Thunderbird zůstane v Mozille. Co bude s populárním e-mailovým klientem teď?

2
Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird

Mozilla přestala poštovní klient Thunderbird aktivně vyvíjet již v roce 2012. Vydávání nových verzí a oprav tak bylo čistě v rukou komunity, Mozilla poskytovala infrastrukturu, právní záležitosti a trochu financí. V prosinci 2015 ale oznámila, že Thunderbirdu by přece jen mohlo být lépe v jiném domově, a začala hledat nový azyl.

Díky nezávislé analýze nakonec našla tři možné scénáře. Thunderbird by převzala organizace Software Freedom Conservancy (zastřešuje Wine, Inkscape, Git…)), The Document Foundation (zastřešuje LibreOffice), nebo by zůstal Mozille Foundation. Včera firma potvrdila třetí možnost.

Thunderbird má silnou uživatelskou základnu a fanoušci se ukázali být dostatečným zdrojem příjmů. K jistému oddělení Thunderbirdu a Mozilly však přesto dojde. Klient přejde na vlastní infrastrukturu thunderbird.net, z ní už část serverových služeb běží.

V dlouhodobém horizontu se také zpřetrhají pouta s Firefoxem, na jehož technologiích Thunderbird z historických důvodů závisí. V budoucnu tak Thunderbird přestane používat vykreslovací jádro Gecko. Změnit by se měl i základ uživatelského rozhraní. Pošťák i prohlížeč byli doteď závislí na rozhraní XUL. Firefox jej ale přestane používat a Thunderbird bude také muset. Budoucí UI Thunderbirdu bude využívat čistě webové technologie (HTML, CSS, JS).

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Jinými slovy člověka spokojeného s poštovním klientem Thunderbird se stane to stejné co se stalo s Firefoxem. Příjde samozvaný nikým nepověřený spasitel, který ví co je pro Vás dobré. Začne svévolně provádět následující zásahy jako je že se odstraní stavová lišta, odstraní se nabídky, odstraní se i možnost volby znovu-zapnutí těchto možností, dále se znepřehlední celková vizualizace a přizpůsobí se vzhledu win10 s velkými tlačítky. Pozice tlačítek se změní tak aby všechny tlačítka byly někde jinde a většina méně užitečných jako přeposlat zmizí nadobro. Adresář se propojí s googlem a nebo microsoftem tak aby měli přehled o tom koho máte v adresáři, komu a co píšete a jak často. V neposlední řadě se rozdělí doručená pošta na další samostatné tři složky, které se budou filtrovat podle obsahu a rozhodovat o tom bude program né vy. Rychlost načítání se zdvojnásobí, a velikost programu na disku vzroste desetinásobně.
    Děkuji Thunderbirdu, byl to skvělý program, ale pomaličku se blíží doba kdy budu muset začít hledat jiný poštovní program.