Tichá a polití-odolná. Nejen to splňuje klávesnice Cherry Stream 3.0 (recenze)

0

Značka Cherry se na našem trhu pěkně rozjela, ale zatím oslovovala především hráče nebo pro změnu rychlopsavce. Ale s výjimkou eVolution Stream XT tu nebyl žádný atraktivní model pro ty, kdo nemají rádi klapání mechanických spínačů nebo tento zvuk třeba vadí jejich okolí. A věřte, nebo ne, existují i lidé, kteří toho napíší docela dost a přitom preferují nízký zdvih kláves – takový, jaký býval v počítačovém pravěku výsadou notebooků.

Zmíněné a Ondrou před tři čtvtě rokem recenzované Stream XT jakoby novější Stream 3.0 z oka vypadla. Tentokrát máme tedy tu čest s bílou variantou klávesnice (prodává se samozřejmě i černá) a rozložením i popisky CZ/SK, ale podobnost je více než zřejmá. Dokonce i nůžkové membrány s označením Cherry SX a celková odolnost klávesnice vůči polití charakterizují oba tyto modely.

V čem je tedy rozdíl? V podstatě jen v odolnosti provedení. Potisk na klávesách byl vystřídán laserovým gravírováním. To už samo o sobě zaručuje delší životnost, resp. čitelnost popisků. K tomu se přidává použití plastů ABS (znáte z nábytku či hraček). Krom vyšší odolnosti vůči mechanickému poškození toto provedení lépe odolává všemožným kyselinám, louhům či organickým rozpouštědlům.

Najednou začíná dávat generické marketingové prohlášení o odolnosti vůči polití větší smysl. Stream 3.0 si můžete dokonce pokapat nějakým tím lepidlem a ředidlem pak toto znečištění odstranit. Můj kus byl vystaven polití kávou a nemalou dávkou grepové šťávy, z čehož vychází i s odstupem času bez úhony. Tedy jen na pár fotografiích níže možná uvidíte ještě ne úplně perfektně vyčištěnou kávovou stopu.


 

Pokud náhodou Logitech UltraX nebo jinou podobnou klávesnici neznáte, pak určitě máte zkušenost s klávesnicí notebooku. Tedy ne chiclet, to je zase něco jiného. Stisk membrán s nůžkovým mechanismem sice není úplně nejlehčí a v kombinaci s nízkým zdvihem se všichni uživatelé „klasických“ klávesnic mohou bát nejistoty, tyto obavy jsou ale v obecné rovině zbytečné. Na zmíněné UltraX se dalo psát rychle a jistě, problém nebyl ani ve hrách.


Logitech UltraX Premium (US/EN layout)

Gigabyte Force K7 official

Gigabyte Force K7 (US/EN layout) – alternativa pro ty, co chtějí podsvícení (viz recenze)

Pravdou je, že stisk kláves na Stream 3.0 je o něco tužší než na na UltraX. Nejdřív jsem si myslel, že se klávesy trochu vychodí, ale chod je po skoro třech měsících poměrně intenzivního používání pořád úplně stejný. Řekl bych, že jde asi o daň za vyšší odolnost kláves, resp. jejich spínacímu mechanismu. Stisk je ale určitě méně „gumový“ než u Gigabyte Force K7. I u této podsvícené klávesnice se však rozhodně nedá říct, že by od v podstatě optimální Logitech UltraX byl rozdíl nějak velký a ve srovnání s lacinými klávesnicemi je to pořád nebe a dudy.


 

K rozložení kláves nemám mimo tradičního nešvaru CZ/US layoutů v podobě krátkého levého Shiftu námitek. Kurzorové klávesy kolem sebe mají prostor, nikoho nenapadlo nějak absurdně přeuspořádat šestici Ins, Home, Del, End, PgUp/Dn a tím pádem ani odstraňovat ze své pozice Insert.

Stejně jako veškerá další konkurence či předchůdce z vlastní stáje má Stream 3.0 několik multimediálních tlačítek. Do žadných pokusů se Cherry typicky nepouští, takže tu nenajdete ani nic šikovného navíc jako třeba u Force K7 klávesu pro zablokování nechtěného stisku Win (Win Lock).

 

U Logitech UltraX vás po prvním vybalení vyděsila hmotnost, stejně tak možná u Cherry eVolution XT. Aby něco tak tenkého zdánlivě jen z plastu vážilo málem kilo, to není jen tak. A není, hmotnost je společně s gumovými nožkami důležitá pro nehybnost na stole a tím pádem jistotě při psaní/hraní.

K provedení vycvakávacích nožek nelze mít výhrad, přinejmenším vypadá stejně bytelně jako celá klávesnice. Tím se dostáváme i k ověření poslední avizované vlastnosti klávesnice, kterou je tichý chod. Ten už vyplývá v podstatě samosebou z membránového mechanismu a nízkého zdvihu a je skutečně na stejné úrovni jako u už odzkoušených tichých a dříve zmíněných klávesnic. Robustní provedení spodní strany společně s vyšší hmotností to jen pojišťuje. Nůžkový mechanismus kolem membrány pak pomáhá rovnoměrnému stisku kláves i ve chvíli, kdy se úhozem netrefíte zrovna doprostřed.

U klávesnice jsem za celou dobu používání objevil asi jedinou vážnější chybu a to je provedení indikace aktivního Num-, Caps- či ScrollLock. Modrou LED by mělo v šeru jít nějak přiškrtit a za dne zase není pořádně vidět, co vlastně máte a nemáte zapnuto – plastová krytka je spojená pro všechny tři indikační pozice.

Ceny Stream 3.0 momentálně začínají něco nad 600 Kč, což považuji určitě za adekvátní. Předchozí a méně dokonalá eVolution Stream XT stála po uvedení na trh skoro 900 Kč, Gigabyte svou Force K7 vybavenou podsvitem prodává typicky kolem tisícovky. Logitech UltraX Premium jsem kupoval kolem pětistovky, to byl ale jiný kurz dolaru. Žádná levnější klávesnice vám kombinaci nízkého zdvihu, tichého chodu, vcelku slušné jistoty stisku a velké míry odolnosti proti polití i oděrům z použití bezesporu nenabídne.

Plusy / mínusy
nízký zdvih kláves, tichý chod
odolnost vůči polití i oděru
plasty ABS
rozložení bez výstřelků
oproti mechanickým klávesnicím cena
krátký levý Shift
silnější modrá LED pod Num/Caps/ScrollLock
za dne není jasné, co z Num/Caps/ScrollLock je/není aktivní
trošku tužší stisk než u Logitech UltraX
Cena kolem 700 Kč vč. DPH

Za zapůjčení klávesnice Cherry Stream 3.0 děkujeme společnosti 100Mega Distribution,
která provozuje e-shop Digitor.cz

 

Graf ceny produktu Cherry G85-23200CS poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!