Thermaltake M5 – atraktivní skříň ze série VJ2000

0

 

Exteriér a parametry

 

Skříň dorazila v docela pevné lepenkové krabici, na které nám výrobce již tradičně ukazuje vymoženosti výrobku. Co zajímá nás, je spíše ochrana skříně během transportu. V tomto ohledu výrobce nijak nepřekvapil a uvnitř krabice nalezneme skříň zabalenou v igelitu a následně chráněnou dvěma polystyrenovými bloky. Jako menší bonus je navíc čelo skříně chráněno nalepovací fólií. Bohužel u další skříně od stejného výrobce, kterou momentálně testuji, stejný způsob ochrany částečně selhal a nevydržel praktiky přepravních společností. Zajímavé může být také to, že díky krabici si můžete prohlédnout sesterský model VJ2000BWS s prosklenou bočnicí. Ta stojí zhruba o 200 Kč více.

M5

Po vybalení spatříme podle mě zdařilý design, kterému dominuje přední otvor pro nasávání čerstvého vzduchu. Povrch je kromě rámečku kolem nasávacího otvoru matný, což je dozajista plus pro snadnou údržbu.

Na přední straně se nachází čtyři 5,25″ pro osazení optických mechanik a dvě 3,5″ pozice pro osazení čtečky paměťových karet, případně disketové jednotky a ostatního příslušenství. Tlačítka pro zapínání a reset jsou umístěna na pravé straně čela společně s LED indikací zapnutí PC a práce pevného disku. Tlačítka jsou z lesklého plastu imitujícího chrom, mají velmi jistý a příjemný stisk, reset je navíc mírně zapuštěný, abyste ho omylem nezmáčkli.

LED osvětlení je zde řešeno vcelku vtipně, pro obě barvy (modrá indikující spuštěný počítač a červená problikávající při práci pevného disku) stačí pouze jedna pozice, takže při rozsvícení obou najednou se dočkáte zhruba fialové barvy. Pokračujeme-li níže, narazíme na největší dominantu celé skříně, nasávací otvor pro přední ventilátor (není součástí balení). Černý, lesklý plast lemuje zdařilou mřížku, jež je vyvedena z perforovaného plechu s kulatými oky o průměru 3 mm. V její spodní části je potom logo společnosti.

Bočnice nemají nouzi o perforace, levá i pravá nabízejí po dvou otvorech ve tvaru včelích pláství. Na levé bočnici to jsou pozice pro instalaci 120mm nebo 140mm větráků v místě přídavných karet, na pravé potom jeden otvor, jenž napomáhá chlazení pevného disku, a jeden otvor pro chlazení zadní strany patice procesoru. Zde nalezneme i dva USB konektory a konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu.

Vrchní a spodní strana skříně nabízí po jednom otvoru. Ve spodní části je to obdélníkový otvor s prachovým filtrem pro přístup vzduchu do zdroje, umístěného na dně a v horní části pozice pro 120mm nebo 140mm ventilátor nad chladičem procesoru.

3D

V zadní části skříně nakonec nalezneme pozice pro I/O shield, sedm rozšiřujících karet, 120mm ventilátor (součástí balení), průchodky pro hadice vodního chlazení a pozici pro zdroj. Tense umisťuje na spodek skříně.

Výrobce Thermaltake
Model M5 (VJ2000BNS)
Materiál 0,6 mm SECC ocel
Barva Černá
Velikost základní desky ATX, micro ATX
Prosklená bočnice Ne
Zdroj Ne, pozice vespod skříně
Volné pozice 3,5″ interní 5
Volné pozice 3,5″ externí 2
Volné pozice 5,25″“ externí 4
Počet rozšiřujících slotů 7
Tlačítka na čelním panelu Power, reset
Porty na čelním panelu 2× USB, 2× audio
Pozice pro větráky 5× 12(14) cm, 1× 7 cm
Osazené větráky 1× 12cm outtake
Teploměr Ne
Řízení otáček Ne
Prachový filtr Ano
LED Zapnuto, pevný disk
Odhlučnění Ne
Hmotnost 5,73 kg
Rozměry 431 × 190 × 488 mm
Cena 1600 Kč

 

 

Vnitřní prostor

 

Vnitřní prostor

Kvůli použitému plechu o tloušťce 0,6 mm je skříň velice poddajná a sundané bočnice se dají pomalu srolovat, což bych pochopil u skříně za poloviční cenu, nikoliv však u této. Pohled dovnitř skříně odhalí relativně velký prostor pro manipulaci během instalace komponent. Vidíme také, že pevné disky jsou otočeny o 90°, což potěší majitele delších grafických karet. Co potěší už málokoho, je konektor dodávaného ventilátoru, který lze připojit pouze přímo do zdroje a bez úprav tak poběží stále na 12V. Nutno podotknout, že při tomto nastavení se nejedná o žádného tichošlápka.

Dovnitř

0,62mm

Za zmínku stojí tři věci, které standardně v každé skříni nenalezneme. V první řadě jde o pozici pro 7cm ventilátor v místě patice procesoru. Vadou na kráse je, že lze použít jenom větrák o šířce 1 cm a méně, takže jsem bohužel nemohl otestovat jeho vliv na teplotu CPU. Druhou věcí je prachový filtr u nasávacího otvoru zdroje, který se tváří použitelně a po demontáži zdroje je i snadno vydělávatelný.

Tady se trochu pozastavím, protože zrovna u této skříně se řešení umístění zdroje dvakrát nepovedlo. Skříň je na nízkých nožičkách, takže nasávací otvor pro zdroj má špatný přístup k čerstvému vzduchu a pokud máte počítač postavený na vyšším koberci, tak se ucpe úplně. Během testů se toto potvrdilo a zdroj se točil kolem 1000 ot./min proti běžným 500-800 ot./min.

Back fan

Poslední třetí věcí je zvláštní kus plastu na spodku plechu pro základní desku, jenž pomáhá držet zdroj na místě.

Zdroj

Při pohledu na předek skříně se sundaným čelním panelem potěší prachový filtr pro nasávací ventilátor, který je stejně jako v případě filtru zdroje snadno vyjmutelný kvůli čištění. Mřížka ventilátoru není příliš restriktivní, ale svým tvarem si přímo říká o vyříznutí.

Konektory k čelnímu panelu jsou na dlouhých kabelech, což je kvůli cable managementu dozajista plus. Modře podsvícený přední ventilátor není součástí balení a musíte si jej v případě zájmu dokoupit sami.

M5

 

Instalace komponent

 

Instalace komponent

Kromě instalace základní desky a zdroje je možné se obejít bez šroubováku v ruce. Bočnice jsou přichyceny šrouby s velkými hlavami, takže jdou povolovat pouze rukou. Nikoliv však při prvním použití, jelikož jsou z výroby utaženy opravdu důsledně. Vnitřní hrany se výrobce snažil zakrýt, kvůli minimalizaci rizika poranění během instalace.

S komponentami

Optické mechaniky a pevné disky se jednoduše dají na svoje místo a nasadí se plastový mechanismus, na kterém otočíte západkou. Hotovo. Zarazila mě ale jedna věc. Rychloupínací mechanismus je pouze z jedné strany, pokud se tedy nespokojíte s uchycením jenom z poloviny, na řadu musí přijít šroubky.

Uchycení

Instalace přídavných karet je snadná, nadzvednete páčku, vložíte kartu a páčku vrátíte do původní pozice. Problém nastal během instalace grafické karty, systém uchycení nebyl schopný si poradit s dvěma sloty najednou a tak jsem musel celý mechanismus odmontovat a po instalaci karty ho znovu nasadit. Naštěstí je i zde možnost použití starých dobrých šroubků.

Zadní část Grafická karta

I přesto, že mám k dispozici zdroj s modulární kabeláží, nebylo vedení kabelů vůbec snadné. Skříň nabízí jenom minimum místa pro vedení kabelů za základní deskou a postrádá jakékoliv pomůcky pro jejich schování. Největší slabinu vidím u napájecích a SATA kabelů, jež vedou k pevným diskům. Už při osazení jediného disku jsem měl problém zavřít pravou bočnici přes pouhé dva kabely. Podobný problém byste řešili i při osazení HDD obráceně, než je na fotografiích.

 

Testovací sestava a teplotní testy

 

Testovací metodika

Pro měření teplot jsem používal program OCCT a volil jsem jej hlavně kvůli jeho pěkným přehledným výstupům. Pro zátěž jsem se nakonec rozhodl použít test procesoru z výše zmíněného programu, pro zatížení grafické karty rotující chlupatou kostku v ATITool. Pevný disk dostal za úkol zkopírovat celou složku Program Files. Tato zátěž se zapíná po desetiminutovém „prohřátí“ počítače, test beží patnáct minut a poté se čtyři minuty nechá bez zátěže, kdy jsou odečteny hodnoty v idle.

Celkem jsem provedl čtyři testy pod různými konfiguracemi chlazení. Výchozí pozice byla s osazením z výroby, takže pouze zadní ventilátor připojený na 12 V. Postupně jsem přidával 12cm ventilátor na nasávání, 12cm ventilátor na horní stranu skříně a nakonec 12cm ventilátor do bočnice. Tyto přídavné ventilátory byly zregulovány na 1000 ot./min stejně jako chladič procesoru. Otáčky na grafické kartě jsem nechal v její režii, ani při nejvyšších otáčkách nepřehlučila dodávaný 12cm větrák.

Testovací sestava

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Duo E6750

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

2× Nanoxia FX-12 + 2x Nexus D12SL-12 PWM

Chladič procesoru

Arctic Cooling Freezer Xtreme

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Výsledky testů

Jak můžete v grafech vidět, velký význam pro chlazení pevného disku má přidání intake ventilátoru a přidání bočního ventilátoru pro grafickou kartu a pro čidlo na základní desce, jinak myslím není k teplotám cokoliv dodávat. Pokud se podivujete nad vyššími teplotami na procesoru, vězte, že to je dané poškozeným úchytným mechanismem chladiče.

Idle

load

Hlučnost byla kvůli mnoha perforacím na „vysoké úrovni“ a to hlavně vinou dodávanému ventilátoru. Když jsem ho vyměnil za jiný a zreguloval na 1000 ot./min., situace se razantně zlepšila, nicméně není to stroj vedle kterého bych chtěl spát. Potěšilo mě, že skříň nerezonovala ani nijak nedrnčela od pevného disku, to je ale spíše dáno použitým jednoplotnovým modelem. Děravá konstrukce vám neodpustí ani ušpitnutí navíc a pro stavbu opravdu tichého počítače jí nemohu doporučit.

Verdikt

 

Verdikt

Kdyby mi někdo tuto skříň dal s tím, že její cena je kolem 1000Kč, tak nejspíše nemám výhrad. Jenže cena je o dost vyšší a myslím, že neoprávněně. Jako největší slabinu vidím použitý plech, je opravdu tenký a hodně se kroutí. Další problém je umístění, respektive vyřešení umístění zdroje, který se i na obyčejném koberci začne dusit kvůli ucpání nasávacího otvoru.

Abych jenom nehanil, jsou zde samozřejmě i světlé stránky. V Thermaltake M5 uchladíte bez problémů prakticky cokoli a stejně tak ji osadíte libovolným hardwarem, klidně i dvojicí high-end grafických karet.

Zpracování i přes použitý plech není vůbec špatné a plasty nevypadají úplně levně. Celkově jí ale za přibližně 1600Kč zájemcům o tišší PC doporučit nemohu. Lidem, kterým jde hlavně o možnosti chlazení, by se doporučit dala, ale otázkou je, zda se nevyplatí připlatit pár stovek za Antec Three Hundred anebo nedávno recenzovaný Cooler Master Centurion 590.

M5

Thermaltake M5 (VJ2000BNS)

+ možnosti chlazení
+ dobře provedené perforace
+ atraktivní design
+ dílenské zpracování
– použitý plech
– řešení umístění zdroje
– rychloupínací mechanismus HDD a mechanik pouze z jedné strany
– držák přídavných karet si neporadí s dvouslotovou kartou
– špatný cable management

Za zapůjčení skříně Thermaltake děkujeme společnosti TN Trade.

Ohodnoťte tento článek!