru, neovlivněné zemskou atmosférou. Jeho umístění mimo naší atmosféru mu dovoluje pořizovat velmi ostré obrázky. Od svého vypuštění v roce 1990 se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie. Pomocí něho se uskutečnily základy otřásající objevy a pomohl tak astronomům lépe porozumět mnohým základním problémům astrofyziky.
Zdroj: Wikipedia.org

Takže to máme: jeden megabajt dat má 1 048 576 bytů, takže pro odeslání jednoho megabajtu dat bychom museli použít 7 490 textových zpráv (jednoduchá matematika, ne?). A protože jedna textovka stojí pět pencí, jeden megabajt stojí úžasných 375 liber (asi 11 700 korun). A tak mi řekněte: znáte dražší způsob přenosu informací (no dobře, tak raději dat), než jsou textové zprávy?

 Odkazy k tématu: Metro.co.uk

Textovky jsou dražší, než Hubbleův teleskop

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte