The Document Foundation oslavila první narozeniny

0

The Document Foundation vznikla 28. září odtržením řady vývojářů od projektu OpenOffice.org. Problémy s novým vlastníkem už se nedaly snést. Původní balík vyvíjel Sun, ten ale přešel pod křídla většího Oraclu a problém byl na světě. Potíže s neochotou Oraclu byly vyřešeny jednoduše, velká část vývojářů od projektu odešla, založila vlastní organizaci a položila základy vlastnímu kancelářskému softwaru.

LibreOffice byl zpočátku prakticky jen přejmenovaný OpenOffice.org, ale s postupujícím vývojem se mu mílovými kroky vzdaluje. Vývoj postupuje progresivněji a k potěšení mnoha. Ačkoliv se nám dříve celý nákup Sunu nemusel líbit, všechno zlé je k něčemu dobré. V tomto případě můžeme děkovat za novou sadu, která momentálně strká OpenOffice.org do kapsy.

Co by to bylo za výročí, kdyby se nerekapitulovalo. Vývoj zajišťuje 270 vývojářů, kterým sekunduje 270 překladatelů. Bez lokalizací by balík skoro nemohl existovat. Od vydání první verze (25. ledna 2011) zaznamenala sada více než 6 milionů stažení jen z oficiálních zdrojů. Celkový počet uživatelů se odhaduje na 25 milionů lidí.

Zdroj: The Document Foundation Blog

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Co si myslim ja? Ze chrome virus je – nemuzu pochopit, proc se programove soubory celeho prohlizece cpou nekam do usersuzivatelappdataroaming a podobnych cest. Tam nema seriozne napsany a mysleny software co delat.
    A dalsi duvod proc si to myslet je ten, ze je pribalovan ke spouste programu, tak jako virus klidne byt vyhodnocovan muze – neni zadany a presto se tam nacpe …

  2. Ať tak či onak, Chrome se jako virus chová, sbírá hesla, instaluje potichu Google Update, který se nedá rozumně odinstalovat a věčně si vyměňuje data se záhadným serverem…a bezpečnostní díry také bude mít, tedy ona zadní vrátka…
    Jinak chudá antivirus nemá jak poznat, kdy je dobřem že program sbírá hesla a kdy ne…

  3. Chrome nijak zvláště nevyužívám, nicméně k oné instalaci do uživatelovi složky: Je to kvůli tomu, že Chrome je nastaven tak, aby si jej mohli nainstalovat třeba i lidé na firemní počíteče (pokud nevyužívají pokročilá nastavení zabezpečení aplikací). Běžný uživatel bez adminstrátorských oprávnění by Chrome nemohl nanstalovat, protože nemá právo zápisu do složky Program Files, ani systémové větve registru. Naopak do vlastní větve registru a osobní složky má právo zápisu vždy, takže k instalaci do této složky netřeba administrátorských oprávnění. Ostatně instalací do vlastní složky jde často instalvat i jiný software bez Admin práv, pokud vyloženě nevyžaduje přístup do systémové větve registru.
    Pokud je mi známo, tak by měl být k dispozici i instalační balíček Chrome, který se běžně instaluje do Program Files a pracuje jako klasická aplikace – ovšem tam už mohou být třeba problémy s automatickou aktualizací u ne-admin uživatelů (Na XP trpěl podobnou nemožností automatické aktualizace u non-admin účtu dříve Firefox) – nicméně tuším že Google Updater se tam pak instaluje ne jako aplikace, ale jako služba, takže dokáže aktualizovat i na účtech bez admin práv.