Thunderbolt konečně i na kartě PCI Express, bohužel jen pro desky Asus

0

Rozhraní Thunderbolt se zatím do počítačů vypravilo pouze prostřednictvím řadičů integrovaných přímo na základní desky. V případě zájmu jste tak omezeni ve výběru, přitom se často jedná o dražší modely z nabídky. Tento stav se alespoň částečně rozhodla změnit společnost Asus.

Na Computexu totiž představila ThunderboltEX, což na první pohled není nic jiného než karta s řadičem rozhraní Thunderbolt pro slot PCI Express. Jak se však hned dozvíte, celá věc má háček. Karta totiž není plně samostatná. Asus ji zkonstruoval tak, aby fungovala pouze ve vybraných deskách s čipovými sadami H77 a Z77, pochopitelně z produkce firmy. Řadič totiž kromě slotu PCI Express (využívá 4 linky) vyžaduje ještě kabelové propojení se speciálním vývodem, který se na těchto deskách vyskytuje.

Asus ThunderboltEX (Zdroj: PC Perspective) 

V informacích přímo do Asusu (zprostředkovaných serverem PC Perspective) se nejprve naznačovalo, že toto propojení je potřeba pro přenos obrazu. To však si nebude úplně pravda, soudě podle fotografií a popisu samotného produktu. Pokud totiž chcete přes Thunderbolt připojit monitor, budete stejně muset dalším kabelem propojit řadič s výstupem grafické karty. Zdá se mi tedy poněkud zvláštní, aby vedle toho bylo třeba ještě nějaké další propojení. Velmi pravděpodobně je cílem rostě zamezit běhu na jiných než vybraných deskách.

Asus ThunderboltEX (Zdroj: PC Perspective) 

Kabel pro obrazový signál se každopádně musí zapojit do portu v záslepce. Pokud vás tedy Thunderbolt oslovuje z estetických důvodů (protože chcete z PC vést méně kabelů), ThunderboltEX vás asi docela zklame, protože toto externí propojení zrovna elegantně nepůsobí. Co se připojených zařízení týče, zřetězeno jich může být až šest. V případě, že na konci „vláčku“ se nachází monitor, může být zařízení až sedm. Pokud by to nestačilo, má být kromě modelu na fotografiích k dispozici i varianta s dvěma porty.

Řadič má tedy svá omezení; rozhodně bych raději viděl kartu s obecnou použitelností. Asus alespoň neplánuje nasadit příliš vysokou cenu, zástupce firmy hovořil na videu o zhruba 40 USD. Zařízení je zatím ještě ve stádiu certifikace. Oficiální ohlášení produktu proběhne tedy až v budoucnu.

PC Perspective (1, 2)

Thunderbolt konečně i na kartě PCI Express, bohužel jen pro desky Asus

Ohodnoťte tento článek!