Těžaři kryptoměn už skupují i herní notebooky s mobilními GeForce RTX 3000

31

Jestli jste mysleli, že kryptoměny a jejich tzv. těžba je absurdní věc, počkejte až uvidíte, kam situace dospěla v Číně. Horníci už tam na těžbu skupují dokonce i notebooky s novými mobilními GPU GeForce RTX 3000.

Během loňského roku stoupala cena kryptoměn, což nyní vrcholí (i když vlastně kdo ví, jestli nejhorší ještě není před námi?). Protože se s těmito vysokými cenami se docela vyplácí těžit tyto tokeny na GPU, kryptokopové snažící se vydělat opět vykupují grafické karty a pravděpodobně mohou značnou měrou přispívat k jejich současné nedostupnosti. Vypadá to, že nyní to už dosáhlo absurdních úrovní a těžaři dokonce začali skupovat i herní notebooky s grafikami Nvidia, aby na nich také „těžením“ urychlovali oteplování planety.

Nejde přitom jen o případy jednotlivců, kteří by prostě kalkulovali na to, že díky dočasnému provozování kryptotěžby se jim povede získat zpět nějaká procenta z ceny počítače, který jinak kupují pro vlastní potřebu. Z Číny teď přicházejí zprávy o tom, že lidé skupují herní notebooky s minulý měsíc vydanými mobilními grafikami GeForce RTX 3000 ve velkém, tedy nikoliv jen jeden kus pro vlastní potřebu.

To samozřejmě jen zhorší špatnou dostupnost takových notebooků (a přeneseně asi i desktopových GPU a procesorů, protože ty používají stejné čipy), takže se pak třeba nedostane na regulérní zákazníky, kteří se na kryptobublině účastnit nechtějí.

Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn 2 Zdroj: BTCer/Weibo

Na internetu se objevily i záběry menších těžebních „farem“, kdes je opravdu vidět třeba deset–patnáct laptopů různě poukládaných na policích (viz galerii). Skutečně v obřím měřítku se asi tímto způsobem virtuální kryptotěžba neprovozuje, tam zřejmě provozovatelé nakupují velkoobchodně karty často přímo u jejich výrobců.

Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn 3
Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn. Provoz takto ve štosu asi pro životnost není dobrý nápad, stejně jako hřející se zdroje jeden na druhý (Zdroj: BTCer/Weibo)

Je možné, že tito menší až střední těžaři nakupující pár desítek notebooků kalkulují s tím, že se jim je po případném splasknutí cenové bubliny kryptoměn (jde hlavně o Ethereum, ale cena všech je do jisté míry svázaná) povede zase snadno prodat. Mohou očekávat, že bude snazší se jich zbavit, než kdyby najednou prodávali velké množství desktopových karet. Možná předpokládají, že u otebooků bude ztráta hodnoty při opětovném prodeji menší.

To, že už se vyplatí (nebo nebo někdo počítá, že se mu vyplatí) nákup výkonného notebooku kvůli těžení Etherea, je dost nečekané. Asi to demonstruje, že tržní cena dotyčného tokenu se momentálně vyšplhala vysoko nad „normál“ a těžba je nebývale lukrativní. Je ale otázka, zda se může takto vysoko udržet delší dobu.

Pokud by došlo k prasknutí bubliny a propadu ceny Etherea na zlomek té dnešní, mohlo by naopak dojít k masovým výprodejům tohoto hardwaru a eliminaci poptávky po nových kusech, takže by se situace s dostupností a cenami grafik zase mohla otočit. Těžko ovšem předvídat, jakým směrem se kryptoměny na nyní hodně spekulativním finančním trhu budou ubírat.

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroje: BTCer/Weibo VideoCardz

Těžaři kryptoměn už skupují i herní notebooky s mobilními GeForce RTX 3000
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 18 hlasů

31 KOMENTÁŘE

 1. Obecně můžou být kryptoměny pozitivním „vynálezem“, ale je opravdu smutné jak posledních několik let devastují PC hraní. Je obrovská škoda, že nejsou z naprosté většiny efektivně těžitelné jen specializovanými ASIC minery, jako BTC. Ano, i to odčerpává polovodičové výrobní kapacity, ale sitauce pro herní/WS hardware by byla i tak nesrovnatelně lepší…

  • Ono to neni jen pro herni segement. Ta spotreba energie a tim padem emise, ktere tim vznikaji jsou taky mimo misu.
   Podle mne se ta puvodni idea kompletne dostala mimo normalni hranice a driv nebo pozdeji se to zacne regulovat, pokud to v tomhle tempu pujde dal.

   • Jak byste to chtěl regulovat? Jediná šance na regulaci je napálení pořádné spotřební daně na elektřinu. A z toho se pose… první ti, kdo po regulaci těžení volají.
    Ono je úplně jedno, jestli tu elektřinu spotřebuje hráč na své naprosto zbytečné hraní nebo těžař. Rozdíl je jen v tom, že těžař to hráčovi nevyčítá, ale hráč těžařovi ano.

    • opět perly … říká se „kdo si hraje, nezlobí“ … pokud budou všichni hráči jen těžit, zařízení ty majitele u těžby nepotřebuje, ti pak ve všem volném čase budou chodit zbíjet, aby měli na elektřinu a vytěží leda hovno … nebo budou v tom čase chlastat, nebo hulit, nebo cokoliv … tomu se říká „rozvoj ducha“ …

     • Píšu někde, že hráči nemají hrát? Z pohledu někoho, kdo není ani těžař ani hráč, jen konstatuju, že je jedno, jestli někdo těží nebo si hraje.
      Mně nevadí, že si hráči hrají. Mně vadí, že si hrají a mají potřebu kecat jiným do toho, co dělají oni. A nejlépe nejen kecat, nejraději by je rovnou regulovali.
      Pokud si chcete rozvíjet ducha, doporučuju knihu. Klidně elektronickou. S pár Wh si vystačíte na týden čtení na čtečce.

      • jedno to není, nikdo nehraje 24 hodin denně … nebudu to rozvádět, snad se dovtípíš … akorát ten tvůj pseudoblábol o naprosto zbytečném hraní, tím pádem důležité těžbě …

      • gogo1963:
       Problém je v tom, že nejste schopen pochopit psaný text. Nic o důležité těžbě jsem nepsal.
       Z mého pohledu si může každý dělat co chce, ale neměl by chtít omezovat ty ostatní. Pokud se shodneme, že spotřebovávat elektrickou energii je špatné, jsem pro uvalení spotřební daně. A samozřejmě nejen na těžaře, ale i na hráče a na všechny ostatní. Ono je opravdu jedno, jestli těžíte kryptoměnu, hrajete si hru, čumíte na Ordinaci v růžové zahradě nebo si nabíjíte svůj elektromobil. Úměrně své spotřebě škodíte, tak byste úměrně své spotřebě zaplatil „pokutu“ ve formě daně.

      • nesnaž se poučovat a dělat z někoho debila, když ti chybí argumenty… jedno to rozhodně není … hraní, čumění na Ordinaci je relax, alespoň pro normální lidi, kteří to dělají ze svobodné vůle, těžba je stres, adrenalín a opět stres, nonstop … já nepsal o regulaci a o tom, co je špatně …

    • „Ono je úplně jedno, jestli tu elektřinu spotřebuje hráč na své naprosto zbytečné hraní nebo těžař.“
     .. to jste to moc teda netrefil.. „Tezba“ jede 24/7, hrani her nikdo 24/7 neprovozuje. Cili tady vznika jasna disproporce spotreby elektriny v neprospech „tezeni, pokud to prepoctu na jednu prodanou kartu, se kterou se tezi a nehraje. Dalsi vec je, ze pocet tech karet, ktere jednou 24/7 a pocet hracu, kteri soucasne by na stejnem poctu z nich hrali je opet mensi. Opet v neprospech „tezby“. Takze ekologicke/emisni dopady tezby vs „zbytecne hrani“ jdou podle tech to dvou jednoduchych kriterri jasne za tezbou.

     Co se tyce kontroly, do urcite miry se kontrolovat samozrejme da. Staci mit zakon, ktery to reguluje/zakazuje. Minimlane v Evrope dnes neni problem odecitat stav wattmetru online…

     • Ano, miner jede 24/7, ale nejede na plno, ale na cca 40-50 TDP. O tom, kolik je hracu (stovky a stovky milionu liudi) a kolik tezaru, ani nemluvim. Kdo spotreba vice energie? O tom neni absolutne pochyb. HRACI.

      Hezky to napsal – tezari hracum nekecaji do toho, k cemu pouzivaji karty. Hraci tezarum ano.

      • Takze, kdyz si koupi tezar NV 3090.. tak pojede na 50W? 🙂
       Jenom pro demonstraci….
       Pokud vezmu jednu kartu, rekneme RX 580.. spotreba v plne herni ztezi je 200W, spotreba u tezeni bude 50W. pri 24/7 za jeden tyden projede ta karta v tezbe cca 8,4KW. Pokud bude dotycny hrat cca 3h denne 7 dni v tydnu jsi na 4,2KW. CIli polovnicni spotreba. Aby ta spotreba vychazela stejne, musle by hrat kazdy den min. 6hodin.
       Ano muzes namitnout, ze jsou karty, ktere zerou ve hrach 300W, stejne tak si myslim, ze ona 300W karta nepojede na 40W… Klidne sem hod svoje cisla a hodne stesti :))

       To pomijim to, ze budou oblasti, ktere treba na urcity staly odber, ktere tezeni zpusobuje nebudou mit stavenou prenosovou sit, atd.

      • Precti si prosim znova muj prispevek. Myslim, ze neni tezke to tak pochopit. Je napsany v jednoduche cestine. Venuj hlavne pozornost casti, kde pisu, kolik je na svete hracu a kolik mineru.

      • To jsem rad ze pises jednoduchou cestinou. Zkus to aplikovat na sebe, nez na nejaky prispevek vubec odpovis..a pokud ti tva jednoduchost brani v tom jej chapat, staci se napred zeptat 🙂
       Zdar jednoduchosti

      • „Hezky to napsal – tezari hracum nekecaji do toho, k cemu pouzivaji karty. Hraci tezarum ano.“

       Já si jen stěžuji, že na rozdíl od dřívější doby, kdy byl nedostatek grafických karet raritním jevem, tak od jara 2017 se pravidelně vyskytují dlouhé periody, kdy jsou grafiky vyprodané a k dostání případně jen za nesmyslné ceny. A ta poslední perioda trvá už půl roku a konec v nedohlednu. A samozřejmě, pokud rok nepůjdou koupit nové grafiky, efekt na PC hraní jako takové nebude zrovna pozitivní.
       Pokud by to takto mělo fungovat dalších pár let může to být až devastující pro tento segment.

       Jestli tohle není důvod si z pozice PC hráče stěžovat, tak už nevím co by měl být…

      • Miner nejede naplno, to je pravda, ale taky nemá jen jednu kartu. On jich může mít deset, ale třeba taky sto. Ti největší naplnili kartami velké haly.

       A zatím co ty miliony hráčů spotřebují stejně (nebo možná i více) energie, tak v poměru na hlavu je to stále těch cca 200W. Kdežto miner tu spotřebu má sám za sebe. Nezabavil miliony hráčů, dokonce ani nevyprodukoval žádnou trvalou hodnotu, jen se účastní převrácené letadlové hry.

 2. Bitcoin jako houpačka na pumpování peněz u lidí kteří nemají čuch na pohyb kurzu je jistě dobrý. Teď k negativům jako propálená elektrika a nedostatek nových grafických karet přibylo ještě tavení notebooků.

 3. Já osobně to rozlišují spíše na dvě podstatné skupiny.. Podle druhu použití… na relax, zábavu.. A na činnost která mi vydělává peníze.. Byznys..
  A podle toho bych právě to řešil, jako výdělek by měl člověk platit daň, tak jako platí jiné firmy.. Nebo OSVČ.. Pak by nebylo co řešit.. Jen chybí chuť to ošéfovat.. Zařídit..

 4. Pekné správy teda 🙂
  Ani hrať sa mi na novej mašine neoplatí, (btw…žiadne AMD ) len ťažím a fajne to sype 🙂 Žeby som dokúpil niečo z bazošu? Sák sa to samé za chvíľu preplatí spať .
  Meanwhile somewhere in CR, Red still waiting 😀

 5. Odpad prostě. Pak se tu ještě ukazují d3bilov3, co to ještě podporují… Nepřijde mi normální, aby měl jeden ocas 30 karet a ještě mu to bylo málo a chtěl víc. Místo 30ti spokojených hráčů tu je jeden debil a stovka nasraných normálních lidí.
  A záměrně to píšu do starého příspěvku.