Thunderbird překonal hranici 10 milionů aktivních uživatelů denně

0

Začátkem prosince jsme vás informovali o tom, že se Mozilla se chce zbavit Thunderbirdu. Firefox odbourá klíčovou technologii, kterou pošťák rovněž využívá. Zpětná kompatibilita pro neziskovou organizaci již delší dobu představuje brzdu. Přiznejme si to, pošťáci na desktopech skončili před dávnou dobu, resp. zůstali doménou specifické skupiny uživatelů. Kdo používá moderní webmaily jako Gmail, nemá moc důvodů se na počítači patlat s nastavováním klasického poštovního klienta.

Přesto nadšence Thunderbirdu jistě potěší, že bylo 30. listopadu dosaženo milníku. Pošťáka ve stejný den použilo celosvětově více než 10 milionů lidí. Toto číslo ale není správné, protože se bere z počtu žádostí o aktualizaci černé listiny pro zásuvné moduly. Podle Mozilly se tak odhadovaný počet denních uživatelů reálně pohybuje spíše kolem 25 milionů.

Thunderbird překonal hranici 10 milionů denních aktivních uživatelů
Thunderbird překonal hranici 10 milionů denních aktivních uživatelů | Foto: Mozilla

To je tedy zvýšení, nikoli snížení. Přestože se projektu podařilo vyrůst, číslo je to stále poměrně nízké a nelze se divit, že už Mozillu vývoj e-mailového klienta nebere. Thunderbird svým způsobem ani není tak starý; 7. prosince shodou okolností oslavil jedenácté narozeniny. Jak velkou část života ale strávil připojený na přístrojích?

Buď jak buď, stále se zatím počítá s tím, že v březnu vyjde další nová řada. Thunderbird 45 ovšem revoluci nepřinese, dojde na drobné úpravy a hlavně opravy. Mozilla též lehce přiblížila další plány. Jde o to, aby byl pošťák finančně nezávislý. Kromě toho, že se pro něj bude hledat nový domov, bude v příštím roce přijímat příspěvky od uživatelů. Komunita bude tedy klienta přímo podporovat podle vlastního uvážení.

 

Thunderbird v budoucnu nebude živen z peněz, za které vzniká Firefox, takže se musí najít jiný zdroj příjmů. Interpretuji to tak, že se v roce 2016 uvidí, jestli jsou vůbec uživatelé schopní přispět na rozvoj. Od toho se pak bude odvíjet vývoj dalších událostí.

Zdroj: The Mozilla Thunderbird Blog

Ohodnoťte tento článek!