Thunderbolt od Asusu v podobě karty do slotu PCI Express detailněji

0

Rozhraní Intel Thunderbolt se s příchodem Ivy Bridge stává stále populárnějším. MSI přišlo s prvním exemplářem takto vybavené desky nedávno, po něm následoval Gigabyte a ani Asus na sebe nechal dlouho čekat. Ovšem na rozdíl od dvou předchozích společností Asus neintegroval port přímo na desku, nýbrž se rozhodl pro řešení v podobě rozšiřující karty PCI Express ×4. 

Obsah balení
Jak můžete vidět na prvním obrázku, obdržíte také dvojici kabelů. Prvním je Displayport sloužící k propojení s grafickou kartou (při případném streamování obrazu do monitoru zkrze Thunderbolt) a druhým kabelem se interně propojí karta s konektorem TB_HEADER na základní desce, aby mohl řadič přímo komunikovat s BIOSem základní desky.
Horní strana
Zadní strana
Zevnějšek karty není ničím moc zajímavý. Z jedné strany je karta stíněna (zřejmě zbytečně) pocínovaným plechem a ani na zadní straně nenajdeme kromě několika otvorů pro šroubky, pasivních součástek a nejspíše BIOSu karty nic zajímavého.
Bez krytu
TB_HEADER pro propojení s kartou
TB_HEADER na desce pro propojení s kartou

Po odšroubování plechu se karta ukáže v celé své kráse. Napravo od slotu PCI-Express zahlédneme napájecí část obsahující několik DC-DC měničů a lineárních stabilizátorů napětí, starající se o napájení celé karty.  Na vrchním okraji pak piny onoho TB_HEADERu.
Řadič
Ve středu celé karty se pyšní řadič Intelu Cactus Ridge 2C, srdce veškeré komunikace. Okolo něj pár obslužných obvodů a konečně u zadní záslepky jeden Displayport a jeden konektor Thunderbolt, přičemž lze osadit od každého druhu až dva zástupce.
Konektory
V UEFI se provádí základní nastavení jako velikost vyrovnávací paměti, nebo možnost probuzení počítače Thunderbolt zařízením. Inženýři Intelu tvrdí, že by dobrý BIOS měl být nápomocen operačnímu systému při připojení zařízení za běhu díky tomu, že si alokuje část paměti už při startu počítače a nedojde tak k chybě z nedostatku prostředků.
UEFI nastavení
Komplet
Velkou výhodou je bezesporu možnost použít ThunderboltEX i pro platformu AMD, ale to se sebou nese i nevýhodu s podobě zabraných volných slotů a konektoru PCI Express. Naštěstí společnost přichystala také základní desky, u nichž je řadič integrován podobně jako u Gigabyte nebo MSI.

 

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!