The Survey Bay – sdílení souborů pod lupou

0

V dubnu 2011 se k logu nejznámějšího torrentového serveru The Pirate Bay přidala lupa a jeho název se dočasně změnil na The Research Bay. Po 72 hodin takto The Pirate Bay vyzývala k účasti v průzkumu, který probíhal ve spolupráci s výzkumnou skupinou Cybernorms univerzity ve švédském Lundu.

Několik málo uzavřených i otevřených otázek za tu dobu zodpovědělo 75 000 lidí. Výsledky největšího průzkumu, jakému kdy byla sdílečská komunita podrobena, jsou nyní dostupné na samostatném webu The Survey Bay. A zase o něco více odhalují, o čem to sdílení vlastně je a kdo se ho účastní.

Nejvíce pirátů je ve věku 18–24 let
Nejvíce pirátů je ve věku 18–24 let

Respondenti odpovídali na základní otázky ohledně věku, národnosti, obsahu, který stahují, ale rovněž se vyjadřovali k tomu, proč vlastně stahují a jak vidí budoucnost sdílení. Na The Survey Bay najdete odpovědi zpracované do grafů, tag cloudů („mrak“ klíčových slov), ale také si je můžete zobrazit v kompletním (samozřejmě anonymním) znění.

Mezi piráty je jen šest procent žen
Mezi piráty je jen šest procent žen

Cybernorms přitom zveřejnili některé poznatky z průzkumu už dříve. V září 2011 například světu sdělili, že porno je stejně tak oblíbené u žen jako u mužů. Totéž prý platí o materiálech souvisejících se sportem. Jen videohry muži stahují více než dvakrát tolik co ženy. V listopadu 2012 pak došlo ke zjištění, že skoro sedmdesát procent dotázaných buď už svoji IP adresu skrývá, nebo o tom do budoucna uvažuje.

Více než polovina pirátů pochází z Evropy
Více než polovina pirátů pochází z Evropy

Teď tedy máme k dispozici data úplná. To nám umožňuje poznat motivace sdílečů napříč zeměkoulí, často zároveň s objasněním situace v dané zemi. Tak například zatímco Američan si na The Pirate Bay chodí pro nové epizody oblíbeného seriálu prostě z pohodlnosti, Afričan nemá kde jinde stahované materiály získat. Jednoho na síti škrtí zákon o copyrightu, druhý nic takového nezná.

Důvody tudíž variují od „nemám na to peníze, protože jsem mladý/starý“ až po „nemám žádnou legální alternativu“. Někdo svým pirátěním ukazuje korporacím příslovečný prostředníček, jiný prostě pirátí, protože může. V přiložených komentářích najdeme dlouhé proslovy akademiků o nutnosti informační svobody i výkřiky jako „Miluju Pirate Bay!“

Téměř třetina lidí něco sdílí každý den
Téměř třetina lidí něco sdílí každý den

Z grafů pak vyčteme, kdo převážně odpovídal. Jsou to většinou muži kolem dvaceti let, z Evropy či Severní Ameriky. Stahují často, ale nikdy neuploadují nic vlastního. Obsah vytvořený amatéry je skoro nezajímá. Hudbu přes stream poslouchají, ale na filmy takto kouká jen málokdo. Necelá polovina z nich by chtěla být při brouzdání on-line v anonymitě. A budoucnost sdílení vidí optimisticky – trh ani zákon ho nezvládnou dostat pod kontrolu.

15 % pirátů používá VPN, další 46 % by ráda zůstala v anonymitě
15 % pirátů používá VPN, další 46 % by ráda zůstala v anonymitě 

Tohle všechno už delší dobu tušíme, avšak výzkum The Survey Bay je výjimečný v tom, že jeho prostřednictvím neslyšíme jen mnohohlavou masu, ale také jednotlivce. Byť respondenti ne vždy měli chuť popsat svůj vztah ke sdílení (nebo se snížili ke komentáři typu „trololol“), pár odvážlivců se přece jen svěřilo.

 

Takže můžeme třeba číst, jak by jedna Američanka starší 66 let všechny ty copyrighty zakázala. Nebo komentář mladého Afričana, který sdílení souborů vnímá jako jednoduchý způsob pomoci ostatním. V Oceánii zase vnímají sdílení souborů jako součást technologické evoluce. A jiný příspěvek straší možností restartu internetu v nové cenzurovanější podobě.

Průzkum je pochopitelně zkreslený tím, že zlákal k odpovědím jen několik málo dobrovolníků z celkového počtu milionů sdílečů, čili mu chybí všeobjímající přesnost statistik. Nicméně určitá zjištění přináší – minimálně ukazuje, že piráti jsou ochotní nad principy, důvody a důsledky sdílení souborů přemýšlet. Co byste jakožto respondenti podobného průzkumu uvedli vy?

Ohodnoťte tento článek!