Thunderbolt bude příští rok levnější, v roce 2014 dvakrát rychlejší

0

Server DigiTimes zveřejnil plány Intelu na vydávání nových řadičů rozhraní Thunderbolt. Ve druhé čtvrtině příštího roku má být dostupný čip s kódovým označením Redwood Ridge – předpokládáme, že stejně jako Cactus Ridge byl téměř synchronizován s vydáním procesorů rodiny Ivy Bridge, jeho nástupce poprvé uvidíme na deskách pro procesory Haswell. Za další rok se pak dočkáme řadiče Falcon Ridge, který přinese zvýšení teoretické propustnosti na dvojnásobek, z 10 na 20 Gb/s.

V čem že tedy bude lepší Redwood Ridge, když ne v rychlosti? Pro výrobce základních desek a notebooků by mohl být levnější.

Jak se zlevňuje Thunderbolt

Za stávající čip Cactus Ridge si Intel účtuje kolem $20, tedy přibližně 420 Kč (tentokrát bez započítání daně). Není to tím, že by snad čip byl tak složitý a obtížně vyrobitelný. Je to ale stále ASIC (tedy čip vyráběný na míru), v ceně zdaleka ne masově vyráběného řadiče se tak musí rozpustit vysoké fixní náklady vývoje a výroby.

Je tedy nasnadě, že zlevnění nelze docílit přechodem na novější výrobní postup, díky kterému by se na wafer vešlo více čipů. Přesto je Cactus Ridge už druhou generací thunderboltového řadiče a Intelu se podařilo oproti první generaci (Light Ridge/Eagle Ridge) celé řešení zlevnit.

Integrace řadiče na desku totiž nespočívá jen v tom plácnout čip na připravevné kontakty a osadit výstup DisplayPort na zadní panel. Okolo řadiče musí být osazena řada menších součástek, což celé řešení pro výrobce desky prodražuje. Cactus Ridge má část těchto součástek integrovanou a předpokládá se, že Redwood Ridge udělá v tomto ohledu další pokrok (proč by ho Intel taky jinak vydával?). Papírově tak cena řadiče příliš neklesne, reálně však ano.

Falcon Ridge: 20 Gb/s stále s mědí

Rozhraní Thunderbolt, původně nazývané Light Peak, mělo používat optická vlákna a Intel sliboval výhledově dosažení rychlosti 100 Gb/s. Kvůli ceně a skutečnosti, že optická vlákna nemohou připojené zařízení napájet, se společnost rozhodla zůstat u klasických měděných vodičů. To se nezmění ani v roce 2014, kdy bude vydán řadič kódově označený Falcon Ridge.

 

DigiTimes hlásí, že rychlost bude navýšena z 10 na 20 Gb/s a X-bit labs z toho vyvozuje, že za tím musí stát podpora PCI Express verze 3.0 (pro ty z vás, kteří nejste v obraze, Thunderbolt používá i po kabelu protokol PCIe, jeden kabel „unese“ dvě linky PCIe). Tou dobou tak pravděpodobně Intel už bude podporovat PCI Express 3.0 u svých čipsetů, s ročním cyklem vydávání vychází na rok 2014 řada 90 (Z9x/H9x).

Na straně podporovaných verzí DisplayPortu se nic nemění, Falcon Ridge bude odpovídat specifikacím 1.1a a 1.2 Redriver, stejně jako jeho předcůhdci.

Zdroj: X-bit labs, DigiTimes, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!