ThinkVantage Tools: softwarové srdce ThinkPadu

0

ThinkVantage Tools včera a dnes, Power Manager, Access Connections

Lenovo (už od dob IBM) označuje nadstandardní vlastnosti svých profesionálních produktů souhrnně ThinkVantage. Jedná se o soubor technologických vylepšení jak v oblasti designu, konstrukce, hardware, tak samozřejmě software, mezi která výrobce řadí např. slitinovou kostru Rollcage, systém aktivní ochrany pevného disku Active Protection System, lampičku ThinkLight či nepromokavou klávesnici (více o technologiích ThinkPadů si můžete přečíst v našem seriálu). V tomto článku si ale více povíme o softwarové odnoži ThinkVantage technologií, aplikačním balíku ThinkVantage Tools.

ThinkVantage Tools včera a dnes

Aplikace ThinkVantage Tools představovaly především v minulosti velkou výhodu notebooků ThinkPad proto, že vývojově mladším verzím Windows suplovaly či přidávaly funkce žádané uživateli, ale také centrálními správci těchto počítačů (pokročilou správu napájení, síťových profilů, zabezpečení apod.). Přestože už v případě Windows Vista byly některé součásti balíku mírně nadbytečné, Lenovo stále používalo model ze starších Windows. Až s příchodem Windows 7 se vývojáři ThinkVantage Tools zamysleli a balík v určitých směrech odlehčili (jak už to ale v případě konzervativní komunity uživatelů ThinkPad bývá, setkal se tento krok s určitou nervozitou).

ThinkVantage Tools pro Windows 7 už nepřináší aplikace EasyEject (odpojování zařízení a dokovací stanice pomocí Fn+F9) a Presentation Director (přepínání zobrazovacích profilů včetně pokročilého nastavení a podmínek). Původní Productivity Center, což byla rychlá nabídka funkcí ThinkVantage vyvolaná pomocí „modrého tlačítka“, bylo nahrazeno sofistikovanějším programem ThinkVantage Toolbox, o kterém si povíme na následujících řádcích. Přidáno naopak bylo centrum nastavení komunikačních zařízení Communications Utility.

Standardizace byla vždy výsadou Lenovo Think zařízení, balík ThinkVantage Tools samozřejmě nemůže stát stranou – je jedno, jak starý ThinkPad používáte a s jakou verzí Windows, vždy se můžete spolehnout na to, že v něm najdete důvěrně známé funkce a aplikace.

Stěžejní prvky balíku

Není možné a je i celkem zbytečné věnovat se všem součástem ThinkVantage Tools, jelikož velká část z nich jsou pouze konfigurační utility základních funkcí ThinkPadu či jiných ThinkVantage technologií (např. zmíněná Communications Utility, nastavení Active Protection Sytemu či možnosti čtečky otisku prstů). Zabývat se proto budeme pouze zásadními pilíři softwarového balíku, mezi které řadím především Power Manager a Access Connections. Dále se blíže podíváme na Rescue and Recovery, System Update, Password Manager a slibovaný ThinkVantage Toolbox.

ThinkVantage Power Manager

Opravdu nejvýznamnějším dílkem mozaiky ThinkVantage Tools je pokročilý správce napájení Power Manager, na který mohou být IBM a Lenovo právem pyšní. Základem je samozřejmě tvorba, editace a aktivace napájecích profilů, což je moment, ve kterém i moderní operační systém, jako je Windows 7, končí. Už i v tomto směru ale zachází Power Manager podstatně dál díky své „přímé lince“ na BIOS a hardware ThinkPadu – kromě standardních voleb výkonu komponent či intenzity podsvícení přidává aplikace možnost volby chování ventilátoru (pasivní či aktivní chlazení), automatického odpojení optické mechaniky v UltraBay, zamezení automatického probouzení notebooku při chodu na baterii či inteligentního odpojování USB zařízení.

Mezi další zajímavé možnosti Power Manageru patří např. aktivace stálého napájení USB portů, což je funkce výhodná, chcete-li si nabít svůj telefon či hudební přehrávač, aniž byste zapínali notebook. Aplikace dokáže kromě standardního tlumení podsvícení displeje při nečinnosti snížit jas i při zapnutém spořiči, vypínání či zapínání notebooku nebo v případě zobrazení přihlašovací obrazovky. Své místo si zde našlo i nastavení rychlosti optické mechaniky a akce po vyjmutí z dokovací stanice. Aktivací funkce Battery Stretch prodloužíme výdrž baterie na naprosté maximum snížením jasu, barevné hloubky, obnovovací frekvence a povypínáním všech nepotřebných zařízení (zvuk, popř. WiFi a Bluetooth).

Z mého pohledu je však jednou z nejzajímavějších funkcí pokročilá správa nabíjení baterie, kdy vám dá Power Manager možnost ručně upravit, kdy se má baterie nabíjet pomocí přesného stanovení procentuelních hodnot.

Já osobně poslední dobou velmi často používám notebook v dokovací stanici (či připojený k nabíječce), na delší „výlety“ ho teď často neberu. Nebýt možnosti nastavit prahy nabíjení baterie, pokaždé, kdy bych ho i po krátkém používání mimo napájení vrátil, by se baterie nabíjela. Každým (byť jen krátkým) nabíjením se snižuje kapacita článků. Nebýt mého oblíbeného nastavení 50/90% (začátek nabíjení/konec nabíjení) by kapacita baterie v mém ThinkPadu R400 po roce určitě nebyla 55,43 z 56,16 Wh (a to jsem zhruba první měsíc nabíjel normálně).

Power Manager má ve všech verzích Windows na hlavním panelu standardně aktivní nástrojovou lištu, která graficky zobrazuje aktuální stav baterie včetně velmi přesného odhadu výdrže. Ve Windows 7 byla bohužel nelogicky odebrána funkce přepínání profilů pravým tlačítkem.

ThinkVantage Access Connections

Základní funkcí Access Connections je opět tvorba, editace a automatické přepínání profilů, tentokrát v oblasti síťových připojení. Opět by se mohlo zdát, že aplikace jen supluje či seskupuje funkce, které v sobě samotné Windows ukrývají, leč není tomu tak. Jednotlivé síťové profily poskytují podstatně pokročilejší nastavení, které byste jinak museli řešit externí aplikací. Mezi tyto patří především pro každý profil definované zabezpečení, správa napájení adaptérů, podrobné nastavení sítě (včetně IP adres, DNS či proxy serverů), výchozí domovská stránka, tiskárna či automatické spuštění určité aplikace.

Access Connections dokáže automaticky přepínat nejenom bezdrátové sítě, ale také sítě LAN (díky ukládání MAC a IP adres). Je dokonce možné seznam sítí, ze kterých se při automatickém přepínání vybírá, upravovat ve smyslu přidávání, odebírání, ale i změny pořadí.

V aplikaci je vestavěná i plně grafická diagnostická aplikace pro zjišťování problémů s připojením. V Access Connections nově přibyla funkce nazvaná P2P, která prostřednictvím několika kliknutí jednoduše mezi počítači ThinkPad vybavenými Access Connections vytvoří neomezenou ad-hoc vnitřní síť (pro přístup do ní je vyžadováno heslo). Po odhlášení se ze sítě program opět automaticky obnoví původní připojení.

Také Access Connections disponuje vlastí nástrojovou lištou, ovšem pouze v případě Windows 7. Starší vydání Windows si musí vystačit s ikonami v oznamovací oblasti, které je ovšem možné aktivovat i ve Windows 7. Pozitivní je, že nedošlo k odstranění funkce přepínání profilů pravým tlačítkem.

Další aplikace

ThinkVantage Rescue and Recovery

Na první pohled by se mohlo zdát, že Rescue and Recovery je prostě zálohovací aplikace, což do jisté míry odpovídá realitě, ovšem najdeme na ní i pár zajímavějších funkcí.

Kromě zálohování a obnovování ze zálohy (včetně vytváření záchranných a obnovovacích médií) objevíme i některé nevšední funkce. Zásadní je v tomto bodu uvést přítomnost rozhraní Rescue and Recovery, které je nezávislé na operačním systému, funguje tedy i v případě, že systém selže (stiskem F11 nebo modrého ThinkVantage tlačítka při startu počítače). V tomto rozhraní může uživatel provádět stejné úkony jako v Rescue and Recovery pro Windows, díky přítomnosti základního jádra Windows se však může skrze síť LAN připojit k internetu (vestavěný je prohlížeč Opera) či díky aplikaci PC-Doctor prověřit stav notebooku.

ThinkVantage System Update

Velká spousta programů (včetně samotných Windows) má své aktualizační systémy, které je stále drží s dobou. Lenovo přišlo se systémem, který drží s dobou veškerou softwarovou výbavu notebooků ThinkPad, a to včetně ovladačů a BIOSu.

Aplikace, která se o tuto činnost stará, se nazývá System Update. Je natolik schopná, že nainstalujete-li ji na čistý notebook ThinkPad, sama vyhledá veškeré potřebné ovladače i software, dá vám z nich na výběr a vše nainstaluje. V podstatě se dá tedy říct, že k ThinkPadu potřebujete jen dvě věci – Windows a System Update.

Jen doplním, že z aktualizací je samozřejmě možné si vybírat, včetně odkládání instalace.

ThinkVantage Password Manager

Nikdo si rád nepamatuje hesla, o to horší a nepříjemnější je jejich zadávání. Lenovo na nás myslelo, a proto do svého balíku ThinkVantage Tools zařadilo i heslem, nebo otiskem prstu chráněného správce hesel. Ten si dokáže pamatovat jak hesla z používaných programů, tak internetových stránek včetně jejich automatického doplňování (zatím funguje pouze v Internet Exploreru a Firefoxu).

ThinkVantage Toolbox

Jak už jsem zmínil, Lenovo z nové verze balíku odstranilo Production Center, které nahradilo za pokročilejší a trochu jinak zaměřený ThinkVantage Toolbox, jehož velkou část zastává brandovaná verze známé aplikace PC-Doctor.

Toolbox je program, který na jednom místě shromažďuje informace o softwaru i hardwaru notebooku ThinkPad – díky součásti PC-Doctor provádí pravidelné testy hardware a prostřednictvím výstupů z ostatních ThinkVantage aplikací (a nejen jich) podává zprávu o software, zabezpečení a díky připojení k internetu také o stavu záruky. Možnost provést diagnostické a zátěžové testy systému je přítomna rovněž.

Lenovo do aplikace zařadilo marketingové informační centrum, kde atraktivně představuje vlastnosti ThinkPadů, vhodné příslušenství a aktuální nabídky a novinky.

Abyste nemuseli aplikaci stále spouštět pro kontrolu stavu počítače, je možné si nechat zobrazovat nástrojovou lištu na hlavním panelu.

Ohodnoťte tento článek!