ThinkPad Helix: profesionální konvertibl od Lenova (první pohled)

0

Helix byl k vidění již na CESu a teprve nyní se dostává k nám do Česka. ThinkPad Helix zřejmě prvním pracovním konvertibilním zařízením (pomineme-li X230 Tablet), nabízí kvalitní thinkpadovou klávesnici a řadu konektorů. Klávesnice je prakticky shodná s modelem ThinkPad X1 Carbon. Nechybí červený Trackpoint, ale budete ochuzeni o tlačítka u touchpadu. Helix má ale nový touchpad s nůžkovým mechanismem, díky kterému se dá lehce stisknou v kterékoliv části – vyzkoušeli jsme si to a funguje to. Zároveň dokáže rozeznat položenou dlaň a automaticky aktivovat tlačítka v horní části touchpadu.


 

Na pohled jde běžný malý ThinkPad, kterému ovšem můžete odejmout displej a používat jej jako tablet. Možností zapojení je ale více – když zasunete displej do dokovacího portu obráceně o 180°, získáte praktický stojánek. Lenovo tomu říká Rip and Flip.

Celkem tedy existují tři způsoby zapojení: klasický notebook, přetočený displej a samostatný tablet. V těle displeje je navíc zasunuto dotykové pero, kterým můžete psát. Displej chrání sklo Gorilla Glass. Samotný tablet váží 835 gramů, celek má hmotnost 1,67 kg. Mechanismus zacvakávání je na pohled složitější, výklopná část odhaluje ventilárory, ale v praxi zato pevně drží.


 
 

Displej se hodně povedl, i na malé 11,6″ úhlopříčce nabídne Full HD rozlišení 1920 × 1080 px a panel typu IPS s neomezenými pozorovacími úhly. V klávesnicové části je umístěn druhý akumulátor a přídavné ventilátory. V zacvaknutém stavu také nabídne Helix vyšší výkon, který by samostatný tablet neuchladil.


 
 
 

Helix seženete s procesorem Intel Core i5-3337U na frekvenci 1,7 GHz, nebo s Core i7 na dvou gigahertzích, oboje s 8 GB operační paměti. SSD disk o kapacitě 128 GB nemusí stačit každému, proto má ve verzi s Core i7 celých 256 GB. Mezi porty najdete dvojici USB 3.0 a miniDisplayPort (lepší než HDMI a VGA dohromady), etnernet bohužel chybí. Bezdrátové technologie jsou zastoupeny klasicky Wi-Fi, Bluetooth i NFC, byznysoví zákazníci využijí i vPro a čip TPM.

Helix se po prvním osahání zdá jako velmi dobrý konvertibilní notebook s osvědčeným thinkpadovým zpracováním, ovšem cena je zatím nastavena vysoko. Za slabší model s menším diskem zaplatíte 46 969 Kč.

    

 

 

Ohodnoťte tento článek!