Threadripper a Ryzen 3 oficiálně. Highend vyjde začátkem srpna, Ryzen 3 za 13 dní

45
AMD Threadripper

Včera unikly zprávy o parametrech highendových procesorů AMD Ryzen Threadripper. Tyto neoficiální informace prakticky vzápětí potvrdila sama firma, protože ještě včera vyšlo i oficiální video, ve kterém je vyhlašuje. Díky tomu můžeme nyní specifikace doplnit o TDP a další detaily. Kromě toho ale AMD s tímto odhalením svezlo také oznámení Ryzenů 3, které rozšíří nabídku procesorů s jádry Zen směrem dolů do levnějších pásem. K těm byly sděleny parametry a také den, od kterého se budou dát koupit.

 

Ryzen Threadripper 1950X

AMD zatím oznámilo jen dva modely, po jednom šestnáctijádru a po jednom ořezaném dvanáctijádru. Top model řady Threadripper, označený 1950X, je šestnáctijádro s 32 vlákny. Má již oficiálně základní frekvenci 3,4 GHz, což odpovídá spojení dvou Ryzenů 7 1700X. Jednovláknový výkon ale bude jako u Ryzenu 7 1800X, jelikož frekvence turba je 4,0 GHz, přičemž XFR by patrně mělo ještě 100 MHz přidat, pokud budete dostatečně chladit. To bude nutné, jelikož CPU má TDP 180 W – tato hodnota by již měla být potvrzena. Zde na tom bude AMD poněkud hůře proti konkurenci, jelikož vyšší modely Skylake-X mají mít TDP jen 165 W (rozdíl necelých 10 %), ale zde bych si asi radši počkal na reálná měření spotřeby v testech, jelikož na platformě X299 může zátěž AVX nebo defaultně vypnutý limit na desce spotřebu zvýšit výrazně nad TDP.

Mimochodem, AnandTech má údajně potvrzenu informaci, že Threadrippery budou podporovat paměti typu LRDIMM a nejspíš tedy i RDIMM (registered), obvykle vyhrazené jen serverům. Oba modely údajně podporují až 128GB moduly LRDIMM, takže celkově mohou mít osazen 1 TB RAM. Vyšel by ale samozřejmě hodně draho, zvlášť při dnešních cenách. Někdy v budoucnu se to ale možná majitelům bude hodit pro provoz levných modulů z druhé ruky. Je nicméně možné, že k tomuto bude muset mít podporu také deska a její BIOS.

amd-ryzen-threadripper-1600Threadripper 1950X bude stát 999 dolarů (27 650 Kč při aktuálním kurzu), takže bude směřován přímo proti Core i9-7900X od Intelu, zatím nejrychlejšímu Skylake-X (rychlejší modely mají přijít až později). Threadripper tedy nebude konkurovat tomu nejdražšímu od Intelu, ale nabídne více jader za stejné peníze. A minimálně v některých aplikacích také vyšší vícevláknový výkon. AMD se totiž podělilo také o test svého procesoru v Cinebench R15, provedený přímo ve videu. Core i9-7900X v tomto benchmarku (vícevláknové verzi, logicky) dává 2167 bodů s určitou tolerancí danou deskou – PC Perspective například uvádí víc, 2186 bodů. Threadripper 1950X na videu dosáhl skóre 3046 bodů, tedy bezmála o 40 % vyšší. Takovýto náskok by už měl být schopen absorbovat i bonus, který HEDT Intely budou mít v některých aplikacích využívajících AVX2 a AVX-512.

Ryzen Threadripper 1920X

Druhý model je dvanáctijádrový, patrně vzniklý použitím čipů, které mají v každém ze svých celkem čtyř CCX deaktivované jedno jádro ze čtyř. Také toto CPU má 180W TDP. Model 1920X má stejné jedno a dvoujádrové maximální turbo, tedy 4,0 GHz plus XFR. Základní takt je však o 2,9 % vyšší, 3,5 GHz. Stejně jako vyšší model má čtyřkanálové paměti DDR4 a řadič PCI Express 3.0 s celkem 60 linkami, což je jedna z věcí, kde má platforma X399 navrch nad konkurencí. L3 cache AMD neuvádí, patrně ale asi u obou procesorů budou mít 32 MB (4×8 MB).

Ryzen Threadripper 1920X stojí 799 dolarů (22 150 Kč) a bude tedy nasazen o dost výše, než má Intel postaven nejbližší procesor pod extrémním i9-7900X – tedy Core i7-7820X oficiálně za 599 dolarů (nicméně koncová cena bývá o něco vyšší). Threadripper 1920X proti němu bude asi mít menší náskok než 1950X proti svému soupeři, jelikož má jader jen o 50 % a nikoliv o 60 % víc (na druhou stranu i7-7820X má ořezaný řadič PCI Express a poloviční výkon AVX-512). Nicméně v úlohách dobře škálujících na 24 vláken by Threadripper 1920X někdy mohl porazit i tisícidolarové Core i9-7900X. AMD totiž ukázalo i jeho výsledek v Cinebench R15, kde dosahuje 2431 bodů – téměř 80 % výkonu Threadripperu 1950X a o 11 % nad zmíněným Core i9.

Srovnání skóre v Cinebench R15 demonstrovaných na Threadripperech (Zdroj: PC Perspective)
Srovnání skóre v Cinebench R15 demonstrovaných na Threadripperech (Zdroj: PC Perspective)

Na trhu za 3–4 týdny

Kromě ceny teď už máme také konečně potvrzeno, kdy se tato CPU začnou prodávat. Ačkoliv Dell, jenž je bude montovat do počítačů Alienware Area 51, zahájí předobjednávky ještě tento měsíc, dostupnost bude nakonec až v srpnu. Má to ale být už začátkem měsíce („early august“), takže by Threadrippery mohly být k dispozici už za tři až čtyři týdny. Toto datum bude údajně znamenat přímo zahájení prodeje, nejen (papírové) uvedení či publikování recenzí. Další prezentace předtím prý bude na Siggraphu koncem července. Je asi možné, že AMD bude mít highend venku dříve, než Intel začne prodávat 12jádrové Core i9-7920X, které přidal do nabídky pravděpodobně právě jako odpověď na nástup architektury Zen u AMD.

ryzen-thredripper-cenyOba tyto procesory budou pasovat do socketu TR4 na deskách platformy X399. Tato patice typu LGA má 4094 pinů a používá stejný upevňovací mechanismus a rozměry pouzdra jako jinak nekompatibilní socket SP3 serverových Epyců. To znamená, že budou potřebovat speciální chladiče nebo vodní bloky. Nezapomeňte tedy s touto komplikací počítat, pokud byste je do PC nebo spíš pracovní stanice chtěli pořídit.

Trojkové Řízky budou v masnách za 13 dní

Threadrippery vzhledem k vysoké ceně highendových CPU mnoho z vás nejspíš do sestavy nezvažuje. AMD ale spolu s nimi v podstatě ohlásilo také uvedení Ryzenů 3, což jsou čtyřjádrové Zeny s deaktivovaným SMT pro desktopovou platformu AM4. Ty se mají cenou zařadit pod stávající modely Ryzen 5 s SMT a dle svého označení by zřejmě mohly mít ceny spíše odpovídající dvoujádrům Core i3 od Intelu. Tím pádem by mohly být celkem atraktivní.

AMD Ryzen 3 1200, údajně reálný exemplář (Zdroj: Hardware Battle)
AMD Ryzen 3 1200 (Zdroj: Hardware Battle)

Tento „lowend“ (relativně) bude tvořen dvěma modely. Levnější Ryzen 3 1200 má takt 3,1 GHz a turbo 3,4 GHz. Bude tedy až na SMT podobný modelu Ryzen 5 1400. Nízké turbo znamená také nižší jednovláknový výkon, nicméně CPU by mohlo být zajímavější po přetaktování. Druhý model Ryzen 3 1300X naopak silně připomíná Ryzen 5 1500X. V tomto případě je základní takt už 3,5 GHz a turbo 3,7 GHz plus XFR k tomu. Pokud by vypadalo jako u zmíněného SMT čtyřjádra, možná by dokonce mohlo přidávat boostu 200 MHz na 3,9 GHz – to ale potvrzené není. TDP obou modelů bude pravděpodobně 65 W, opět ale nepotvrzeno.

ryzen-3-specifikacePro Ryzeny 3 ceny nemáme, takže stále jen předpokládáme, že budou nějak kopírovat modely Core i3, případně je třeba mírně podtrhávat, podobně jako to činí Ryzeny 5 s Core i5. AMD ale prozradilo, kdy si je budete moci koupit (a zřejmě si také přečíst recenze). Start prodejů těchto dvou procesorů nastane 27. července, tedy za necelé dva týdny.

Ohodnoťte tento článek!

45 KOMENTÁŘE

 1. Pry je v priprave jeste 1900X coz by mela byt 8C/16T varianta Threadripperu za 550$. V pripade nekoho,kdo potrebuje spoustu PCIe a vyuzije X399 chipset, tak tohle ma byt ekvivalent desktopoveho 1800X tam.

 2. Cena R3 1200 ma byt udajne 109$, tudiz v nasich koncinach ted odhadem okolo 3000,-kc. Za tu cenu s moznosti OC to je naprosto famozni. Kdo si bude ochoten priplatit 1000,-kc k Pentiu 4560, muze po OC dostat CPU pro uplne jinou ligu. Takove CPU tady nebylo roky!

 3. Myslím, že Threadripper bude mít dost velký úspěch. Cena dostatečně hluboko pod Intelem, takty dostatečně málo pod Intelem. 🙂 A většina lidí si 12/16 jader koupí čistě na multithread a lidí co tyhle CPU budou chtít montovat do herních mašin až tak moc nebude – ono to ani nemá moc smysl, i na streamovaní dneska stačí výkonný osmijádro.

  Takže Intel dostává tvrdou konkurenci na všech frontách, výborně….zato Nvidia se té konkurence bohužel asi hned tak nedočká…

    • pravdou je, že jde o poměrně zásadní zásah do GCN architektury a tak skutečně může být s drivery potíž. Bez ohledu na tento fakt je poměrně evidentní jedna věc. Polaris i Vega jsou posunuté hodně za limity optimálních frekvencí pro oba čipy o čemž svědčí vysoká spotřeba a téměř žádný OC potenciál. AMD evidetně nepočítalo s tak vysokými takty u Pascalu a proto se znaží z těch čipů vyždímat co nejvíce výkonu. Nicméně právě tento fakt nedává velkou naději v nějaký významný boost pomocí těch správných „herních driverů“ protože kdyby tam byl takový potenciál, AMD by nehnala ty čipy takhle na krev.

     Je to velká škoda, protože na papíře ten čip vypadal zajímavě a samozřejmě i všechna ta vylepšení jsou do budoucnosti potřebná a důležitá. Snad alespoň dá ten čip nebo některé jeho featury základ nějakému budoucím GPU, které z RTG udělá zase důstojného soupeře Nvidie.

  • Ne, že bych AMD nefandil, ale velký úspěch bych Threadripperu nepřisuzoval. Je to stejné, jako by začala dělat Dacia limuzíny a začala je v základu prodávat ne za milion, ale za 800 tisíc.
   AMD se podle mě naivně cpe do segmentu, kde se sice nechají vydělat peníze, ale na druhou stranu v něm na penězích zas až tak nezáleží (zákazníkům), zatímco naprosto ignoruje lowend, kde jsou zákazníci na cenu citliví a kde by svým poměrem cena/výkon oslovili největší procento zákazníků.

   • Máš pravdu, ale jen z části. Nemůžeš to porovnávat s autama, kde je asi 30 konkurentů, tady jsou jen 2 hráči. Navíc, pokud je systém racku, tak ani nepoznáš, jestli tam je AMD nebo Intel (Dacii bych si právě nekoupil kvůli designu, ale když by někdo vzal motor a podvozek z Dacie a karosérii z Audi, tak bych to klidně koupil -> tady záleží co umí právě to jádro, ne obal.
    Ale máš pravdu, že budou zákazníci, kteří tak jako tak koupí Intel, protože Intel a nebo nebudou chtít měnit platformu. Bude ale dost zákazníků, kteří buď kupují nové „mašiny“ a nebo vyhazují staré a tím zase kupují nové, a tam má AMD určitě hodně šancí.

    • O zisku nijak nepochybuju, jen je třeba dodat, že na jeden prodaný procesor kategorie Threadripper připadají desítky prodaných lowend CPU.
     Jde o to, že v téhle kategorii si to Intel pohlídá. A je jedno, že jeho 18jádro bude stát dvojnásobek, protože u finálních serverů bude o 10 % rychlejší a ten server to prodraží taky o sotva 10 %. V takových pracovních stanicích totiž budou RAMky za tisíce dolarů i SSDčka za tisíce dolarů, případně grafické výpočetní karty za další tisíce dolarů.

     • Jenomze threadripper je trida workstation, ne cistych serveru. V principu je to TOP desktop kategorie, kterou si stale muzes poskladat sam, stejne jako normalni PC, pokud chces.
      Servery uz vetsinou nikdo normalne nestavi a krome toho vetsina serveru je jako build v racku. Nic co mas stat pod stolem a mas v tom treba vodnika 😉
      Jinak vyuziti Threadriperu je uz opravdu pro specificke programy a specificke workflow. Jestli pro konkretni case bude lepsi Intel varianta nebo AMD je pak na konkretnim pouziti a taky na penezich.

     • „A je jedno, že jeho 18jádro bude stát dvojnásobek, protože u finálních serverů bude o 10 % rychlejší a ten server to prodraží taky o sotva 10 %.“

      U někoho to tak určitě je, ale aby to platilo beze zbytku? Proč by potom Intel vůbec vyráběl ty ostatní modely kromě „top binu“ a radši je nevyhazoval, aby lidi kupovali to 18jádro (dnes tedy zatím jen 10jádro), když jim na ceně nakonec nezáleží?
      Určitě to není tak, že všichni kupujou „top bin“. Asi by se to dalo vysledovat, pokud byste se kouknul do obchodů, co prodávají repasy na grafické stanice a udělal přehled, které CPU je tam nejčastěji.

      https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/INTEL+Desktop/Sockel+2011-3.html — tady tenhle obchod ukazuje prodané kusy, takže se na něm dá vidět distribuce jednotlivých cenových segmentů na platformě X99, v retailu tedy. Cena evidentně hraje roli, protože ty 1000+ USD kusy jsou mnohem méně prodávané. Je to tedy jenom jeden obchod (i když velkej), ale je to aspoň jeden záchytnej bod…

     • Proto taky jednou píšu o serveru a jednou o pracovní stanici. Ono na běžnou práci to moc není. Nějaké 16jádro si pořizují ti, co třeba chtějí renderovat. A dělat něco jiného na stroji, který zrovna na maximum renderuje, je takové hloupé. Proto je lepší a využívanější varianta, že ten renderovací stroj běží jen jako server (tedy nikdo u něj nepracuje, jen se mu vzdáleně zadávají úkoly).
      No a pak si to samozřejmě koupí nadšenci, co chtějí mít výkon za každou cenu, ale ti ho zase většinou po většinu času budou nechávat zahálet (a navíc ti nadšenci většinou neřeší cenu). Prostě nevidím moc prostoru pro nějaké velké prodeje.

     • Tak ze to neni prodejni trhak, to se rad shodnu a ze se to prodava po kusech a ne po stovkach kusu, taky.
      Presto bych si nedovolil tvrdit, ze jednak to musi byt Intel (protoze je neco extra) a ze se neresi cena. Prispevek vyse od Jana Olsana to s tou cenou pekne ilustruje 😉